Jump to content


Photo
- - - - -

Bezvizni rezim


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#16 BOOGIEMAN

BOOGIEMAN
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 20 December 2009 - 12:42

@kaisersosa

Pitanje je bilo gde da nabavi formular, znam da treba posle da mi posalje isti (nakon sto ga prethodno popuni) ... a ono, (kao) idem turisticki, ali bih ostao 2-3 meseca, pa sad ne bih bas da nosim po 45 € ili slicno za svaki dan :/
Takodje, gledacu da izbegnem ali moze da se desi da idem autobusom, u kom slucaju bi me verovatno cimali na svakoj granici, te bi bilo fino da imam neki papir da mashem sa njim :ph34r:

Edited by BOOGIEMAN, 20 December 2009 - 12:43.


#17 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 20 December 2009 - 13:22

@kaisersosa

Pitanje je bilo gde da nabavi formular, znam da treba posle da mi posalje isti (nakon sto ga prethodno popuni) ... a ono, (kao) idem turisticki, ali bih ostao 2-3 meseca, pa sad ne bih bas da nosim po 45 € ili slicno za svaki dan :/
Takodje, gledacu da izbegnem ali moze da se desi da idem autobusom, u kom slucaju bi me verovatno cimali na svakoj granici, te bi bilo fino da imam neki papir da mashem sa njim :ph34r:



pogledaj ovde:

http://www.migration...nfo/116_en.html

#18 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 December 2009 - 13:58

Znači sad treba povaditi sve kao i do sad, platiti put, osiguranje i rizikovati da te neko skine sa busa negde u nedodjiji? Kako sad da isplanirati obaveze, sigurnije je bilo ono sa davanjem viza unapred.


i sa vizom je postojala mogućnost da te ne puste u zemlju.

#19 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 20 December 2009 - 14:13

Uvek je postojala mogućnost da ti neki nadobudni službenik bilo gde ospori ljudska prava ali ovde se sada radi o tome da je težište odlučivanja o nečijem prisustvu u zemlji i uvid u dokumentaciju prebačen sa konzulata na carinike tamo negde daleko od polazne tačke i kada si u cajtnotu sa vremenom. To za imigrante nije problem, pokušaće drugi put na drugom mestu ali je veoma neprijatno za one koji stvarno treba da obave nešto.

#20 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 December 2009 - 14:16

Uvek je postojala mogućnost da ti neki nadobudni službenik bilo gde ospori ljudska prava ali ovde se sada radi o tome da je težište odlučivanja o nečijem prisustvu u zemlji i uvid u dokumentaciju prebačen sa konzulata na carinike tamo negde daleko od polazne tačke i kada si u cajtnotu sa vremenom.


nije tačno. i do sada je poslednja odluka bila na cariniku, koji je i pored uredno dobijene vize mogao da te vrati sa granice i, shodno sopstvenoj proceni, onemogući ti ulazak u zemlju.

isto će biti i sada. vizu imaš (tj. ne treba ti) a konačna odluka je na cariniku. mnooogo je manji procenat (promil, rekla bih) onih koji nisu pušteni na granici nego onih koji nisu dobili vize iako su ih tražili.

#21 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 20 December 2009 - 14:21

Smatraš da će biti sličan procenat onih koji su vraćani sa urednom vizom i sada?

Edited by rory, 20 December 2009 - 14:21.


#22 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 20 December 2009 - 15:57

Smatraš da će biti sličan procenat onih koji su vraćani sa urednom vizom i sada?



I za vreme SFRJ i plavog pasosa mogao si biti vracen za granice ukoliko ti carinik trazi n.pr. povratnu kartu a ti je nemas, a % vracenih je bio mizeran... sasvim je normalno da ukoliko vec ides negde sa sobom imas rezervaciju hotela, karticu i povratnu kartu. Ja zaista ne vidim u cemu je problem imati tu dokumentaciju sa sobom prilikom ulaska u neku od zemalja EU.

#23 antiimperijalista

antiimperijalista
  • Members
  • 120 posts

Posted 20 December 2009 - 17:05

ja mislim da je mali broj ljudi koji će biti vraćeni, i ne trebaju vam nikakva garantna pisma. bus karta i kažeš kod koga ideš, ako te baš pita za lovu, slaži a ako ti proverava novčanik, kaži da ideš kod rodjake i da ti ona pruža smeštaj. to je sve.
ja sam sa 50 evra u novčaniku išao u zagreb kod drugova, i pitao me hrvatski carinik koliko ostajem i koliko novca imam, rekao sam mu da imam 50 evra i da spavam kod drugova, i pustio me je iako mi je napomenuo da treba da imam nešto oko 40-50 evra po danu. možda me ne bi pitao da nije shvatio da sam stopirao. kad stopiraš, vozač nema pojma šta imaš kod sebe, dakle, moraš da izađeš iz vozila kad prelazi granicu pa se opet nadjete nakon granice.
moj zaključak je da oni pitaju, malo možeš i da slažeš, a ako te baš detaljno proverava, kažeš da spavaš kod rodjaka ili druga i da ti ne treba neka velika lova. veoma verovatno će te pustiti. naravno, kao što su neki rekli, ako baš naidješ na nadrndanog, ni viza ti ne bi pomogla.
i ko hoće baš to garantno pismo, treba prvo da vidi da li se plaća i koliko. ako ima neko tetku u švedskoj, verujem da mora da plati u opštini ili imigracionom ofisu, gde već dobija tu papirologiju.
birokratija drpiše lovu gde god stigne.

Edited by antiimperijalista, 20 December 2009 - 17:08.


#24 BOOGIEMAN

BOOGIEMAN
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 21 December 2009 - 13:26

pogledaj ovde:

http://www.migration...nfo/116_en.html


thx ... nadjoh ovde
(mada mislim da to moze i da se sroci na praznom a4 papiru, samo da se stave imena i adrese)