Jump to content


Photo
- - - - -

Male tajne velikih majstora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
77 replies to this topic

#46 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 12 April 2010 - 14:21

finokio Posted Image je blizak rodjak anisu (ouzo :mljac:).
ja ga najcesce koristim u salatama jer mi ima taj osvezavajuci ukus a ovde se cesto koristi kao dodatak ribljim jelima i mesu.
smatra se da je dobar za stomacne probleme i pravi se i specijalan caj za bebe koji pomaze kod bebecih grceva :ph34r:

a kod nas sam ga vidjala na kalenicu...


Srpski komorač. U Dalmaciji koromač, slatki kopar...

Ima i u Maxi-ju 150din/kg iz uvoza.

#47 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 12 April 2010 - 14:24

Ako se fennel obari, izgubi dosta ove anis arome i postane onako, mlohav. Ova metoda je OK ako se fennel stalja u varivo, ali nije bas za salate. Ja ga uglavnom narendam na mandolini i ubacim u hladnu vodu (sa ledom) u koju se iscijedi malo limunovog soka. Ledena voda mu da 'crisp i crunch', a limun malo ublazi okus taman toliko da se i drugi sastojci mogu okusiti.


ni ja ga nisam nikad barila, nekako imam utisak da bi bio ko obaren luk :), al cu bas da probam ovo sa limunom, zvuci super :ph34r:

#48 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 12 April 2010 - 15:58

ja sam uvek mislila da je fennel ono sto se na srp kaze keleraba. ako nije, sta je onda keleraba? mada sam se setila i reci kohlrabi, pa pogledala i meni izgleda slicno. jel nije slicno?
Posted Image

Edited by Lift Going Up.., 12 April 2010 - 16:00.


#49 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 April 2010 - 16:00

ja sam uvek mislila da je fennel ono sto se na srp kaze keleraba. ako nije, sta je onda keleraba i kako se zove na engleskom?


http://en.wikipedia.org/wiki/Kohlrabi

#50 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 April 2010 - 16:32

Naravno da se salata moze praviti i od nebarenog fenela.
Keleraba je sasvim drugo povrce.

#51 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 12 April 2010 - 16:51

keleraba uopste nije slicna komoracu.
dok je keleraba blagog ukusa, komorac ima jak miris slican anisu (ili uzu, ko nije probao anis) a pomalo lici i na crni luk, ne toliko po ukusu koliko na zagriz :D


vladane, probacu bas i obaren jednom :) samo se malo bojim da ne bude nekako otuzno.
inace, ja recimo praziluk cesto koristim umesto luka za meso i povrce pa i salate, ne znam na sta bi licilo sve ako bih stavila finokio (komorac?), tj. dal bi bilo suvise jako i sve mirisalo na njega iako se prvo izdinsta :ph34r:

Edited by nickie, 12 April 2010 - 16:52.


#52 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 April 2010 - 16:59

ja koristim komorač i u salati kao svež (u manjim količinama) ali mi je najbolji u kombinaciji sa drugom povrćem, lagano dinstan ili zapečen u rerni. :ph34r:

#53 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 12 April 2010 - 17:06

ja koristim komorač i u salati kao svež (u manjim količinama) ali mi je najbolji u kombinaciji sa drugom povrćem, lagano dinstan ili zapečen u rerni. :ph34r:

sa cim u salati? neka neko da recept, molim; pa da probam ovaj vikend.

#54 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 April 2010 - 17:08

vladane, probacu bas i obaren jednom :ph34r: samo se malo bojim da ne bude nekako otuzno.

Mozda izraz "obaren" nije sasvim dobar; radije samo kratko blansiran. Mora da ostane ruckav.

Edited by vladan, 12 April 2010 - 17:15.


#55 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 April 2010 - 17:14

sa cim u salati? neka neko da recept, molim; pa da probam ovaj vikend.


kombinuj šta god hoćeš, zelenu salatu, rotkvice, praziluk, crvevni luk (onaj bordo), krastavac, svežu papriku, jabuku, struganu šargarepu, barena jaja,,, sve što ima neutralan ukus i čemu će komorač dati deo arome. malo soli, bibera, balzamika... i to je to. :ph34r:

#56 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 12 April 2010 - 17:21

kombinuj šta god hoćeš, zelenu salatu, rotkvice, praziluk, crvevni luk (onaj bordo), krastavac, svežu papriku, jabuku, struganu šargarepu, barena jaja,,, sve što ima neutralan ukus i čemu će komorač dati deo arome. malo soli, bibera, balzamika... i to je to. :ph34r:

e, tako cu da uradim, pa onu foru s limunom i ledom. bas mi drago sto posecujem ovaj topik :)

#57 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 April 2010 - 15:15

e, tako cu da uradim, pa onu foru s limunom i ledom. bas mi drago sto posecujem ovaj topik :ph34r:

Ne zaboravi listice korijandera - odlicno se slazu.

#58 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 April 2010 - 15:17

ni ja ga nisam nikad barila, nekako imam utisak da bi bio ko obaren luk :), al cu bas da probam ovo sa limunom, zvuci super :ph34r:

Moram da priznam da sam juce probao bez blansiranja i da je bolje - ukus je sveziji.

#59 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 13 April 2010 - 15:22

pretpostavljam da se ove zelene stabljike ne jedu, ili?

#60 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 13 April 2010 - 15:35

hehe, super, ja cu ipak probati i da blansiram, za prilog, za salatu volim krckavo...

hm, sad ne znam kolke stabljike imas, kolko su mlade/matore i sl. :D
probaj, pa ako su zilave, nista, ako su ok, sto da ne? :ph34r:


naravno, sve zavisi i sta volis :D neko ne jede ni zeleno kod mladog luka :)

Edited by nickie, 13 April 2010 - 15:38.