Jump to content


Photo
- - - - -

skolski sistemi Evropa vs ostatak sveta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
417 replies to this topic

#406 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 07 January 2010 - 18:16

Citala sam da je broj mesta na medicini, farmaciji i psihologiji veoma ogranicen u Norveskoj. Za medicinu me cudi da cvrsto drze samo odredjenu kvotu jer je vapaj za lekarima veliki (kao i u Svedskoj). Svedjani u napravili tu gresku 90-tih jer su pogresno procenili buduce potrebe. Sada importuju lekare samo tako i ukrstaju politicka koplja sa onim ko je ’kriv’ sto je ispalo da su lekari deficitarni. A i ovi koje imaju radje odu malo u Norvesku da rade jer im se vise isplati (em vece plate, em odnos norveske i svedske krune, em manji porez).

I u Svedskoj se trazi visok prosek da bi se uopste imalo sanse za upis na neke fakultete.....


Ja sam cula teorije i one mi ne zvuce bas nerealno, da je razlog ogranicenom broju mesta na medicini i skupo studiranje. Sta bi ih inace sprecilo da vec sada otvore veci broj mesta, kad je manjak ocigledan? Ali izgleda isplativije "uvoziti" strucnjake tog profila tim pre sto izgleda da vecini univerziteta u svetu (ukljucujuci i BU, da ne spominjem Rusiju i Indiju) moze da se veruje kad je medicina u pitanju. Sto tezi uslovi rada u nekoj zemlji, to dragocenija iskustva ljudi donesu ovde, a ono vezano za nove tehnologije nauce i eto odlicnih lekara bez velikog troska za drzavu. Zato je medicinskom osoblju bitno olaksan proces integracije, ucenje jezika i nalazenje posla nego imigrantima drugih struka.
Na medicinskom fakultetu u mom gradu je praksa da se lutrijom odlucuje ko ce da upadne na lekarski program, a ko nece, obzirom da se redovno javi bar dvostruko veci broj zainteresovanih, a koji pri tome svi imaju isti, maksimalan broj poena, pa nema drugog nacina da se izvrsi selekcija.

#407 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 January 2010 - 18:29

Na medicinskom fakultetu u mom gradu je praksa da se lutrijom odlucuje ko ce da upadne na lekarski program, a ko nece, obzirom da se redovno javi bar dvostruko veci broj zainteresovanih, a koji pri tome svi imaju isti, maksimalan broj poena, pa nema drugog nacina da se izvrsi selekcija.


Pa eno, u Poljskoj masa svedskih studenata studira medicinu. Skoro citave klase samo Svedjani. Svi oni kojima nije poslo za rukom da se upisu ovde.

#408 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 07 January 2010 - 18:33

ta pomoc kod kuce-to je nesto sto sve nase goste iz bgd fascinira kada dodju u posetu ovde.mi kao roditelji ne potrosimo bukvalno ali bukvalno vise od 20-tak minuta nedeljno na rad sa decom vezan za skolu i skolske obaveze.a kad vidim sta se postavlja kao zadatak bilo bi me stvarno sramota da momci traze i pomoc oko toga.mozda sam neobjektivna ali stalno imam negde u podsvesti da su im ocekivanja i zadaci bas bas pa prelaki.

a za skolovanje lekara znam prvo da je jeftinije dovesti nekog sa strane nego skolovati svog ovde a drugo ne pretrzu se ni norvezani u interesovanju za studiranje medicine. ima toliko laksih i manje stresnih poslova a sasvim dobro placenih da medicina i nije bas prvi izbor.

svedi nam dolaze na katko samo po parice ali nikome ne pada na um da se preseli da zivi i radi ovde. i ja i ti znamo zasto.mada i mi gostujemo tamo,ja imam redovne tezge u geteborgu i bas mi prijaju,ali ne bi tako lako presla da radim tamo stalno-radno vreme i kolicina posla se drasticno razlikuju-priznajem u korist norveske.

#409 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 January 2010 - 18:40

svedi nam dolaze na katko samo po parice ali nikome ne pada na um da se preseli da zivi i radi ovde. i ja i ti znamo zasto.mada i mi gostujemo tamo,ja imam redovne tezge u geteborgu i bas mi prijaju,ali ne bi tako lako presla da radim tamo stalno-radno vreme i kolicina posla se drasticno razlikuju-priznajem u korist norveske.

Hahaha! Pa imate 40 000 Svedjana koji permanentno zive u Oslu. :ph34r: Nije malo. Svedjani su postali gastarbajteri i u Norveskoj i u Danskoj.

#410 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 07 January 2010 - 18:40

jos jedna zanimljivost-ovde sam dobila licencu da radim u okviru svoje specijalizacije sto je bio i cilj a kad sam dobila tu ponudu u svedskoj i predala papire tamo dali su mi punu autorizaciju diplome a da nisam ni trazila. bilo mi skroz slatko,za ono malo posla tamo pocastili me celom autorizacijom koja mi uzgred uopste i ne treba ali leba ne trazi. definitivno svedi su laksi u sredjivanju papira od ovdasnjih,ovde se za autorizaciju guli 3 godine u skoli i na praksi.

#411 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 07 January 2010 - 18:45

ja radim sa svedima i pravo si rekla gasterbajteri su ovde.nisam jos ni jednog cula kako misli da doceka penziju u norveskoj. lepo im je ovde ali.... ma zar treba bas glasno da izjavim sta svedi misle o norvezanima i zivotu ovde.nije to bas neka tajna,kako bese norveska priroda,danska kultura svedska... ili se to kod vas ne koristi-inace u originalu se rimuje.

#412 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 January 2010 - 18:52

ja radim sa svedima i pravo si rekla gasterbajteri su ovde.nisam jos ni jednog cula kako misli da doceka penziju u norveskoj. lepo im je ovde ali.... ma zar treba bas glasno da izjavim sta svedi misle o norvezanima i zivotu ovde.nije to bas neka tajna,kako bese norveska priroda,danska kultura svedska... ili se to kod vas ne koristi-inace u originalu se rimuje.

Pa to treba razumeti. Stvar sujete. Vidis kako se Norvezanima posrecilo od kako su se 'razveli' od Svedske. Boli to. Narocito od kad se Norveskoj desila nafta a naftni fond otisao nebu pod oblake. Tu im ne pomazu vise ni oni vicevi o Norvezanima.

Meni se cini da Svedjani jedino mogu da se zakucaju za vjek i vjekov u USA. Iz svih ostalih zemalja se mahom vracaju pre ili kasnije. Mnogi obavezno kad deca treba da im podju u skolu.

#413 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 January 2010 - 19:02

definitivno svedi su laksi u sredjivanju papira od ovdasnjih,ovde se za autorizaciju guli 3 godine u skoli i na praksi.

Nisam sigurna da je to definitivno tako jer vodile su se ovde debate upravo oko toga sto se lekari na brzaka importuju iz raznoraznih zemalja po skracenim procedurama dok u isto vreme ima kvalifikovanih imigranata u zemlji kojima traze raznorazna doskolovavanja i kompletiranja diploma koja uzimaju puno vremena. Bice da nije ista stvar kad te traze i kad sam trazis. Takav sam ja utisak stekla.

#414 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 January 2010 - 21:02

Ako na nekom medjunarodnom skupu posmatras Svedjane i Nemce (samo za primer) uocices dijametralno razliciti approach. Toliko koliko su Nemci svesni svojih titula i nalaze se duboko uvredjeni ukoliko ne budu pravilno titulisani (cim ti se predstave odmah znas koji rang je u pitanju), toliko su Svedjani skromni i potpuno operisani od tih stvari. Ovde je odavno sprovedena ti-reforma i persira se samo kralju. Bila sam ocevidac komicnih situacija izmedju Svedjana i Nemaca a sve zbog tih formalija pri susretima.


ja sam studirala u Nemackoj, znam kako tamo ide oslovljavanje. Slicno je i npr. u Kini, dok su USA i Canada verovatno blize svedskom modelu.

Samo to su prosto neke razlike, ne znaci da je jedno ili drugo posebno dobro ili lose. Nije lose uvek se drzati nekog opsteg bontona sa nepoznatim ljudima, tako je manje sansi za nesporazum.
Ovde me deca mojih kolega zovu "Miz Kiti" (napisala sam kako izgovaraju, pojma nemam kako se to pise), dakle em titula em first name, to mi je bas smesno, niko me do sada nije tako oslovljavao.

U Kanadi i USA se medicina ne studira kao osnovne studije, za upis u med school se obicno aplicira tokom III godine undergraduate studija. Moraju se imati odredjeni kursevi i odredjen uspeh (prirodne nauke + english) tokom osnovnih studija, zatim se polaze MCAT test, a u finalnom krugu su intervjui. Potrebno je i volontiranje u rezimeu, ne znam da li je samo pozeljno ili je obavezno. Proces je veoma selektivan.

#415 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 January 2010 - 21:27

ja sam studirala u Nemackoj, znam kako tamo ide oslovljavanje.

U moje vreme (80-tih) su profesori u gimnazijama persirali svojim djacima. Sada mislim da se to proredilo.

#416 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 January 2010 - 21:37

U moje vreme (80-tih) su profesori u gimnazijama persirali svojim djacima. Sada mislim da se to proredilo.


ja nemam takvo iskustvo, persiranje tek na fakultetu.

Mada sam ja i dan danas sa nekim ljudima na Vi, koje dugo godina znam i koji iako mi bas nisu bliski prijatelji svakako nisu samo ni poznanici. I to mi je u redu. U kontaktima sa DE strogo vodim racuna, znam da je bitno.

#417 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 20 January 2010 - 15:23

Rekao bih nesto u vezi univerziteskog finansiranja skolovanja vase djece u Kanadi i svoju gresku u svemu tome.

Naime postoji nesto sto se zove RESP (Registered Education Savings Plan), gdje se moze uplacivati na racun djeteta odredjen novac, a vlada dodaje na to 20%. Taj novac zavrsava u raznim fondovima, slicno kao penzijski fond pomalo raste. Tokom vremena moze se prakticno djetetu obezbjediti novac za skolovanje relativno lako. U mojoj cini mi se prvoj godini ovde dodje kod mene u stan neki penzioner koji je to prodavao. On je radio za neku finansijsku agenciju koja to radi za vas i valjda sto vise izdvajas on dobije veci procenat. Tako on meni "izracuna" da ja trebam da dajem po 100 dolara po djetetu mjesecno, sto je meni tada bila prevelika cifra i ja tako odustanem. Poslije i potpuno zaboravim za to, i mnogo godina poslije kada se to vrijeme priblizilo, naravno ja sam poceo da razmisljam o finansiranju skolovanja. I odem ja u banku i otvorim taj racun bez ikakvih posrednika. Jeste da sam poprilicno zakasnio, ali opet cu skupiti makar za dvije godine skolarine.

Poenta je u ovome, kome je potrebno naravno, da ode u banku i ako nema sada para, da otvori taj racun i da uplacuje npr 50 dolara mjesecno. Ne mora kao sto je onaj prevarant mene htio da ubijedi da moram da uplacujem 200. Nisam ja jedini, mnogi ljudi su tada odustali jer nisu mogli da placaju toliko, ne znajuci da se moze uplacivati koliko hoces.

#418 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 January 2010 - 17:44

I u Americi postoji slican Education Savings Plan. Razlika je da drzava ne daje (fizicki) tih 20% u fond nego je novac koji se uplacuje oslobodjen poreza, sto mu na kraju dodje isto. Dete raspolaze tim parama kada napuni 18 godina; ako nece da ide na fakultet vec hoce da te pare potrosi na nesto drugo, drzava uzima tih 20% poreza koji nije placen. Ako direktno uplati pare univerzitetu, drzava ne uzima nista.