Jump to content


Photo
- - - - -

Bangkok - cudesan grad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
144 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2010 - 15:13

Bangkok je, nesumnjivo, jedan od najcudesnijih gradova na svetu.
Kao i ceo Tajland, tako i njegov glavni grad, Bangkok, pruza cudesne mogucnosti. Tu mozete naci sve; od najcrnjeg dalekoistocnog dna, pa do najsofisticiranijih svetskih iskustava.
Bio sam vise puta u Bangkoku i svaki put me na neki nov nacin iznenadi.
Kakva su vasa iskustva, ako ste tamo bili?

#2 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 January 2010 - 15:16

Bangkok je, nesumnjivo, jedan od najcudesnijih gradova na svetu.
Kao i ceo Tajland, tako i njegov glavni grad, Bangkok, pruza cudesne mogucnosti. Tu mozete naci sve; od najcrnjeg dalekoistocnog dna, pa do najsofisticiranijih svetskih iskustava.
Bio sam vise puta u Bangkoku i svaki put me na neki nov nacin iznenadi.
Kakva su vasa iskustva, ako ste tamo bili?


Sa 10 milona stanovnika, najvece malo mesto na svetu.

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2010 - 15:38

Temu sam naceo ocekujuci opsirniji komentar bas od tebe.

#4 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 January 2010 - 15:41

80% stanovnistva Tajlanda nije nikada culo rec "Bangkok".

Za njih je to Khrung Thep, tako ga zovu. I na Thai TV ga zovu tako.

Van ono malo mesta gde se stranci okupljaju i nalaze, Thai dezela i njihova pravila.

Thai su ponosni da nikada nisu bili ni okupirani ni kolonizovani, mada svi oko njih jesu, ne yebu nikoga. Cak i u svojoj himni imaju da svaki pedalj Thai zemlje pripada Thai narodu. Niko ko nije Thai ne moze tamo da kupi zemlju, no shit.


Za njih, postoje samo dva nacina da se stvari urade: Wrong Way i Thai way.
Tvrdoglava nacija koja, ovo je ironicno ali istinito, nema rec za "ne". Svaki jezik na planeti ima rec za "ne".

Thai kazu "mai chai" = "nije da".

#5 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 January 2010 - 15:49

Temu sam naceo ocekujuci opsirniji komentar bas od tebe.


Hvala za to, nisam video ovaj post, nesto sam malo jazzirao u proslom.

Bice jos, sa slikama, ako ih nemam 50 hiljada nemam ni jednu.

#6 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 January 2010 - 01:22

Do sredine 70-ih, grad jedva da je imao nekoliko poslovnih zgrada visih od 4 sprata.

Onda je dosao urnebesni razvoj i izgradnja.

Slikano sa Ratchadaphisek, najvisa zgrada na horizontu je Bayoke Tower, najvisa u Tajlandu, gornja trecina je hotel.

Posted Image

Sa samog vidikovca na Bayoke Tower:

Posted Image

1995. je bilo predvidjanje da ce, po toj stopi rasta, 2010. Tajland biti 6. po velicini ekonomija na svetu.

Onda je dosla 1997. i slom. Gradjevinci jednostavno nisu dosli sledeci dan na posao, ostavili zgrade u kojem god stepenu (ne) dovrsenosti su se zatekle:

Posted Image

"See through skyscrapers" i danas stoje, cekaju valjda da zemlja ispod njih postane vredna troskova rusenja.

Posted Image

Kada sam otisao iz Beograda, bile su 3 visoke zgrade - Genex, Beogradjanka i (tadasnji) CK na Uscu.

Kolike su razmere azijske krize 1997. bile - samo Bangkok je imao 384 (nije greska) high-rise zgrada ovako napustenih.
Bas tako, 384 napustene, ne racunaju se hiljade vec zavrsenih i useljenih.

Ima neko pravilo u gradjevinarstvu da se ovako nedovrsena zgrada mora zavrsiti u roku od 5 godina ili da se srusi. Na stotinak su radovi nastavljeni 2002. neke su kasnije prosle inspekciju i dobile amnestiju a ostalo ih je jos 100 da ovako stravicno zjape.

Edited by yoyogi, 10 January 2010 - 05:21.


#7 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 January 2010 - 05:47

Jo jedan vazan cinitelj zivota tamo, tektonski razlog "cudesnosti" Bangkoka: 90% zena radi. Prakticno, sve pokterne zene, bez obzira na godine starosti, rade.
Ako nista drugo, imaju svoj "food stall" gde na ulici kuvaju. Mnogi stanovi i nemaju kuhinje i od te prodaje moze nekako da se zivi.

Ovde peku lignje, hobotnice, ribu, na ulici:

Posted Image

Nema ni donje granice starosti. Ova devojcica skolskog uzrasta iz skole ide na majcin food stall i tamo pomaze:

Posted Image

Ovo bi vec bilo kaznjivo na Zapadu: ova deca ne da se nalaze uz alkohol, nego ona i "vode radnju" dok roditelji rade nesto drugo:

Posted Image

Kradja je jako tesko krivicno delo. Da mazne flasu ovoj deci i da ga uhvate, pocinilac bi dobio 15-20 godina paklenog zatvora. Zato kradje skoro da nema. (jedan na naplatnoj rampi na utoputu koji je uhvacen da je u dzep stavio 200US$ putarine, osudjen je na 40 godina robije).

Ova zena svoju "samostalnu znatsku krojacku radnju" vodi sa trotoara gde izgura sivacu masinu na tockice.

Posted Image

Do nje, blize na slici, je street food vendor, hrana je prekrivena zastitnom folijom.

Na kraju, drzava svakome ko zavrsi fakultet garantuje posao. Zavrsi geografiju, istoriju umetnosti, vishu ekonomsku...posao imas 100%. Ima i kvaka: mozda nece biti bas u struci.

Ovih 12 devojaka radi u ovom maltene kiosku duty-free (stari aerodrom, Don Muang, zatvoren septembra 2006).

12 casha cole iz susednog Burger Kinga da se slikam sa njima (neke su uzele cashe i sede pozadi). Dvanaest njih, ne mogu ni da stanu fizicku unutra ali imaju posao:

Posted Image

Po robnim kucama u Bangkoku, svaka prodavacica govori engleski. U Japanu ne govori ama bas niko, cak ni menadzer.

Eto zasto. To im je prvi posao i dok se snadju, rade kao prodavacice. Takvih bude 10% iz generacije da nemaju posao u struci unapred. I jos, 70% studenata na univerzitetima su devojke.

#8 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 January 2010 - 05:58

Nedovrsene zgrade u Bangkoku izgledaju sablasno, bio sam tamo bas 2002.
Neverovatan je prizor i turisticki vodic ih je, maltene, pokazivao kao svojevrsnu atrakciju...

#9 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 January 2010 - 06:05

Nedovrsene zgrade u Bangkoku izgledaju sablasno, bio sam tamo bas 2002.
Neverovatan je prizor i turisticki vodic ih je, maltene, pokazivao kao svojevrsnu atrakciju...


Te godine su ih i zavrsili ili nastavili radove da ne bi morali da ih ruse. Ove moje su i dandanas takve, ima ih 30-40 takvih sto je nekih 10% od pocetnog broja 1997. Ove nikada nece biti zavrsene.

#10 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 January 2010 - 07:57

The Economist ima, na poslednjim stranama, statistike o raznim stvarima po raznim zemljama.
Izmedju ostalog i nezaposlenost.

Tajland je uvek bio sa najnizom nezaposlenoscu na svetu, sada je 1.2%. U Q1 2009. kada su fabrike masovno smanjivale proizvodnju, popelo se na 1.6%.

Posted Image

I to su podaci iz Septembra 2009, kao sto tabela kaze. Iz lokalne stampe znam da danas nedostaje 30,000 radnika u fabrikama automobila i elektronike.

Za nekvalifikovanu ili za jednostavnije poslove sa kratkom obukom, pojavis se na vratima fabrike u 8 ujutro i imas posao.

Niko ne pokusava niti moze da za bilo sta trazi izgovor u nedostatku posla.

I onih 1.2% su oni koji su imali posao, sada ga nemaju i traze drugi.

Niska nezaposlenost je jos jedno objasnjenje za relativno visok nivo opste i licne bezbednosti.

#11 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 January 2010 - 11:58

Po robnim kucama u Bangkoku, svaka prodavacica govori engleski.

Pa... uglavnom. Ali po dućanima ipak ubrzo naučiš i malo tajskog: mi (ima), mimi (nema), prije svega.
Malo je gora situacija s državnim službenicima. Jednom sam imao manji incident i otišao sam u policijsku stanicu na Banglampooh. Na hodnik izlazi kolektivna pritvorska ćelija, masa većinom mladih pritvorenika pruža ruke kroz rešetke ko u Midnight Expressu, od policajaca niko ne govori engleski. Poslaše me u turističku policiju, jedan lokalac me odvezao na motorkotaču, ne sjećam se više gdje.
A tamo mlada gospodična u uniformi ne govori engleski. Sporazumjesmo se nekako uz pomoć ovog mog znanca i dadoše mi na potpis protokol ispisan na formularu - na tajlandskom.

Ali Bangkog jest čaroban grad. Nema ničeg ljepšeg nego dočekati prvi brodić ujutro i uživati u mirisu benzina i truleži Chao Phraye dok se narančaste zrake sunca probijaju kroz oblake smoga oko oblakodera i vrhova hramova na obali. Onako oslonjen o muževnu mišicu prekrasnog transvestita.

Ili se šetati u doba Sangkorn festivala i puštati da te prolaznici mažu puderom po faci i polijevaju vodom, a onda predahnuti uvečer uz neopisivo odvratan lokalni viski što se zalijeva ne manje neukusnom singom, ili hajnekenom s okusom rečene Chao Phraye.

#12 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 10 January 2010 - 12:33

Pa... uglavnom. Ali po dućanima ipak ubrzo naučiš i malo tajskog: mi (ima), mimi (nema), prije svega.
Malo je gora situacija s državnim službenicima. Jednom sam imao manji incident i otišao sam u policijsku stanicu na Banglampooh. Na hodnik izlazi kolektivna pritvorska ćelija, masa većinom mladih pritvorenika pruža ruke kroz rešetke ko u Midnight Expressu, od policajaca niko ne govori engleski. Poslaše me u turističku policiju, jedan lokalac me odvezao na motorkotaču, ne sjećam se više gdje.
A tamo mlada gospodična u uniformi ne govori engleski. Sporazumjesmo se nekako uz pomoć ovog mog znanca i dadoše mi na potpis protokol ispisan na formularu - na tajlandskom.

Ali Bangkog jest čaroban grad. Nema ničeg ljepšeg nego dočekati prvi brodić ujutro i uživati u mirisu benzina i truleži Chao Phraye dok se narančaste zrake sunca probijaju kroz oblake smoga oko oblakodera i vrhova hramova na obali. Onako oslonjen o muževnu mišicu prekrasnog transvestita.

Ili se šetati u doba Sangkorn festivala i puštati da te prolaznici mažu puderom po faci i polijevaju vodom, a onda predahnuti uvečer uz neopisivo odvratan lokalni viski što se zalijeva ne manje neukusnom singom, ili hajnekenom s okusom rečene Chao Phraye.

Sta je tu onda toliko dobro osim pomenutog transvestita? :ph34r:

#13 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 January 2010 - 12:42

Vrlo mi je zanimljivo da procitam sve ove razlicite informacije o Bangkoku, koje nisam ranije znao.
U tom sam gradu bio, naravno turisticki, nekoliko puta. Uvek mi je impresionirao svojom razlicitoscu od Zapada, na koji pokusava da lici. Vrlo mi je tesko da smislim sta je to sto me je uvek ponovo privlacilo Bangkoku.
Taj grad moze i da umori; ali mene sada polako vec svi veliki gradovi umaraju, a jako ih volim.
Bangkok postaje sada (nakon prostitucije) sve poznatiji po zdravstvenom turizmu.

#14 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 January 2010 - 12:59

Vrlo mi je zanimljivo da procitam sve ove razlicite informacije o Bangkoku, koje nisam ranije znao.
U tom sam gradu bio, naravno turisticki, nekoliko puta. Uvek mi je impresionirao svojom razlicitoscu od Zapada, na koji pokusava da lici. Vrlo mi je tesko da smislim sta je to sto me je uvek ponovo privlacilo Bangkoku.
Taj grad moze i da umori; ali mene sada polako vec svi veliki gradovi umaraju, a jako ih volim.
Bangkok postaje sada (nakon prostitucije) sve poznatiji po zdravstvenom turizmu.



reklamiranje Bangkoka na polju zdravstvenog turizma traje, ako se ne varam, vec desetak godina...
prilikom posete deca su mi bila bolesna ( nista ozbiljno, srecom ), osecali smo se na klinici kao u
hotelu s pet svezdica! Znam da stranci tamo idu za mnogo ozbiljnije zahvate, ali nama nije trebalo...
raspitivali smo se u ime jednog prijatelja za presadjivanje bubrega, bolnica je bila, koliko se secam
strasno iskusna u tome i naravno, daleko jeftinije nego u zapadnom svetu...

#15 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 January 2010 - 13:02

Sta je tu onda toliko dobro osim pomenutog transvestita? :ph34r:


Kao što rekoh, mirisi, scenerija... a od onog što nisam pomenuo - hrana. Jede se i kao hrana prodaje sve što u sebi ima trunku bjelančevina. Insekte nisam jeo, ali sam se razbijao od morskih plodova. Obično se prehladim od stalnog prelaska iz silno klimatiziranih enterijera u saunu vanjskog svijeta. Onda me liječi tom yum soup, nešto najbolje što je čovjek stvorio na zemlji. U Bangkoku sam jeo najbolja i najgora jela u životu. Raznovrsnost ponude je ogromna. Jednom sam na Yaowari (jedna od najstarijih kineskih četvrti na svijetu) u napadu gladi upao u najbliži luxusni hotel i u polupraznom hotelskom restoranu naišao na topli bife. Milion supa, salata, jela od ribe, peradi, mesa, da ti pamet stane. A najbolje od svega da niti jedno jelo nije imalo u sebi onaj odvratni škrob (glutamin?) u kojem uglavnom služe kineska jela po svijetu.
Na ulici, po hotelima i guest housima, u robnim kućama, na tržnicama i šoping molovima, hrana je svuda. Tipičan šoping mol (ili prije, robne kuće) ima jedan kat samo za hranu. Desetine uglavnom azijskih pultova s kuhinjom i par stolova ispred. Japanski jeftini, a odlični. Od luxusnih restorana, pa sve do "menzi" u vidu jednog kotla na zabačenoj tržnici za lokalce, gdje se hrani ekipa uličnih trgovaca i gdje za 15batha dobiješ neku vrstu pilećeg paprikaša (prste da poližeš), svuda je odlično.
Invencija uličnih prodavaca hrane je dokaz za postojanje boga. Napr. ispeče neku vrstu tortilje, šaku mušula (dagnji) pospe sojinim klicama, preko toga prospe 1 jaje i još malo bilja, pa ti to uvije u tortilju kao burito. Mljac.