Jump to content


Photo
- - - - -

Bezvizni rezim


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 amy_w

amy_w
  • Members
  • 179 posts

Posted 09 December 2009 - 13:25

Preuzeto sa sajta Nemacke ambasade:

Prilikom bezviznog ulaska u šengenski prostor morate biti u stanju da na zahtev graničnih službi predočite dokaze o finansiranju boravka i troškovima putovanja, kao i o svrsi putovanja.

To mogu npr. biti sledeći dokumenti:

za dokazivanje svrhe putovanja:


turizam: rezervacija hotela, putovanja ili turističkog aranžmana

poslovno putovanje: povrda firme sa sedištem u Nemačkoj, poziv na kongres,

seminar ili sastanak sa poslovnim partnerima

privatno putovanje: pozivnica prijatelja/rođaka

drugo putovanje: potvrda o kursu jezika, potvrda škole ili drugih organizacija

za dokazivanje finansiranja putovanja:

1) gotovina u iznosu od 45,00 EUR po danu boravka

ili

putnički čekovi

ili

izjava o preuzimanju obaveza (Verpflichtungserklärung) - tzv. "garantno pismo"

Izjavu o preuzimanju obaveza (Verpflichtungserklärung) prema § 66. do 68. Zakona o boravku stranaca (AufenthG) - tzv. "garantno pismo" – osoba sa prebivalištem u Nemačkoj koja Vas poziva može da izvadi samo u nemačkim uredima za strance. Morate biti u stanju da je prilikom ulaska u šengenski prostor predočite u originalu.

2) putničko zdravstveno osiguranje (koje ima minimalno pokriće od 30.000 EUR i važi u svim šengenskim zemljama)

3) povratna avionska karta (u skladu sa gore navedenim rokom od 90 dana)

4) važeći pasoš (mora da važi još 3 meseca u trenutku napuštanja šengenskog prostora)

Sve navedene dokaze treba na zahtev predočiti prilikom ulaska na teritoriju država-članica Konvencije o sprovođenju Šengenskog sprazuma (tj. na tzv. spoljnoj granici šengenskog prostora). Ukazujemo na to da strancu na granici može biti uskraćen ulazak na teritoriju šengenskih zemalja, ako on ne raspolaže potrebnim finansijskim sredstvima, odnosno ako ne može da na legalan način stekne sredstva koja su potrebna za njegov boravak, ili ako ne može da dokaže (npr. avionskim kartom) da će se vratiti u zemlju porekla, odnosno u treću zemlju za koju ima dozvolu za boravak i u koju se na osnovu te dozvole može vratiti. Stranac može biti vraćen sa granice i u slučaju da ne može predočiti dokumenta koja dokazuju svrhu i okolnosti njegovog boravka u šengenskom prostoru.

Bezvizni boravak u šengenskom prostoru je moguć max. 90 dana u polugodištu, pri čemu rok teče od datuma prvog ulaska u šengenski prostor.

#2 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 December 2009 - 13:51

Bilo je tih pitanja i za ulazak u Italiju 80-ih, bilo je vracanja sa granice, a tada vize nisu trebale jos od 1974.
Svaka od tih zemalja koja nije imala vize za nas je mogla to isto da uradi.
Sada se bar zna unapred, mozda to i skinu (sklone) ako sve bude normalno.

Koliko god da mi je bilo drago da su vize ukinute, pitao sam se kako se drzave obezbedjuju od navale karavana ako krenu svi (ili znacajan broj) oni koji imaju para u jednom pravcu da se dokopaju rodbine ili nekoga vec u inostranstvu i za nizasta vise.

#3 amy_w

amy_w
  • Members
  • 179 posts

Posted 09 December 2009 - 14:02

Secam se i ja da su postavljali pitanja na granici ali ovde se sada govori o hard copy dokazima, dakle i dalje nismo dosli u "sipas i ne mislis" poziciju.
Nije problem nabaviti rezervaciju hotela na internetu i jos par tih stvari.. ali cu i dalje imati onaj osecaj kao kad ides po pasos u ambasadu a ne znas da li si dobio vizu.

#4 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 09 December 2009 - 17:54

a kakva je razlika u praksi od "viznog režima"?

jel ovo mogu a ne moraju da traže na granici ili obavezno traže ?

sad se mislim ne znam koja je opcija gora, ili da kreneš na lutriju uz rizik da te posle recimo 700 predjenih km vrate zbog nekog papira, ili da kreneš i poneseš sa sobom svu onu svitu papira koje bi inače ostavio u ambasadi?

#5 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 09 December 2009 - 18:06

Yup, sa ovim nema nikakve razlike u odnosu na vizni režim. Čak je i gore uzimajući u obzir da rizikuješ putovanje za dž, a pogotvu što pri ovakvim uslovima ni jedan student koji hoće da backpackuje po Evropi to neće moći.

#6 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 09 December 2009 - 18:28

a kakva je razlika u praksi od "viznog režima"?

jel ovo mogu a ne moraju da traže na granici ili obavezno traže ?


razlika je ogromna. ovakvi uslovi su postojali i postojaće. i do sada je postojala slična procedura, pa se opet vrlo retko dešavalo (obično zavisi od lične procene carinika) da se primeni. i do sada su na ulasku u šengen zonu mogli da traže da pokažeš garanciju, dokaz o finansiranju boravka ili osiguranje za vreme trajanja boravka, a opet se to izuzetno retko primenjivalo.

#7 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 09 December 2009 - 19:52

razlika je ogromna. ovakvi uslovi su postojali i postojaće. i do sada je postojala slična procedura, pa se opet vrlo retko dešavalo (obično zavisi od lične procene carinika) da se primeni. i do sada su na ulasku u šengen zonu mogli da traže da pokažeš garanciju, dokaz o finansiranju boravka ili osiguranje za vreme trajanja boravka, a opet se to izuzetno retko primenjivalo.


stani, ovo u stvari znači da je u pitanju lična procena carinika?
Mislim, opet stoji da moraš da nosiš te neke papire sa sobom?
Naposletku, videćemo kako će se to pokazati u praksi.

#8 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 09 December 2009 - 19:56

razlika je ogromna. ovakvi uslovi su postojali i postojaće. i do sada je postojala slična procedura, pa se opet vrlo retko dešavalo (obično zavisi od lične procene carinika) da se primeni. i do sada su na ulasku u šengen zonu mogli da traže da pokažeš garanciju, dokaz o finansiranju boravka ili osiguranje za vreme trajanja boravka, a opet se to izuzetno retko primenjivalo.

Pa manje-vishe je tako. Procjena carinika. Prije nekoliko godina dok je josh postojala granica izmedju Slovenije i Austrije skinu na granici jednog mog poznanika samo na osnovu slike iz pasosha. Odnio vozac autobusa pasoshe u carinarnicu i zovu nesretnog Vladu jedinog. A covjek imao uredan holandski pasosh. A jadan i nije sav svoj. I kao ovo je krivotvoren pasosh, govori mu jedan nadobudni stajerski konj. Vlado se raspuca i kaze mu odmah: pa jbt uhapsi me ako smijes, ako je falsifikat? Srecom krenuo i ja s njim pa ga smirujem, carinicima zmigam ocima i nekako to prodje. U svakom slucaju poenta je ako se nekome od njih prohtije moze maltene sta hoce. Dzaba ti se na zakon pozivati kad ga kroje na samoj granici. To su neke ruzne stvari, covjek se osjeca nemocan, a dese se tu i tamo. Kao npr kad je jedne prilike na slovenskoj granici usao carinik i otvoreno vrijedjao putnike iz Bosne. Uglavnom one sa bosanskim pasosima i vizama. Ja tada s njima pricam engleski, kao ne razumijem ih. I znaju da ih provociram, ali ne mogu mi nista. Sreca to je stvarno rijetko, ali trebaju ljudi biti spremni na sve. Uostalom vidjet ce te i sami. Svi mladji, malo krupniji, na kratko oshishani ce dodatno biti provjeravani.

Edited by Rotterdamac, 09 December 2009 - 19:57.


#9 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 09 December 2009 - 20:25

eheheheehe crni roti svako tvoje pisanije moram da čitam bar po 2x, prvo da se dobro iznasmejem, a onda da skontam poruku. :)

LM, ok ako to ne znači ništa posebno.......hebi ga, ja sam ( kao i većina ljudi u srbiji, verujem ) još uvek pod blagim uticajem one poslovice o danejcima, pa uvek prvo podignem obrvu ....:ph34r: ...tako da mi je ova vest zazvučala jezivo poznato...hebeš ga, vreme nikoga ne štedi,...a na balkanu je dva put ubojitije nego u ostatku sveta..:D

#10 underdog

underdog
  • Banned
  • 2,628 posts

Posted 09 December 2009 - 22:49

Pa manje-vishe je tako. Procjena carinika. Prije nekoliko godina dok je josh postojala granica izmedju Slovenije i Austrije skinu na granici jednog mog poznanika samo na osnovu slike iz pasosha. Odnio vozac autobusa pasoshe u carinarnicu i zovu nesretnog Vladu jedinog. A covjek imao uredan holandski pasosh. A jadan i nije sav svoj. I kao ovo je krivotvoren pasosh, govori mu jedan nadobudni stajerski konj. Vlado se raspuca i kaze mu odmah: pa jbt uhapsi me ako smijes, ako je falsifikat? Srecom krenuo i ja s njim pa ga smirujem, carinicima zmigam ocima i nekako to prodje. U svakom slucaju poenta je ako se nekome od njih prohtije moze maltene sta hoce. Dzaba ti se na zakon pozivati kad ga kroje na samoj granici. To su neke ruzne stvari, covjek se osjeca nemocan, a dese se tu i tamo. Kao npr kad je jedne prilike na slovenskoj granici usao carinik i otvoreno vrijedjao putnike iz Bosne. Uglavnom one sa bosanskim pasosima i vizama. Ja tada s njima pricam engleski, kao ne razumijem ih. I znaju da ih provociram, ali ne mogu mi nista. Sreca to je stvarno rijetko, ali trebaju ljudi biti spremni na sve. Uostalom vidjet ce te i sami. Svi mladji, malo krupniji, na kratko oshishani ce dodatno biti provjeravani.

:) Kako moze bilo ko da optuzi nekog za fake soshku bez da utvrdi sa sigurnoshcu da je soshka lazna.Na kraju reci ti meni jel soshka bila prava ili ne :D .Sad bar znam shta treba za nesmetani ulaz u EU lazna holandska soshka samo ne znam gde da je kupim .Shto se tiche Srpske soshke bez obzira na ukidanje viza bice trkeljisanja(i tu nemislim samo na rome) to je sigurno navike se teshko menjaju mada ja takodje mislim da ce biti masovne ilegalne imigracije zemlju ce napustiti bar milion i po do dva ljudi u srbiji ce ostati samo radikali :ph34r:

Edited by underdog, 09 December 2009 - 23:00.


#11 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 09 December 2009 - 23:06

takodje mislim da ce biti masovne ilegalne imigracije zemlju ce napustiti bar milion i po do dva ljudi u srbiji ce ostati samo radikali :ph34r:


Biće ali ni blizu tog broja. Ne zato što ljudi neće, nego zato što je prosto nemoguće ne primetiti toliki protok ljudi preko granica.

#12 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 09 December 2009 - 23:29

:) Kako moze bilo ko da optuzi nekog za fake soshku bez da utvrdi sa sigurnoshcu da je soshka lazna.Na kraju reci ti meni jel soshka bila prava ili ne :D .Sad bar znam shta treba za nesmetani ulaz u EU lazna holandska soshka samo ne znam gde da je kupim .Shto se tiche Srpske soshke bez obzira na ukidanje viza bice trkeljisanja(i tu nemislim samo na rome) to je sigurno navike se teshko menjaju mada ja takodje mislim da ce biti masovne ilegalne imigracije zemlju ce napustiti bar milion i po do dva ljudi u srbiji ce ostati samo radikali :ph34r:

Jbg, moze mu se. Jednostavno s oprostenjem sere. Ali crni Vlado sa onakvom facom i ponashanjem stvarno plijeni paznju. Isti taj put doshli mi u Belgiju, Antwerpen. I na stanici udje policija u civilu i jedan drot sa vucjakom. Kao traze neke koji ilegalno ulaze u zemlju. I kao proci ce sa vucjakom duz autobusa, a ova dvojica ce da pregledaju pasoshe. I ja se smijem ko lud, a jedan policajac me pita sta mi je toliko smijesno? Kazem ja pa jedino ako smo ih u sendviche sakrili. Ne bi mu smijesno. A crni dovla u prolasku pored njega pomiluje onog vucjaka, na sta policajac koji ga je vodio popizdi i opali mu jednu zausku i prodere se: don't touch him. Ja odmah kazem: mojne dovla ne igraj se, skinuce te. I izadju van, naravno nisu nista nasli i onda izadjemo i mi da zapalimo i da ljudi koji su putovali do Antwerpena uzmu svoje stvari. Policajci stoje kod svog auta 10-ak m od busa, a dovla ih gleda smrknuto, a oni njega onako ''ispitivacki". Kaze on onome sa kerom, naravno na nashem: neces ti meni vishe dana s vucjakom provesti. Sapka, palica i marsh na ulicu. :D

#13 BOOGIEMAN

BOOGIEMAN
  • Members
  • 1,365 posts

Posted 20 December 2009 - 02:48

izjava o preuzimanju obaveza (Verpflichtungserklärung) - tzv. "garantno pismo"

el moze neko da mi objasni gde da nabavim ovo ... isho bi kod tetku u Shvecku ali ona kaze da tog formulara nema u ambasadi/konzulatu/gdegod ... ili da mi sroci formu na idiot frindly jeziku pa da isprintam ... thx :/

#14 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 20 December 2009 - 11:28

el moze neko da mi objasni gde da nabavim ovo ... isho bi kod tetku u Shvecku ali ona kaze da tog formulara nema u ambasadi/konzulatu/gdegod ... ili da mi sroci formu na idiot frindly jeziku pa da isprintam ... thx :/



pa garantno pismo treba da ti posalje tetka, ne mozes ti da ga nabavis. sa druge strane ako ides turisticki garantno pismo ti ne treba.

#15 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 20 December 2009 - 12:37

Znači sad treba povaditi sve kao i do sad, platiti put, osiguranje i rizikovati da te neko skine sa busa negde u nedodjiji? Kako sad da isplanirati obaveze, sigurnije je bilo ono sa davanjem viza unapred. Olakšavajuća okolnost je što se propisi uglavnom neće primenjivati, odnekud mi je to poznato.