Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko se bavite čitanjem i šta čitate?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 gagiidada

gagiidada
  • Members
  • 15 posts

Posted 16 August 2009 - 18:23

Da li čitate redovno, jeste li član biblioteke?
Sve se manje i manje čita kod nas, popularni su samo svet i skandal...

#2 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 16 August 2009 - 18:31

Ovo je za PDF Literatura.

#3 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 16 August 2009 - 18:35

Ovo je za PDF Literatura.

Baš sam to htela da napišem, nadam se da će moderatori reagovati i prebaciti temu tamo gde spada.
Edit :
Evo teme na pravom mestu, a ja ću odgovoriti slikom. Svaki od ovih Word dokumenata sadrži podatke o piscu, knjizi, odlomak, siže, ( kritiku, prikaz, intervju, ako ima ), kao i sliku knjige i pisca. Od početaka godine pročitala sam 66 knjiga, upravo čitam 67.
Svima koji čitaju ovim tempom predlažem da vode sličnu evidenciju :ph34r:
Posted Image

Edited by Uma, 16 August 2009 - 21:35.


#4 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 17 August 2009 - 18:09

ja citam bas dosta, mnogo volim knjige, studiram knjizevnost i nisam mogla bolje da izaberem
za sada sam na zalost uglavnom skoncentrisana na obaveznu literaturu za faks, a to je moderna i postmoderna engleska knjizevnost

uglavnom volim da citam klasiku i proverene autore, ili kad neko u ciji ukus ne sumnjam preporuci nesto (u poslednje vreme dosta citam margaret atvud - do pre literarnog kviza jedva da sam i cula za nju)

od savremenih autora omiljeni su mi polanik i uelbek, uvek jedva cekam nove njihove knjige iako se uelbek nesto ulenjio..

mrzim laganu literaturu "letnje stivo" i slicno i dize mi se kosa na glavi od toga, cisto gubljenje vremena. ako vec citam volim kada delo ostavi dubok utisak na mene, volim kada me tera na razmisljanje..


a trach chasopise uopste ne chitam :ph34r:

na zalost od kad sam kupila lap top i imam konstantan internet, citam sve manje i manje

#5 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 17 August 2009 - 20:00

ja citam bas dosta, mnogo volim knjige

Baš lepo što si se javila, mislila sam da sam brojem pročitanjih knjiga obeshrabrila ljude da se javljaju i već sam napisala na Literarnom kvizu da ova tema nije zamišljena kao takmičenje, nego kao svojevrsna anketa, da se vidi koliko čitamo.
Uostalom, i postavljena je tamo gde pripada - na literaturu.
Vidim da nisam odgovorila na sva pitanja, nisam završila književnost, daleko od toga i davno sam diplomirala, pa opet čitam.
Primetil sam da na Literarnom kvizu ima nekoliko studentkinja engleske književnosti, ali mnogo više onih kojima književnost nije ( buduća ) struka.
I ja volim Atvudovu, pročitala sam sve osim "Penelopijade", kao i Uelbeka. Tu bih dodala Dž. M. Kucija i još neke.
Baš danas je na kvizu pogođena knjiga "Usamljenost prostih brojeva" Paola Đordana, za tog pisca nikad nisam čula i slučajno sam uzela njegovu knjigu, pročitala ono što piše na koricama i to mi se dopalo, a knjiga takođe.
Nije bestseler u Srbiji, za razliku od Italije gde je prodata u 900 000 primeraka, da li zato što nema odgovarajuću reklamu, ili iz nekih drugih razloga ( kada bih rekla morala bih da otkrijem kraj knjige) ?
Ustvari, htela sam da kažem da mnoge knjige koje su na listama najpodavanijih na mene nisu ostavile nikakav utisak ili čak negativan i obrnuto, nekada slučajno uzmete knjigu sa police i vidite da je to prava stvar za vas.
Ni ja ne čitam Gloriu, Story i sl. osim kod frizera, mada sam se sprijateljila sa lokalnim trafikantkinjama koje mi nude da uzmem bilo koji od časopisa - ko voli koju vrstu hrane, kako izgledaju domovi poznatih, ko je s kim u vezi, a pri tom ne znam ove nove "pevaljke" i druge "zvezde" , zaista je gubljenje vremena.
Ako i ima nešto pametno, pročitam za tih pola sata kod frizerke.
Takođe ne mogu da čitam laku literaturu, čak sam kao devojčica preskočila fazu "ljubića" koji su se u moje vreme štampali u ogromnim tiražima.
Biće da se who_farted i ja slažemo u većini stvari :ph34r: .
Nadam se da će se i drugi priključiti temi, a da ćemo who_farted ponovo videti na kvizu ( nešto te nema u poslednje vreme, baš mi je drago što si se javila :) ) .

jeste li član biblioteke?

Da, Biblioteke grada Beograda i lokalne biblioteke na Vračaru, "Petar Kočić". Elektronska baza podataka, koju je moguće videti i od kuće ( to važi za obe biblioteke) mnogo olakšava biranje knjiga, jednostavno vidite da li imaju knjigu u bibliteci i stavite je na spisak, ako je na čitanju, rezervišete i iz biblioteke vam jave telefonom da dođete kad je korisnik, koji je čitao pre vas, vrati.

Edited by Uma, 17 August 2009 - 20:06.


#6 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 17 August 2009 - 20:41

Super! Sad kad Uma nešto zada na literarnom kvizu znamo gde ta tražimo odgovor. :ph34r:

#7 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 17 August 2009 - 20:52

Super! Sad kad Uma nešto zada na literarnom kvizu znamo gde ta tražimo odgovor. :ph34r:

Obrati pažnju na prekrižene naslove, sve druge knjige su već bile na kvizu :) .

#8 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 17 August 2009 - 21:37

Evo i ja da iskuckam iscrpan ozveštaj o svojim čitačkim sklonostima. Ne znam da li čitam puno, ali čitam u svakom trenutku svog slobodnog vremena. Čitam u prevozu, čitam dok čekam po raznim čekaonicama i redovima, dok čekam autobus, kad putujem, uspavljujem se s knjigom i provodim svaki trenutak odmora s knjigom. Časopise ne čitam nikada - čak ni dnevnu štampu.

Član sam bibioteke, igrom slučaja - zahvaljujući Umi i incognitu :ph34r:

Od kako sam se učlanila u biblioteku (5.2.2009), pozajmila sa i pročitala okruglo 30 naslova. Sutra idem po naredna tri.

S obzirom da sam pasionirani „skupljač“ knjiga, kupujem bar 1 knjigu nedeljno (za mene nema ništa lepše od mirisa tek kupljene knjige). Na poklon dobijam skoro isključivo knjige i vaučere za knjige - postigla sam takav dogovor sa porodicom i prijateljima. Sa sajma knjiga se ne vraćam bez 15 do 20 komada :). Naravno, obilazim i Novogodišnje, Uskršnje (prolećne), ulične i ostale sajmove knjiga.

Moja lična „biblioteka“ trenutno broji 676 naslova, pri čemu ne računam stručnu literaturu, enciklopedije i slično. Od toga je bar polovina na srpskom, a ostalo na nemačkom, što znači da je kupljeno i pročitano posle 2000. godine od kako živim u Srbiji.

Trenutno me na polici čeka desetak knjiga koje sam kupila, a još nisam stigla da pročitam, jer prednost dajem knjigama koje uzimam iz biblioteke, a svoje ubacujem između, po potrebi.

Nisam studirala književnost, moja struka nema apsolutno nikakve veze sa tim, jednostavno - volim da čitam. Volim kad me roman prodrma, natera na razmišljanje. Prilikom kupovine ili pozajmljivanja iz biblioteke, vodim se preporukama, ali češće intuicijom - ne znam, nekako kad uzmem neku knjigu u ruke, naprosto osetim - to je to, ovo želim da pročitam. I uglavnom se ne prevarim.

Da ne nabrajam klasike, od pisaca izuzetno cenim Margaret Atvud, Margarit Jursenar, Suzanu Tamaro, Kingsolver Barbaru, Justejn Gordera, Lorensa Darela ...

Eto, toliko od mene :D

#9 KirkAja

KirkAja
  • Members
  • 495 posts

Posted 18 August 2009 - 02:28

Citam sve sto me zainteresuje, nisam gadljiva ni prema “letnjem (lakom) stivu” (sve zavisi sta je za nekog “letnje stivo”). Zamorno mi je to: “uvek biti na visini zadatka”. Pored klasika, SF-romana, krimica, romana fantazije i misterije, istoriskih romana (retko biografije i autobiografije) citam i knjige iz oblasti nauke: astronomije,fizike, biologije, sociologije (nista usko strucno, sve za siroke narodne mase), klasicne istorije, filozofije, istorije filozofije, istorije umetnosti itd. Iz oblasti politike procitala sam dva dela Noama Čomskog, sto se mene tice dovoljno.
Na zalost, poeziju skoro i da ne citam. Ono sto je bilo obaveza za vreme skolovanja i sada nesto malo po preporuci, toliko.

Edited by KirkAja, 18 August 2009 - 02:40.


#10 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 18 August 2009 - 07:07

Citam sve sto me zainteresuje, nisam gadljiva ni prema “letnjem (lakom) stivu” (sve zavisi sta je za nekog “letnje stivo”). Zamorno mi je to: “uvek biti na visini zadatka”. Pored klasika, SF-romana, krimica, romana fantazije i misterije, istoriskih romana (retko biografije i autobiografije) citam i knjige iz oblasti nauke: astronomije,fizike, biologije, sociologije (nista usko strucno, sve za siroke narodne mase), klasicne istorije, filozofije, istorije filozofije, istorije umetnosti itd. Iz oblasti politike procitala sam dva dela Noama Čomskog, sto se mene tice dovoljno.
Na zalost, poeziju skoro i da ne citam. Ono sto je bilo obaveza za vreme skolovanja i sada nesto malo po preporuci, toliko.


E da, ovo za lako štivo sam zaboravila - apsolutno se slažem s tobom. Ponekad baš volim da presečem i pročitam neki triler, pa i SF, ili neki letnji romančić. Tzv. "lako štivo" mi odmara mozak i prija. Npr. čitajući Marli i ja (što se svakako može uračunati u lako štivo) izuzetno sam uživala, i pročitaću tu knjižicu sigurno više puta. Kao što jednom već napisah, za mene nema bezveze knjige. Svaka mi je vredna čitanja.

U svemu se slažemo, samo šta ja volim da čitam i poeziju :ph34r:

#11 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 18 August 2009 - 07:34

Citam sve sto me zainteresuje, nisam gadljiva ni prema “letnjem (lakom) stivu” (sve zavisi sta je za nekog “letnje stivo”). Zamorno mi je to: “uvek biti na visini zadatka”. Pored klasika, SF-romana, krimica, romana fantazije i misterije, istoriskih romana (retko biografije i autobiografije) citam i knjige iz oblasti nauke: astronomije,fizike, biologije, sociologije (nista usko strucno, sve za siroke narodne mase), klasicne istorije, filozofije, istorije filozofije, istorije umetnosti itd. Iz oblasti politike procitala sam dva dela Noama Čomskog, sto se mene tice dovoljno.
Na zalost, poeziju skoro i da ne citam. Ono sto je bilo obaveza za vreme skolovanja i sada nesto malo po preporuci, toliko.


Pa manje više bih prepisao ovo s tim da politiku potpuno izbacujem u korist malo više poezije. Obožavam naučno popularnu literaturu iz svih oblasti i SF. (SF toliko volim da mi uopšte nije smetalo da veliku količinu toga iščitam sa računara , na monitoru). Od onog što nije SF mnogo mi se dopao Ernesto Sabato i od novijih Arturo Peres Reverte. Omiljeni romani Sabatov " O junacima i grobovima " i Ekov " Ime ruže "....

Inače što se tiče ovog pitanja "lake" literature smatram da je to u priličnoj meri subjektivno pitanje. Neko će Agatu Kristi doživeti kao teško štivo (ko će zaboga voditi računa o svim tim mnogobrojnim , sitnim a ipak bitnim , detaljima) dok će neko drugi npr. "Fineganovo bdenje" ili " Kritiku čistog uma" doživeti kao laganu literaturu...

#12 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 18 August 2009 - 09:45

SF je i moja popularna literatura. Radujem se jer posedujem skoro sve brojeve Sirijusa.

Volim poeziju Bertolda Brehta (iybor i prevod Slobodan Glumac) i Prevera jako volim - zbog malog ironicno do cinicnog otklona koji mi pase jer sam i ja takav. Volim i Tagoru zbog njegove suptilnosti. Desankino "Pomilovanje" mi je vrhunac, inace ne voli njene pesme. Sto rece neko, vrlo su pubertetlijske.

Rodoljubivu poeziju ne mogu da smislim. Prepateticna je - pesnici kao da se takmice ko ce gromovitije reci da upotrebi.

Mika Antic mi je OK kad se ne truda da filizofira. A to cesto radi pa mi kvari dojam utiska. Inace je odlican.

Volim i deciju literaturu Branka Copica. Pismo macka Tose kao retko koja pesma docarava starost i blizinu smrti. Copic mi je majstor da pise emocionalno a da izbegne patetiku. Inace, njegov Prolom mi je omiljena nasa knjiga.

#13 Spasa

Spasa
  • Members
  • 73 posts

Posted 18 August 2009 - 11:50

Volim da čitam i to mi je omiljena aktivnost. Obožavam knjižare i sajmove knjiga. Volim kad neko kod kuće ima veliku biblioteku. Volim kad osetim miris nove knjige. Volim kad osetim miris stare knjige. Mnogo se obradujem kad dobijem knjigu koju sam odavno želela.

Volim Slobodana Selenića, Svetlanu Velmar-Janković, Džulijana Barnsa, Pola Ostera, Murakamija, Ijana Mekjuana. Čitam krimi romane, a naročito Agatu Kristi. Čitam i na srpskom i na engleskom. Časopise retko čitam. So many books, so little time... Lični rekord mi je 47 knjiga za godinu dana. (Malo, ako se uzme u obzir da Uma čita 67-u knjigu, a tek je prošla polovina avgusta. Mislim da je već prešla na 68-uPosted Image) Šalim se, naravno, to znam jer vodim evidenciju šta čitam.

Pre otprilike godinu dana desila mi se prava velika ljubav. Interesantno je da sam od tada pročitala svega nekoliko knjiga. Sad uživam u ljubavi, malo manje u knjigamaPosted Image

#14 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 18 August 2009 - 14:23

Pre otprilike godinu dana desila mi se prava velika ljubav. Interesantno je da sam od tada pročitala svega nekoliko knjiga. Sad uživam u ljubavi, malo manje u knjigamaPosted Image

Naravno, tako i treba :ph34r: :)
Nego bila sam u situaciji da jednoj forumašici predložim lektiru za letovanje, opet sam gledala spisak i odabrala 10 knjiga koje su ostavila najjači utisak ove godine na mene ( do sada ). Pisala sam onim redom kojim sam i čitala, ustvari imate 12, jer su Diras i Vasmu zastupljene sa po 2.
1) MARGERIT DIRAS, Bol ; Letnje veče - pola jedanaest
2) MIŠEL UELBEK, Elementarne čestice
3) DORIS LESING, A posebno, mačke
4) DŽ. M. KUCI, Iščekujući varvare ( ima jedna koja je na mene ostavila jači utisak, ali nije bila na kvizu )
5) JUKIO MIŠIMA, Zlatni paviljon
6) HERBJERG VASMU, Zovem se Dina; Sin sreće
7) MARGARET ATVUD, Mačje oko
8) SUŠAKU ENDO, Tišina
9) MIRKO KOVAČ, Grad u zrcalu
10) PAOLO ĐORDANO, Usamljenost prostih brojeva

#15 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 18 August 2009 - 14:29

i ja sam skoro potpuno presla na ekransko citanje, iako bas volim da kupujem knjige, cesto ne moze da se nadje u stampanom izdanju ono sto se meni chita..

na politiku sam potpuno zaboravila, i mini je chomski jedan od omiljenih autora, pored njega i hauard zin odlicno pishe..

jesam chlan biblioteke (hvala inkognito :ph34r:) al ne idem toliko chesto kolko bi trebalo..
pored toga sam chlan i biblioteke na faksu, ta mi je mnogo korisnija a i imaju bas dosta knjiga, nikad mi se nije desilo da nemaju nesto sto hocu da procitam...

u poslednje vreme su mi se smuchili prevodi pa chitam na engleskom, jedino ako nesto bas ne moze da se nadje (sto je retko) ili mi neko donese knjigu na srpskom, onda je procitam...

7) MARGARET ATVUD, Mačje oko

meni se za sad najvishe svidja edible woman od atvudove, eto preporuke ni otkuda :)

Edited by who_farted, 18 August 2009 - 14:32.