Jump to content


Photo
- - - - -

FOREX iskustva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
68 replies to this topic

#1 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 16 August 2009 - 15:26

Mozda je tema vec bila i penzionisana, ali mene je trenutno zainteresovala zato shto prvi put u zivotu imam neki vishak novca. Da li je neskromno da ochekujem bez zaletanja neki dobitak od desetak % na godishnjem nivou igrajuci relativno "na sigurno", zicerashki.

Da li neko ima iskustva pa makar i sa demo igranjem na Forex-u?

#2 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 16 August 2009 - 16:23

Sad ćeš da praviš početničke korake medju ajkulama. Sedi miran ili još bolje kupi onog suzukija što si gledao jesenas.

#3 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 16 August 2009 - 16:29

Ne moras da trgujes sa valutama. Mislim da je ipak bolje sa akcijama. Ali i za jedno i za drugo potrebno je strpljenje. Prati cikluse. Sa srecom.

#4 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 16 August 2009 - 17:07

Sad ćeš da praviš početničke korake medju ajkulama. Sedi miran ili još bolje kupi onog suzukija što si gledao jesenas.


To je i razlog zashto bih izabrao Forex, ja tu neshto ne vidim da ajkule mogu puno da se omaste o moju sitnu kintu. Bar ne ajkule na tom nivou, vec samo one koje mi smrtnici nikada i ne vidimo dok nas ne progutaju skupa sa ovim sitnijim ajkulama, a .... ybg ... kad sve ode u .... onda ti je svejedno, najmanje josh razmishljash o tvojoj crkavici. Imam utisak da sa nekim minimalnim pracenjem stvari najmanje rizikuje, dodushe nemoguce je i da se obogatish.

Suzuki nije problem, to se moze uvek pazariti, ovo leto nisam praktichno ni bio kuci pa ne bi ni bilo neke velike voznje, videcemo za sledece koje cu provesti na ovom kontinentu, imam samo tu kochnicu, ako se skrljam, shta ce deca, nemam zivotno osiguranje, osim kompanijskog, a to je nekih 120K, znachi sica. Poshto sam pushach, odrali bii me za zivotno, a to mi se ne svidja :ph34r: .

Ne moras da trgujes sa valutama. Mislim da je ipak bolje sa akcijama. Ali i za jedno i za drugo potrebno je strpljenje. Prati cikluse. Sa srecom.


Sigurno da je bolje, ali to zahteva malo vishe truda nego shto sam ja spreman da ulozim, rizik neuporedivo veci, a inache sam baksuz, pa cenim da to nije za mene u ovom trenutku.

#5 nikola79

nikola79
  • Members
  • 21 posts

Posted 16 August 2009 - 21:34

Naprotiv, rizik trgovanja na forex-u je veci. Najbolje ti je da kupis akcije "sigurnih" kompanija, tzv. consumer staples (P&G,Coca Cola,Pepsi i sl) ili naftnih supermajora (Exxon, Chevron, Shell), koje pored toga sto su profitabilne placaju i dobru dividendu.Moj predlog ti je da sad pokusas sa naftnim kompanijama, posto su im trenutne vrednosti relativno niske u poredjenju sa trailing P/E, a i bice dobar hedge za nadolazecu inflaciju. Ali ako i dalje mislis da trgujes na Forexu imas dva pravca: 1) ako verujes da nam predstoji inflacija kupuj Euro,Juan, a posebno australijski dolar ili brazilski real; 2)ako verujes u double dip scenario, tj. povratak recesije kupuj, CHF. Nikako NE KUPUJ americki dolar jer, na duzi period ne izgleda dobro ni u jednom scenariju. Ipak mislim da je Forex malo suvise rizican za pocetnika.

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 August 2009 - 22:29

Mozda je tema vec bila i penzionisana, ali mene je trenutno zainteresovala zato shto prvi put u zivotu imam neki vishak novca. Da li je neskromno da ochekujem bez zaletanja neki dobitak od desetak % na godishnjem nivou igrajuci relativno "na sigurno", zicerashki.

Da li neko ima iskustva pa makar i sa demo igranjem na Forex-u?

Sad ono 10% godisnje ziheraski tesko da ces da izvedes.Sto se trgovanja valutama ili commodities tice tu bi morao jos vise da pratis promene na berzi nego kada su u pitanju akcije.Kod akcija sto je manji rizik to je i profit manji tako da u danasnjoj situaciji tesko mozes da ocekujes 10% godisnje ako ulazes u sigurne firma tipa Pepsi ili Exxon.
Ako vec nemas vremena da pratis kretanja na berzi ili nesto preterano da se zamajavas sa time onda ti je najbolje resenje Mutual Funds.Tu su oscilacije manje a uzimajuci u obzir da je vecina pala zadnjih godinu dana sada bi bilo dobro da se ulozi.
Sa druge strane ona Suzuki ti je najsigurnija investicija

#7 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 August 2009 - 15:01

Moj ti je jaranski savjet da kupis neku gajbu, posto koliko sam pratio rentas. U Torontu bi trebao izvuci 10% godisnje easy, a sada su kamate jako povoljnje... Generalno vrijeme je da se kupuje...

#8 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 17 August 2009 - 15:36

Moj ti je jaranski savjet da kupis neku gajbu, posto koliko sam pratio rentas. U Torontu bi trebao izvuci 10% godisnje easy, a sada su kamate jako povoljnje... Generalno vrijeme je da se kupuje...


Ako kupi gajbu vezao je sebe za narednih bar 20 godina - osim ako je ne kupi za KES, ali iz price cini mi se da nema toliki KES.
U principu, da se zaradi neka veca para treba bar oko $50k, sve ispod toga je sica i ne vredi ni pocinjati, bolje je malo se opustiti i uzivati u zivotu. sa 50-100K vec moze nesto da se uradi - zavisi sta covek hoce ( ako ide na spekulacije - kratkorocno ) ili dugorocnije ( najmanje 6-12 meseci za sta treba strpljenja) dakle sve zavisi od strategije.
Inace, ja savetujem drugima a ja sam nisam ima m..da, inace da sam pre 6 meseci ulozio u akcije , danas bih najmanje triplirao kolicinu novca ali ... covek nikad ne moze da bude siguran. Uglavnom, najbolje je prvo posmatrati ( observe ) bar jedno par nedelja da se vidi sta se desava ... sto je brzo to je i kuso!

#9 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 August 2009 - 16:33

Ako kupi gajbu vezao je sebe za narednih bar 20 godina - osim ako je ne kupi za KES, ali iz price cini mi se da nema toliki KES.

Netacno kolega, gajba moze da se uvijek proda, banci das ono sto joj dugujes, sebi uzmes razliku i cao. Svakako moras negdje da zivis, sve pare na rentu su cisti trosak, a to se u Torontu vrti oko hiljadarke mjesecno.

#10 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 17 August 2009 - 16:57

Netacno kolega, gajba moze da se uvijek proda, banci das ono sto joj dugujes, sebi uzmes razliku i cao. Svakako moras negdje da zivis, sve pare na rentu su cisti trosak, a to se u Torontu vrti oko hiljadarke mjesecno.


Mozes da prodas ako cene idu na gore , ako ne , onda si u gubitku. Plus placas neki porez, plus procenat agentu, plus dali ces uspeti da prodas kucu/stan tako brzo kao sto oceujes , plus kamatne stope.... ja se licno ne bih usudio da udjem u to ako nemam bar oko 40 % vrednosti objekta u KES-u ( depozit). Mislim da je problem sto su cene nekretnina prenaduvane. takodje je problem sto danas nema sigurnih poslova, izgubis li posao - veliki problem.

Edited by eagles, 17 August 2009 - 16:59.


#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 August 2009 - 16:59

Mozda je tema vec bila i penzionisana, ali mene je trenutno zainteresovala zato shto prvi put u zivotu imam neki vishak novca. Da li je neskromno da ochekujem bez zaletanja neki dobitak od desetak % na godishnjem nivou igrajuci relativno "na sigurno", zicerashki.

Da li neko ima iskustva pa makar i sa demo igranjem na Forex-u?


Moje iskustvo s'akcijama i svim investicijama tipa kocke su katastrofalni. Ideja o kupovini stana nije losa, ali ne da zivis u njemu nego da ga izdas, tako da sam sebe placa. Posle par mesece mozes lepo da uzmes equity loan i kupis si taj Suzuki. Tako imas i stan koji sam sebe placa i Suzuki i zivotno osiguranje. Na kraju kad se taj stan otplati imas penziju.
Govorim o jeftinom stanu koji moze da se izda bez previse odrzavanja. Ako ides sa $50,000 troskovi (osiguranje, odrzavanje itd) ce da budu oko $700 mesecno.

#12 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 17 August 2009 - 17:05

Moje iskustvo s'akcijama i svim investicijama tipa kocke su katastrofalni. Ideja o kupovini stana nije losa, ali ne da zivis u njemu nego da ga izdas, tako da sam sebe placa. Posle par mesece mozes lepo da uzmes equity loan i kupis si taj Suzuki. Tako imas i stan koji sam sebe placa i Suzuki i zivotno osiguranje. Na kraju kad se taj stan otplati imas penziju.
Govorim o jeftinom stanu koji moze da se izda bez previse odrzavanja. Ako ides sa $50,000 troskovi (osiguranje, odrzavanje itd) ce da budu oko $700 mesecno.


Pa gde je tu logika da kupis stan i otplacujes npr. $3000 mesecno, rentiras stan za $1000, dakle $4000 si u minusu, ako uspes da das stan pod rentom cak i za $2000 opet si u minusu $2000 ?! To o cemu pises je OK ako vec imas jedan stan/kucu otplacenu ( tamo gde zivis), pa ides na investment.
Mislim da su definitvno akcije no.1 : kupujes akcije kad je ekonomija u usponu, kad " mirise " na recesiju kupujes bond ... i tako u krug.

Edited by eagles, 17 August 2009 - 17:06.


#13 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 August 2009 - 17:12

Pa gde je tu logika da kupis stan i otplacujes npr. $3000 mesecno, rentiras stan za $1000, dakle $4000 si u minusu, ako uspes da das stan pod rentom cak i za $2000 opet si u minusu $2000 ?! To o cemu pises je OK ako vec imas jedan stan/kucu otplacenu ( tamo gde zivis), pa ides na investment.
Mislim da su definitvno akcije no.1 : kupujes akcije kad je ekonomija u usponu, kad " mirise " na recesiju kupujes bond ... i tako u krug.


Suma od $50000 je cena stana ako se uzme kreda na 30 god mesecna otplata ce biti $293.78 sa 6% godisnjeg interesa HOA ce da bude ispod $300 mesecno i onih $100 ostaje za extra osiguranje i neko odrzavanje. Naravno postoji jos i tax-deduction.
Svakako nece da zivi u tako jeftinom stanu koji je losem kraju, a s'druge strane uvek postoje ljudi koji ce da zive u tok kraju jer su rente jeftinije. :ph34r:
P.S.
Govrim o dvosobnom stanu. U mom kraju takvi stanovi idu za vise od $1000 mesecno. Za Toronto nisam siguran, ali sigurno moze da se zatvori ciklus.

Edited by mrd, 17 August 2009 - 17:14.


#14 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 17 August 2009 - 17:16

Moje iskustvo s'akcijama i svim investicijama tipa kocke su katastrofalni. Ideja o kupovini stana nije losa, ali ne da zivis u njemu nego da ga izdas, tako da sam sebe placa. Posle par mesece mozes lepo da uzmes equity loan i kupis si taj Suzuki. Tako imas i stan koji sam sebe placa i Suzuki i zivotno osiguranje. Na kraju kad se taj stan otplati imas penziju.
Govorim o jeftinom stanu koji moze da se izda bez previse odrzavanja. Ako ides sa $50,000 troskovi (osiguranje, odrzavanje itd) ce da budu oko $700 mesecno.



Pa i ako stan ne izdajes, opet tu hipoteku placas za sebe a ne za gazdu - da bi stan kada sve otplatis postao tvoj.

Kada placas kiriju vlasniku stana, te pare idu samo njemu u dzep a tebi nista. Dakle, hipoteka je investicija, a kirija je cist rashod.

Hipotekom ne moras da budes vezan, mozes da prodas stan koji otplacujes i uzmes drugi, ne znam kako je u Kanadi ili USA ali mislim da hipoteku za stari stan mozes da zamenis novom za stan u koji se selis, moze se srediti u banci. Treba se raspitati

Ostatak price o stanu jeste pomalo lutrija. Ako odaberes stan u kraju grada koji se vremenom ofuca i propadne, ili se pozatvaraju silne firme u kraju - ode cena nadole... a opet, ako se potrefi neka cetvrt velegrada ili neki gradic koji vremenom napreduje i raste mu popularnost medju kupcima, cena stana/kuce moze da skoci i to poprilicno, bas kao sto je i Alek33 opisao.

#15 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 17 August 2009 - 17:24

Suma od $50000 je cena stana ako se uzme kreda na 30 god mesecna otplata ce biti $293.78 sa 6% godisnjeg interesa HOA ce da bude ispod $300 mesecno i onih $100 ostaje za extra osiguranje i neko odrzavanje. Naravno postoji jos i tax-deduction.
Svakako nece da zivi u tako jeftinom stanu koji je losem kraju, a s'druge strane uvek postoje ljudi koji ce da zive u tok kraju jer su rente jeftinije. :ph34r:
P.S.
Govrim o dvosobnom stanu. U mom kraju takvi stanovi idu za vise od $1000 mesecno. Za Toronto nisam siguran, ali sigurno moze da se zatvori ciklus.


Da li je moguce da cena dvosobnog stan u Torontu iznosi ( samo ) $50 000 ?!