Jump to content


Photo
- - - - -

Bangkok - cudesan grad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
144 replies to this topic

#16 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 January 2010 - 13:03

Vrlo mi je zanimljivo da procitam sve ove razlicite informacije o Bangkoku, koje nisam ranije znao.
U tom sam gradu bio, naravno turisticki, nekoliko puta. Uvek mi je impresionirao svojom razlicitoscu od Zapada, na koji pokusava da lici.


Ne pokusava. Glittzy shopping malls su da uhvati shopping od Singapura i Hong Konga. To i nije za lokalce, osim da se prosetaju po klimatizovanim i cistim prostorijama.
Lokalci su u Lotus/Tesco i Carefour shopping malls.


Vrlo mi je tesko da smislim sta je to sto me je uvek ponovo privlacilo Bangkoku.
Taj grad moze i da umori; ali mene sada polako vec svi veliki gradovi umaraju, a jako ih volim.
Bangkok postaje sada (nakon prostitucije) sve poznatiji po zdravstvenom turizmu.


Zdravstveni turizam (plasticne operacije, povecanje grudi, dental) su velika industrija tamo.

Ja obavezno idem u Bumrungrad Hospital jednom godisnje na potpuni medical checkup: za 2 sata urade 23 testa i 400US$. Nema cekanja, "stjuardesa" te vodi od tacke do tacke i dok jedes rucak (ukljucen u pregled, moze i u Starbucks) doktor spremi ukoricen izvestaj i posle ti sve objasni. Taj mi izvestaj priznaju u Japanu kao merodavan i zamenjuje isti takav sistematski pregled koji svaki zaposleni u firmi mora da uradi jednom godisnje.

Ono sto privlaci je lakoca sa kojom se sve desava i sto ima svega. Bangkok je vise kosmopolitski nego Tokijo.
Uvesti telefon, Internet, vozacka dozvola, sve kao od sale.

Naravno, klima i hrana, ko voli.

#17 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 January 2010 - 13:16

Jos jedno za Vladana.

Ispod tankog sloja modernosti (kako god masivno izgledao) krije se vrlo tradicionalno drustvo, skoro feudalno, sa vekovima starim vrednosnim sistemom.

Thai kopiraju Japan, to je njihova zvezda vodilja. Moda, frizure, sve se kopira iz Japana. Moja cerka tamo nikad nije cula za Tom & Jerry, Bugs Bunny, Woody Woodpecker a znala je sve japanske crtace (Doraemon, Purikiwa...)..
Nedeljno, 15 hiljada Thai dobija vizu za Japan, samo Thai Airways ima 59 letova nedeljno za Japan + svi ostali (ANA, JAL, United, mozda 300 letova nedeljno).
Toliki broj putovanja za Japan nedeljno je verovatno veci nego ceo promet sa Amerikom za godinu dana.

Bivsi premmijer, Taksin, tehnokrata, pokusao je da uvede vise Zapada pa ga je vojska smenila.
Tenkovi na ulicama a gradjani - izvodili decu, masovno, da se slikaju sa vojnicima i tenkovima. Opste odobravanje, maltene slavlje.

Jos, Thai ne zele nigde da odu iz svoje zemlje. Najgori su moguci migranti i kada odu. Potpuno suprotno od Filipina gde daj sta das samo me nosi odavde.

#18 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 12 January 2010 - 05:11

Na zaprepascenje onih koji misle da su Thai zene "little submissive thingy" dolazi da je Tajland de facto matrijarhat.

Zene (majke) su glave porodice. Nakon zenidbe, muz se useljava u zeninu kucu. Najmladje zensko dete nasledjuje celokupnu imovinu porodice.

Odgovornost za funkcionisanje, napredak ili opstanak porodice, je na zenama.

Neko bi se pitao - kako to da ih onda nema vise u politici, na rukovodecim mestima?

Nezainteresovane su za taj deo vlasti. To prepustaju muskarcima kao sto na Zapadu zene pustaju/tolerisu/trpe da muskarci gledaju utakmice ili igraju fudbal.

#19 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 January 2010 - 05:51

Druze, nemam uvid u statistiku, al' poslednjih nekoliko godina sve je vise Tajlandjana bar ovde na Bliskom Istoku, to mogu da ti posvedocim...

#20 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 12 January 2010 - 06:02

Druze, nemam uvid u statistiku, al' poslednjih nekoliko godina sve je vise Tajlandjana bar ovde na Bliskom Istoku, to mogu da ti posvedocim...


Kao gradjevinaca ih je uvek bilo po Tajvanu, Singapuru, Koreji, HKG. To su 6-12 meseci ugovori, spavanje po barakama, umivanje na cesmi u dvoristu, svoj jezik, svoj poslovodja...nije iseljavanje. Kao gradjevinci Energoporijekta na gradilistima po Africi ili tako.

#21 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 January 2010 - 06:39

Kao gradjevinaca ih je uvek bilo po Tajvanu, Singapuru, Koreji, HKG. To su 6-12 meseci ugovori, spavanje po barakama, umivanje na cesmi u dvoristu, svoj jezik, svoj poslovodja...nije iseljavanje. Kao gradjevinci Energoporijekta na gradilistima po Africi ili tako.



Tako nekako... retko srecem obrazovane...
sto se tice Thai zena, imam nekoliko prijatelja/poznanika ( uglavnom Britanaca, Zapadnjaka ) ozenjenih njima, one nikad ne budu prihvacene u drustvo drugih supruga muzevljeve nacionalnosti, na zalost...
doduse, to je slucaj i sa Filipinkama...

#22 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 14 January 2010 - 11:43

O Thai klopi, ciji mirisi dolaze sa svih strana u Bangkoku, moze da se prica i prica. Kao sto su turisticka, tako se smatraju i kulinarskom silom.

Nekoga ce mozda iznenaditi, ali Thai ne jedu stapicima. Sva hrana je vec isitnjena, osim cele ribe i ne moze da se jede stapicima. Za Japan, imaju malo drugacije recepte.

Jedan obrok za dvoje u restoranu na 1. spratu bivse zgrade u BKK:

Posted Image

Ovde je nesto drugo bitno, osim same hrane hocu da pokazem: primete se viljuska i kasika u tanjirima. To je to. Thai jedu samo viljuskom i kasikom. U zapreminu kasike se viljuskom gurne pola pirinca i pola drugog jela. Ako je jelo zacinjeno, samo pirinac (ne voda) ublazavaju ljutinu.

Ta navika ide dotle da postane smesna kad se izadje iz Thai. Moje dete je po dolasku u Japan jelo i kolace na taj nacin (Thai slatkisi nisu takvi, nema torti):

Posted Image

#23 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 14 January 2010 - 12:04

Jedno jednostavno jelo, moze svako da ga napravi, przena piletina.

Dva nacina, zacinjeno (za odrasle) i nezacinjeno, za decu.

Zacinjeno, soy sauce, oyster sauce, yum paste (ljuta pasta), na slici fali 2 chena belog luka, sitno iseckanog:

Posted Image

Nezacinjeno, za decu (oduzeti paprika i yum paste):

Posted Image

(u pasticnoj kesi je secer)

Kuvanje:

U dublji tiganj, staviti ulje, beli luk i piletinu, mesati dok piletina ne postane braonkasta.

Onda, stavi se sve ostalo odjednom i mesa na vatri u tiganju 5 minuta.

Celo jelo trazi manje od 10 minuta kuvanja.

#24 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 January 2010 - 12:21

Ovde je nesto drugo bitno, osim same hrane hocu da pokazem: primete se viljuska i kasika u tanjirima. To je to. Thai jedu samo viljuskom i kasikom.

Ne znam odakle ti ovo. Svi moji thai prijatelji koriste štapiće. Na Tajlandu sam ih naučio koristiti.
Posted Image

#25 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 14 January 2010 - 13:51

Ne znam odakle ti ovo. Svi moji thai prijatelji koriste štapiće. Na Tajlandu sam ih naučio koristiti.


Mozda sam naucio iz zivota u Tajlandu?

Taj decko na tvojoj slici drzi stapice nestrucno, kao da prvi put proba.

Prosto, Thai ne jedu stapicima, nikada. Ta hrana ne moze da se jede stapicima.

Za turiste, oni naprave svasta.

#26 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 14 January 2010 - 18:02

Imas li neke savete o Maleziji generalno i posebno Kuala Lumpuru?
Ako mislis da bi mogao nesto o tome da napises, otvori poseban topik i sa zadovljstvom cu ga citati - tamo nisam nikada bio.

#27 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 14 January 2010 - 22:35

Imas li neke savete o Maleziji generalno i posebno Kuala Lumpuru?
Ako mislis da bi mogao nesto o tome da napises, otvori poseban topik i sa zadovljstvom cu ga citati - tamo nisam nikada bio.


Bio sam u Langkawi 3 puta, tamo se masovno ide na odmor iz Singapura. Resort kao i svaki, nista posebno, osim sto su cene 50% singapurskih. To je bitno kada dodje do golfa. I ima alkohola na svakom koraku, radnje drze Kinezi kojima alkohol nije suprotan religiji.
KL - sluzbeno na 1 dan nekoliko puta ali nemam neka znanja odande da delim.

Bezbedno, britansko nasledje se oseca (skoro svako govori engleski), "laksa" supa za klopu.

#28 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 14 January 2010 - 22:50

Ovo je uobicajena vecera u provinciji.

Posted Image

Kako bi ovo moglo da se jede stapicima? Nemoguce, nije stvar izbora. Sa stapicima bi bilo kao zdral na rucku kod teta-lije.

Na drugim bordovima povremeno vidjam tvrdnju da se u Thai jede stapicima. Nekoliko postova kasnije ispostavi se da su oni koji to tvrde odseli i uglavnom setali po Bangkok China Town (Yaowalad). Tamo su Kinezi, oni jedu stapicima, to nigde drugde ne moze da se vidi.

Pirinac je prvi razlog. Thai pirinac se slabo lepi i mora da se jede kasikom.
Japanski pirinac se lepi i moze da se jede stapicima.

Koliko je pirinac vazan govori i podatak da Thai imaju istu rec za pirinac i za obrok : khao.
(Ko je bekpekerisao po Bangkoku verovatno je odseo u Khao Sarn Road. Khao Sarn = neljusteni, prinac sa ljuskom.

Interesantno, i Japanci imaju istu rec za prinac i za obrok: gohan. Asa gohan = dorucak, Yoru gohan = rucak, Ban gohan = vecera.

Jos dublje, negde sam procitao da preko pirinca mogu da se opisu citave nacije: Indija je kao i njihov prinac, svako zrno za sebe. Japan je kao njihov prinac - sva zrna zajedno.

#29 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 16 January 2010 - 19:44

Prosto, Thai ne jedu stapicima, nikada.


Na Tajlandu sam prove sve skupa 3 mjeseca, što je dovoljno iskustva da ustanovim da ovo što tvrdiš naprosto ne opisuje stvarnost na prihvatljiv način. Ne znam šta te navodi da to činiš, niti me zanima. Znam samo da tvoja svjedočanstva od sada uzimam sa zdravom dozom skepse, kao prema svjedoku koji je iz nekih razloga sklon odstupanju od činjenica.

#30 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 January 2010 - 23:24

Na Tajlandu sam prove sve skupa 3 mjeseca, što je dovoljno iskustva da ustanovim da ovo što tvrdiš naprosto ne opisuje stvarnost na prihvatljiv način. Ne znam šta te navodi da to činiš, niti me zanima. Znam samo da tvoja svjedočanstva od sada uzimam sa zdravom dozom skepse, kao prema svjedoku koji je iz nekih razloga sklon odstupanju od činjenica.


Lujo, ono jelo na tvojoj slici nema veze sa Thai - to nije Thai klopa. Iz nekog je shopping mall i verovatno kosta koliko celodnevna dnevnica radnika.

Thai klopu je nemoguce jesti stapicima osim za poziranje. Mozda samo noodle ali to nije Thai, to je Kinesko.

Tamo gde Thai jedu, pitaj po tim malim radnjicam za takeaway da ti daju stapice, cak ih uopste i nemaju.