Jump to content


Photo
- - - - -

Male tajne velikih majstora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
77 replies to this topic

#1 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 January 2010 - 20:55

Za razliku od slatkog pasulja, volim ga, posebno sa kolutovima svezeg crvenog luka.



Ma kakav corned beef...

Sainsbury prodaje jagnjece plecke u pola cijene iz nekog samo njima znanog razloga. Vakuum pakirano. Izvadio sam ga iz plastike i umotao u pergament sa grancicom ruzmarina i zgnjecenim cehnom bijelog luka. Odstojalo je u frizideru dva dana, taman se upajcovalo.

Trenutno je na 180C, umotano u pergament skupa sa ruzmarinom, bijelim lukom i celerom. Kanim mu dati jedno 2h, a ovamo napraviti ili pecene krompire ili onaj francuski recept... Duphinoaise, listice krompira sa bijelim lukom i double cream-om (ne znam na 'nasem', neki tecni kajmak valjda?).

Gravy naravno, kad ocijedim masnocu sa jagnjetine iskoristicu sokove mesa i povrca, malo crvenog vina i redukovati dok se ne 'usirupi'.

:ph34r:

Edited by dogmatix, 28 January 2010 - 20:55.


#2 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 January 2010 - 20:17

...


Mozda ovo?


Ramsay's Great British Nightmare | Boil in the Bag Lamb | Channel 4

...

Edited by Kinik, 29 January 2010 - 20:18.


#3 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 29 January 2010 - 22:34

...


Mozda ovo?


Ramsay's Great British Nightmare | Boil in the Bag Lamb | Channel 4

...



Jok. Bila je normalna jagnjeca plecka. Sirova, samo vakuum pakovana sto je losa taktika, zato sam je i ostavio u frizideru dva dana, da se ocijedi.

Postavicu uskoro slike nekih mojih uradaka. Ne koristim gotova jela, soseve ni nista slicno. Umijem sve da napravim sam i uzivam u tome. :ph34r:

#4 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 30 January 2010 - 01:03

To nisam mogao ni tokom rata kad nista drugo nisam imao. Ima li ljubitelja corned beef-a i kako opravdavate ljubav? :ph34r:

Volim ja. Nemam sta opravdavati kad je ukusno. Ja to malo uvaljam u brasno i jaja i ispzim. Njami. Naravno nisam godinama, nema potrebe, ali mi je ukusno. Jedno od najukusnijih mesa uopste u zivotu sam jeo upravo americki corned beef jednom davno na planini. Prije rata da se razumijemo, znaci nije bila glad u pitanju. To je toliko bilo ukusno da bih se hladno na to prikljucio i sad. Znam poprilicno dobro skuhati, ali ne volim, rijetko to radim. Zato i zbrzim nesto, ako bas moram, a da bude dobro. Ti su recepti meni interesantni, a ne oni gdje cijela kuhinja ucestvuje u spravljanju.

#5 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 January 2010 - 02:16

Toliko vas je koji volite taj corned beef da se osjecam malo nelagodno. Nisam muhanat (izbirljiv), jedem skoro sve, osim tih mehanicki preradjenih mesa tipa corned beef, mesni narezak i kojekakve 'parizere'. Kuham barem 6x sedmicno. Nekada su to jednostavna jela, a nekada, kad mi se bas hoce i elaborirani recepti. Jednostavno, uzivam u tome jer volim dobro da jedem, a volim i da pijuckam neko vince ili pivce dok spravljam. Tu i tamo, uslikam poneku od mojih kreacija...

Posted Image

Ovo iznad je palenta sa pecenim paprikama i mozzarela sirom. Cijele paprike se ovlas naulje, posole i pobibere i zapeku u rerni. Kada su pecene, tj kad kozica zagori tu i tamo, stave se u vecu posudu koja se zadihtuje sa plasticnom folijom i ostave da odstoje 10ak minuta. To parenje omogucava da se kozica lakse oguli, u stvari, skoro pa sama spadne. Palenta se skuha kao i svaka druga palenta, stavi se u odgovarajuci sud da primi oblik. Kada se ohladi, sijece se na kriske i przi na puteru. Nikako ne koristiti margarin. :ph34r:

Posted Image

Supa od koprive/zare. Nista jednostavnije za spremiti, a zdravo i ukusno. Lagano se izdinsta glavica crnog luka, jedna stangla celera, mrkva, jedno ili dva cehna bijelog luka i 200-300 grama vrhova mlade koprive. Dodati vodu ili pilecu supu i kuhati dok se mrkva ne skuha. So i biber po zelji i onda radi blender. Ovu zaru sam nabrao u Holland Parku, a nekada sam isao obalom Temze od Hammersmith-a prema Richmondu, brao zaru, gljive, divlji bijeli luk (srijemoz), kupine, fennel (ne znam kako se po naski kaze), trnjine i jos kojesta od jestivog divljeg rastinja.

Posted Image

Dagara/bosanski lonac. Teletina i jagnjetina sa korijenastim povrcem: mrkva, persun, krompir, luk, bijeli luk, lovorov list, biber u zrnu, neki paradajz i sta vec imam u spajzu/frizideru. Na laganu vatru nekih 4-6 sati u rerni.

Posted Image

Vec negdje napisah da sam trenutno u pekarskoj fazi. Ima i nekoliko godina kako pokusavam napraviti perfektan hljeb i konacno sam otkrio neke trikove koje ne bih sada otkrivao. :)

Poenta je da nema sanse da jedem corned beef. Koji ce mi?

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 30 January 2010 - 03:28

Poenta je da nema sanse da jedem corned beef. Koji ce mi?

Super. Spremaj jela od 4-6 sati. Divim ti se. Ja bi se izrezao da me neko natjera. :ph34r:

#7 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 30 January 2010 - 04:18

Ovu zaru sam nabrao u Holland Parku, a nekada sam isao obalom Temze od Hammersmith-a prema Richmondu, brao zaru, gljive, divlji bijeli luk (srijemoz), kupine, fennel (ne znam kako se po naski kaze), trnjine i jos kojesta od jestivog divljeg rastinja.


A kad ti zafali mlijeka ganjas krave po Mudchute Parku? :ph34r:

Onaj hljeb doboro izgleda, nego stvarno, 6 sati za lonac?!. Dok se ne zgotovi, moras dvaput nesto prigrist.

Edited by Kit Louch, 30 January 2010 - 04:31.


#8 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 January 2010 - 09:34

Ako se bosanski lonac i kuva 6 sati, to ne znaci da oko njega tokom 6 sati ima ikakvog posla; to je vreme, koje jelo provodi "muceci se" u rerni, a kuvar za to vreme radi sta god hoce.

#9 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 January 2010 - 11:31

Upravo ovako kako Vladan kaze. Lonac je najlakse napraviti, a car i jeste u tome sto se dugo kuha. Na nekih 150C, nekoliko sati. Ne treba mijesati, pregledati, zajebavati se oko njega. Dok se ne zgotovi, mozes raditi sta hoces, a mozes ga staviti uvece pred spavanje na nesto blazu temperaturu od recimo 120C i ugasiti kad ustanes. U tom slucaju se poklopac zadihtuje tijestom, a umjesto teletine i jagnjetine, ide junetina i ovcetina.

Kad zafali mlijeka, opet odem do parka, sad mi je najblizi Hampstead Heath, iskopam krticu sa mladuncima, odvojim mladunce na kratko i pomuzem krticu. :)


Posted Image

Risotto sa plodovima mora. Nista lakse za napraviti ako znas metod. :ph34r:

#10 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 January 2010 - 11:38

Posted Image

Bosanski lonac nakon 6 sati. :ph34r:

#11 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 30 January 2010 - 17:09

Sjecam se bakinog lonca "sa nakraj sporeta" i znam sta znaci za takvo jelo kad se tiho i dugo sprema. Ocu reci, svaka cast sto i u Londri to uspijevas. A tek zara i kupine sa obale. :)

U mom domu je bolja polovina zaduzena za krckalice, pasulje i sarme, ja to ne umijem najbolje. Lonac sprema nekih 2-3 sata, a ja vec na pola od neizdrza i neodoljivih mirisa dizem tenziju. "Oce li...kad ce...jel gotovo...da ne zagori!?"
Nije ti losa ona all night long varijanta, to moramo probat. Ja sam vise ko Roter, za iznenadne improvizacije i inspiracije. Dobro dodje kad fino drustvo bane na gajbu, kao sinoc. :D

Za gulas, natur snicle i slatki kupus mi treba 35-45 sve sa pripremom.

Attached File  natur.JPG   573.49KB   22 downloads

Svadbarski kupus se recimo isto po pravilu pravi 5-6 sati ali ja volim bas ovu varijantu gdje se krupno sjeckani listovi stave na kraju preko vec skoro gotovog mesa i samo napare nekih desetak minuta.

Attached File  kupus1.JPG   209.19KB   17 downloads

Attached File  kupus2.JPG   156.05KB   17 downloads

Spoiler! --Click here to view--


#12 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 30 January 2010 - 17:20

Spoiler! --Click here to view--


samo nastavite. :)

#13 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 January 2010 - 18:04

samo nastavite. :ph34r:


Hvala :)


Krckalice su u biti najjednostavnija jela za pripremiti, a zadovoljavaju sva cula. Sarme i dolme zahtijevaju nesto vise truda i umijeca, a i vremena da se pripreme.
Ni to mi nije mrsko ali trenutno nemam slicku da postavim. Kad budem iduci puta pravio, bice. :D

I danas sam ispekao hljeb i stvarno sam postao majstor. Uskoro cu da se bacim na kifle, lepine i ostala peciva, samo jos malo da ovladam hemijom i tehnologijom pekarluka.

Ovaj video ispod objasnjava neke kljucne stvari i svako moze napraviti ovaj hljeb. Ja jesam i nisam se pokajao.

Youtube Video ->Original Video

Posted Image

Ovo iznad je filet seabream-a, mislim da se kod nas zove Orada. Sa mladim krompirom, sparogama. Sa strane je salsa od manga, koji treba da je tvrdji/zeleniji, paradajz, oguljen i izvadjene sjemenke, crveni luk, u stvari onaj ljubicasti i koriander. I naravno, so, biber i maslinovo ulje.


Posted Image

Seabass (Lubin/Brancin) sa miomirisnim biljkama u trbuhu i chili & lime dressing. Nis' specijalno, ljetna hrana. Ide odlicno uz bocu dobrog Pinot Grigio ili novozelandskog Sauvignon Blanc.

Spoiler! --Click here to view--


#14 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 30 January 2010 - 18:14

Hvala :)


Krckalice su u biti najjednostavnija jela za pripremiti, a zadovoljavaju sva cula. Sarme i dolme zahtijevaju nesto vise truda i umijeca, a i vremena da se pripreme.
Ni to mi nije mrsko ali trenutno nemam slicku da postavim. Kad budem iduci puta pravio, bice. :D

I danas sam ispekao hljeb i stvarno sam postao majstor. Uskoro cu da se bacim na kifle, lepine i ostala peciva, samo jos malo da ovladam hemijom i tehnologijom pekarluka.

Ovaj video ispod objasnjava neke kljucne stvari i svako moze napraviti ovaj hljeb. Ja jesam i nisam se pokajao.

Youtube Video ->Original Video

Posted Image

Ovo iznad je filet seabream-a, mislim da se kod nas zove Orada. Sa mladim krompirom, sparogama. Sa strane je salsa od manga, koji treba da je tvrdji/zeleniji, paradajz, oguljen i izvadjene sjemenke, crveni luk, u stvari onaj ljubicasti i koriander. I naravno, so, biber i maslinovo ulje.


Posted Image

Seabass (Lubin/Brancin) sa miomirisnim biljkama u trbuhu i chili & lime dressing. Nis' specijalno, ljetna hrana. Ide odlicno uz bocu dobrog Pinot Grigio ili novozelandskog Sauvignon Blanc.

Spoiler! --Click here to view--


brate, tvoj zena je srecna zena :ph34r:

#15 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 30 January 2010 - 18:38

Hvala :ph34r:

Ima li bolan sta konkretno osim onog lonca? Kod tebe sve neka jela ocima radost *uzici zalost. Kako ti ide teletina s krompiricima? Moze i bez hljeba. :)