Jump to content

Photo
- - - - -

Kamen u bubregu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
31 replies to this topic

#16 blond

blond
  • Members
  • 4,610 posts

Posted 13 January 2010 - 17:25

Slobodno ti to mache odstrani, nishta ti nece faliti. Znam toliko ljudi koji jedu i piju ko sto su jeli i pili.

e, to mene brine, volim da jedeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemmm...... pa to ti je... nego, ne ide mi se pod noz, ne boli me nista,
al' kad zaboli onda cu se kajati, verovatno... posle j... nema kajanja :ph34r:

#17 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 January 2010 - 18:11

Hvala na odgovoru.
Mojoj ženi je to krenulo pre dva dana, kamen od 6 mm. Sad ne zna šta da očekuje, šta biva posle ta dva-tri dana ako se kamen ne izbaci?

Najgora varijanta je da kamen moze da se zaglavi u ureteru i dovede do akutne blokade jednog bubrega.

#18 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 13 January 2010 - 18:14

e, to mene brine, volim da jedeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemmm...... pa to ti je... nego, ne ide mi se pod noz, ne boli me nista,
al' kad zaboli onda cu se kajati, verovatno... posle j... nema kajanja :ph34r:

nećeš, to ne boli često. ako boli, obično je u pitanju akutni napad praćen povraćanjem koji se zaustavlja injekcijom analgetka i nekim sredstvom protiv povraćanja.

#19 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 13 January 2010 - 18:16

Hvala na odgovoru.
Mojoj ženi je to krenulo pre dva dana, kamen od 6 mm. Sad ne zna šta da očekuje, šta biva posle ta dva-tri dana ako se kamen ne izbaci?

Eno Vladan ti je odgovorio, sta se desi ako se zaglavi, sto nije nemoguce, mada je rjedje ipak, nego da se izbaci. ja najlakse izbacim tako sto se dobro preznojim uz recimo trcanje, to ga pokrece i u kombinaciji sa znojenjem meni je najlakse izlazio. Izbacio sam ih sigurno 10-ak tolikih. Nija bas ni mali da se razumijemo, ali moze izaci. Sa srecom!

#20 blond

blond
  • Members
  • 4,610 posts

Posted 13 January 2010 - 20:18

nećeš, to ne boli često. ako boli, obično je u pitanju akutni napad praćen povraćanjem koji se zaustavlja injekcijom analgetka i nekim sredstvom protiv povraćanja.

vidis, to nisam znao, cak mi ni doktor to nije rekao, nego mi rek'o da ce boleti... i njima trebas iz usta da 'cupas',
zahvaljujem Vesna

#21 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 January 2010 - 20:46

Kamen udruzen sa upalom zucne kese (sto je cesto) ili zaglavljen u glavnom izvodnom kanalu (ductus choledochus) moze da predtavlja ozbiljan problem.

#22 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 13 January 2010 - 21:25

Isti dan popodne sam bio pred bolnicom i pushio.

Rotterdamac, bolan, sve to silno kamenje ti je od pusenja :ph34r:

#23 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 13 January 2010 - 23:34

Kamen udruzen sa upalom zucne kese (sto je cesto) ili zaglavljen u glavnom izvodnom kanalu (ductus choledochus) moze da predtavlja ozbiljan problem.

tako su i meni rekli. :ph34r:

ako se kamen pokrene a uz to je dovoljno sitan da može da udje u kanal i zaglavi se u njemu ispod mesta gde se "uliva" pankreas, situacija može da bude čak opasna po život. medjutim, bila je reč o bolovima koji nisu preterano jaki. veći problem, bar meni, je predstavljalo besomučno povraćanje. da nije bilo njega, možda ne bih ni otišla u hitnu pomoć. :)

inače, po debljini zidova žučne kese rečeno mi je da sam nekada imala upalu. moram da priznam da je nisam osetila.

u svakom slučaju, svaki akutni napad završi kod lekara a tu je već velika verovatnoća da će se pregled nastaviti ultrazvukom abdomena i dijagnostikovanjem zapušenog kanala.

#24 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 13 January 2010 - 23:43

Sto na vakat ne rece? Sta mi je cinit?

#25 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 14 January 2010 - 00:43

Eno Vladan ti je odgovorio, sta se desi ako se zaglavi, sto nije nemoguce, mada je rjedje ipak, nego da se izbaci. ja najlakse izbacim tako sto se dobro preznojim uz recimo trcanje, to ga pokrece i u kombinaciji sa znojenjem meni je najlakse izlazio. Izbacio sam ih sigurno 10-ak tolikih. Nija bas ni mali da se razumijemo, ali moze izaci. Sa srecom!

e pa kad si odabrao trčanje spram mog narodnog recepta,halal ne ti je.... :ph34r:

oko kamena u žučnoj kesi,....vladan je potpuno u pravu,...ta situacija nije nikako za zezanje. Osim što daje bolove, može da dovede i do toga da trpi pankreas. A ako se zaglavi nastaje akutni abdomen što je urgentno stanje koje može i glavu odneti.

#26 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 14 January 2010 - 00:47

huh ... onda ja imam jedan solidan kineski zid u bubrezima... :)
eh, mora da je to zacadjalo pa se ne da vidjet.

btw u zuci imam omanju medju od tri komata, al sto rece ljekar "lijepo su smjesteni".
...pa ih nisam uznemiravao.

Edited by muras, 14 January 2010 - 00:48.

#27 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 14 January 2010 - 04:04

ako je nekom od pomoći moje iskustvo ...

žučna kesa izvađena pre više od 10 godina sa dva kamena veličine oraha - samo godinu dana pre toga u pitanju je bilo nešto sitno što se nije ni videlo na ultrazvuku, nego tek na rengenu. a od bolova sam umirala - imala sam osećaj da mi gori gornji deo stomaka, često više pozadi u leđima nego napred, a povraćanje me unakazilo, više nisam znala šta smem da jedem pa sam izabrala da ne jedem skoro ništa jedno vreme ali ni to nije pomoglo. a onda odgledah neku reportažu na teveu u kojoj su prikazali šta može da se desi ako žučna kesa pukne. i tu se presečem od straha i odmah sutradan izjavim doktorki da hoću da mi to čudo izvade, kad se već može bez nje. i stvarno, laparoskopija, nisam ni osetila, 3. dan izašla iz bolnice, 5. dan već na posao. kao nova! sad samo ponekad kad pojedem nešto što mi ne odgovara, to samo onako protrči kroz mene - to je jedina posledica koju osećam.

a kamenje u bubregu ima moj muž. muči se mukica već godinama, tj. odprilike jednom godišnje se napravi neki mali kamenčić, ali je nezgodan, sav sa nekim šiljcima. verujem da užasno boli kad ti šiljci grebu po kanalima. kažu mu da ništa naročito ne može da se uradi, mnogo su mali da bi se vadili, pa ih sabija tečnošću, u zavisnosti od raspoloženja čajevima ili pivom (sobna temperatura).

prošle godine u ovo vreme zaboli ga u predelu žuči - urgentni, kažu upala žučne kese i pankreasa. sačekali nekoliko dana da se upala malo smiri i izvadili žučnu kesu sa gomilom kamenčića. zovem ga na mobilni posle operacije i prve i jedine reči pre nego što je prekinuo vezu su bile - zašto mi nisi rekla? ja u čudu. nemam pojma o čemu se radi, šta li mu to nisam rekla. posle, kad je progovorio sa mnom pričao mi da su mu pre operacije, onako na živo, gurali neku sondu kroz nos i kateter dole i da umal nije umro od straha i bola. a i bolovi posle operacije su bili mnogo jači nego kod mene, zbog upale (a i inače, "muški" bolovi su uvek jači od "ženskih" :ph34r: ). posle mu doktor rekao da je to tako na urgentnom, nemaju oni vremena da se zamlaćuju sa pripremama pred samu operaciju, to odrade sestre ranije, pre anestezije. a mene su lepo uspavali i pojma nemam šta su radili, niti me je nešto mnogo bolelo posle.

sve u svemu, moje iskustvo kaže da se žučna kesa izvadi na vreme, ako već pravi problema, a sasvim lepo može da se živi bez nje.

Edited by Rahel, 14 January 2010 - 04:08.

#28 blond

blond
  • Members
  • 4,610 posts

Posted 14 January 2010 - 06:28

ako je nekom od pomoći moje iskustvo ...

žučna kesa izvađena pre više od 10 godina sa dva kamena veličine oraha - samo godinu dana pre toga u pitanju je bilo nešto sitno što se nije ni videlo na ultrazvuku, nego tek na rengenu. a od bolova sam umirala - imala sam osećaj da mi gori gornji deo stomaka, često više pozadi u leđima nego napred, a povraćanje me unakazilo, više nisam znala šta smem da jedem pa sam izabrala da ne jedem skoro ništa jedno vreme ali ni to nije pomoglo. a onda odgledah neku reportažu na teveu u kojoj su prikazali šta može da se desi ako žučna kesa pukne. i tu se presečem od straha i odmah sutradan izjavim doktorki da hoću da mi to čudo izvade, kad se već može bez nje. i stvarno, laparoskopija, nisam ni osetila, 3. dan izašla iz bolnice, 5. dan već na posao. kao nova! sad samo ponekad kad pojedem nešto što mi ne odgovara, to samo onako protrči kroz mene - to je jedina posledica koju osećam.

a kamenje u bubregu ima moj muž. muči se mukica već godinama, tj. odprilike jednom godišnje se napravi neki mali kamenčić, ali je nezgodan, sav sa nekim šiljcima. verujem da užasno boli kad ti šiljci grebu po kanalima. kažu mu da ništa naročito ne može da se uradi, mnogo su mali da bi se vadili, pa ih sabija tečnošću, u zavisnosti od raspoloženja čajevima ili pivom (sobna temperatura).

prošle godine u ovo vreme zaboli ga u predelu žuči - urgentni, kažu upala žučne kese i pankreasa. sačekali nekoliko dana da se upala malo smiri i izvadili žučnu kesu sa gomilom kamenčića. zovem ga na mobilni posle operacije i prve i jedine reči pre nego što je prekinuo vezu su bile - zašto mi nisi rekla? ja u čudu. nemam pojma o čemu se radi, šta li mu to nisam rekla. posle, kad je progovorio sa mnom pričao mi da su mu pre operacije, onako na živo, gurali neku sondu kroz nos i kateter dole i da umal nije umro od straha i bola. a i bolovi posle operacije su bili mnogo jači nego kod mene, zbog upale (a i inače, "muški" bolovi su uvek jači od "ženskih" :) ). posle mu doktor rekao da je to tako na urgentnom, nemaju oni vremena da se zamlaćuju sa pripremama pred samu operaciju, to odrade sestre ranije, pre anestezije. a mene su lepo uspavali i pojma nemam šta su radili, niti me je nešto mnogo bolelo posle.

sve u svemu, moje iskustvo kaže da se žučna kesa izvadi na vreme, ako već pravi problema, a sasvim lepo može da se živi bez nje.

uuuufffff, prvo me je Vesna obradovala svojim postom, sad si me ti uplasila....
drzacu se ja, ipak, ove tvoje poslednje recenice - '...ako vec pravi probleme...' zasad, ponavljam, nemam ama nikakvih bolova
jedem i volim sve sto vole mladi :ph34r:

#29 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 14 January 2010 - 12:58

tako su i meni rekli. :ph34r:

ako se kamen pokrene a uz to je dovoljno sitan da može da udje u kanal i zaglavi se u njemu ispod mesta gde se "uliva" pankreas, situacija može da bude čak opasna po život. medjutim, bila je reč o bolovima koji nisu preterano jaki. veći problem, bar meni, je predstavljalo besomučno povraćanje. da nije bilo njega, možda ne bih ni otišla u hitnu pomoć. :)

inače, po debljini zidova žučne kese rečeno mi je da sam nekada imala upalu. moram da priznam da je nisam osetila.

u svakom slučaju, svaki akutni napad završi kod lekara a tu je već velika verovatnoća da će se pregled nastaviti ultrazvukom abdomena i dijagnostikovanjem zapušenog kanala.

Statisticki podaci govore da svaka cetvrta odrasla zena u severnoj Srbiji, Vojvodini ili Slavoniji ima kamence u zucnoj kesi, bilo da daju neke simptome ili ne. Smatra se da je to rezultat navika u ishrani u tim krajevima, udruzen sa hormonalnim statusom kod zena, jer su kod muskaraca koji se isto hrane, ti kamenci znatno redji.
Dve klasicne komplikacije su:
1. Zapalenje zucne kese, koje se najcesce karakterise polupojasnim bolom sa desne strane, povisenom telesnom temperaturom, mucninom i povracanjem. Leci se mirovanjem i antibioticima, a operaciju bi bilo idealno odloziti dok se simptomi potpuno ne smire.
2. Ako zucni kamen krene zucnim putevima i spusti se do gotovo pred usce glavnog zucnog kanala u dvanaestopalacno crevo, tek tu nailazi na glavnu zapreku - misicni sfinkter (Odijev sfinkter), koji je najteze proci. Takvo stanje praceno je izuzetno jakim bolom a ubrzo i zuticom (beonjace na samom pocetku). Kako se iznad tog mesta uliva i glavni kanal gusterace, realna je opasnost zapalenje gusterace (akutni pankreatitis) koji je akutno stanje opasno po zivot. Mladji i neiskusniji lekari, posebno u Hitnoj pomoci, mogu pacijentu sa takvim stanjem dati morfijom u cilju sprecavanja bola, sto je strucna greska, jer morfijum pojacava grc (spazam) sfinktera. Indikovana je hitna hirurska intervencija.

#30 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 14 January 2010 - 17:32

Sto na vakat ne rece? Sta mi je cinit?

Spoiler! --Click here to view--