Jump to content


Photo
- - - - -

Crna Gora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3364 replies to this topic

#76 logoff

logoff
  • Members
  • 253 posts

Posted 18 February 2010 - 14:56

vec sam postovao.

btw malo mi je cudno da vas ima toliko koji ne znate tu notornu cinjenicu.


Prijedlog: stavi taj link u signature.
Ima ih koji ne mogu prihvatiti činjenicu koja se ne ponavlja po njihovim medijima svaki dan. :ph34r:

#77 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 18 February 2010 - 15:13

Gotovo je .Propala CG nacisto.


Bio je tu neki lik Leone i jos dosta likova koji su samo prije godinu dana (nakon priznavanja Kosova) pisali o tome kako je svijetla ekonomska buducnost CG samo pitanje dana, mozda nedjelje. Prenosio se neki tekst iz "Danas" (ili "Vreme", ne sjecam se), u kome se govorilo da krecu arapske investicije od 15 mlrd. $ u Veliku Plazu, plus ogromne Mankove investicije u bivsi Arsenal i da je samo to dvoje dovoljno da Crnogorci osjete ogromna ekonoska poboljsanja.

Ja sam pitao lika: "Da li stvarno vjerujes u to sto si prenio?!", a on nesto neodredjeno: "Zivi bili, pa vidjeli."

Stvarno, takve price su se pricale po Crnoj Gori jos do prije pola godine. Ja sam mislio da se to vlast za@#bava sa narodom, a onda sam shvatio da i mnogi u vlasti vjeruju u to. Vjerovali su jer im je tako bilo lakse i jer su zato bili nagradjeni.
Danas je CG u najtezoj ekonomskoj poziciji od svih balkanskih drzava (odmah posle nje mozda ide Srbija). Suluda ekonomska politika i opsta korupcija raznih vrsta su zemlju doveli do corsokaka. Za ekonomskom krizom slijedi i mucna socijalna kriza, a uopste nije jasno gdje je izlaz. Sva ekonomska nadanja u CG se svode na to da ce nekretnine od druge polovine 2010. opet poceti da ludo rastu. Problem je sto ljudi ne vjeruju u drzavu, njene institucije sada pokazuju svu slabost, pa onda ljudi bas i nisu sigurni sta to jeste CG.
CG je nagrdjena. Trebace desetak godina da se oporavi. Ipak, drzava CG ce opstati, uprkos patriotama, koji su je opljackali do gole koze, sve masuci zastavama.

#78 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 18 February 2010 - 15:53

...Ipak, drzava CG ce opstati, uprkos patriotama, koji su je opljackali do gole koze, sve masuci zastavama.

a kojima ti pripadas?

#79 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 18 February 2010 - 16:30

Raspitao sam se malo o praksama iz susednih zemalja glede studija na visokoskolskim ustanovama.

Moj odlican prijatelj, rodjen u Subotici, zavrsio je informatiku u Budimpesti kao 'domaci' , prijateljica (Vlajna/Rumunka) stomatologiju u Krajovi. Rekli su mi da su predavali nekakve dokumente ali nisu mogli da se sete da li su crno-na-belo naterani da se izjasne kao Madjar/Rumunka. Moguce i da nisu, tj. da je maternji jezik (madjarski/rumunski) bio dovoljan pokazatelj.

Doduse malo je tesko napraviti direktnu paralelu sa CG/BiH/Hr posto njih dvoje i nisu imali priliku da zavrsavaju fakultete na maternjem jeziku u drzavi u kojoj su rodjeni. 

#80 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 18 February 2010 - 16:33

madjarska ima onaj zakon o madjarima van matice, bar mislim ...

Edited by stvorko, 18 February 2010 - 16:33.


#81 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 18 February 2010 - 18:37

rekoh sta mislim o tome.
mogu da razumijem da srbija zeli da pomogne srbe u dijaspori i tako sto ce im omoguciti da studiraju pod istim uslovima kao i njeni domicilni studenti.
da sam gradjanin srbije jako bi mi smetalo da se dozvoljava svakome da to izigra samo tako sto ce svoju nacionalnu pripadnost "dokazati" bezvrijednom pismenom izjavom.
kao gradjaninu cg smeta mi sto se to u srbiji dozivljava kao pomoc/povlastica crnoj gori/crnogorcima i sto se nezadovoljstvo zbog takvog rjesenja ne kanalise prema vladi srbije, nego prema cg i crnogorcima.

btw koliko mi se cini u cg su izjednacili sve studente iz inostranstva...

a evo kako izgleda domaci srpski bijes i kako je kanalisan

...
Nase ministarstvo prosvete(u Srbiji) donelo je odluku baziranu na nacionalnom kljucu,po kojoj
se studenti iz susednih drzava koji se pismeno izjasne da su Srbi mogu skolovati pod istim uslovima
kao gradjani Srbije,ukljucujuci pravo na budzetsko finansiranje.''

''Nacionalna pripadnost nama ne znaci nista.Za nas postoje samo drzavljani Crne Gore i drzavljani drugih drzava. Sto vazi za sve strane studente,vazi i za studente iz Srbije'' - kaze Vesna Vojnovic,portparol crnogorskog ministarstva.

Ne bih da ovim clankom izrazavam neki nacionalisticki stav,jer licno i nisam bas neki ''ogrezli'' nacionalista,i pristalica sam sloge i pomirenja izmedju naroda,ali posle ovog stvarno se pitam: Srbijo,dokle vise?Dokle ce svako da te gazi,iskoriscava,otima i za..bava kako stigne?



#82 Rave92

Rave92
  • Members
  • 356 posts

Posted 18 February 2010 - 20:50

Bio je tu neki lik Leone i jos dosta likova koji su samo prije godinu dana (nakon priznavanja Kosova) pisali o tome kako je svijetla ekonomska buducnost CG samo pitanje dana, mozda nedjelje. Prenosio se neki tekst iz "Danas" (ili "Vreme", ne sjecam se), u kome se govorilo da krecu arapske investicije od 15 mlrd. $ u Veliku Plazu, plus ogromne Mankove investicije u bivsi Arsenal i da je samo to dvoje dovoljno da Crnogorci osjete ogromna ekonoska poboljsanja.

Ja sam pitao lika: "Da li stvarno vjerujes u to sto si prenio?!", a on nesto neodredjeno: "Zivi bili, pa vidjeli."

Stvarno, takve price su se pricale po Crnoj Gori jos do prije pola godine. Ja sam mislio da se to vlast za@#bava sa narodom, a onda sam shvatio da i mnogi u vlasti vjeruju u to. Vjerovali su jer im je tako bilo lakse i jer su zato bili nagradjeni.
Danas je CG u najtezoj ekonomskoj poziciji od svih balkanskih drzava (odmah posle nje mozda ide Srbija). Suluda ekonomska politika i opsta korupcija raznih vrsta su zemlju doveli do corsokaka. Za ekonomskom krizom slijedi i mucna socijalna kriza, a uopste nije jasno gdje je izlaz. Sva ekonomska nadanja u CG se svode na to da ce nekretnine od druge polovine 2010. opet poceti da ludo rastu. Problem je sto ljudi ne vjeruju u drzavu, njene institucije sada pokazuju svu slabost, pa onda ljudi bas i nisu sigurni sta to jeste CG.
CG je nagrdjena. Trebace desetak godina da se oporavi. Ipak, drzava CG ce opstati, uprkos patriotama, koji su je opljackali do gole koze, sve masuci zastavama.


Zar nije CG jedina drzava u regionu koja je imala priliv stranih investicija tokom prosle godine? Zar nije CG drzava u kojm je upravo potpisan sporazum izmedju CG i Italije o spajanjem sa kablom, koji ce donijeti velike benefite drzavi? Porto Montenegro se gradi, i sve ide po planu, naravno da nece to biti dovoljno da se osjete ekonomska poboljsanja, ali cisto da kazem kad ga vec pominjes. To sa Arapima je propalo zbog ekonomske krize, ti planovi jos uvijek postoje, i cini mi se da ce tender da se obnovi.

Edited by Rave92, 18 February 2010 - 20:51.


#83 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 18 February 2010 - 22:16

Bio je tu neki lik Leone i jos dosta likova koji su samo prije godinu dana (nakon priznavanja Kosova) pisali o tome kako je svijetla ekonomska buducnost CG samo pitanje dana, mozda nedjelje. Prenosio se neki tekst iz "Danas" (ili "Vreme", ne sjecam se), u kome se govorilo da krecu arapske investicije od 15 mlrd. $ u Veliku Plazu, plus ogromne Mankove investicije u bivsi Arsenal i da je samo to dvoje dovoljno da Crnogorci osjete ogromna ekonoska poboljsanja.

Ja sam pitao lika: "Da li stvarno vjerujes u to sto si prenio?!", a on nesto neodredjeno: "Zivi bili, pa vidjeli."

Stvarno, takve price su se pricale po Crnoj Gori jos do prije pola godine. Ja sam mislio da se to vlast za@#bava sa narodom, a onda sam shvatio da i mnogi u vlasti vjeruju u to. Vjerovali su jer im je tako bilo lakse i jer su zato bili nagradjeni.
Danas je CG u najtezoj ekonomskoj poziciji od svih balkanskih drzava (odmah posle nje mozda ide Srbija). Suluda ekonomska politika i opsta korupcija raznih vrsta su zemlju doveli do corsokaka. Za ekonomskom krizom slijedi i mucna socijalna kriza, a uopste nije jasno gdje je izlaz. Sva ekonomska nadanja u CG se svode na to da ce nekretnine od druge polovine 2010. opet poceti da ludo rastu. Problem je sto ljudi ne vjeruju u drzavu, njene institucije sada pokazuju svu slabost, pa onda ljudi bas i nisu sigurni sta to jeste CG.
CG je nagrdjena. Trebace desetak godina da se oporavi. Ipak, drzava CG ce opstati, uprkos patriotama, koji su je opljackali do gole koze, sve masuci zastavama.


Nemoj tako Marko tu sam ja, a ti me ziva sahrani.

Nego da ne gubim vrijeme bespotrebno, bio bih ti zhvalan da pronadjes i citiras moj post sa onim boldovanim textom u navodnicima. Ako nadjes odmah cu da se izvinim u suprotnom smatram te l.......

Do tada ovo tretiram kao jevtino podmetanjem i pokusajem prevare u stilu "more Marko ne ori drumove" jer si u nekoj raspravi dobio po prstima pa te izgleda jos uvijek svrbi te se lati Sarca i buzdovana.

#84 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 February 2010 - 23:24

More Milo je napravio najvecu gresku sto je prihvatio Euro kao valutu.Da je presao na rublju gde bi sada bila CG

#85 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 18 February 2010 - 23:27

Imati veci GDP od Bugarske nije neki narocit uspeh, ali uspeh.
Imati manji GDP od Crne Gore, e to vec treba znati i umeti.
Toliko o mahanju zastavama i pljacki.

International Monetary Fund (2009) CIA World Factbook (2009)
Bulgaria 5,916 ... 6,200
Serbia 5,742 ... 5,700
Montenegro 7,265 ... 6,600
http://en.wikipedia....nal)_per_capita

#86 Don Jabilio

Don Jabilio
  • Banned
  • 640 posts

Posted 19 February 2010 - 02:56

Imati veci GDP od Bugarske nije neki narocit uspeh, ali uspeh.
Imati manji GDP od Crne Gore, e to vec treba znati i umeti.
Toliko o mahanju zastavama i pljacki.

International Monetary Fund (2009) CIA World Factbook (2009)
Bulgaria 5,916 ... 6,200
Serbia 5,742 ... 5,700
Montenegro 7,265 ... 6,600
http://en.wikipedia....nal)_per_capita

????????????????

da nisam bash skoro listao podatke na CIA World Factbook ovaj tvoj podatak bi i mogao da prodje... ovako teshko

srbija

$10,400 (2009 est.)
$10,900 (2008 est.)
$10,300 (2007 est.)

bugarska

$12,600 (2009 est.)
$13,100 (2008 est.)
$12,300 (2007 est.)

cg

$9,800 (2009 est.)
$10,200 (2008 est.)
$9,400 (2007 est.)

EDIT: poenta je da si kao rezultat za GDP prikazao GNP, a izmedju ta dva pojma postoje razlike (GDP posmatra kompletno proizvodnju svih firmi u jednoj drzavi, dok GNP proizvodnju samo domacih firmi - stoga, GDP i GNP su izjednacheni samo ukoliko u jednoj drzavi proizvode samo domace firme)

Edited by Don Jabilio, 19 February 2010 - 03:16.


#87 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 19 February 2010 - 03:26

Ma idi begaj. Pisi medjunarodnom monetarnom fondu, svetskoj banci, centralno obavestajnoj agenciji i wikipediji da isprave.

#88 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 February 2010 - 07:45

ovo samo za ekonomiste
puko dolar

#89 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 19 February 2010 - 09:25

Ma idi begaj. Pisi medjunarodnom monetarnom fondu, svetskoj banci, centralno obavestajnoj agenciji i wikipediji da isprave.


srbija gotovo $11,000? :ph34r:

#90 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 19 February 2010 - 11:14

„Đukanović ide jer neće da hapsi prijatelje“

Premijer Milo Đukanović tri meseca pre nego što je u decembru 2009. najavio novo povlačenje iz politike u razgovoru sa jednim visokorangiranim zapadnim diplomatom suočio se sa zahtevom da Crna Gora počne ozbiljnije i efektivnije da sprovodi borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, navode podgoričke „Vijesti” pozivajući se na diplomatske izvore.

List piše da je Đukanoviću uz to „prezentovan konkretan plan o tome kako to treba da uradi”. S obzirom na to da će taj plan Crna Gora morati da sprovode ukoliko želi da spreči izolaciju najvažnijih svetskih adresa i da je Đukanović u prijateljskim vezama sa određenim ljudima za koje se sumnja da su sa one strane zakona, u tome bi se, navode „Vijesti”, mogli tražiti razlozi za njegov odlazak sa političke scene.
„Oni koji ga dobro poznaju tvrde da Đukanović ne okreće leđa ljudima koji su ga na bilo koji način zadužili, tako da sve za sada upućuje da on ne želi da bude premijer kada neki od njih budu hapšeni. Đukanović je svestan da zahtev sa novim, do detalja razrađenim planom za obračun sa korupcijom neće moći da eskivira. Isto tako, kada država krene ozbiljnije da se bavi obračunom sa kriminalcima u državnim i van državnim strukturama, tragovi bi mogli voditi do ljudi koji bi očekivali da ih on zaštiti. Odlaskom sa političke scene, Đukanović bi izbegao opasnost da se zameri crnogorskim partnerima u inostranstvu, ali i bliskim osobama u Crnoj Gori. Pre odlaska logično bi bilo očekivati da pribavi za sebe garancije da se on neće naći na potencijalnim optužnicama”, tvrde „Vijesti”.

izvor Blic