Jump to content


Photo
- - - - -

Ne razmisljajte o samoubistvu petkom popodne!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#16 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 02 August 2009 - 18:45

Ako ga mrzi da se petkom popodne "jebava" po domu zdravlja onda neka čeka ponedeljak... kada će opet morati da se "jebava" po domu zdravlja.

u mom domu zdravlja popodnevni termin je rezervisan za ljude koji su zakazali pregled rano ujutro. poshto mi je hitno bio potreban uput, doshla sam oko 3 popodne i chekala do lapo 7 i na kraju nisam ni dobila uput jer doktorica nije imala vremena da me ugura u svoj raspored. i btw, niko me nije obavestio da imam kompetentnog i dostupnog lekara opšte medicine 24/7/12/365 u mojoj opštini.

#17 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 02 August 2009 - 19:40

E sad, šta će lekar opšte medicine raditi, da li će na sebe preuzeti odgovornost ili će je prebaciti na psihijatra je manje-više potpuno irelevantno - poenta je da postoji mehanizam koji funkcioniše


Lepo je imati veru u mehanizam. Nažalost, meni je više puta delovalo kao da je dotični odavno dotrajao, ali dobro. Iskustva iz prve ruke su verovatno "manje-više potpuno irelevantna" takođe. :ph34r:

Ovako spekulativno, čisto sumnjam da si nekad morao da se satima šetaš od jednog šaltera do drugog da bi zadovoljio birokratska božanstva i izborio privilegiju da te kolega primi radi rutinskog pregleda. Da jesi, ne bi pričao o "mehanizmu koji funkcioniše".

(ovo nezavisno od konkretnog slučaja o kom se ovde radi)

#18 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 02 August 2009 - 20:11

Mozda je pravo vreme da se neko u Srbiji zalozi da se otvori "national suicide line".

Suicide is a permanent solution for a temporary problem.

Youtube Video ->Original Video

Edited by outcast, 02 August 2009 - 20:13.


#19 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 02 August 2009 - 20:29

u mom domu zdravlja popodnevni termin je rezervisan za ljude koji su zakazali pregled rano ujutro. poshto mi je hitno bio potreban uput, doshla sam oko 3 popodne i chekala do lapo 7 i na kraju nisam ni dobila uput jer doktorica nije imala vremena da me ugura u svoj raspored. i btw, niko me nije obavestio da imam kompetentnog i dostupnog lekara opšte medicine 24/7/12/365 u mojoj opštini.

Lepo je imati veru u mehanizam. Nažalost, meni je više puta delovalo kao da je dotični odavno dotrajao, ali dobro. Iskustva iz prve ruke su verovatno "manje-više potpuno irelevantna" takođe. :ph34r:

Ovako spekulativno, čisto sumnjam da si nekad morao da se satima šetaš od jednog šaltera do drugog da bi zadovoljio birokratska božanstva i izborio privilegiju da te kolega primi radi rutinskog pregleda. Da jesi, ne bi pričao o "mehanizmu koji funkcioniše".

(ovo nezavisno od konkretnog slučaja o kom se ovde radi)

I? Šta predlažete kao alternativu?

Da se upada kod bilo kog doktora kako svakome padne na pamet?

Ja ne tvrdim da sistem funkcioniše kako treba, čak negde sigurno ne funkcioniše uopšte, ali znajući kako bi isti trebalo da funkcioniše ti može olakšati posao.

Svakako je bolje makar pokušati doći do lekara opšte medicine u petak popodne nego sedeti ceo vikend kod kuće čekajući ponedeljak. Pa čak je bolje i zapucati se direktno u neku ustanovu bez uputa jer ako je stvar hitna (a to se lako da proveriti), niko normalan neće vratiti pacijenta kući niti će ga maltretirati administracijom.

A telefonske linije koje pomažu potencijalnim samoubicama svakako podržavam (kao i NVO Srce koju je neko ovde pomenuo).

#20 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 03 August 2009 - 08:41

Pa čak je bolje i zapucati se direktno u neku ustanovu bez uputa jer ako je stvar hitna (a to se lako da proveriti), niko normalan neće vratiti pacijenta kući niti će ga maltretirati administracijom.


Vidiš, onda su nam zdravstvene ustanove pune nenormalnih. Opet primer očnog (tamo sam redovna mušterija, ali nisu oni jedini) gde se više puta dešavalo da dođe čovek sa povredom oka, obično zadobijenom na poslu, pridržava oko rukom, a na šalteru mu kažu "treba vam uput". On pita pa jel' mogu bez uputa a da platim pregled, i naravno bude iznapušavan najstrašnije što remeti harmonično funkcionisanje mehanizma.

(Ne dešava se svaki put, naravno, valjda samo kad je sestra-šalteruša ustala na levu nogu.)

A sa administrativnim preprekama se najbolje snalaze poslovično snalažljivi. Žena dođe sa bebom, unese je u čekaonicu punu zakašljalih šmrktavih baba i deda, svi je pustimo preko reda do šaltera samo da bi se tu ispostavilo da je došla zbog sebe na pregled, a dete je ponela samo onako usput, kao stage prop, ništa mu ne fali. Naravno, nije joj tražen uput, i nije morala da čeka X sati da je prozovu, nego je direktno ušla. :ph34r:

#21 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 03 August 2009 - 21:38

Neka i bude da lekar opšte medicine ne može ništa da uradi sa nekim ko je anksiozan, depresivan i suicidalan ali ono što sigurno može je da proceni stanje hitnosti psihijatrijskog statusa i da u skladu sa tim reaguje (dajući uput za hitnu hospitalizaciju npr.) pa me zanima samo koliko je vijuga neophodno da se skapira da je lekar opšte medicine adresa na koju se treba javiti umesto ovakvog teatralnog izdrkavanja tipa "ne razmišljajte o samoubistvu petkom popodne" i sl.?...



pod jedan, nemoj da si bezobarzan. post nije ni teatralan. a gde da nadjem lekara opste medicine u 6 popodne sa devojkom koja nece uplakana da sedi u chekaonici dok ja nekim sestrama prd 20 ljudi objasnjavam da ce ona iseci vene te da mi treba hitan uput??? ne pametuj mnogo. ta kolicina emotivnog IQa, ljude kao sto je ona i dovodi do tih stanja.

#22 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 03 August 2009 - 21:54

pod jedan, nemoj da si bezobarzan. post nije ni teatralan. a gde da nadjem lekara opste medicine u 6 popodne sa devojkom koja nece uplakana da sedi u chekaonici dok ja nekim sestrama prd 20 ljudi objasnjavam da ce ona iseci vene te da mi treba hitan uput??? ne pametuj mnogo. ta kolicina emotivnog IQa, ljude kao sto je ona i dovodi do tih stanja.


ok, dobro je da je imala nekog da je spašava od same sebe. Pitam se šta bi se desilo da si recimo ti rešila da produžiš letovanje za još nedelju dana. Misliš da bi izvršila samoubistvo? Ili je realnije da bi te sačekala ista slika koja te je sačekala kad si se vratila? Ako sam dobro shvatio ovo nije prvi put da "reže vene". ko je bio spasilac prethodnih puta? Ti? Dečko?
Sudeći po količini emocija koje si pokazala, rekao bih da si prilično emotivno vezana za svoju prijateljicu, što je naravno ok. I ona za tebe. Što je još bolje jer to znači da ti dopušta da joj pomogneš - razgovorom, angažovanjem oko posete odgovarajućem lekaru. Dobro je i za tebe, jer je lepo imati osećaj da si nekome potrebna. Možda bi trebalo da razmisliš o tome da je odvedeš u neko savetovalište, jer mi ovako na blic zvuči kao da joj je potreban ozbiljan rad na sebi. Možda uz pomoć porodice. Ili čak i uz tvoje učestvovanje u psihoterapiji.

#23 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 03 August 2009 - 22:06

Jedna stvar je postaviti pitanje a sasvim druga dramatizovati situaciju što za posledicu ima da centar priče ne bude stanje devojke koja je u problemu, nego božemoj sistem u kome ne možeš da nađeš psihijatra kada god ti se digne patka...

Pa šta vi mislite, da će psihijatri 24h dnevno da dežuraju kako bi ćaskali sa svakim koga je ostavio momak/devojka?

Ludilo.

Imaš lepo sasvim kompetentnog i dostupnog lekara opšte medicine 24/7/12/365 na svakoj opštini, pa lepo kod njega, i garantujem da u Srbiji svako kome je stvarno hitno potreban psihijatar može doći do njega u roku od 'vreme dolaska do lekara opšte medicine' + 'vreme pregleda' + 'vreme odlaska do psihijatrijske ustanove'.


Ja sam samo dao primer, ne mora da bude hospitalizacija, ali do pregleda psihijatra se može doći ako je to zaista neophodno, a što sigurno neće procenjivati prijateljica već neko ko je kompetentan za to.



ne procitah do kraja da bih mogla da odgovorim i na ovo. ti si jedan od onih : "boze svasta, ostavio je decko i ona je sada u takvom stanju - c c c". ja sam upravo u postu opisala da JA NISAM USPELA DA NADJEM tog 24/7 lekara koji bi to resio na nacin koji ja smatram da ostavlja coveku u tom trenutku barem delic ljudskog dostojanstva. meni je od nje dovoljno sto ona pristaje uopste da prica o tome sa nekim ko jeste kompetentan i sto je imala mozga da mi kaze kako se oseca kada je dosla u to stanje. dosta ljudi bi sedelo u mraku i ocaju satima a zatim verovatno preseklo vene i sta onda? ona hoce da podeli taj problem sa mnom ali ne i sa gomiletinom penzionera i slinavih klinaca u nekom domu zdravlja - ukoliko je tebi to nejasno, ja ne znam sta da ti kazem. nadam se da ti neces nikada biti u situaciji da hendlujes takav problem jer se evidentno ne bi bas najbolje snasao.

i btw, post i nije trebalo da bude o njoj nego upravo o tome koliko je to u nasoj zemlji lose organizovano. gde ja u tri ujutru da odem ukoliko razmisljam o samoubistvu a ne zelim da komotno usetam u uregentni sa tablom iznad glave na kojoj pishe "luda" - kako bi to verovatno svi tada prisutni prokomentarisali ili pomislili.

OK - psiholog. ima li neko neku ideju kako se to kod nas nalazi?

#24 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 03 August 2009 - 22:11

Pa, grube reči su otud što je ovde u prvi plan stavljeno nešto drugo i hajlat nije drugarica već osipanje paljbe po sistemu koji, kao, ne funkcioniše a samo je reč o neinformisanosti.

A red je da ako ćeš nešto da kritikuješ da se prvo malo uputiš...

E sad, šta će lekar opšte medicine raditi, da li će na sebe preuzeti odgovornost ili će je prebaciti na psihijatra je manje-više potpuno irelevantno - poenta je da postoji mehanizam koji funkcioniše, a ako se nekome to ne sviđa već bi da, ionako malobrojne psihijatre (i ostale specijaliste generalno govoreći), dodatno optereti tako što će im direktno upadati kad god mu se prohte samo zato što ga mrzi da prati proceduru, to je već njegov problem.

Ako ga mrzi da se petkom popodne "jebava" po domu zdravlja onda neka čeka ponedeljak... kada će opet morati da se "jebava" po domu zdravlja.



na ovo samo mogu da napisem: sram te bilo. i da dodam jos :) :ph34r:

#25 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 03 August 2009 - 22:25

ok, dobro je da je imala nekog da je spašava od same sebe. Pitam se šta bi se desilo da si recimo ti rešila da produžiš letovanje za još nedelju dana. Misliš da bi izvršila samoubistvo? Ili je realnije da bi te sačekala ista slika koja te je sačekala kad si se vratila? Ako sam dobro shvatio ovo nije prvi put da "reže vene". ko je bio spasilac prethodnih puta? Ti? Dečko?
Sudeći po količini emocija koje si pokazala, rekao bih da si prilično emotivno vezana za svoju prijateljicu, što je naravno ok. I ona za tebe. Što je još bolje jer to znači da ti dopušta da joj pomogneš - razgovorom, angažovanjem oko posete odgovarajućem lekaru. Dobro je i za tebe, jer je lepo imati osećaj da si nekome potrebna. Možda bi trebalo da razmisliš o tome da je odvedeš u neko savetovalište, jer mi ovako na blic zvuči kao da joj je potreban ozbiljan rad na sebi. Možda uz pomoć porodice. Ili čak i uz tvoje učestvovanje u psihoterapiji.



ne znam sta bi se desilo. mozda bi me sacekala ista slika. ranije nije nikada "rezala vene". tj ranije nije ni zvucala ni izgledala ovako. jesam poprilicno emotivno vezana za nju a sada narocito jer mi je zao. ranije nije bilo spasilaca tj nije bilo neophodno intervenisanje. ja sam sada procenila da bi mozda bilo pametno da se uradi nesto konkretno. necu uopste da ulazim u to sta se desilo. sve i da me je pod false pretenses, preuvelicavajuci situaciju, dovukla tamo da bi osetila da ima neko kome je stalo do nje i da nije sama na svetu - ja mislim da nisam pogresila sto sam otisla i da joj treba professional help. ako ni zbog cega drugog onda zato sto je njena reakcija na taj raskid neprimerena i zato sto mora da nauci da funkcionise sama i veruje u sebe. kada se to bude desilo, nece vise nikoga morati da zove jer nece zapadati u takva stanja. i ne bih ucestvovala u toj terapiji osim na zahtev lekara jer ja mislim da je ona co dependant i mislim da bi to bilo kontraproduktivno sa takvom osobom.

ali dosta o njoj. ajde vi sada udelite neki broj psihologa ukoliko neko poznaje nekog ili neki broj na koji se valja javiti ukoliko imate neku preporuku....

#26 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 03 August 2009 - 22:32

ne znam sta bi se desilo. mozda bi me sacekala ista slika. ranije nije nikada "rezala vene". tj ranije nije ni zvucala ni izgledala ovako. jesam poprilicno emotivno vezana za nju a sada narocito jer mi je zao. ranije nije bilo spasilaca tj nije bilo neophodno intervenisanje. ja sam sada procenila da bi mozda bilo pametno da se uradi nesto konkretno. necu uopste da ulazim u to sta se desilo. sve i da me je pod false pretenses, preuvelicavajuci situaciju, dovukla tamo da bi osetila da ima neko kome je stalo do nje i da nije sama na svetu - ja mislim da nisam pogresila sto sam otisla i da joj treba professional help. ako ni zbog cega drugog onda zato sto je njena reakcija na taj raskid neprimerena i zato sto mora da nauci da funkcionise sama i veruje u sebe. kada se to bude desilo, nece vise nikoga morati da zove jer nece zapadati u takva stanja. i ne bih ucestvovala u toj terapiji osim na zahtev lekara jer ja mislim da je ona co dependant i mislim da bi to bilo kontraproduktivno sa takvom osobom.

ali dosta o njoj. ajde vi sada udelite neki broj psihologa ukoliko neko poznaje nekog ili neki broj na koji se valja javiti ukoliko imate neku preporuku....


ok, nemoj da se ljutiš, i ja mislim da nisi pogrešila. samo nema potrebe vatrirati. slažem se da u srbiji glede tih stvari nije "ko na zapadu", ali daleko od toga da nema nikoga i ničega.
može se probati u institutu za mentalno zdravlje,...tamo ima odličnh psihoterapeuta.

#27 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 04 August 2009 - 03:24

ok, nemoj da se ljutiš, i ja mislim da nisi pogrešila. samo nema potrebe vatrirati. slažem se da u srbiji glede tih stvari nije "ko na zapadu", ali daleko od toga da nema nikoga i ničega.
može se probati u institutu za mentalno zdravlje,...tamo ima odličnh psihoterapeuta.



Naravno da treba "vatrirati". Radi se o ljudskom zivotu. Ne mogu da razumem kako neko kaze da je u redu "pratiti proceduru". Po toj logici neko ko je povredjen u saobracajnoj nesreci prvo treba da ide po uput da bude primljen u bolnicu. Anksioznost i depresija su ozbiljne bolesti i svako se pojedinacno nosi sa njima na svoj nacin - znaci nema opsteg pravila. Ali ako neko ko je depresivan i anksiozan zapadne u zivotnu krizu, kao sto se desilo drugarici "forumname", onda samo postojanje anksioznosti i depresije pogorsava percepciju problema i ta osoba pocne iracionalno da razmislja i da se ponasa. Anksioznost i depresija su prouzrokovane disbalansom nervnog sistema i nisu nesto iz cega covek moze tek tako sam od sebe da se izleci. Terapije su dugotrajne i bez garancije da ce uspeti. Zato reci nekome ko je u takvom stanju rastrojstva i sa uzasnim osecajem psihicke boli ( koja je ponekada gora od fizicke) da zeli da prekrati svoj zivot da treba da ceka da ponedeljka i ode po uput je krajnje nehumano.

#28 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 04 August 2009 - 08:30

Naravno da treba "vatrirati". Radi se o ljudskom zivotu. Ne mogu da razumem kako neko kaze da je u redu "pratiti proceduru". Po toj logici neko ko je povredjen u saobracajnoj nesreci prvo treba da ide po uput da bude primljen u bolnicu. Anksioznost i depresija su ozbiljne bolesti i svako se pojedinacno nosi sa njima na svoj nacin - znaci nema opsteg pravila. Ali ako neko ko je depresivan i anksiozan zapadne u zivotnu krizu, kao sto se desilo drugarici "forumname", onda samo postojanje anksioznosti i depresije pogorsava percepciju problema i ta osoba pocne iracionalno da razmislja i da se ponasa. Anksioznost i depresija su prouzrokovane disbalansom nervnog sistema i nisu nesto iz cega covek moze tek tako sam od sebe da se izleci. Terapije su dugotrajne i bez garancije da ce uspeti. Zato reci nekome ko je u takvom stanju rastrojstva i sa uzasnim osecajem psihicke boli ( koja je ponekada gora od fizicke) da zeli da prekrati svoj zivot da treba da ceka da ponedeljka i ode po uput je krajnje nehumano.



Ne, ne treba vatrirati.
Psihijatrija i psihologija nisu urgentne službe. Ni u srbiji niti drugde. Ajd ako ne veruješ u srpske procene, onda veruj u to da je ostatak sveta ipak imao neku procenu zašto nisu. Da u srbiji nema sos telefona, nema. i to nije dobro.
anksiozno depresivni poremećaj* je poremećaj ponašanja. Stečeni poremećaj. Nema veze sa disbalansom NS. Leči se kombinacijom psihoterapije i farmakoterapije. terapija je dugotrajna. kada takve pacijente hospitalizuješ bez potrebe debelo rizikuješ da isprovociraš neku situacionu psihozu.

:ph34r: ja sam sad ponovo pročitao ceo post i shvatio da nije problem u "praćenju procedure" nego u tome što se nije želela pratiti procedura. dakle niko nije ni otišao do lekara opšte prakse. na koncu moglo se otići u uc ili čak pozvati hp koji bi posle procene siguran sam dali uput.
dal stvarno mislite da je moguće telefonski moguće dobiti uput?

uz sav rizik da grešim, ovako napisano mi sve liči na psihološku igru koju su lepo odigrali forumname i prijateljica joj. jedna je žrtva a druga je spasilac. ovakvo pisanje po forumu i vatrranje nas vodi u dalje razigravanje igara.

* hipotetički predpostavljam da je ovo problem sa drugaricom.

#29 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 04 August 2009 - 15:31

Psihijatrija i psihologija nisu urgentne službe.


Pa niko nije ni rekao da je psihijatrija urgentna sluzba, nego da je potrebno da postoji sluzba koja ce da intervenise kada su u pitanju ljudi sa ozbiljnom depresijom koji zele da se ubiju.


anksiozno depresivni poremećaj* je poremećaj ponašanja. Stečeni poremećaj. Nema veze sa disbalansom NS. Leči se kombinacijom psihoterapije i farmakoterapije.




Pa ako nije disbalans zbog cega onda farmakoterapija, zasto ne samo kognitivno bihavijoralna da se koriguje razmisljanje/ponasanje? Sta cemo sa poremecajima u lucenju seratonina, dopamina i ostalih neurotransmitera? Sta cemo sa bioloskom predispozicijom da se bude depresivan/anksiozan? Reci da je depresija/anksioznost "steceni poremecaj" je isto kao reci da je neko dobio secernu bolest jer je jeo puno secera.

#30 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 04 August 2009 - 23:33

Pa niko nije ni rekao da je psihijatrija urgentna sluzba, nego da je potrebno da postoji sluzba koja ce da intervenise kada su u pitanju ljudi sa ozbiljnom depresijom koji zele da se ubiju.





Pa ako nije disbalans zbog cega onda farmakoterapija, zasto ne samo kognitivno bihavijoralna da se koriguje razmisljanje/ponasanje? Sta cemo sa poremecajima u lucenju seratonina, dopamina i ostalih neurotransmitera? Sta cemo sa bioloskom predispozicijom da se bude depresivan/anksiozan? Reci da je depresija/anksioznost "steceni poremecaj" je isto kao reci da je neko dobio secernu bolest jer je jeo puno secera.


za prvi deo sam rekao da se slažem.
za drugi deo, kod anksiozno-depresivnog poremećaja ( F41 po poslednjoj klasifikaciji) nema poremećaja u lučenju hormona. zato sam i rekao da se radi o poremećaju ponašanja, stečenom.