Jump to content


Photo
- - - - -

Kamen u bubregu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
31 replies to this topic

#1 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 11 January 2010 - 19:47

Interesuje me da li postoji ikakvi lijekovi priznati od strane medicinske nauke da razbijaju kamen u bubregu ?

Da li je i dalje jedini nacin operativni ili razbijanje ultrazvukom ?

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 January 2010 - 20:26

Lekovi koji otapaju bubrezne kamence ne postoje.
Postoje nekakvi preparati koji navodno sprecavaju njihovo formiranje, ali je i to diskutabilno.

#3 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 11 January 2010 - 21:21

postoje neka sredstva, ali zo zavisi od vrste kamena. Rowatinex. Ako se ne varam to bi trebalo da bude nekakav biljni preparat.
postoji više načina rešavanja problema kamena u bubregu u zavisnosti kojeg je sastava, koliko je veliki, pa čak i kakvog je oblika.
od tzv terapije udarnog talasa pa do operacija.
ako se ide na metodu ultrazvučnog razbijanja, potrebno je da to odradi neki iskusni lekar. Inače može gadno da se zabrlja.

#4 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 11 January 2010 - 21:33

Dobro je Steins, Rowatinex, zapamtio sam  :ph34r:

Nego ovo je moje iskustvo. Prije par godina nicim izazvan i nepravedno formiran, moj kamen za koji nisam ni znao se pokrenu jednog ranog jutra. Da preskocimo patetiku boloca itd uglavnom na ultrazvuku mi kazu da imam kamen od 8 mm.

Onda ja pocnem da uzimam dvije stvari istovremeno, svako jutro pola soljice maslinovog ulja sa pola iscijedjenog limuna i slijedece tablete na biljnoj bazi (Chanca Piedra)

http://www.nationaln...il.aspx?ID=1721

Poslije 3 sedmice na snimanju nema kamena, ponovim jos jedno snimanje poslije i nema nista. Medjutim posto sam uzimao oboje, ne znam sta je tacno pomoglo ?

Bas me cudi da ima tako nekih narodnih i biljnih lijekova, a da moderna farmacija nije nista slicno napravila ?

Idem uskoro ponovo na snimanje, nisam to poslije nikada kontrolisao. U cemu je fazon stvaranja kamena u bubregu ?

#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 January 2010 - 21:36

Nema pouzdanih dokaza da bilo koji lek rastvara kamen u bubregu.

#6 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 11 January 2010 - 21:57

Dobro je Steins, Rowatinex, zapamtio sam  :ph34r:

Nego ovo je moje iskustvo. Prije par godina nicim izazvan i nepravedno formiran, moj kamen za koji nisam ni znao se pokrenu jednog ranog jutra. Da preskocimo patetiku boloca itd uglavnom na ultrazvuku mi kazu da imam kamen od 8 mm.

Onda ja pocnem da uzimam dvije stvari istovremeno, svako jutro pola soljice maslinovog ulja sa pola iscijedjenog limuna i slijedece tablete na biljnoj bazi (Chanca Piedra)

http://www.nationaln...il.aspx?ID=1721

Poslije 3 sedmice na snimanju nema kamena, ponovim jos jedno snimanje poslije i nema nista. Medjutim posto sam uzimao oboje, ne znam sta je tacno pomoglo ?

Bas me cudi da ima tako nekih narodnih i biljnih lijekova, a da moderna farmacija nije nista slicno napravila ?

Idem uskoro ponovo na snimanje, nisam to poslije nikada kontrolisao. U cemu je fazon stvaranja kamena u bubregu ?


e sad, to što se jednom vidi, a drugi put ne, ne mora ništa da znači. to zavisi od položaja kamena, gradje, pozicije u kanalima, promera, pa i same umešnosti onoga ko izvodi pregled (naročito ako se radi o UZ pregledu).

ja sam imao kamen 9 ineka sića mm i samo se jednom video i to na nativnoj rentgen grafiji. I nikad više.

obično se radi i laboratorija urina uz to pa se traži korelacija u odnosima.

e sad, glede farmaceutski zaštićenih lekova, nemoj mnogo da te čudi, jednostavno se ne isplati ulagati u neko ozbiljnije istraživanje.

Edited by steins, 11 January 2010 - 21:58.


#7 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 January 2010 - 23:32

Ha! Evo napokon teme gdje sam i od Vladana i Steinsa jachi. :) Imao sam dosad jedno brat-bratu teglicu od pola kile kamenja. U zadnjih 30-ak godina, najveca mi je pauza bila oko 4 godine bez kamena. Sitnih izmokrio ko zna koliko. Funkcija bubrega normalna, sve ok dok se kamen ne pojavi i ne pokrene. Pio i rovatinex i uroterp i uriflow iz Amerike, koji je navodno nekom liku otopio kamen i on ga kao izmokrio. Meni vala nije nista, izuzev sto sam za vrijeme pijenja primijetio nesto pijeska da izlazi. Sto moze biti i slucajnost. Navodno je jedan momak kojeg sam ovdje skoro sreo uspio izbaciti 2-3 kamencica dan-dva prije same operacije, uz pomoc maslinovog ulja. Domaceg, kako svi naglase. :ph34r: Jbt ko da ga iz orlovih muda cijede pa je to domace maslinovo bogom dato. Dosad sam imao jedno 4-5 operacija i 20-ak razbijanja. Radili analize, od laboratorija u Sarajevu, Njemackoj pa i ovdje u Holandiji. I niko ne zna ni priblizno razlog, a sastav kamena je manje bitan. Mislim sta meni govori to sto je kao neki uratno-oksalatni? Elem nesto u ta otapanja lijekovima i cajevima nesto i ne vjerujem. Taj koji prvi skonta takav lijek obogatit ce se. Necu da tvrdim da nema pojedinacnih slucajeva, ali sam nesto skeptik iz razloga sto ga 3000-3500 udaraca na ESWL tretmanu jedva razbije, nekad se mora i ponoviti, a da ga otopi neka tableta. Ali ok, treba svako sve da proba, naravno. Nedavno sam operisan, jer sam imao kamen od otprilike 16 mm koji su nekoliko puta razbijali i razbili u 7 komada. Jedan dio sam i izbacio, ali na kraju sam operisan. Sad s ovim novim dostignucima ide to bas slatko. Isti dan popodne sam bio pred bolnicom i pushio. Dodushe, narkoza me je jos pomalo vozala, ali bio sam dobar. Sljedeci dan popodne kuci.
Jedna anegdotica iz rata: dodje jedan lik kod doktorice u ambulantu sa strasnim bubreznim kolikama. A ona mlada, neiskusna i samo mu prica ono sto je valjda negdje naucila kroz studije. A lik imao kamen od 10 mm. Kaze mu: pij puno caja i skakuci, da se to pokrene i da ga eventualno izmokris. On izrogacio ochi, a onako izmucen bolovima i kaze doktorici: pa kako cu ga doktorice izmokriti nemam PAM (protiv-avionski mitraljez) u gacama.
edit: e da i ovo. Nashi su urolozi vrlo iskusni, bez dileme. Narocito sto u Sarajevu ima jako puno slucajeva, cak i kod djece. Vjerovatno zbog tvrde vode. Jedino sto se vishe slazem sa ovim urolozima ovdje je da ustvari kad se kamen ili pijesak pokrenu ne treba piti puno caja tj tekucine. Jer tad ionako to pravi problem. A nashi recimo bas suprotno savjetuju. Iz iskustva znam da to naljevanje cajem nije nista pomagalo. A najcesce te kolike prati povracanje, pa i ne ostaje u organizmu.

Edited by Rotterdamac, 11 January 2010 - 23:38.


#8 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 12 January 2010 - 02:00

Ha! Evo napokon teme gdje sam i od Vladana i Steinsa jachi. :D Imao sam dosad jedno brat-bratu teglicu od pola kile kamenja. U zadnjih 30-ak godina, najveca mi je pauza bila oko 4 godine bez kamena. Sitnih izmokrio ko zna koliko. Funkcija bubrega normalna, sve ok dok se kamen ne pojavi i ne pokrene. Pio i rovatinex i uroterp i uriflow iz Amerike, koji je navodno nekom liku otopio kamen i on ga kao izmokrio. Meni vala nije nista, izuzev sto sam za vrijeme pijenja primijetio nesto pijeska da izlazi. Sto moze biti i slucajnost. Navodno je jedan momak kojeg sam ovdje skoro sreo uspio izbaciti 2-3 kamencica dan-dva prije same operacije, uz pomoc maslinovog ulja. Domaceg, kako svi naglase. :) Jbt ko da ga iz orlovih muda cijede pa je to domace maslinovo bogom dato. Dosad sam imao jedno 4-5 operacija i 20-ak razbijanja. Radili analize, od laboratorija u Sarajevu, Njemackoj pa i ovdje u Holandiji. I niko ne zna ni priblizno razlog, a sastav kamena je manje bitan. Mislim sta meni govori to sto je kao neki uratno-oksalatni? Elem nesto u ta otapanja lijekovima i cajevima nesto i ne vjerujem. Taj koji prvi skonta takav lijek obogatit ce se. Necu da tvrdim da nema pojedinacnih slucajeva, ali sam nesto skeptik iz razloga sto ga 3000-3500 udaraca na ESWL tretmanu jedva razbije, nekad se mora i ponoviti, a da ga otopi neka tableta. Ali ok, treba svako sve da proba, naravno. Nedavno sam operisan, jer sam imao kamen od otprilike 16 mm koji su nekoliko puta razbijali i razbili u 7 komada. Jedan dio sam i izbacio, ali na kraju sam operisan. Sad s ovim novim dostignucima ide to bas slatko. Isti dan popodne sam bio pred bolnicom i pushio. Dodushe, narkoza me je jos pomalo vozala, ali bio sam dobar. Sljedeci dan popodne kuci.
Jedna anegdotica iz rata: dodje jedan lik kod doktorice u ambulantu sa strasnim bubreznim kolikama. A ona mlada, neiskusna i samo mu prica ono sto je valjda negdje naucila kroz studije. A lik imao kamen od 10 mm. Kaze mu: pij puno caja i skakuci, da se to pokrene i da ga eventualno izmokris. On izrogacio ochi, a onako izmucen bolovima i kaze doktorici: pa kako cu ga doktorice izmokriti nemam PAM (protiv-avionski mitraljez) u gacama.
edit: e da i ovo. Nashi su urolozi vrlo iskusni, bez dileme. Narocito sto u Sarajevu ima jako puno slucajeva, cak i kod djece. Vjerovatno zbog tvrde vode. Jedino sto se vishe slazem sa ovim urolozima ovdje je da ustvari kad se kamen ili pijesak pokrenu ne treba piti puno caja tj tekucine. Jer tad ionako to pravi problem. A nashi recimo bas suprotno savjetuju. Iz iskustva znam da to naljevanje cajem nije nista pomagalo. A najcesce te kolike prati povracanje, pa i ne ostaje u organizmu.


hehe, e vala ako si u tome jači,....ja sam jedan od 9 i malko jače izbacio pre par godina i ne bi se više dokazivo....:D

kad mi je on krenuo, bilo neko zimsko vreme, spremao se za posao, savio se da zapertlam cipelu i ...cap. umalo se nisam onesvestio.
odem kod nekog urologa, a on će meni, "možemo da sačekamo da sam prodje, ako oće, a možemo i pulsnu terapiju"
"šta je to pulsna terapija?"
"damo ti litar tekućine u venu i dva lasiksa pa trči uz i niz stepenice"
"a oćel to više da boli nego sad?"
"verovatno" kaže on meni " al će ti biti brzo bolje, ako se negde ne zaglavi"

pomislim se ja jebo ti ovo i krenem u kućno lečenje......3l dnevno uvinog čaja, baralgetas ber 2x dnevno i sexa kolko daju....:D

...i dva meseca kasnije posle mnogo muka, :D ....izleti....

....ko da sam se ponovo rodio...:ph34r:

a glede ESWLa...bile ovde neke seljačine privatno radile, ljudima haos napravili... :D

#9 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 12 January 2010 - 09:46

Moj je bio mala maca, pa ga je jedan turbomix cajeva od koprive, brusnice i uve razbio i isterao za dva dana. Al sam ga popio litara i litara :ph34r:

#10 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 January 2010 - 09:56

hehe, e vala ako si u tome jači,....ja sam jedan od 9 i malko jače izbacio pre par godina i ne bi se više dokazivo.... :D

kad mi je on krenuo, bilo neko zimsko vreme, spremao se za posao, savio se da zapertlam cipelu i ...cap. umalo se nisam onesvestio.
odem kod nekog urologa, a on će meni, "možemo da sačekamo da sam prodje, ako oće, a možemo i pulsnu terapiju"
"šta je to pulsna terapija?"
"damo ti litar tekućine u venu i dva lasiksa pa trči uz i niz stepenice"
"a oćel to više da boli nego sad?"
"verovatno" kaže on meni " al će ti biti brzo bolje, ako se negde ne zaglavi"

pomislim se ja jebo ti ovo i krenem u kućno lečenje......3l dnevno uvinog čaja, baralgetas ber 2x dnevno i sexa kolko daju.... :D

...i dva meseca kasnije posle mnogo muka, :D ....izleti....

....ko da sam se ponovo rodio... :ph34r:

a glede ESWLa...bile ovde neke seljačine privatno radile, ljudima haos napravili... :)


vi ste 'sretnici', jbg, meni je u zucnoj kesi, ako idem na operaciju ode i kesa

#11 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 12 January 2010 - 10:35

vi ste 'sretnici', jbg, meni je u zucnoj kesi, ako idem na operaciju ode i kesa



pa dobro, takva operacija je rutinska,...a ne verujem da će ti nešto mnogo nedostajati. (žučna kesa)

#12 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 12 January 2010 - 13:02

vi ste 'sretnici', jbg, meni je u zucnoj kesi, ako idem na operaciju ode i kesa

Slobodno ti to mache odstrani, nishta ti nece faliti. Znam toliko ljudi koji jedu i piju ko sto su jeli i pili.

#13 dobar_znak

dobar_znak
  • Members
  • 1,145 posts

Posted 13 January 2010 - 16:10

Kad počne da boli, koliko sati dnevno to može da traje? Da li boli svakog dana dok se ne izbaci?

#14 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 13 January 2010 - 16:23

Kad počne da boli, koliko sati dnevno to može da traje? Da li boli svakog dana dok se ne izbaci?

Moze da traje satima i danima, recimo 2-3 dana. Ali ne znam da to iko moze izdrzati pa ili dodje hitna pomoc kuci ili nekako uz neciju pomoc odes u hitnu pomoc. Ako je kamen manji, tj ako je izbacivanje fizicki moguce uglavnom boli dok ne izadje iz bubrega i naravno kanala i sidje u beshiku. Tad bolovi prestaju. To je moje iskustvo. Inace je navodno najveci bol koji muskarac moze podnijeti. Navodno. Mada sam u zivotu imao raznih vrsta bolova pa mi nesto bas tesko i potvrditi ovo. Boli jos stosta, vrlo ruzno. :ph34r:

#15 dobar_znak

dobar_znak
  • Members
  • 1,145 posts

Posted 13 January 2010 - 16:41

Moze da traje satima i danima, recimo 2-3 dana. Ali ne znam da to iko moze izdrzati pa ili dodje hitna pomoc kuci ili nekako uz neciju pomoc odes u hitnu pomoc. Ako je kamen manji, tj ako je izbacivanje fizicki moguce uglavnom boli dok ne izadje iz bubrega i naravno kanala i sidje u beshiku. Tad bolovi prestaju. To je moje iskustvo. Inace je navodno najveci bol koji muskarac moze podnijeti. Navodno. Mada sam u zivotu imao raznih vrsta bolova pa mi nesto bas tesko i potvrditi ovo. Boli jos stosta, vrlo ruzno. :ph34r:

Hvala na odgovoru.
Mojoj ženi je to krenulo pre dva dana, kamen od 6 mm. Sad ne zna šta da očekuje, šta biva posle ta dva-tri dana ako se kamen ne izbaci?