Jump to content


Photo
- - - - -

Sibenik


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#46 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 14 December 2009 - 10:30

Samo istine radi ne postoji poseban narod Dalmatinci.
Dalmatinci su ponositi i časni Hrvati.

Reče purger.
Južni Hrvat nosi zlatan lanac oko vrata. Južna Hrvatska u mom oku.

#47 splica

splica
  • Members
  • 47 posts

Posted 09 January 2010 - 06:28

Samo istine radi ne postoji poseban narod Dalmatinci.
Dalmatinci su ponositi i časni Hrvati.

Lol
Najveci deo ljudi koje ja poznajem tamo pravi tu razliku, uvek vole istaci da su oni Dalmatinci, a da su Purgeri ... nesto drugo, oni sto navijaju za Dinamo :ph34r:
Pitaj samo vozace sa ZG tablama kako prolaze u splitskom saobracaju.
Da se razumemo, ove podele vaze za unutrasnje potrebe, kad odu van ili su u prici sa strancem verujem da se vecina izjasni kao Hrvati.
Tako postoje i kao posebni narodi Slavonci, Istrani itd. Isto je u Srbiji, tesko je izjednaciti jednog Banacanina sa Vranjancem, osim kad treba pojednostaviti za stranca ili neupucene, pa ih sve podvedemo pod "ponosite i casne Srbe".

Inace, mogu se pohvaliti da sam bio u Sibeniku, doduse na par sati, ali opet dovoljno da pokupim prve utiske. Okolica je prelepa, da ne ponavljam ono sto su drugi pre mene postovali, ali su mi nekako mucan utisak ostavili stanovnici Sibenika. Ne u smislu nekog sovinizma, vec sto su bili jednostavno malko cudni, zamisljeni, tupi. Pretpostavljam da to ima veze sa gore spomenutom ekonomskom situacijom, grad i stanovnici su zaista odavali utisak kao da je u pitanju grad duhova. Pitao sam Splicane sa kojima sam putovao o cemu se radi, ukratko su mi objasnili da je grad ekonomski u qurcu vec dugo, da su ljudi zaista malo cudni i da je mnogo bolje u Zadru, da je sve iz Sibenika otislo tamo, za mlade je koma ...
Ima tu malo istine da ostali gradovi ne vole Sibenik, osetio sam to u drustvu, mora da je zbog Dinama :)
Cuo sam dosta dobrih stvari o malim mestima pored Sibenika, tiha, mirna mesta sa carobnom prirodom, raj za turiste koji pod provodom ne podrazumevaju nocni zivot (diskaci, kafici itd), vec pre svega traze mesta za odmor.
Nakon kratkog obilaska Sibenika, otisli smo u Zadar i stvarno je upecatljiv kontrast izmedju ova dva grada. Zadar je isto prelep, narocito mi je svidja jezgro, jako slici Dioklecianovoj palaci, samo je dosta vece. Atmosfera je bila jako ziva, gomila turista na sve strane, upravo suprotno onome sto sam video u Sibeniku. Stvarno se oseti da je to vitalan grad u naponu, ako se ne varam, grad sa najbrzim rastom stanovnistva u HR (ili samo u Primorju?).

Sto se tice srbofobije, od dosta Hrvata sam cuo da je upravo potez Sibenik-Zadar najbolje zaobici ako neko iz Srbije ide na letovanje, jer je verovatnoca za neki incident tamo najveca (narocito Zadar). Ne znaci da ce se nesto desiti, ali eto, ako govorimo o verovatnoci tamo je najveca. Cak sam popricao sa jednim Zadraninom o tome, objasnio je ne bas gostoljubiv stav prema Srbima dogadjajima iz rata, Skabrnja itd. U tacnost tih navoda ne ulazim, neko ko je ziveo tamo pre rata je sigurno merodavniji da proceni razliku.

Izvinjavam se Vladanu na uvodjenju politike na ovaj topik o gradu Sibeniku, ako treba izbrisacu te navode.

#48 Rajiwf Cochese

Rajiwf Cochese
  • Members
  • 158 posts

Posted 26 January 2010 - 23:13

Idem redovno svako leto u SIbenik vec 10 godina,nikada problema nisam imao.
Istina,ne bih se usudio ici kolima.
Jos 1999 sam igrao basket sa par Sibencana,nije im uopste bilo bitno sto sam iz Beograda...Igrali smo basket i resena stvar..
NA JAdriji( mesto na izlazu iz sibenskog kanala) sam boravio po 2-3 nedelje,jednom slucajno trazio hleb,covek mi dao hleb,rec nije rekao, a i sto bi...

#49 gost iz ZG

gost iz ZG
  • Banned
  • 138 posts

Posted 29 March 2010 - 17:40

Šibenik mi je najsimpatičniji Dalmatinski grad, ne samo zato što "podnose“ Dinamo. :ph34r:. Ne prevelik, ne premalen, s prekrasnom okolicom
A što se tiče ostalih komentara:
splica: "Pitaj samo vozace sa ZG tablama kako prolaze u splitskom saobracaju.“
-kak prolazimo? Normalno, sasvim OK. isto kao i ST vozači u zagrebačkom prometu – OSIM u dane utakmica
Rajiwf: "Idem redovno svako leto u Šibenik vec 10 godina,nikada problema nisam imao. Istina,ne bih se usudio ici kolima.“
-kao protuodgovor mogu citirati LEEMANA_3: "Nikad niti jedan jedini problem (uvek NS tablice), a uveren sam i da ga nece biti. Predivan grad, pun istorije...“ možda ove? - marina Solaris
John Finn's Wife: "... most sa koga se vidi gradić Skradin, gde je prečaroban pogled.“
misliš na ovo?

A za ostale koji tvrde "Šibenik je selendra“ još par slikica koje to potvrđuju:
selendra1 s vjetroelektranama kraj autoceste
selendra2 s čuvenim kamenim stepenastim ulicama
selendra3 s još čuvenijom europski poznatom katedralom
selendra4 s prekrasnom rivom ... itd

Edited by gost iz ZG, 30 March 2010 - 15:14.


#50 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 29 March 2010 - 23:18

cuo da je upravo potez Sibenik-Zadar najbolje zaobici ako neko iz Srbije ide na letovanje...

...I tako propustiš najlepše od mora i plaže.

John Finn's Wife: "... most sa koga se vidi gradić Skradin, gde je prečaroban pogled.“
misliš na ovo?

Da, to je taj most. Lep je pogled i odavde, a lepi su i slapovi Krke. I to je za nepropuštaj, ako ne zaobilazite, a nemojte zaobilaziti.

E stvarno sam dupeuvlakača ali moram da kažem kako me baš ovih dana uhvatila baš neka nostalži baš za Dalmacijom. Oću tamo :ph34r:

#51 krander

krander
  • Members
  • 98 posts

Posted 30 March 2010 - 12:10

Jel Sibenik grad za prorodicno letovanje sa malom decom, ili vise za obilazak?
Igra li se bela tamo?

#52 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 March 2010 - 14:01

Jel Sibenik grad za prorodicno letovanje sa malom decom, ili vise za obilazak?
Igra li se bela tamo?

Sibenik nema neke narocito lepe plaze. Nekada se odlazilo na plazu "Solarisa", a sve druge opcije podrazumevaju kola, da se ode nekuda u okolinu. Inace, sam grad je prelep i ima odlicnu atmosferu.

#53 mrkva_CRO

mrkva_CRO
  • Members
  • 30 posts

Posted 30 March 2010 - 14:29

Lol
Najveci deo ljudi koje ja poznajem tamo pravi tu razliku, uvek vole istaci da su oni Dalmatinci, a da su Purgeri ... nesto drugo, oni sto navijaju za Dinamo :)
Pitaj samo vozace sa ZG tablama kako prolaze u splitskom saobracaju.
..


-- Izvor su ti vjerojatno nogomet navijači? :ph34r:

Komentar o ZG tablica u ST je smiješan..


@krander:
--igraju se tradicionalne kartaške igre: briškula i trešeta. Karte su tzv. 'talijanke', 40 karata u 4 "o'tole" (boje..recimo). Trešeta je donekle slična 'beli' koja se igra u kontinentalnom dijelu Hrvatske ali su karte i pravila nešto grugačija. Karte 'mađarice' se u pravilu ne viđaju u Dalmaciji (barem ne u priobalnom dijelu).

-- Šibenski akvatorij i zaleđe nude i previše toga za vidjeti, spomenuta su 2 nacionalna parka i Skradinsko zaleđe, koje je izrazdano tragovima rata još uvijek, na žalost.
Srbijanskih tablica ljeti ima ali ih ne gledamo blagonaklono, više sa ignorancijom, da budem iskren. Ali Problema u pravilu nema.

Smještaj se može pronaći u samom gradu ali praktičnije je naći smještaj u privatnim apartmanima/kućama u priobalnim mjestima koja su blizu gradu, recimo Brodarici ili Solarisu (Vodice su nešto skuplje). U Solarisu (5km od grada) je veliko hotelsko naselje i autokampovi, sa svim pripadajućim sadržajima i plažama za djecu, praktično. Lijepo je imati 'bazu' u recimo, Solarisu, i onda svaki dan napraviti turu okolo grada..na Kornate, Krku, Skradin..ili duž obale prema Primoštenu i Rogoznici.

Toliko..ukratko.

#54 krander

krander
  • Members
  • 98 posts

Posted 30 March 2010 - 15:01

Sibenik nema neke narocito lepe plaze. Nekada se odlazilo na plazu "Solarisa", a sve druge opcije podrazumevaju kola, da se ode nekuda u okolinu. Inace, sam grad je prelep i ima odlicnu atmosferu.



Hvala

Postoji kombinacija za letovanje sa decom, a treseta bi sa dala nauciti.

Edited by krander, 30 March 2010 - 15:07.


#55 gost iz ZG

gost iz ZG
  • Banned
  • 138 posts

Posted 30 March 2010 - 15:07

:ph34r: ... slažem se s komentarom o ZG-ST tablicama; glupost koja vrijedi isključivo na dan utakmice Hajduk-Dinamo i obrnuto
No, toga ima svugdje, ne moraš ići u Hrvatsku da bi vidio sranja vezana uz nogomet

Također se slažem s opisom Solarisa
fino, ugodno čisto mjesto/kompleks - pogodno za obitelji s djecom. Ima i sunca i hlada - i fakat je dobar izbor kao "baza" - smještaj i od tamo na izlete
par slika Solarisa od mene (slikano krajem zime/početak proljeća)
Posted Image
Posted Image
Posted Image

Edited by gost iz ZG, 30 March 2010 - 15:09.