Jump to content


Photo
- - - - -

skolski sistemi Evropa vs ostatak sveta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
417 replies to this topic

#31 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 16 December 2009 - 21:55

Katolicke skole su drzavne besplatne skole.


i mogu da ih pohadjaju i oni koji nisu katolici, moguce jedino da postoji neko rangiranje (prvo katolici pa onda ostali), ali u to nisam bas sigurna.

A neki katolici pohadjaju "obicne" public schools, tako da ja ne bih rekla da je to verska segregacija nego vise tradicija, dominion je potpisao neki konkordat jos davnih dana i eto tako ostalo.

katolicka crkva je uostalom poznata po obrazovanju i to na raznim nivoima, secam se da je u Berlinu na dobrom glasu bila neka jezuitska gimnazija.


Nedavno sam imala prilike da upoznam nekog ko je isao u boarding school, tu opciju ovde jos nismo spomenuli.

#32 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 16 December 2009 - 22:17

Katoličku školu u kojoj je moja žena radila kao TA pohadjili su i ne-katolici (natives, recimo)...pošto sada pohadja teachers college ima praksu u raznim školama, ova poslednja (public school) gde je momentalno je interesantna jer se nalazi u kampusu i pohadjaju je deca studenata i postdiplomaca tako da je vrlo malo dece čiji su roditelji pripadnici bilo koje hriščanske crkve i jako je zanimljivo kako se kroz učenje i igranje pazi da se ne potencira samo hrišćanska tradicija već se sva ta religiozno-kulturna nasledja prožimaju...
Meni je interesatno zašto su katoličke crkve elitnije i gotovo su sve na fancy lokacijama, dok su u problematičnijim delovima grada dominantnije public schools (barem ovde gde sam sada)...
Interesantne su i ove Montessori schools gde imaju malo drugačiji, rekao bih i kreativniji pristup deci

#33 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 16 December 2009 - 22:19

Kanadski skolski sistem je zasnovan takodje i na segregaciji djece na vjerskoj osnovi. Naime postoji osnovno i srednje skolstvo posebno za katolike. Sve ostale religije idu skupa u Public skole, a samo katolici imaju svoje posebne skole.

Sad ne znam kako je u npr Kvebeku gdje su frankofoni koji su vecina ujedno i katolici, ali u Ontariju je to normalno i izgleda nikome ne smeta. Da budem iskren ne smeta nesto ni meni posebno, mada bih to ukinuo kad bih mogao, jer mislim da nema smisla to raditi u jednom ovakvom drustvu.



Skole od sezdesetih godina proslog veka nisu zasnovane na verskoj osnovi.
Naravno tu iskljucujem privatne skole koje mogu biti turske,grcke,jevrejske...i naravno,religiozna nastava je u skladu sa tim.
Kao neko ko toliko dugo zivi u Kanadi trebalo bi da znas da su oni sa religijom zavrsili odavno,u Kvebeku je to bas ocigledno,crkve zvrje prazne,i sluze uglavnom kao turisticke atrakcije.
Ne znam samo gde nadje tu informaciju-il ja nisam razumela sta govoris-deca mogu da idu u bilo koju skolu,drzavnu il privatnu,u drzavnim nema religiozne nastave,u privatnim ima.

#34 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 16 December 2009 - 22:40

Skole od sezdesetih godina proslog veka nisu zasnovane na verskoj osnovi.
Naravno tu iskljucujem privatne skole koje mogu biti turske,grcke,jevrejske...i naravno,religiozna nastava je u skladu sa tim.
Kao neko ko toliko dugo zivi u Kanadi trebalo bi da znas da su oni sa religijom zavrsili odavno,u Kvebeku je to bas ocigledno,crkve zvrje prazne,i sluze uglavnom kao turisticke atrakcije.
Ne znam samo gde nadje tu informaciju-il ja nisam razumela sta govoris-deca mogu da idu u bilo koju skolu,drzavnu il privatnu,u drzavnim nema religiozne nastave,u privatnim ima.

Imas li ti djecu koja idu u skolu ?

#35 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 16 December 2009 - 22:50

mogu da ih pohadjaju i oni koji nisu katolici, moguce jedino da postoji neko rangiranje (prvo katolici pa onda ostali), ali u to nisam bas sigurna.


Interesantno je da sada deklarisani ateisti podrzavaju Katolicke skole :) .


A neki katolici pohadjaju "obicne" public schools, tako da ja ne bih rekla da je to verska segregacija nego vise tradicija, dominion je potpisao neki konkordat jos davnih dana i eto tako ostalo.


U principu bas me briga, moja djeca idu obicne skole i naravno nema teorije da bi isla u katolicku. Sada su u srednjoj skoli, obicnoj, besplatnoj, i u samom provincijskom vrhu po rezultatima. E sad jedini je problem sto se oni bune jer tu ima mnogo strebera i dosta zadace, ali sta im ja tu mogu, tako ih zapalo  :ph34r:

Samo sam zelio da kazem da bi to trebalo da se ukine iz prostog razloga ako druge religije nemaju svoje skolske sisteme, ne treba ni da ih imaju katolici.

katolicka crkva je uostalom poznata po obrazovanju i to na raznim nivoima, secam se da je u Berlinu na dobrom glasu bila neka jezuitska gimnazija.

 


O njemackom skolstvu ne znam nista, pa ako mozes da napises kako to tamo ide...

 

#36 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 16 December 2009 - 23:04

i pohadjaju je deca studenata i postdiplomaca tako da je vrlo malo dece čiji su roditelji pripadnici bilo koje hriščanske crkve ...


To me ne cudi jer zna se da su najveci streberi kinezi i indijci  :ph34r:

#37 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 16 December 2009 - 23:06

Interesantno je da sada deklarisani ateisti podrzavaju Katolicke skole :) .

Niko ne brani religije, vec ljudi diskutuju probleme skolstva. Svakako bi bilo lepo da se zadrzimo na skolskim sistemima, a da politiku i sta je cije pravo ostavimo za druge topike. Hvala Bogu ima mesta gde moze da se place zbog nepravde u drustvima.

U principu bas me briga, moja djeca idu obicne skole i naravno nema teorije da bi isla u katolicku. Sada su u srednjoj skoli, obicnoj, besplatnoj, i u samom provincijskom vrhu po rezultatima. E sad jedini je problem sto se oni bune jer tu ima mnogo strebera i dosta zadace, ali sta im ja tu mogu, tako ih zapalo :ph34r:

Samo sam zelio da kazem da bi to trebalo da se ukine iz prostog razloga ako druge religije nemaju svoje skolske sisteme, ne treba ni da ih imaju katolici.


O njemackom skolstvu ne znam nista, pa ako mozes da napises kako to tamo idae...


Nisam znao da je to u Kanadi drugacije reseno, pa da su i K. i public skole javne i da mozes da odlucis kad placas taksu za koju skolu ces da das pare. U US su se K. skole odvojile od javnih skola posto su katolici smatrali da je je njihova religija zapostavljena, pa su oformili K. skole, za koje se placaju skolarine, ali je suma za skolarinu minimalna. Oni katolici koji nemaju dovoljne prhode mogu da se prijave na listu cekanja i dobiju stipendiju ili im se skolarina dotira.
Ta vrsta segregacije ne postoji, ali rasna je zastupljena, vise zbog toga sto teritorija gde se skola nalazi obicno gravitira slicnoj ceni kuca i opet je novac kriterijum.

Edited by mrd, 16 December 2009 - 23:09.


#38 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 16 December 2009 - 23:15

O njemackom skolstvu ne znam nista, pa ako mozes da napises kako to tamo ide...

Sistem ocenjivanja u osnovnoj je smehotresan ukoliko se nesto nije promenilo poslednjih godina, 1 - 6 (kec je najbolja ocena, 5 je kao kec kod nas a 6 je dupli kec). :ph34r: U gimnaziji se dobijaju poeni 1-15 (15 je najbolje).

#39 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 16 December 2009 - 23:20

To me ne cudi jer zna se da su najveci streberi kinezi i indijci :ph34r:


Opet zavisi u kom delu i kojoj skoli. Ako je skola pretezno azijatska, onda je to tacno. Medjutim, ako je skola mesana, onda su belci bolji djaci.
Moras da definises pojam strebera posto mi nije jasno sta u stvari treba da znaci.

#40 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 16 December 2009 - 23:41

Interesantne su i ove Montessori schools gde imaju malo drugačiji, rekao bih i kreativniji pristup deci

Meni su kad sam dosla ovde rekli da obidjem Montessori skole, a mene i nije interesovalo jer sam htela da klinac ide u javnu.

Ta vrsta segregacije ne postoji, ali rasna je zastupljena, vise zbog toga sto teritorija gde se skola nalazi obicno gravitira slicnoj ceni kuca i opet je novac kriterijum.


Nije to rasno - to je ekonomska podela, a ne postoji zbog podele nego sistema. Porez koji placamo ulaze se u skole, ako su kuce vece/skuplje, placa se vise poreza (prestizni delovi) tako vise para ide u te skole te postaju bolje - naravno onda se u kraj doseljavaju jos bogatiji zbog boljeg obrazovanja i time zatvaraju zacarani krug

#41 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 17 December 2009 - 00:34

Imas li ti djecu koja idu u skolu ?

Imas li ti neko pametnije pitanje?
ne,nemam decu koja idu u skolu,ali sam sticajem okolnosti izuzetno upucena u problematiku.

Dakle jos jednom-kako god da se skola zvala,nominalno,sva deca imaju pravo da je pohadjaju,nema religiozne nastave,i nema diskriminacije.Osim finansijske,naravno,a i privatne su skole ovde toliko subvencionisane da je vecini srednjestaleznih roditelja dostupno da decu salju u privatne skole-nisam rekla da je jeftino,ali nije nedostupno.I pricam o Kvebeku,iskljucivo,posto za Ontairio ne znam.

#42 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 December 2009 - 01:19

Nije to rasno - to je ekonomska podela, a ne postoji zbog podele nego sistema. Porez koji placamo ulaze se u skole, ako su kuce vece/skuplje, placa se vise poreza (prestizni delovi) tako vise para ide u te skole te postaju bolje - naravno onda se u kraj doseljavaju jos bogatiji zbog boljeg obrazovanja i time zatvaraju zacarani krug


To je tako kako je, ali se na kraju svodi na segregaciju. Preporucio bih knjigu "The Shame of the Nation" autor Kozol Jonathan, covek sistematski posmatra americko skolstvo i adresira vecinu problema kojima se suceljava americko skolstvo. Na zalost mogu da pisem samo o americkom skolstvu, posto mi je ono poznato.

#43 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 17 December 2009 - 01:33

Meni su kad sam dosla ovde rekli da obidjem Montessori skole, a mene i nije interesovalo jer sam htela da klinac ide u javnu.

Nisam ni ja doskora znao za njih, ali me je zainteresovalo, pa sam malo šaltao net...zanimljiv koncept, mada još imamo vremena da odlučimo u kakvu će školu naši klinci pošto smo ovde još relativno friški, treba još mnogo toga da "proučimo"...katoličke imaju svoje prednosti, ali mi se nesvidja što za moj ukus (gravitiram ka agnosticizmu) ima suviše tog verskog drila u onom zatupljujućem smislu...nikad od mene dobar katolik :ph34r:

#44 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 17 December 2009 - 06:12

Interesantno je da sada deklarisani ateisti podrzavaju Katolicke skole :ph34r: .
 


A gde si to procitao da podrzavam?

Samo navodim cinjenicu da u pitanju nije segregacija (jer su katolicke skole otvorene i za ne-katolicke ucenike) i da je njihovo finansiranje posledica konkordata od pre 100+ godina, kad je bilo neko drugo vreme i neka druga drzava.

Ovde na topiku je neko vec pisao o nemackom skolstvu, ta jezuitska gimnazija koju sam spomenula svakako nije drzavna nemacka skola nego privatna. Znam da su moje nemacke kolege morale da zavrse gimnaziju ako su htele da studiraju, tj. da imaju abitur (maturu), druge dve vrste skola (real i hauptschule) nisu otvarale mogucnost za studije. Program na studijama (mojim) je bio vrlo slican kao u Beogradu, od rasporeda predmeta po godinama i fonda casova pa do udzbenika. To je doduse bilo pre Bolonje, ne znam kako je sada.

Edited by kiti, 17 December 2009 - 06:13.


#45 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 17 December 2009 - 13:56

Nisam ni ja doskora znao za njih, ali me je zainteresovalo, pa sam malo šaltao net...zanimljiv koncept, mada još imamo vremena da odlučimo u kakvu će školu naši klinci pošto smo ovde još relativno friški, treba još mnogo toga da "proučimo"...katoličke imaju svoje prednosti, ali mi se nesvidja što za moj ukus (gravitiram ka agnosticizmu) ima suviše tog verskog drila u onom zatupljujućem smislu...nikad od mene dobar katolik :ph34r:

Za Montessori se dobro raspitajte tj informisite i jod bolje razmislite da li ta vrsta skole tj rada odgovara vasem detetu. Mnogi se roditelji zeznu pa im se svidi koncept a ne razmisle da li bi taj koncept imao pozitivan efekat na bas njihovo dete.