Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko se bavite čitanjem i šta čitate?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 18 August 2009 - 14:39

Mogla bih da prekucam post koji je napisala Who_farted, u svemu se slazemo! Nismo dzabe koleginice :)

A sto su nam zatvorili biblioteku Britanskog saveta? :ph34r:

E jedino Atvudovu jos nisam citala, samo sam prevodila segmente bas iz Edible Woman, i svidja mi se njen stil pisanja.

O tome sta i koliko tacno citam, kasnije u toku dana (vidi temu o prokrastinaciji :D)

#17 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 01 September 2009 - 11:37

ja citam bas dosta, mnogo volim knjige, studiram knjizevnost i nisam mogla bolje da izaberem
za sada sam na zalost uglavnom skoncentrisana na obaveznu literaturu za faks, a to je moderna i postmoderna engleska knjizevnost

Topla preporuka za jednu inteligentnu postmodernu knjigu (ukoliko vec nisi procitala) - What a carve up!, Jonathan Coe. :ph34r:

#18 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 01 September 2009 - 17:58

nisam!
hvala, javicu utiske kad procitam :ph34r:

#19 kiju

kiju
  • Members
  • 1,387 posts

Posted 02 September 2009 - 02:10

Primarno sam krenuo da offtopičarim u ovom postu, sry ya to (prebaciću se i na ontopic za izvinjenje)

A sto su nam zatvorili biblioteku Britanskog saveta? :)


Šta vam je ovo? Tj. gde se nalazilo, kod vas na fucksu, ili negde sakriveno ( :ph34r: )? Zvuči mi kao nešto što bi možda moglo da ima Athens pristupe, pa zato pitam.


Da li čitate redovno, jeste li član biblioteke?


Redovno da, ali (nažalost) sve manje i manje vremena imam za nešto što odudara od stručne literature, a ona opet nije književnost (mada neki kažu da je usko povezana, not my cup of tea, takva (uska) mešavina :D).
Što se ukusa tiče, prilično sam "šizofren", tkd da nalazim stvari koje mi odgovaraju od klasične SF tradicije, preko Foknerove proze, pa čak i ponečega od egzistencijalistilih wanna be filozofi (Sartr and co) stvari .
A u biblioteci sam svakoj ovde kod nas nalazivoj. Uglavnom zbog traženja literature, morao sam da se učlanim u jednu po jednu, kad god mi nešto zafali u jednoj pa nađem u drugoj. Univerzitetska je ipak najmilija:)
A online sam član biblioteke Welsa, LA, Londona, Bostona (naravno, ovo su sve fejk ID-ovi, zbog dobijanja pristupa
raznim elektronskim časopis džidžabidžama (Jstoru, prvenstveno) s članskim brojem biblioteke.)

Sve se manje i manje čita kod nas, popularni su samo svet i skandal...


Mislim da nema statistike koja podržava ovaj stav u potpunosti. Nema sumnje da je prodaja takvih časopisa na alarmantno visokom nivou, ali redovni (i isključivi) čitaoci takvih stvari nisu prešli iz biblioteka na redove ispred kioska, nego su to uglavnom oni koji su pre čitali jedno veliko ništa. Nije se broj onih koji čitaju zbog toga smanjio, on je ostao manje-više isti, već je samo grupacija "nečitača" postala trasnparentnija redovnom konzumacijom takvih stvari.



na zalost od kad sam kupila lap top i imam konstantan internet, citam sve manje i manje


Wau, ali zar ovo ne otvara sasvim novu dimenziju čitanja, mogućnosti nabavki knjiga za koje bi inače trebalo pokrenuti III svetski da bi ih dobili, (i to, posredstvom drage piraterije, najčešće besplatno), lakšeg dobijanja preporuka, nalaženja reviewa za "nesigurne" pikove, itd.

#20 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 02 September 2009 - 03:08

Šta vam je ovo? Tj. gde se nalazilo, kod vas na fucksu, ili negde sakriveno ( :ph34r: )? Zvuči mi kao nešto što bi možda moglo da ima Athens pristupe, pa zato pitam.

britanski savet, iliti british council je britanska biblioteka (bave se josh kojechime, toefl ispiti i sta sve ne, al u to stvarno nisam upucena), imaju gomilu najnovijih izdanja uglavnom britanskih autora (koje je uglavnom bilo nemoguce naci u obicnim bibliotekama, uglavnom jer vecina nije ni prevedena), uz to gomilu enciklopedija, recnika i resursa... nisam znala da su zatvorili, eto kolko nisam ishla tamo...
chlanarina je bila oko 2000 dinara godishnje..
a nalazio se na terazijama, u zgradi gde su halo oglasi.. mislim da se josh uvek tamo nalazi znak BC, zato nisam ni znala da su zatvorili...

Wau, ali zar ovo ne otvara sasvim novu dimenziju čitanja, mogućnosti nabavki knjiga za koje bi inače trebalo pokrenuti III svetski da bi ih dobili, (i to, posredstvom drage piraterije, najčešće besplatno), lakšeg dobijanja preporuka, nalaženja reviewa za "nesigurne" pikove, itd.

otvara, otvara, u tome je i problem, imam hiljade i hiljade knjiga i stripova, kako odabrati u mnoshtvu?

nego mislila sam, komp, internet, chet, surf, pasijans, ko pored svega toga da nadje vremena za chitanje?! :) :D

#21 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 02 September 2009 - 03:16

britanski savet, iliti british council je britanska biblioteka (bave se josh kojechime, toefl ispiti i sta sve ne, al u to stvarno nisam upucena), imaju gomilu najnovijih izdanja uglavnom britanskih autora (koje je uglavnom bilo nemoguce naci u obicnim bibliotekama, uglavnom jer vecina nije ni prevedena), uz to gomilu enciklopedija, recnika i resursa... nisam znala da su zatvorili, eto kolko nisam ishla tamo...
chlanarina je bila oko 2000 dinara godishnje..
a nalazio se na terazijama, u zgradi gde su halo oglasi.. mislim da se josh uvek tamo nalazi znak BC, zato nisam ni znala da su zatvorili...


Nalazi se jos uvek, tj. i dalje organizuju polaganje ispita (mozda i neka predavanja, nisam sigurna), ali biblioteke i e-centra vise nema :ph34r:
Zapravo ima, ali u Novom Sadu i Nisu. Decentralizacija :)

#22 majama

majama
  • Members
  • 396 posts

Posted 02 September 2009 - 13:49

Evo ovako, da i ja nešto reknem.
Obožavam da čitam knjige, da ih kupujem, volim da se zavučem u knjižare i da satima tumaram po svim sekcijama, volim ljude koji vole da čitaju knjige, volim da zaronim u knjigu da me celu obuzme da se ne zaustavim dok ne dođem do poslednje stranice.
Nisam studirala književnost,već nešto drugo, ali sam išla u VI gimnaziju za vreme usmerenog, pa sam bila smer bibliotekar, o, kakva radost, koliko knjiga za čitanje.

A sve je počelo u IV razredu osnovne, tada je obavezna lektira bila knjiga Branislava Nušića "Hajduci", toliko mi se dopala da sam odmah pročitala i "Autobiografiju", pa sam onda prešla na sve tetkine knjige (pre rata je bila pretplaćena na edicije KADOK i Plava ptica), šta je tu bilo avanturističkih romana i kaubojaca :ph34r::), i Žila Verna i Aleksandra Dime.
Onda sam u VI razredu u knjižari na Slaviji zbijenoj između apoteke i bioskopa Slavija(danas je na tom mestu parking) kupila knjigu "Šekspir u pričama" Čarls i Meri Lem, dala sam celih 20 ondašnjih dinara ( za te pare su mogla da se kupe 4 Politikina zabavnika ili 10 kesica prvoklasnih sličica). Ta knjiga i danas izaziva zavist kod nekih mojih prijatelja.
Negde početkom 90-ih sam se zaljubila u SF književnost, pa sam sledećih 10-12 godina isključivo čitala ovaj žanr, sada sam ponovo svaštar.

Čitam neprekidno, znači od 1979. godine, i nemam nameru da ikada prestanem da čitam knjige od papira, probala sam elektronske, ali mi nije išlo, verovatno sam staromodna.



edit:Pamtim i vreme kada je knjižara Britanskog saveta bila u Knez Mihajlovoj , ali sa one strane gde je Mitić, i kada je članstvo u istoj bilo za DŽ.:):):D

Edited by majama, 02 September 2009 - 13:53.


#23 kiju

kiju
  • Members
  • 1,387 posts

Posted 03 September 2009 - 02:31

britanski savet, iliti british council je britanska biblioteka (bave se josh kojechime, toefl ispiti i sta sve ne, al u to stvarno nisam upucena), imaju gomilu najnovijih izdanja uglavnom britanskih autora (koje je uglavnom bilo nemoguce naci u obicnim bibliotekama, uglavnom jer vecina nije ni prevedena), uz to gomilu enciklopedija, recnika i resursa... nisam znala da su zatvorili, eto kolko nisam ishla tamo...
chlanarina je bila oko 2000 dinara godishnje..
a nalazio se na terazijama, u zgradi gde su halo oglasi.. mislim da se josh uvek tamo nalazi znak BC, zato nisam ni znala da su zatvorili...


A znam (tj- znao sam, kako vidim :ph34r:) za british council i biblioteku njihovu, nego sam pogrešno shvatio iz posta Golubice pomislivši da postoji neki ogranak kod vas na fucksu, pa sam već se ponadao da je u njemu moguće izbeći tih 2 soma koje nikada nisam bio rad dajem u councilu (i za koje sam mislio da su 1 800, pa nisam bio rad da dajem :)), što bi obradovalo prilično.


otvara, otvara, u tome je i problem, imam hiljade i hiljade knjiga i stripova, kako odabrati u mnoshtvu?


True. Da citiram (možda parafraziram, ne mogu da tražim sad da li mi je sećanje toliko tačno) Depa iz Paranoje u Las Vegasu - "Not that we needed all that for the trip, but once you get into locked a serious drug collection, the tendency is to push it as far as you can. " Isto je i s knigama, a bogami i s stripovima. Kad krenu downloadi, to se nakupi, a nije da su preko potrebni za trenutnu konzumaciju.

nego mislila sam, komp, internet, chet, surf, pasijans, ko pored svega toga da nadje vremena za chitanje?! :D :D


Oh, hahaha, da, problem je što otvara i još hiljadu nečitačkih mogućnosti, to si u pravu sasvim.
Mada, ja sam se prilično disciplinovao vremenom, tako da sad mogu da čitam uz obasvljanje svih ostalih stvari na netu. I to pažljivo prilično. Also, više volim ekran nego papir, za raliku od većine ljudi, jedino mi ne odgovoara ako čitam nešto stručno, pa ne mogu da pravim beleške po samom tekstu koji čitam, nego to ide u pdfu teže prilično.

#24 rainyforest

rainyforest
  • Members
  • 11 posts

Posted 08 November 2009 - 18:27

hmmm.....koliko se bavim citanjem? pa, onoliko koliko mi druge obaveze to dopuste...ja da se pitam, najradije bi 90 % svog slobodnog vremena posvetila knjigama, nazalaost procentualst varira od-do..volela bih da radim nesto tipa kao bibliotekar ili prodavac knjiga u knjizari, ili prevodilac, tako bih time spojila lepo i korisno, a ne ovako, radim posao koji ne volim, novca radi, kuci me cekaju uglavnom poslovi koje cekaju svaku suprugu i majku, a ono sto me najvise ispunjava neki put bude jako malo da bi me zadovoljilo...ne verujem da na ovim forumima ima puno likova koji citaju trac novine, takvi uglavnom vise na "serbiancafe-u" ,ako oni uopste i citaju bilo sta osim onoga sto im se tamo servira..
dakle, citam od svoje seste godine, sve sto mi padne pod ruku.videla sam da to radi moj otac, pa sam i ja citala dnevnu stampu (tadasnje vecernje novosti od prve do zadnje strane, ukljucujuci i citulje ?!? morbidno sam dete bila, sta cu?), zatim pisane western romane tipa Dock Holiday, zatim Nindza romane, stripove Zagor i slicne...potom decje romane tipa Hajduci, Druzina Pere Kvrzice, Druzina Sinji Galeb i ostale , zatim presla na romane koje je otac uzimao iz lokalne biblioteke, naravno za odrasle, tako da sam kao klinka citala B.Travena, I.Andrica i nakon toga sam postala opsednuta knjigama, jednostavno sam ih prozdirala.
Sad, iz ovog ugla, za neke sam maaalo bila poranila,jer ne moze jedan roman isto da dozivi neko ko ima 10 godina i neko ko ima 16 napr. i desilo mi se dva puta da u tom mnostvu knjiga, zaboravim pisca i knjigu koju sam citala i da je zapocnem ponovo posle 10-ak godina i da onda kad stignem do neke scene, nazovimo je tako slikovito, iliti, dogadjaja u knjizi koji ostavlja jak emocionalni trag, ukapiram da sam ja to vec citala ali su mi . eto ostali u secanju samo ti bitni fragmenti, a ime pisca i knjige pohranjeno negde u podsvesti, tako da smatram da je zbog svega toga jako bitno imati sa kim diskutovati o procitanoj knjizi, analizirati je... A ja sam zivela u takvoj sredini da jednostavno nisam imala sa kim da to podelim...

Imala sam periode kada sam citala sve sto mi je bilo dostupno i na dohvat ruke (od klasika svetske literature do best-selera)koliko su to prilike u ex-Yu dozvoljavale, zatim je naisao period adolescencije kada se citalo iz nekog pomodarstva, tako da je celo moje drustvo tada citalo iste stvari -Hessea, Freuda,Benedicta, Stendhala, kasnije Scott Peck-a .. :ph34r: i raznorazne stvari...
Jos uvek citam u velikim kolicinama i mada nemam puno ljudi oko sebe koji citaju, nazalost, samo dvoje-troje, nadam se da cu ih bar ovde , na ovom forumu naci......

#25 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 08 November 2009 - 20:19

Citam redovno, svakodnevno, i sve sto mi dodje pod ruku. Volim istorijske teme, biografije, ali i SF i putopise. Imam neku svoju zbircicu knjiga koju stalno dopunjujem, ali iz koje prijatelji cesto odnose, pa nikad ne znam na cemu sam.

#26 Gita Og

Gita Og
  • Members
  • 128 posts

Posted 10 November 2009 - 09:33

Nažalost čitam premalo kako su me stigle sve porodične obaveze žene i majke. Ranije su mi prijale i lakše i teže teme (Pekić, Crnjanski, Bulgakov) i naravno nezaobilazni SF i epska fantastika.

Danas uglavnom epska fantastika i istorijski trileri koji znaju da budu ili extra dobri ili tako odvratno smarajući.

Opuštaju me i knjige koje se bave proučavanjem daleke istorije.

#27 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 04 December 2009 - 15:38

Trenutno sa velikim zadovoljstvom citam Drugu Bolenovu kci. Procitao sam tek trecinu. Citam laganica jer slusam odlican Brehtov savet - Citajte polako, prebrzo ce se neprocitani deo stanjiti.

#28 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 04 December 2009 - 19:26

taj film je sjajan, sigurna sam da ni knjiga ne zaostaje (naprotiv)