Jump to content


Photo
- - - - -

polozaj i prava zena u svetu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
463 replies to this topic

#1 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 11 November 2009 - 01:48

Ovo ja ovde nastavljam diskusiju sa pre svega Magripom,on mi covek replicirao na drugoj temi a ja njemu nisam. :ph34r:
Volela bih da komentare dajemo iz iskustva/znanja konkretnih podataka,a ne pretpostavki.
Dakle kako vidite promene u polozaju zena kroz savremenu istoriju i sta je po vama doprinelo vecim zenskim pravima?
da krenemo od nama bliskog sistema pa dokle stignemo...

#2 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 November 2009 - 02:03

Mislim znam da nemamo moderatora ali bi bilo lepo da se rasprava na ovu temu sa O ili O prebaci ovde.


Na temu: Mislim da su prava zena na Balkanu, odakle smo svi zar ne, koncentrisana na pravo da radi, sto nema mnogo veze sa pravim pravima. Ogranicenja su prvenstveno u mentalitetu koji jos uvek vidi zenu kao zavisno pa cak i nize bice, u pozadini. Naravno pravo da radi joj daje vecu nezavisnost i poboljsava stanje ali ima tu jos mnogo posla.
U zapadnim razvijenim drustvima se vidi daleko veci pomak, iako je uglavnom daleko od idealnog. Danas u vecini razvijenih zemalja zena koja ne radi van kuce nego je majka i domacica ima prava i njen doprinos se gleda kao direktan iako ne "donosi platu kuci".
Neke zemlje sam videla a navodim dve koje znam dobro UK i Israel koje po mom misljenju prednjace u ovome. Predpostavljam da to ima veze sa uredjenjem i tradicijom. U UK samim time sto je lider - monarh zena, pa preko Tacerke nadalje postoji kult jake zene. U Izraelu iz obicaja koji podsecaju pomalo na matrijarhat - od toga da se nacionalna pripadnost gleda preko zenske linije do danasnje situacije gde su muskarci jako emancipovani, zene prisutne u svim sferama zivota od vojske do drzavne uprave. U razvodima je uglavnom slucaj da zena dobija decu kao i vecinu imovine.

#3 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 11 November 2009 - 02:06

U Izraelu iz obicaja koji podsecaju pomalo na matrijarhat - od toga da se nacionalna pripadnost gleda preko zenske linije do danasnje situacije gde su muskarci jako emancipovani, zene prisutne u svim sferama zivota od vojske do drzavne uprave. U razvodima je uglavnom slucaj da zena dobija decu kao i vecinu imovine.

Sto se tice Izraela,htedoh nesto da te pitam.Dal smatras da su zenska prava tamo podstaknuta i cinjenicom da zene moraju da budu u vojsci,zbog specificne geo/politicke pozicije zemlje,il mislis da je to samo jedno od izborenih prava zena.[posto se meni ipak cini da je obaveza].

#4 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 November 2009 - 02:13

Sto se tice Izraela,htedoh nesto da te pitam.Dal smatras da su zenska prava tamo podstaknuta i cinjenicom da zene moraju da budu u vojsci,zbog specificne geo/politicke pozicije zemlje,il mislis da je to samo jedno od izborenih prava zena.[posto se meni ipak cini da je obaveza].


Prava su podstaknuta iako je to obaveza - samim tim sto se na zenu ne gleda kao nemocnu i nekoga kome treba zastita. Smatraju se sposobnim za sve sto i muskarac te time zauzimaju svoj status u drustvu lakse. To nije izboreno pravo - to je bila potreba zbog velicine populacije, bukvalno svaki covek je vazan. Kompletna situacija u drustvu je u stvari sekularna, posto religija u stvari pravi razliku i to veliku. Ono sto mi shvatamo naravno kao moraju oni shvataju kao privilegiju - opet istorijski razlozi. Odbrana zemlje i zastita je najveca privilegija. Ja sam bila zapanjena - one se stvarno raduju odlasku u vojsku :ph34r: Takodje gledala sam tretman roditelja prema deci i oba pola se tretiraju jednako - recimo nasuprot nasem pogledu gde postoji ogromna razlika.

#5 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 11 November 2009 - 02:31

To sa odnosom prema deci je zaista izuzetak pre nego pravilo.
Po pravilu znas kako je,i skoro svuda u svetu. :ph34r:

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 November 2009 - 02:48

Pricao meni jedan fini stariji holandski gospodin, uredno razveden negdje u 50-oj godini starosti. Pricao o nekoliko brace i sestara, tad imali svi puno djece, roditeljima i svom braku. Kaze da je do negdje 70-tih malo brakova bilo razvedenih. A onda kaze dosla neka cudna emancipacija zena i poceli se masovno razvoditi. Pitanje za postavljacicu teme: je li ima veze emancipacija sa tolikim iznenadnim razvodima? Pazi nisam ja radio statistike i ne pada mi na pamet, ali covjek nema razloga da laze pa eto uzimam to kao neku pocetnu informaciju.

#7 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 November 2009 - 02:49

To sa odnosom prema deci je zaista izuzetak pre nego pravilo.
Po pravilu znas kako je,i skoro svuda u svetu. :ph34r:


Znam zato i kazem da sam se iznenadila, pazi nije da muskarci ne traze u sinovima sebe a zene u devojcicama (to je poenta odnosa zar ne) ali nisu u fazonu "moj sin naslednik a ostalo su deca" :)

#8 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 11 November 2009 - 02:54

Znas nesto se setih Kine...svako nasilno menjanje ravnoteze polova ima katastrofalne posledice.Od onoliko zelje zena da kad vec mogu da imaju jedno dete,to bude sin,ostadose delovi Kine bez zena i sve puno samih muskaraca...
no dobro,da se vratimo na temu.
Sta ti mislis,posto mene u sustini zanima sta je starije,kokoska il jaje :ph34r: ,koji je momenat relativno blizu istorijski bio presudan u promeni prava zena.
Ja mislim da je bio rat.Drugi rat,ne prvi.Sve sto se od tad desilo vodilo je daljem napretku,sa povremenim padovima.

#9 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 11 November 2009 - 03:02

Pricao meni jedan fini stariji holandski gospodin, uredno razveden negdje u 50-oj godini starosti. Pricao o nekoliko brace i sestara, tad imali svi puno djece, roditeljima i svom braku. Kaze da je do negdje 70-tih malo brakova bilo razvedenih. A onda kaze dosla neka cudna emancipacija zena i poceli se masovno razvoditi. Pitanje za postavljacicu teme: je li ima veze emancipacija sa tolikim iznenadnim razvodima? Pazi nisam ja radio statistike i ne pada mi na pamet, ali covjek nema razloga da laze pa eto uzimam to kao neku pocetnu informaciju.

Vidis nije lose malo i Holandiju pominjati,bez tebe nemamo informacija o njoj recimo.
Po meni ima veze,i to svuda.Direktan pad nataliteta.Gledam jednu odlicnu kanadsku seriju,o istorijatu zemlje,pa ima deo koji se bavi promenom polozaja zena u drustvu.I pojava pilule za kontracepciju.I npr svedocenje zene,koja pilulu nije mogla da nabavi,nije bilo legalno.Desava se sezdesetih.A ona sestoro dece,i ponovo trudna.I prica-ja ne mogu vise.Dosta je.I kako je svasta sebi radila da to dete izgubi.I kaze-al sam bila luda.Mogla sam da umrem,pa da onolika deca ostanu bez majke.Al sta sam mogla.Bila sam ocajna.
Posle se legalizovalo.U Kanadi je to bio kljucni period,te sedamdesete.Od porodica gde je bilo u proseku bar sestoro-sedmoro,oni se pocetkom devedesetih sveli na jedva dvoje.Na manje od dvoje dece,u stvari.Sad je nesto u usponu,bar u Kvebeku,bice da je od silnih emigranata. :ph34r:
E pa razvodi sto se mene tice idu pod ruku sa tim.Nespremnost da se podjednakom brzinom prilagodjava promenama.Zene su bile brze. :)

#10 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 November 2009 - 03:07

E pa razvodi sto se mene tice idu pod ruku sa tim.Nespremnost da se podjednakom brzinom prilagodjava promenama.Zene su bile brze. :ph34r:


Brze se razvodite ili sta? :)

#11 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 11 November 2009 - 03:09

Ne ,nego se zene ne bi razvodile kad bi se muskarci brze modernizovali. :ph34r:

#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 November 2009 - 03:18

Da li remote control predstavlja modernizaciju muskarca?
Omasio sam topik.
Zar nije tacno da muskarci rade na programu modernizacije. Cak su i rerne sa tajmerom, da se ne zbune pa prepeku pecenje.

Edited by mrd, 11 November 2009 - 03:20.


#13 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 11 November 2009 - 03:21

Da li remote control predstavlja modernizaciju muskarca?
Omasio sam topik.
Zar nije tacno da muskarci rade na programu modernizacije. Cak su i rerne sa tajmerom, da se ne zbune pa prepeku pecenje.

Mrde,malo si omasio temu.Nisu ovo slobodne asocijacije.Mislim,kako hoces,al ja ti odgovarati necu. :ph34r:

#14 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 November 2009 - 03:24

Ne ,nego se zene ne bi razvodile kad bi se muskarci brze modernizovali. :ph34r:

To je znaci. Ok, onda sam ja uhvatio prikljucak, izgleda. Josh me zena nije materi oCherala.

#15 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 November 2009 - 03:35

Mrde,malo si omasio temu.Nisu ovo slobodne asocijacije.Mislim,kako hoces,al ja ti odgovarati necu. :ph34r:


Pa sad slobodne asocijacije?
Evo, kao prvo mnoge devojcice u srednjoj skoli imaju plan da imaju puno dece i da se udaju za nekoga $, a posle svega ne bi trebale da imaju problema sa onim sto zele.
Upoznao sam mnogo mladih majki koje su zadovoljne sa idejom da budu masina za pravljenje dece. Mnoge imaju vise od troje.
Opet obrazovni profil je na nivou srednje skole, tako da tu ne mozemo da govorimo nekom naprednom razmisljanju koje prevazilazi nivo moj muskarac ce sve da mi obezbedi.
Dok se profil ljudi, a tu mislim i na muske i zenske koji zavrse samo srednju skolu, ne obrazuje na nivou kooperacije u zivotu i tolerancije pratnera, moja prica o remote controlu ima da bude aktuelna. Dokle god ne bude normalno da jedan kaze da je umoran a drugi uskoci i bez pitanja odradi posao ima da se prica o emancipaciji zena na svim nivoima, plus to ce da bude idealna tema za politicare i kolekciju glasova u izbornim kampanjama.
Sala ili ne po meni to ovako izgleda.
:)