Jump to content


Photo
- - - - -

Ko je kriv i zasto se raspala SFRJ


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1467 replies to this topic

#1441 ARIGATOJ

ARIGATOJ
  • Members
  • 801 posts

Posted 17 November 2009 - 10:09

Sad, da je kojim slučajem Slovencima za sticanje nezavisnosti bio neophodan uslov da Hrvatska ostane u skraćenoj Jugoslaviji, prilično sam siguran šta bi uradili.


U toku povijesti, a naročito u stoljećima prodiranja Turaka u Europu, Slovenci su naučili da je lakše braniti slovenske zemlje od nadiranja s istoka na Uni nego na Kupi i Sutli, pa su tako postupali. A postupali su tako i od 1991. dalje. Zato im je i bilo u interesu da Hrvatska izađe iz Jugoslavije zajedno s njima. To je i Tuđmana prisililo da proglasi nezavisnost prije nego što je na to proglašenje bio potpuno spreman.

#1442 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 17 November 2009 - 10:22

Zato im je i bilo u interesu da Hrvatska izađe iz Jugoslavije zajedno s njima. To je i Tuđmana prisililo da proglasi nezavisnost prije nego što je na to proglašenje bio potpuno spreman.



Odebljeni deo me malo buni... :)
Možda grešim, ali - sećam se vrlo dobro, koliko je onog dana slovenska vrhuška bila iznenađena, da su Hrvati proglasili nezavisnost. Nekako je naše udarilo ko grom i gledajući i danas neke dokumentarce ili stare dnevnike (puštaju svaki dan negde oko 00:00 na TvSlo) sve se svodi na to, da su tada Hrvati malo ipak uranili.

Jeste, cilj je bio zajednički izlazak, ali daleko od toga, da je Hrvatska to trebala učiniti BAŠ TADA... :ph34r:

Ali, još jednom - možda ja grešim i nisam dobro zapamtio, pa bih uistinu voleo znati...

#1443 ARIGATOJ

ARIGATOJ
  • Members
  • 801 posts

Posted 17 November 2009 - 10:45

Odebljeni deo me malo buni...
Možda grešim, ali - sećam se vrlo dobro, koliko je onog dana slovenska vrhuška bila iznenađena, da su Hrvati proglasili nezavisnost. Nekako je naše udarilo ko grom i gledajući i danas neke dokumentarce ili stare dnevnike (puštaju svaki dan negde oko 00:00 na TvSlo) sve se svodi na to, da su tada Hrvati malo ipak uranili.

Jeste, cilj je bio zajednički izlazak, ali daleko od toga, da je Hrvatska to trebala učiniti BAŠ TADA...

Ali, još jednom - možda ja grešim i nisam dobro zapamtio, pa bih uistinu voleo znati...


Čudi me ovaj stav. Slovensko se i hrvatsko vodstvo nekoliko mjeseci pripremalo na istovremeno proglašenje samostalnosti, i to nije bila tajna. Najstroža je tajna, međutim, bila sam datum proglašenja. Zajednički su utvrdili datum - 25.06.1991., a ne npr. 26.06.1991., koji je bio zadnji mogući datum za Sloveniju (točno 6 mjeseci nakon proglašenja rezultata plebiscita). Dobro je poznato nezadovoljstvo dijela vladajuće koalicije DESUS nad nesmotrenošću jednog člana slovenskog predsjedništva (pjesnika Cirila Zlobeca), koji je Talijanima u telefonskom razgovoru, koji je mogao biti prisluškivan, izdao najčuvaniju tajnu - dogovoreni datum proglašenja nezavisnosti, što je moglo ugroziti planirane aktivnosti jer se očekivala reakcija JNA. Slovence nije iznenadio datum proglašenja nezavisnosti u Zagrebu, nego trenutak - Hrvatima se zbog nečega žurilo, pa su proglašenje izveli jedan sat prije nego Slovenci, koji su djelovali po točno dogovorenom planu.

#1444 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 17 November 2009 - 10:57

Čudi me ovaj stav. Slovensko se i hrvatsko vodstvo nekoliko mjeseci pripremalo na istovremeno proglašenje samostalnosti, i to nije bila tajna. Najstroža je tajna, međutim, bila sam datum proglašenja. Zajednički su utvrdili datum - 25.06.1991., a ne npr. 26.06.1991., koji je bio zadnji mogući datum za Sloveniju (točno 6 mjeseci nakon proglašenja rezultata plebiscita). Dobro je poznato nezadovoljstvo dijela vladajuće koalicije DESUS nad nesmotrenošću jednog člana slovenskog predsjedništva (pjesnika Cirila Zlobeca), koji je Talijanima u telefonskom razgovoru, koji je mogao biti prisluškivan, izdao najčuvaniju tajnu - dogovoreni datum proglašenja nezavisnosti, što je moglo ugroziti planirane aktivnosti jer se očekivala reakcija JNA. Slovence nije iznenadio datum proglašenja nezavisnosti u Zagrebu, nego trenutak - Hrvatima se zbog nečega žurilo, pa su proglašenje izveli jedan sat prije nego Slovenci, koji su djelovali po točno dogovorenom planu.



E da, to je moguće. kao što rekoh, ne sećam se dobro, ali znao sam, da je samo proglašenje bilo blaga zaprepaštenost za naše.. Sad, kad si ispostavio to sa satom proglašenja, skoro sam siguran. da je to bilo to. :ph34r: Hvala ti na razjašnjenju.

#1445 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 17 November 2009 - 11:51

Hrvatima se zbog nečega žurilo, pa su proglašenje izveli jedan sat prije nego Slovenci, koji su djelovali po točno dogovorenom planu.


Zbog straha i sumnje da se Kučan dogovorio sa Zlobimirom (što jeste) i da će ih Slovenci ostaviti na cedilu, iako su sve vreme zajednički dogovarali akciju.

#1446 divizija

divizija
  • Members
  • 337 posts

Posted 17 November 2009 - 11:53

Odebljeni deo me malo buni... :)
Možda grešim, ali - sećam se vrlo dobro, koliko je onog dana slovenska vrhuška bila iznenađena, da su Hrvati proglasili nezavisnost. Nekako je naše udarilo ko grom i gledajući i danas neke dokumentarce ili stare dnevnike (puštaju svaki dan negde oko 00:00 na TvSlo) sve se svodi na to, da su tada Hrvati malo ipak uranili.

Jeste, cilj je bio zajednički izlazak, ali daleko od toga, da je Hrvatska to trebala učiniti BAŠ TADA... :ph34r:

Ali, još jednom - možda ja grešim i nisam dobro zapamtio, pa bih uistinu voleo znati...


hrvatska nije htjela tada izaći iz YU, jer se bojala JNA. nije još imala dosta oružja ni spemnsoti za rat.
nisu hrvati uranili, hrvati su to učinili tek kad su obaviješteni da će i slovenci to učinit. zato je naš referendum bio zbrda-zdola brže bolje organiziran u 5. mjesecu 1991., a slovenski već mjesecima prije. slovencima je 26. 6. istjecao rok, pa su morali i naši.
nakon proglašenja, slovenci odmah preuzimaju vanjske granice YU, a hrvatska tek najavljuje da će "proces razdruživnaja početi".
nakon rat u sloveniji, hrvati prihvaćaju suspenziju odluke o neovisnosti, nadajući se uzaludno kako će odgoditi rat. čim se JNA evakuirala iz slovenije, poćeo je rat u hrvatskoj.
hrvatska se užasno bojala JNA. treba znati da je prije prvog proglašenja neovisnosti tzv. SAO krajina već nadzirala 20% hrvatske, a da ova nije skoro ništa poduzela, odnosno ako bi poduzela na prvu pojavu JNA bi se hrvatska policija povukla.
hrvatska bi zasigurno još bar 6 mjeseci odgađala to sve, dok ne skupi dovoljno oružja.

Edited by divizija, 17 November 2009 - 11:55.


#1447 Kajtimar

Kajtimar
  • Members
  • 831 posts

Posted 17 November 2009 - 16:44

Zbog straha i sumnje da se Kučan dogovorio sa Zlobimirom (što jeste) i da će ih Slovenci ostaviti na cedilu, iako su sve vreme zajednički dogovarali akciju.

Tako u Srbiji, kao u Hrvatskoj (najčešće!) se pominje taj fantomski dogovor tadašnjeg predsednika predsedstva R Slovenije Milana Kučana sa tadašnjim predsednikom SR Srbije (ne predsedništvom SFRJ!) Slobodanom Miuloševićem. No, samo postojanje bilo kakvog tovrsnog dogovora je slovenskoj javnosti nepoznato. Dajte neki vir, neki link... o čemu su njih dva tada dogovarali i dogovorili. Ili su sve samo "glasine iz čaršije" koje potiću od nekakvog "neimenovanog poverljivog dobro informiranog vira"... :ph34r:



Lep večer vsem skupaj... :)

#1448 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 17 November 2009 - 23:48

Tako u Srbiji, kao u Hrvatskoj (najčešće!) se pominje taj fantomski dogovor tadašnjeg predsednika predsedstva R Slovenije Milana Kučana sa tadašnjim predsednikom SR Srbije (ne predsedništvom SFRJ!) Slobodanom Miuloševićem. No, samo postojanje bilo kakvog tovrsnog dogovora je slovenskoj javnosti nepoznato. Dajte neki vir, neki link... o čemu su njih dva tada dogovarali i dogovorili. Ili su sve samo "glasine iz čaršije" koje potiću od nekakvog "neimenovanog poverljivog dobro informiranog vira"... :ph34r:


RFE: Vi ste 24. januara 1991. godine u Beogradu sastali sa Miloševićem. Mnogi smatraju da ste na tom sastanku s Miloševićem postigli dogovor o izlasku Slovenije iz Jugoslavije. Milošević je vam priznao pravo na nezavisnu državu, a vi ste rekli da Srbi imaju pravo da žive u jednoj državi, ali na isti način kao i Slovenci, to jeste da ne povređuju prava drugih nacija. Možete li mi opisati kako je izgledao taj sastanak?

KUČAN:
Pa, taj sastanak je izgledao normalno kao i svi drugi sastanci. Bilo je jasno šta je problem. Mi smo ponovili svoj stav i argumente na kojima smo temeljili pravo Slovenaca na samoopredelenje, to jest pravo da sami odlučimo o svojoj sudbini. Naravno, kad su to pitanje postavili Srbi, mi nismo imali razloga da ne kažemo da ono što tražimo za sebe, priznajemo i svim drugim narodima, ali, naravno, pod istim uslovima pod kojima tražimo to za sebe, dakle da ostvarenje našeg prava ne zadire u jednaka prava drugih naroda. Pri tome smo, pre svega, mislili na položaj Srba u Hrvatskoj, da treba regulirati te odnose između Hrvata i Srba, da, s jedne strane, to ne bi bilo moguće interpretirati da to daje pravo Srbiji da priključi sve takozvane srpske teritorije, a, s druge strane, da neregulirani odnosi između Hrvata i Srba u Hrvatskoj ne bi bili razlog za konflikt. To smo, vraćajući se iz Beograda, objasnili i gospodinu Tuđmanu.


http://arhiva.mojblog.rs/p-milan-kucan--otpor-srboslaviji-/29793.html

Na ovo sam mislio.
Hrvati su očekivali zajedničko proglašenje nezavisnosti i koordiniranu akciju, bez ikakvih dogovaranja i pregovaranja zvanične Slovenije sa Miloševićem.
Posle sastanka Kučana i Miloševića, počelo je osipanje paljbe po Sloveniji u hrvatskim medijima.
Onda je došlo do sastanaka Tuđmana i Miloševića, tj. Zlobiša je uspeo da "razbije" savez Slovenije i Hrvatske (u tome je, moram priznati, bio maher).

Nisam mislio niti mislim da bi Milan Kučan rekao Miloševiću - radite šta hoćete.

#1449 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 November 2009 - 00:02

Hrvati su očekivali zajedničko proglašenje nezavisnosti i koordiniranu akciju, bez ikakvih dogovaranja i pregovaranja zvanične Slovenije sa Miloševićem.
Posle sastanka Kučana i Miloševića, počelo je osipanje paljbe po Sloveniji u hrvatskim medijima.
Onda je došlo do sastanaka Tuđmana i Miloševića, tj. Zlobiša je uspeo da "razbije" savez Slovenije i Hrvatske (u tome je, moram priznati, bio maher).

Nisam mislio niti mislim da bi Milan Kučan rekao Miloševiću - radite šta hoćete.

"Hrvati" ,bolje bi bilo reci Tudjman, je ocekivao i zajednicki otpor prema JNA ali kada je ista krenula na Sloveniju njemu je izgleda crkao TV pa je ostao neobavesten.Osim par Paraginih dobrovoljaca Hrvatska je ostala neutralna.Nije bilo nikakvog saveza izmedju Slovenije i Hrvatske .U doba SKJ ili kasnije

Edited by MAGRIPA65, 18 November 2009 - 00:02.


#1450 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 18 November 2009 - 00:15

Nije bilo nikakvog saveza izmedju Slovenije i Hrvatske .U doba SKJ ili kasnije


Ne saveza u smislu nekakvog vojno-odbrambenog, već koordinirane akcije Slovenije i Hrvatske oko zajedničkog proglašenja nezavisnosti.
Čak su dogovorili i dan kad će to biti.

To nije ispoštovano, a eno i zašto.

#1451 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 November 2009 - 00:42

Ne saveza u smislu nekakvog vojno-odbrambenog, već koordinirane akcije Slovenije i Hrvatske oko zajedničkog proglašenja nezavisnosti.
Čak su dogovorili i dan kad će to biti.

To nije ispoštovano, a eno i zašto.

gledas na dogadjaje iz danasnje perspektive.Interesi Slovenije i Hrvatske se nikada nisu poklapali a u interesu Slovenije je bilo da se ne vezuje na bilo koji nacin sa Hrvatskom koja je vec imala rat na svojoj teritoriji.Sa druge strane nije postojala nikakva bliskost izmedju Tudjmana i Kucana a sve "zajednicke " akcije su bile cisto deklarativne prirode.
Cak i u vreme SKJ Kucan i ekipa nisu imali nikakvih dodirnih tacaka sa Racanom a narocito Suvarom koji je negde 88me na jednom od plenuma zestoko napao Sloveniju zbog izdaje principa samoupravnog socijalizma.
Jedini medjurepublicki savez koji je postojao je bio onaj na liniji Srbija - Crna Gora mada ja to nikada ne bih nazvao savezom.

#1452 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 18 November 2009 - 02:20

gledas na dogadjaje iz danasnje perspektive.Interesi Slovenije i Hrvatske se nikada nisu poklapali a u interesu Slovenije je bilo da se ne vezuje na bilo koji nacin sa Hrvatskom koja je vec imala rat na svojoj teritoriji.


Upravo je u tome poenta.

Pre samog rata postojao je dogovor da se zajednički deluje - svako iz svog interesa, Slovenci zbog "Evropa zdaj" a Hrvati zbog Tuđmanovog "tisućljetnog sna", verujući da će na taj način lakše i mirno izaći iz Jugoslavije, te su stoga radili na zajedničkom konfederalnom predlogu. (preko toga, Slovenija nije htela da bude optužena za secesiju i eventualni raspad već je težila da to nekako zabašuri).
Međutim, nesuglasice iz raznoraznih razloga + činjenica da Slovenija nije imala veću etničku manjinu na svojoj teritoriji presudili su u konačnici.

Kad im je postalo jasno da raspad neće proći bez rata u Hrvatskoj, Slovenci su odlučili da se iz te kombinacije izvuku. Jer oni sa tim što je Zlobimir hteo nikakve veze nisu imali.

P.S. Ipak pogledaj onaj Jovićev rad.

Edited by Tribun_populi, 18 November 2009 - 02:22.


#1453 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 November 2009 - 03:18

P.S. Ipak pogledaj onaj Jovićev rad.

batali me sa tim Jovicevim radom koji se tebi mnogo svidja.Da nije to biblija raspada SFRJ pa bi u nju svi trebalo da se zaklinju.

#1454 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 18 November 2009 - 12:22

batali me sa tim Jovicevim radom koji se tebi mnogo svidja.Da nije to biblija raspada SFRJ pa bi u nju svi trebalo da se zaklinju.


:ph34r: Daleko od toga da je nekakva Biblija, ali baš lepo opisuje to o čemu raspravljamo. Hronološki precizno, sa citatima novinskih izjava glavnih aktera i opisima njihovih ciljeva, namera, razmišljanja i akcija.

Pokušao sam juče da citiram nešto, ali je predugačko, pa ću samo ostaviti link.

#1455 divizija

divizija
  • Members
  • 337 posts

Posted 18 November 2009 - 13:07

"Hrvati" ,bolje bi bilo reci Tudjman, je ocekivao i zajednicki otpor prema JNA ali kada je ista krenula na Sloveniju njemu je izgleda crkao TV pa je ostao neobavesten.Osim par Paraginih dobrovoljaca Hrvatska je ostala neutralna.Nije bilo nikakvog saveza izmedju Slovenije i Hrvatske .U doba SKJ ili kasnije


na sloveniju nije krenula JNA. na sloveniju je krenulo 1500 zbrda-zdola skupljenih rezervista, bez definiranih ciljeva.
da je krenula jNA, mi bi se svakako priključili ratu protiv nje, ali nije. dapaće, JNA je držala glavninu snaga spremnih da udare na hrvatsku.
tražio se samo povod, kao što ga je slovenija dala preuzimanjem granica.