Jump to content


Photo
- - - - -

Moderacija podforuma Ekonomija


  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#31 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 24 August 2011 - 01:34

Slazem se da se napravi posebna tema za kredite. Dok moderator to ne napravi, nadam se da nije problem da pricamo o stambenim kreditima na temi za nekretnine.


Kada vreme dozvoli, napravicu temu i prebacicu poruke. U medjuvremenu, koristite temu nekretnine za stambene kredite. Za ostale kredite, mozete da otvorite temu.
  • 0

#32 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 27 January 2013 - 11:26

Zamolio bih da se prebaci trolovanje sa teme o dolaru ovde:

 

http://forum.b92.net...past-ekonomije/


  • 0

#33 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 09 February 2013 - 16:09

Zamolio bih da se prebaci trolovanje sa teme o dolaru ovde:

 

http://forum.b92.net...past-ekonomije/

 

Najverovatnije ce tema Kraj dolara uskoro biti zakljucana jer je od pocetka sluzila za sve, osim za razumnu diskusiju. A i ne vidim kraj dolara na vidiku, pa gubi smisao.


Edited by alexnikolic na kvadrat, 09 February 2013 - 16:10.

  • 1

#34 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 09 February 2013 - 16:51

Najverovatnije ce tema Kraj dolara uskoro biti zakljucana jer je od pocetka sluzila za sve, osim za razumnu diskusiju. A i ne vidim kraj dolara na vidiku, pa gubi smisao.

 

Odlicno!

 

Srecno sa ovakvim nacinom moderisanja.


  • 1

#35 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 09 February 2013 - 17:30

Odlicno!

 

Srecno sa ovakvim nacinom moderisanja.

 

Hvala.


  • 0

#36 extrafull

extrafull
  • Members
  • 12 posts

Posted 11 February 2013 - 13:04

Najverovatnije ce tema Kraj dolara uskoro biti zakljucana jer je od pocetka sluzila za sve, osim za razumnu diskusiju. A i ne vidim kraj dolara na vidiku, pa gubi smisao.

Nista gluplje na ovom podforumu nije uradjeno jos od ... hm, pa - ikad. 

 

Istom logikom, daj misljenje o ostalim temama na forumu i zakljucaj ih. Evo recimo ova o bankrotu Srbije - napisi 'Srbija ce bankrotirati, ne vidim smisao dalje diskusije o tome. Zdravo.'

Kriza evra - 'ne vjerujem da ce evro propasti. zdravo.'

Stambeni krediti u svajcarcima - 'ljudi koji su ih uzimali su mentoli. zdravo.'

 

Skolski primjer lose moderacije.


  • 0

#37 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 February 2013 - 13:38

Nista gluplje na ovom podforumu nije uradjeno jos od ... hm, pa - ikad. 

 

Istom logikom, daj misljenje o ostalim temama na forumu i zakljucaj ih. Evo recimo ova o bankrotu Srbije - napisi 'Srbija ce bankrotirati, ne vidim smisao dalje diskusije o tome. Zdravo.'

Kriza evra - 'ne vjerujem da ce evro propasti. zdravo.'

Stambeni krediti u svajcarcima - 'ljudi koji su ih uzimali su mentoli. zdravo.'

 

Skolski primjer lose moderacije.

 

Ti namerno propustas prvi deo moje recenice: "Najverovatnije ce tema Kraj dolara uskoro biti zakljucana jer je od pocetka sluzila za sve, osim za razumnu diskusiju".. Dakle, ono djubre od teme je trebalo davno da izbrisem/zatvorim. To mi je jedini greh.


  • 0

#38 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 11 February 2013 - 14:16

Ti namerno propustas prvi deo moje recenice: "Najverovatnije ce tema Kraj dolara uskoro biti zakljucana jer je od pocetka sluzila za sve, osim za razumnu diskusiju".. Dakle, ono djubre od teme je trebalo davno da izbrisem/zatvorim. To mi je jedini greh.

 

Ne, tvoj posao kao administratora je da izbacis budale koji truju temu, i omogucis normalnim i pristojnim ljudima da diskutuju, a ne da NAJZNACAJNIJU ekonomsku temu danasnjice zakljucas.

 

Mozes onda slobodno i ceo ovaj forum da zakljucas...


  • 0

#39 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 February 2013 - 17:59

Ne, tvoj posao kao administratora je da izbacis budale koji truju temu, i omogucis normalnim i pristojnim ljudima da diskutuju, a ne da NAJZNACAJNIJU ekonomsku temu danasnjice zakljucas.

 

Mozes onda slobodno i ceo ovaj forum da zakljucas...

 

Ta tema je nepopravljiva.


  • 0

#40 extrafull

extrafull
  • Members
  • 12 posts

Posted 11 February 2013 - 18:36

Znas, tu temu sam pratio od samog pocetka i ona je bila sve samo ne djubre. To u sta se pretvorila u poslednje vrijeme ne bih pretjerano komentarisao sa sve Dzimijevim besmislenim i smarackim copy/paste tekstovima. Ja se sjecam vremena kada su ucesnici na toj temi ARGUMENTOVANO iznosili SVOJA misljenja a ne takmicili se ko ce vise naci na guglu tekstova i postovati ih ovdje. Moderatorski posao bi bio ciscenje teme od smeca i usmjeravanje diskusije u konstruktivnom pravcu. Zakljucati se mogu teme 'da li je bolji partizan ili zvezda?' ali proglasiti ovu temu mrtvom i reci da se vise nista o tome nema reci je u najmanju ruku hrabro.


  • 0

#41 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 February 2013 - 18:55

Znas, tu temu sam pratio od samog pocetka i ona je bila sve samo ne djubre. To u sta se pretvorila u poslednje vrijeme ne bih pretjerano komentarisao sa sve Dzimijevim besmislenim i smarackim copy/paste tekstovima. Ja se sjecam vremena kada su ucesnici na toj temi ARGUMENTOVANO iznosili SVOJA misljenja a ne takmicili se ko ce vise naci na guglu tekstova i postovati ih ovdje. Moderatorski posao bi bio ciscenje teme od smeca i usmjeravanje diskusije u konstruktivnom pravcu. Zakljucati se mogu teme 'da li je bolji partizan ili zvezda?' ali proglasiti ovu temu mrtvom i reci da se vise nista o tome nema reci je u najmanju ruku hrabro.

 

Kao sto rekoh - tema je plodno tle za rasprave kome je duzi - Ameru ili Rusu.. I tako unedogled. Ako hocete, pomericu je u politiku, pa tamo nastavite. 


  • 0

#42 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 03 March 2013 - 22:43

"Pa onda fino krknes pare u svajcarsku banku, sacekas krah nasih banaka, i dok  se drugi muce da izvuku stednju iz srpskih banaka, ti za male pare kupis stan jer kupaca nema... U svakom slucaju - umesto katastrofe, ja vidim sansu. " - moderator ovog pdf-a na topic-u o nekretninama, 03.03.2013, 14:52h.

 

Patetično i jadno. Neko drugi, makar da ovako u real life-u mislio, ne bi svoju patetiku i frustracije ovako javno izneo. Da je običan učesnik diskusije, još nekako i da prođe - ima nas raznih. Ali moderator ovako nešto sebi ne bi smeo da dopusti. Toliko i na temu objektivnosti na ovom topic-u, moguće i celom pdf-u (ostale teme ne pratim, pa ne znam, ali ima ovde nekih indikacija...).

 

Topic o nekretninama pasivno pratim i do sada nove trendove u moderaciji nisam komentarisao, ali ovo zaslužuje komentar sa dejstvom i na protekla zbivanja. Ne samo o moderaciji već o patetici celog topic-a i većine učesnika. Možda je malo off-topic na temi o moderaciji, ali sve je to u zajedničkom sklopu.

 

Kad se samo setim pod kojim sve "objektivnim" obrazloženjima je onaj navodni spinner Kontrol banovan - spinovanje, iznošenje neistina, vređanje, uz sve "bistre" zaključke da bi mogao nekog jadnika svojim spinovanjem da navede da izgubi svoju životnu ušteđevinu kupivši stan sada, jer pad cena od 99% samo što nije,...

 

Ajde da malo razmotrimo stvari. Kontrol je bio možda takav kakav je, moguće i da jeste agencijsko/investitorski spinner, u svakom slučaju je sa svoje strane zastupao jednostrane i diskutabilne stavove, ali je makar doprinosio dvostranosti diskusije i često ukazivao na logičke greške (da ne upotrebim težu kvalifikaciju) u iznošenju podataka i argumenata druge strane. Zadnji post (zbog koga je verovatno banovan) je određene likove zasluženo malo grublje zakačio. Dosadna je ta kuknjava u stilu  "Buahaha, ja sam jadni siromah sa svega 50.000 do 100.000 Eura u džepu i niko neće da mi pokloni četvorosoban stan sa Caligari opremom  u suvom centru grada". Takvima je Kontrol još i suviše kultivisano odgovorio.

 

Posebno je zanimljiv argument prosečne plate koji iznose likovi, koji tu svoju "jadnu" ušteđevinu ne bi ni stekli da žive od prosečne plate. A ako spinuju u gore citiranom smislu, onda je red da stvari makar nazovemo pravim imenom - "sjaši Kurta da sedne Murta", jer to je suština stvari. Neki sanjaju vlažne snove da poprave svoju lokaciju ili druge stambene uslove na tuđoj nesreći. A opravdano je to sa moralne tačke gledišta, jer su svi prodavci ionako sušto zlo - kupili su svi do jednog stanove za džabaka iz otkupa, ili su ih nezasluženo nasledili, stanovi su svi do jednog u katastrofalnom stanju i zahtevaju XY miliona Eura za renoviranje, etc,... I tim  razmišljanjima se bave "jadnici" koji mukotrpno zarađuju svoju svoju crkavicu, odnosno  "prosečnu platu", pa uopšte mogu da razmatraju kupovinu stana. Stvarno surovo i nerazumno da im neko kvari vlažne snove. Ako se taj neko ukloni, lakše će se ti snovi ostvariti.

 

Ajmo dalje. Spinovanje je ako neko kontinuirano ukazuje na mogućnost da stvari možda i nisu baš takve, pa još može zlonamerno da navede nekog jadnika da spuca svoju životnu ušteđevinu u precenjenu nekretninu i trajno se unesreći, ali nije uopšte spinovanje ako se unisono iznosi "objektivno" stanje da pad cena od 99% samo što nije i da prodavac može da bude srećan ako stan uopšte proda, najbolje da ga pokloni kupcu i doda par desetina hiljada Eura za renoviranje. Pa ako je Kontrol teoretski i mogao nekog da navede na takav autodestruktivan akt, po istoj logici i stav koji se na topic-u popriličnu unisono iznosi može nekog jadnika da navede da stan proda ishitreno daleko ispod cene, iako je možda mogao i bolju da ostvari. Mislim, ako ćemo ni po babu ni po stričevima, onda ta ista logika ima dve strane. Naravno , ne na ovom topic-u i ne pod ovom moderacijom koja čisti nepodobne koje kvare unisone vlažne snove.

 

Idemo dalje. Iznošenje bilo kakvih podataka, zvaničnih ili nezvaničnih, koji idu u kontru unisonom stavu ovog topic-a je po default-u spinovanje i iznošenje neistina, a u najmanju ruku teška naivnost. Da podatke države i posebno agencija treba uzeti sa velikom rezervom, znamo svi. Ali logika, kojom se registrovani podaci o prenosu nekretnina obaraju zaključkom da na ovo ili ono otpada oko 13.000 objekata, a za 20.000 se pouzdano može zaključiti da su, u stvari, vlasnici umrli pa se ne radi o prodaji već samo o prenosu, te u datom periodu, u stvari, ništa nije ni prodato, spada u žestoke bisere. Malo sam iskarikirao, ali ispod crte se stvari svode na to. "Logika" bez premca, nema šta.

 

I da se vratimo na agencijsko/investitorsko spinovanje. Svi, koji zastupaju stav kontra unisonom stavu na topic-u su ili naivni (i glupi) ili krajnje zlonamerni i sigurno imaju neku skrivenu agendu. Zanimljivo. Lično poznajem ljude koji su životnu priliku našli u tome da otkupljuju stanove jadnika sa bankarskih aukcija, a ponekad i stanove drugih jadnika koji se i bez kredita nađu u situaciji da moraju hitno i žestoko ispod cene da prodaju. Lepo žive od toga i putuju po svetu. Ne moram valjda da napominjem da verovatno imaju izvanredne veze da obezbede sebi najbolje prilike na aukcijama i da nemaju probleme sa poreskom upravom. Pa, ako je Kontrol namenski spinner, nije li moguće da i sa druge strane postoje određeni interesi? Mislim, ako dosledno primenjujemo istu ušinutu i ovde preovladajuću logiku. Logiku po kojoj će neko baš jednu od najbitnijih životnih odluka da donese na osnovu piskaranja kojekakvih likova na nekom forumu.

 

Ima dosta takvih bisera. Mrzi me da sve nabrajam, ali i ovo malo iznetog je više nego indikativno. Naravno da je puno pravo svih učenika nekog topic-a da izlupetaju svakakve budalaštine i da se rukovode samo sebi razumljivom logikom vlažnih snova tipa "šta se babi snilo...", na kraju krajeva forum je samo mala razonoda i ubijanje vremena. Ali moderator ne bi smeo da stvari gura u jednom pravcu i da se bavi čišćenjem nepodobnih koji ometaju vlažne snove. Najmanje da ovako otvoreno kao gore citirano iznose svoje lične patetike i frustracije. Da li si, majstore, razmišljao o tome da bi mogao radiš na svojim sposobnostima i da zaradiš potrebnu cifru za stan u centru, umesto da se nadaš i raduješ tuđoj nesreći? Posebno, ako se uzme u obzir da će razvoj, koji ti priželjkuješ, unesrećiti sve, ne samo vlasnike stanova. Nekom rat, nekom brat. No comment. A sad, ajde odmah kukaj na prosečnu platu i standard u zemlji. Sa takvom osnovom ćeš stvarno da "fino krkneš pare u švajcarsku banku...". Šta, majstor se uvredio? Šta se može, neko i tvoje gore iznesene stavove može shvatiti uvredljivim. Tačnije, većina građana ove jadne zemlje bi to mogla shvatiti kao krajnje zlonameran stav i uvredu, obzirom na to šta im želiš.

 

Na kraju najbitnije. Iako forum služi razmeni subjektivnih stavova i ne može neki ozbiljniji informativni karakter da se očekuje, ipak se makar može očekivati suočavanje suprotstavljenih stavova i iznošenje različitih informacija, pa ko je pametan će sam izvući zaključke. Ovde se jedino može steći unisoni zaključak da cena nekretnina samo što nije pala za 99%. Između ostalog, zahvaljujući "objektivnoj i nadasve neutralnoj" moderaciji koja je uspešno ućutkala svaki stav koji ne prati mainstream ovog topic-a. Sva sreća da ga pratim samo radi razonode. A i to ću od sada bataliti, jer gubi svaku svrhu. Pre ću i čak od Kaće Lazarević dobiti kakvu-takvu informaciju o stanju na tržištu nekretnina nego praćenjem ovog topic-a.

 

Od moderatora očekujem građanima ove zemlje i čitaocima foruma upućeno izvinjenje zbog gore citiranog stava. Stav "što gore - to bolje" ipak ne bi trebao da javno iznosi moderator. Bar ne na forumu B92.


  • 0

#43 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 03 March 2013 - 23:04

Nisam bas shvatio sta je problem u izjasnjavanju mog stava? Ja sam i clan i moderator i kao clan - imam pravo na stav. Za to ne dugujem nikakvo izvinjenje nikome. 

 

Dalje - ja sam od pocetka iskreno dao iskaz o svojoj poziciji - ja gledam na nekretninu kao na investiciju - smatram da ce trziste jos dobro da pukne i to baziram na podacima o zaposlenosti (koje sam izneo direktno sa sajta republickog zavoda) i prosecnoj plati. Ovi sto sanjaju rast cena nekretnina u ovakvoj drzavi gde 1 zaposleni izdrzava jednog penzosa - ignorisu cinjenice. 

 

Ako ti je zao kontrola, sta da ti kazem, pisi ti umesto njega. Ali bar napisi svoj stav unapred - da je kontrol napisao da je investitor i iznosio one gluposti koje je iznosio - ne bi bio banovan. Ovako je obmanjivao forumase da kupuje stanove, a pricao o skokovima cena. To, plus njegovo konstatno trolovanje, je napokon, posle 2 godine, dovelo do toga da ga vise nema. I stojim iza te odluke.  


  • 0

#44 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 03 March 2013 - 23:09

...A opravdano je to sa moralne tačke gledišta, jer su svi prodavci ionako sušto zlo - kupili su svi do jednog stanove za džabaka iz otkupa, ili su ih nezasluženo nasledili, ...

 

Na stranu meritum toga sto govoris, Akiro, ali me zivo zanima sta si ovime hteo da kazes? Kako se moze nesto "zasluzeno naslediti"? Ima li nekog ko je "zasluzio" svoje roditelje, dedove, etc.? Kako se to tacno radi?


  • 0

#45 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 03 March 2013 - 23:19

...

 

Moderator je samo izneo lični stav, koji ni na koji način ne krši nijedno pravilo foruma. Kada je banovan Kontrol, više supermoderatora i ostalih moderatora je pažljivije pročitalo temu o nekretninama i zaključili smo da je Alex sasvim pravilno postupio banujući Kontrola, što je učinio u interesu većeg broja čitalaca i posle više prekršaja dotičnog člana. Alex ima drugačije stavove po pitanju nekretnina, a nije ih nametao na nedozvoljen način, niti zloupotrebljavajući funkciju, već ih je navodio kao običan diskutant.

 

Ostatak jeftine patetike i procenu Alexove ličnosti zadrži za sebe.


  • 1