Jump to content


Photo
- - - - -

Obamina reforma zdravstvenog osiguranja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
228 replies to this topic

#1 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 09 September 2009 - 17:49

Veruj mi, ja sam prvi koji bi zadavio bankare, sto americke, sto nase. Sve redom u zatvor. U poslednjim decenijama se bankarstvo pretvorilo u najprofitabilniji posao koji ne stvara apsolutno nista, vec uziva plodove tudjeg rada. Banke trebaju da budu servis privredi, a ne obrnuto. Kada vidim plate bankara u odnosu na prosek plata u drugim, produktivnim, sektorima i mlade ljude koji, umesto u nauku, idu u finansije i bankarstvo zbog para - shvatim zasto je svet pao dokle je pao.

Ako su narodi ovog sveta pametni, uletece u banke sa vilama.

Pod uslovom ako bi prosla Obamina reforma zdravstvenog osiguranja u USA, pitanje je - da li ce farmaceutska industrija od toga imati nekakvu korist.

#2 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 09 September 2009 - 18:03

Pod uslovom ako bi prosla Obamina reforma zdravstvenog osiguranja u USA, pitanje je - da li ce farmaceutska industrija od toga imati nekakvu korist.


To je dobro pitanje na koji ne mogu da ti dam odgovor jer se jos ne zna kako ce ta reforma izgledati. Da li ce biti te cuvene "public option" ili ne. Ona bi mogla da obezbedi da farmaceutske kompanije moraju da spuste cenu. Medjutim, trenutno postoji i opcija da ne bude public option, vec da farmaceutske kompanije omoguce nize cene korisnicima Medicare-a (osiguranje za stare), a Medicare bi se prosirio na deo populacije koji nije osiguran. Ako se desi ovo poslednje - farmaceutske kompanije ce da zaradjuju jos vise.

Pritisak osiguravajucih kompanija i farm industrije na Obamu je vise nego ocigledan. Ja sam, licno, protiv Obamine reforme koja pomalo vuce na evropski sistem. Ameircki je, iako surov, po meni bolji u mnogim stvarima koje su bitne za moju struku.

EDIT: Najnovija vest - izgleda da je Obama popustio i nece biti public insurance option. To se meni svidja, ali videcemo kako izgleda ostatak plana.
http://news.yahoo.co...h_care_overhaul
WASHINGTON – President Barack Obama will tell the nation in a prime-time address precisely how he wants to expand health care, pitching a fresh argument — but, to liberal disappointment, no demand — for a government-run insurance option.

But with Republicans and many moderate Democrats saying they won't vote for one with it, the issue has become Obama's main quandary as he seeks to salvage a health care overhaul this year. Baucus said after a meeting with Democrats on the panel: "I think frankly with increasing conviction that a public option cannot pass the Senate."

Edited by alexnikolic, 09 September 2009 - 18:45.


#3 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 14 September 2009 - 16:25

alex ce ti se verovatno suprotstaviti i reci da je Obama socijalista i da su njegove ideje i potezi (po defaultu) katastrofalni... :ph34r:


Obama je socijalista i sve njegove ideje i potezi su (po defaultu) katastrofalni..

#4 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 14 September 2009 - 16:37

Obama je socijalista i sve njegove ideje i potezi su (po defaultu) katastrofalni..


ocekivao sam vise od tebe :ph34r:

#5 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 14 September 2009 - 17:37

Imas li ti argumenata za tu tvoju tvrdnju ? Zasto je Obamim predlog zdravstvene reforme katastrofalan?
Obama je ovu situaciju nasledio od svojih prethodnika, nije njegova politika dovela do krize.


Obama pogorsava krizu. Argumente ne bi shvatio, a toliko me mrzi da ti objasnjavam od a do z zasto je americki zdrav sistem dobar kakav jeste... Tako da - necu. Obama je komunjara.

#6 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 14 September 2009 - 17:40

Obama pogorsava krizu. Argumente ne bi shvatio, a toliko me mrzi da ti objasnjavam od a do z zasto je americki zdrav sistem dobar kakav jeste... Tako da - necu. Obama je komunjara.


A ti mi se razumes " ko magarac u kantar" ?!
Hajde reci koliki % od plate u Americi odlazi na poreze?

#7 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 14 September 2009 - 17:43

A ti mi se razumes " ko magarac u kantar" ?!
Hajde reci koliki % od plate u Americi odlazi na poreze?


Zavisi kolika je plata (progresivno oporezivanje).

Aj ne smaraj. Nemas sanse protiv mene da raspravljas o zdravstvu. Veruj mi - bolje je ovako. Obamin projekat je jos jedno teranje u deficit. To je sve sto komunjare znaju - da trose.

#8 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 September 2009 - 17:44

Hajde reci koliki % od plate u Americi odlazi na poreze?

Da bi ti covek dao odgovor na to pitanje treba mu par dana i najmanje narednih 10 strana

#9 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 14 September 2009 - 17:47

Zavisi kolika je plata (progresivno oporezivanje).

Aj ne smaraj. Nemas sanse protiv mene da raspravljas o zdravstvu. Veruj mi - bolje je ovako. Obamin projekat je jos jedno teranje u deficit. To je sve sto komunjare znaju - da trose.


Dobro daj prosek , u Australiji takodje postoji progresivno oprezivanje ali je u proseku oko 30 % . Toliki je porez na plate

#10 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 14 September 2009 - 17:52

PA trziste se zasitilo, treba ponovo da se pokrene traznja. Obama vuce jako dobre poteze i ima izvanredno pametne ideje, jedino cega se plasim je da mu nece dozvoliti da radi , vec su pocele demonstracije? Pa od gradjanskog rata naovamo nikakvih demonstracija tamo nije bilo, sada narod demonstrira i to protiv Obame verovatno najboljeg americkog precednika u poslednjih 100 godina.
Takodje tu su i zemlje BRIC-a , oni su jaki, oni takodje mogu da pokrenu trziste.


Evo moram samoga sebe da citiram, jer alex upravo potvrdjuje moje strahove : Obamu proglasavaju" komunjarom" zato sto hoce da reformise zdravstveni sistem ?! Mozete li onda zamisliti kako bi prosao ako bi krenuo u radikalnije poteze ( on ili bilo ko drugi ) kao npr. korenita promena monetarne politike i bankarskog sistema ?

#11 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 14 September 2009 - 17:55

Dobro daj prosek , u Australiji takodje postoji progresivno oprezivanje ali je u proseku oko 30 % . Toliki je porez na plate


Ne mogu da ti dam prosek. Zavisi od drzave. U nekim drzavama imas state income tax, u nekim imas samo federalni income tax.

Evo ti federalni income tax:
http://en.wikipedia....e_United_States

#12 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 14 September 2009 - 18:00

Ne mogu da ti dam prosek. Zavisi od drzave. U nekim drzavama imas state income tax, u nekim imas samo federalni income tax.

Evo ti federalni income tax:
http://en.wikipedia....e_United_States


Nije ni bitno, ali po definiciji je deo novca od taksi predvidjen i za zdravsteno osiguranje. Tako da svaki gradjanin USA moze da koristi zdravstvene servise?
P.S. Rekao bi da federalni income tax konvergira prema 25 %.

Edited by eagles, 14 September 2009 - 18:03.


#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 14 September 2009 - 18:06

Nije ni bitno, ali po definiciji je deo novca od taksi predvidjen i za zdravsteno osiguranje. Tako da svaki gradjanin USA moze da koristi zdravstvene servise?

odakle ti to?Imas posebnu stavku sa medicare ali to je tek za penzionere.

#14 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 14 September 2009 - 18:07

Nije ni bitno, ali po definiciji je deo novca od taksi predvidjen i za zdravsteno osiguranje. Tako da svaki gradjanin USA moze da koristi zdravstvene servise?


Ako pocnem da ti odgovaram na ovo pitanje, moracu da ti objasnim sta je Medicare, sta je Medicaid, zasto su osudjeni na propast itd. Mada, ako se dobro secam, i u Australiji postoji medicare i medicaid, ali verovatno nije isti sistem. Obecao sam sebi da necu da ulazim u ovo, jer cu vise vremena da provedem obrazujuci prisutne, a to nije besplatno.

#15 Pjer

Pjer
  • Banned
  • 116 posts

Posted 14 September 2009 - 18:29

Healthcare sistem ne moze pocivati na profitabilnim kompanijama. Podrzavati tako nesto u najmanju ruku znaci biti nehuman. Svaka cast Obami! Nadam se da ce uspeti u svojim namerama.