Jump to content


Photo
- - - - -

Ne razmisljajte o samoubistvu petkom popodne!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#1 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 31 July 2009 - 19:50

Elem,

vratih se sa mora posle 3 nedelje da bih nasla moju jako dobru ali pomalo nestabilnu drugaricu u sred necega sto bi ja nestrucno opisala samo kao neku vrstu depresivno anksiozne epizode koja je zvucala a zatim i izgledala poprilicno ozbiljno. I krenem ja, posle neke potpuno sumanute price koja verovatno uopste nije bila primerena situaciji niti je ista vredela (ali ja nisam skolovana za te stvari), da okrecem brojeve raznih zdravstvenih institucija i psihijatrijskih ustanova (sto privatnih, sto drzavnih) ne bih li je transportovala na razgovor sa strucnim licem ili bar dobila neku instrukciju sta da radim sa njom. Ili je najradije, predala negde na observation za vikend jerbo zivi sama a ucinilo mi se da je bila spremna na neku glupost. I tako krenem od instituta za psihijatriju koji prethodno izguglam i to jedva da bih dobila info da ona mora da ide po uput u dom zdravlja a da zatim moze tamo da se pojavi u PONEDELJAK UJUTRU sa tim uputom. Dalje okrenem lazu lazarevic i pitam da li ja sa njom mogu da se pojavim tamo da je neko pregleda ili da joj da neki lek za koji je verovatno neophodan recept i koji ja ne mogu da kupim sama u apoteci. Takodje treba uput. Okrenem na kraju urg centar i objasnim situaciju, pitam da li ima neki psihijatar koji je dezuran 24/7 tamo ili neko ko joj moze pomoci, oni kazu zovi institut za psihijatriju. Ja okrenem ponovo i oni me upute na tele apel broj koji bi navodno trebao da bude available and open 24/7 na broju 2685 - 050 pa da "pokusam nesto tamo" da bi mi se na broj koji je fakticki SOS linija javljao signal za fax dobrih h vremena. Ja na kraju okrenem mamu i otmem 10mg bensedina od i dam joj. Ona zaspi.

E sada, devojka je poprilicno razumna, koliko god to nelogicno zvucalo, ali je skoro izasla iz duge veze sa deckom kojeg je jako volela i koja je bila pomalo patoloska (FENOMENALNO kada je dobro, TOTALNI SHIT kada je lose) i koja je uvek bila u tim amplitudama koji je krunisan njihovim kratkotrajnim i burnim zajednickim zivotom kod nje u stanu iz kojeg ga je na kraju isterala u napadu besa. Posto je bio "isterivan" i ranije, decko se na kraju spakuje i odbije da se vrati da bi sada bili na nekoj klackalici jer je on verovatno razumnije od nje razmislio o svemu tome i video da im je veza nzdrava a da nemaju bas malo godina i da to valjda prekidati. Pri tome su oboje poprilicno temperamentni i svadje su im jako burne i agresivne ali su se nekako uvek mirili jer nijedno nije nalazilo nikog boljeg niti je preboljevalo ovog drugog.

I sada, ona je svesna da su ti napadi koje ima poprilicno zabrinjavajuci i priznala mi je da joj cesto pada na pamet u poslednje vreme da se ubije u nekom napadu ocajanja koji valjda nije direkno vezan za decka i raskid ali je valjda trigger posto mislim da ima depresivne tendencije i ovako samo da kada je sa njim, ima neku emotivnu podrsku koja je odrzava na povrsini. I uplasila se svega toga pa i pristala da ide da razgovara sa nekim i da vidi da to nekako, kroz neku terapiju i/ili lekove, regulise. Medjutim, u petak popodne JA NE ZNAM GDE DA JE ODVEDEM i sva chuda moderne tehnologije u vidu interneta, mobilnih i fiznih telefona i sl NE POMAZU jer se nema ko zvati a nemoguce je apparently i saznati. Te ja sada sedim kod nje kuci i dezuracu ceo vikend. Pristala je na razgovor u tom institutu ali nece da bane u urgentni jer je verovatno pomalo i sramota.

Posle 4h tako necega, ja mislim da sam ja spremna za lazu a i dalje ne mogu da verujem da SOS Telefon INSTITUTA ZA PSIHIJATRIJU NE RADI!!!!! niti da sme da ne radi. Kakva je ovo zemlja?!

Ovo je samo moj filter, mada su svi komentari i mozda neka iskustva ili kontakti pozeljni, jerbo i da sam ja sada polu luda posto je petak i vec 9 uvece, mogla bi samo da skocim sa mosta, cak i kada bih imala dovoljno mozga i self realization-a, snage i hrabrosti da priznam da mi je neophodna strucna pomoc i cak neke volje da sama sebi pomognem. Dzaba kada treba uput a ide i vikend..... :) :ph34r:

#2 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 31 July 2009 - 20:16

Pokušaj ovde

edit: Ne znam šta se desilo sa ovim linkom.

Evo telefon : 021/66-23-393 , radi od 14.00-23.00 (mislim svaki dan)
Centar za pružanje emotivne podrške i prevenciju samoubistva "SRCE", Novi Sad

Edited by John Finn's Wife, 01 August 2009 - 10:48.


#3 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 31 July 2009 - 22:13

Dzaba kada treba uput a ide i vikend..... :) :ph34r:


Za sve treba uput, ali bukvalno. Ja kad odem kod očnog na pregled - jedan uput; kad mi kaže da dođem sledeće nedelje da mi uradi to zbog čega sam došao - drugi uput; jedino kad sam dolazio bukvalno svaki dan da mi menjaju zavoj na oku, hteli su da prihvate jedan uput za ceo proces. A i to pošto je bilo pred kraj meseca (uput važi samo do kraja meseca makar ga izvadio 30. popodne) morao sam da vadim dva komada.

A u Americi se polomiše pokušavajući da nacionalizuju zdravstvo, suckers :D

Sreća u nesreći je da lekar opšte prakse deli upute i šakom i kapom, samo kažeš za koga ti treba, ništa ne pita, ne moraš ni da se skidaš. Dakle ideš kod najbližeg, tražiš uput za psihijatriju, i nemoj slučajno da čekaš da te "pregleda", nego objasni sestri-šalteruši šta ti treba, imaju iskustva sa hipertrofiranom procedurom ako ništa drugo.

YMMV, naravno.

Edited by The Ugliest Weenie, 31 July 2009 - 22:17.


#4 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 31 July 2009 - 23:02

A zašto vam odmah pada na pamet psihijatar?

#5 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 31 July 2009 - 23:23

A zašto vam odmah pada na pamet psihijatar?


upravo,...psiholozi i naročito psihoterapeuti su bolji izbor u smislu da predstavljaju "prvi stepenik" koji je ponekad i najbitniji za rešavanje ovakvih problema.

#6 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 01 August 2009 - 02:03

A zašto vam odmah pada na pamet psihijatar?

zato sto vecina ne razlikuje te dve profesije ili pak, konta da savet psihijatra ima vecu tezinu od saveta psihologa.

#7 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 01 August 2009 - 06:13

zato sto vecina ne razlikuje te dve profesije ili pak, konta da savet psihijatra ima vecu tezinu od saveta psihologa.

Pa ne, hoću da kažem, šta fali lekaru opšte medicine?

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 01 August 2009 - 08:23

ja koliko sam skapirala opshtu praxu u nas (da ne bude da potcenjujem tu granu specijalizacije in general), ona sluzi samo da dodjesh i da dobijesh uput ili da dobijesh recept za Palitrex.
i u krajnjoj liniji, shta moze da uradi lekar opshte praxe sa nekim ko je anxiozan, depresivan, suicidalan itd. on svakako ne moze odokativno da prepishe antidepresiv ili anxiolitik, hence uput za psihologa.

back to the topic. kaze mi drugarica da sada bukvalno nikog ne smeju da prime bez uputa i da su se dosta pooshtrili propisi, kaze da bi i ona (koja radi kao klinichki psiholog u klinichkom centru) morala da ide po uput ako bi joj ustrebao pregled, chak i na njenom matichnom odeljenju (neurologiji).

@forumname
tvoja drugarica je zaista srecna da ima prijatelja kao shto si ti. mnogi ljudi sa slichnim problemom nemaju luxuz imanja pravih prijatelja koji mogu da opaze suptilne (ili manje suptilne) promene u ponashanju koje mogu da budu simptomi necheg ozbiljnijeg.
nije ona ni prva ni poslednja koja trazi stabilnost u zajednici (spram, je l, stabilnosti koju bi trebalo da ima kao individua) i koja posle raskida ostane potpuno bez oslonca samo je pitanje kako se i u kolikoj meri taj aspekt lichnosti manifestuje. znam nekoliko ljudi koji su bukvalno od rane adolescencije uvek imali partnere (naravno, prvo je samo drzanje za ruke :ph34r: al i to je dovoljno u pochetku da izgubish osecaj prepushtenosti samom sebi) bez pola meseca lufta izmedju veza. mnogi od njih imaju savrsheno normalne, dugotrajne veze, jedino shto eto, nakon raskida ne zele da budu prepushteni sami sebi i lako udju u narednu vezu koja, shto iznenadjuje, nije nishta manje uspeshna od prethodne (kod njih ne postoji tampon veza ili taj neki prelazni period). ne kazem da je to sluchaj sa tvojom drugaricom ali svakako ima problem sa samocom koji je verovatno manifestacija nekog ozbiljnijeg problema.

jI sada, ona je svesna da su ti napadi koje ima poprilicno zabrinjavajuci i priznala mi je da joj cesto pada na pamet u poslednje vreme da se ubije u nekom napadu ocajanja koji valjda nije direkno vezan za decka i raskid ali je valjda trigger posto mislim da ima depresivne tendencije i ovako samo da kada je sa njim, ima neku emotivnu podrsku koja je odrzava na povrsini. I uplasila se svega toga pa i pristala da ide da razgovara sa nekim i da vidi da to nekako, kroz neku terapiju i/ili lekove, regulise

to shto je ona svesna da ima problem i shto zeli neshto da uradi po tom pitanju je velika stvar jer psiholog ne moze da pomogne pacijentu ukoliko pacijent zivi u ubedjenju da je sa njim sve ok i da mu ne treba struchna pomoc, tako da ste vec jednu stepenicu blize reshenju. :)
anyway, ako je takva kakvom si je opisala, i samo tvoje prisustvo ce joj mnogo znachiti. uostalom, i ti si joj emotivna podrshka, tako da je sada u svakako boljem stanju nego dok nisi bila tu.

#9 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 01 August 2009 - 08:47

ja koliko sam skapirala opshtu praxu u nas (da ne bude da potcenjujem tu granu specijalizacije in general), ona sluzi samo da dodjesh i da dobijesh uput ili da dobijesh recept za Palitrex.
i u krajnjoj liniji, shta moze da uradi lekar opshte praxe sa nekim ko je anxiozan, depresivan, suicidalan itd. on svakako ne moze odokativno da prepishe antidepresiv ili anxiolitik, hence uput za psihologa.

Neka i bude da lekar opšte medicine ne može ništa da uradi sa nekim ko je anksiozan, depresivan i suicidalan ali ono što sigurno može je da proceni stanje hitnosti psihijatrijskog statusa i da u skladu sa tim reaguje (dajući uput za hitnu hospitalizaciju npr.) pa me zanima samo koliko je vijuga neophodno da se skapira da je lekar opšte medicine adresa na koju se treba javiti umesto ovakvog teatralnog izdrkavanja tipa "ne razmišljajte o samoubistvu petkom popodne" i sl.?...

Edited by srdjann, 01 August 2009 - 08:48.


#10 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 01 August 2009 - 11:01

Neka i bude da lekar opšte medicine ne može ništa da uradi sa nekim ko je anksiozan, depresivan i suicidalan ali ono što sigurno može je da proceni stanje hitnosti psihijatrijskog statusa i da u skladu sa tim reaguje (dajući uput za hitnu hospitalizaciju npr.) pa me zanima samo koliko je vijuga neophodno da se skapira da je lekar opšte medicine adresa na koju se treba javiti umesto ovakvog teatralnog izdrkavanja tipa "ne razmišljajte o samoubistvu petkom popodne" i sl.?...

Srećom, nije ni dom zdravlja poslednje utočište. (Lično, zaobilazim ga kad god mogu, osim kad moram po bolovanje)
Čak i ako dom zdravlja radi petkom popdne, kao što ne radi, nije nikakvo teatralno izdrkvanja postaviti pitanje i tako, ako je situacija kakva jeste. Zaista, dok se popune svi papiri i formulari, možeš i tri puta da se ubiješ i da vaskrsneš još toliko puta.

Šta bi ta hospitalizacija podrazumevala? Šta bi učinio dalje sa osobom u krizi?

Edited by John Finn's Wife, 01 August 2009 - 11:11.


#11 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 01 August 2009 - 11:13

Srećom, nije ni dom zdravlja poslednje utočište. (Lično, zaobilazim ga kad god mogu, osim kad moram po bolovanje)
Čak i ako dom zdravlja radi petkom popdne, kao što ne radi, nije nikakvo teatralno izdrkvanja postaviti pitanje i tako, ako je situacija kakva jeste. Zaista, dok se popune svi papiri i formulari, možeš i tri puta da se ubiješ i da vaskrsneš još toliko puta.

Jedna stvar je postaviti pitanje a sasvim druga dramatizovati situaciju što za posledicu ima da centar priče ne bude stanje devojke koja je u problemu, nego božemoj sistem u kome ne možeš da nađeš psihijatra kada god ti se digne patka...

Pa šta vi mislite, da će psihijatri 24h dnevno da dežuraju kako bi ćaskali sa svakim koga je ostavio momak/devojka?

Ludilo.

Imaš lepo sasvim kompetentnog i dostupnog lekara opšte medicine 24/7/12/365 na svakoj opštini, pa lepo kod njega, i garantujem da u Srbiji svako kome je stvarno hitno potreban psihijatar može doći do njega u roku od 'vreme dolaska do lekara opšte medicine' + 'vreme pregleda' + 'vreme odlaska do psihijatrijske ustanove'.

Šta bi ta hospitalizacija podrazumevala? Šta bi učinio dalje sa osobom u krizi?

Ja sam samo dao primer, ne mora da bude hospitalizacija, ali do pregleda psihijatra se može doći ako je to zaista neophodno, a što sigurno neće procenjivati prijateljica već neko ko je kompetentan za to.

Edited by srdjann, 01 August 2009 - 11:16.


#12 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 01 August 2009 - 12:36

@forumname
tvoja drugarica je zaista srecna da ima prijatelja kao shto si ti. mnogi ljudi sa slichnim problemom nemaju luxuz imanja pravih prijatelja koji mogu da opaze suptilne (ili manje suptilne) promene u ponashanju koje mogu da budu simptomi necheg ozbiljnijeg.

...

to shto je ona svesna da ima problem i shto zeli neshto da uradi po tom pitanju je velika stvar jer psiholog ne moze da pomogne pacijentu ukoliko pacijent zivi u ubedjenju da je sa njim sve ok i da mu ne treba struchna pomoc, tako da ste vec jednu stepenicu blize reshenju. :ph34r:


Ovo sam izdvojila kao dve, naravno, po mom mišljenju, kjučne stvari kada su u pitanju osobe sa ovakvim problemom. U ovom ludilu, zaista je teško nači prijatelja koji ćete podržati i onda kad ti nije sve potaman.

A ovo drugo je još važnije - sve dok nisi svestan da ti treba pomoć, teško da bilo ko može da pomogne.

Ipričaću jedno svoje iskustvo - možda nekome pomogne kad se zadesi u sličnoj situaciji :)

Odprilike godinu dana po našem dolasku u Srbiju, počela je da me boli glava. Potmulo bušenje u desnoj slepoočnici, koje se povremeno spuštalo preko cele desne strane lica. Ponekad sam imala utisak da me boli uho, nekad obraz, nekad umnjak ili neki drugi zub. Interesentno je bilo što su bolovi prestajali samo dok spavam. Kad se probudim, bola nije bilo, ali se samo posle nekoliko sekundi pojavljivao kao niodkuda, kao da se spolja uvuče u glavu. Nisam više mogla da funkcionišem normalno. Zatvarala sam se u sobu i dane provodila ispod svog omiljenog ćebeta, u nadi da ću ponovo zaspati i da bola neće biti kad se probudim.
Trebalo mi je baš mnogo vremena da se odlučim da odem kod lekara. Nisam do tada nikada išla ovde, nisam znala kako funkcioniše, nisam ni znala gde je Dom zdravlja, kome da se obratim, gde se predaje knjižica, šta se posle radi... U takvim situacijama, i najmanja sitnica postaje ogroman problem. Moj mužić je u ovakvim slučajevima potpuno beskoristan. Ipak, odveo me je do Doma zdravlja, predao moju knjižicu i prepustio me na "milost i nemilost" nervoznog i preopterećenog osoblja (ne mislim ništa loše o njima, uslovi rada su im katastrofalni). Da ne dužim, poslali su me prvo kod očnog (snimanje očnog dna itd), pa kod zubara, zatim na snimanje sinusa i još neke stvari za koje i ne znam šta su i čemu služe. Sve je to trajalo nekih dva meseca i malo više. A bol nije prestajao. Mislim da ne moram da kažem da sam u to vreme zilion puta pomislila kako bi bilo lepo da zaspim i da se nikad više ne probudim, i smišljala načine kako bih to mogla da izvedem.
A onda sam jednog lepog dana pukla. Ali bukvalno, i to u Domu zdravlja. Počela sam nekontrolisano da plačem, da se tresem - bila sam čupava, zapuštena, u isflekanim pantalonama i pocepanoj jakni. E to je trebalo da se desi da dobijem uput za psihijatra. Opet kažem, ne znam da li je ta doktorka na osnovu mojih simptoma mogla i ranije da dođe na ideju da me pošalje tamo gde treba, a možda me ni tada ne bi poslala da jedna sestra nije insistirala. Kasnije se ispostavilo da se znamo iz viđenja (imamo pse, i viđale smo se prilikom šetnje, samo ja nje u tom momentu nisam mogla da se setim). Organizovala je da me odvedu gde treba, sredila sve formalnosti umesto mene, izabrala mi doktora koga poznaje i zamolila ga da me odmah primi.
Naravno, glavobolja nije odmah prestala. Ali posle nekoliko razgovora jeste :D. Bila sam prosto preplašena. U meni nepoznatom okruženju, bez prijatelja (osim porodice, a to nije isto), bez ideje šta ću sa sobom, nesigurna da li je odluka da dođemo da živimo ovde ispravna, beskorisna, uz dodatne traume iz detinjstva i rane mladosti - puna kapa za pucanje po svim šavovima. Glavobolja je prestala onog momenta kad sam shvatila šta me snašlo i šta treba da radim.

To je to. Sad sam ok. Povremeno odem kod svog omiljenog doce na dozu razgovora, što mi uvek prija. U međuvremenu sam stekla i prijatelje :D što dodatno olakšava kompletnu situaciju. Našla sam sebe i u profesionalnom pogledu. I, naučila da razlikujem razne vrste glavobolja i adekvatno reagujem na njih.

Hm, sad sam malo izgubila nit... Ah, da, imam prijateljicu koja je psiholog po struci i koja se trenutno nalazi u situaciji sličnoj iz uvodnog posta. Već nedeljama pokušavam da je nagovorim da zatraži stručnu pomoć. Ne da se. Misli da joj je dovoljno da povremeno razgovara sa mnom. Nije mi teško da je na taj način podržim, ali mislim da to nije dovoljno. Pobogu, pa ona je psiholog, mislim, trebalo bi da zna. Ali, očigledno da to ne funkcioniše tako kad si lično ti u pitanju. Došle smo dotle da je nagovorim da uzme uput, ali dalje ni makac. Uzima lekove na svoju ruku - ne znam kako dolazi do njih. Da li je moguće da u ovoj zemlji tek tako može da se nabavi antidepresiv kad se zna kakve posledice može da izazove nagli prestanak sa terapijom? Bensedin i sl. može, pa skoro bez problema, da se nabavi u svakoj apoteci, bez recepta, bez ograničenja. Za razliku od antidepresiva, prilično je jeftin, što dodatno olakšava nabavku i nekontrolisanu primenu. Da li je moguće da to baš nikako ne može da se iskontroliše?

#13 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 02 August 2009 - 01:11

mislim da svako prodje kroz takve faze u zivotu, i meni se desilo zbog devojke. nisam mogao nista da radim, ni da citam ni da gledam TV 3-4 meseca. bukvalno mi se bio srusio ceo svet.

ali mislim da je to normalno i da se tada vas/nas ego suoci sa stvarnim svetom i nas to u stvari pogodi a ne ono sto se desilo. tada shvatimo koliko smo samo ljudi i imamo mane kao i svi, sto nas ego nikada ne priznaje. i ne pomazu tu drugarice ni drugovi ni devojke ni muzevi ni niko. dok se sami ne suocite sa sobom dzaba je da ceo svet klekne pred vama. doktori mogu da pomognu da to brze prebrodite, ali lek je samo u nama.

naravno cist amaterski zakljucak...

Edited by misko1, 02 August 2009 - 01:25.


#14 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 02 August 2009 - 17:25

Neka i bude da lekar opšte medicine ne može ništa da uradi sa nekim ko je anksiozan, depresivan i suicidalan ali ono što sigurno može je da proceni stanje hitnosti psihijatrijskog statusa i da u skladu sa tim reaguje (dajući uput za hitnu hospitalizaciju npr.) pa me zanima samo koliko je vijuga neophodno da se skapira da je lekar opšte medicine adresa na koju se treba javiti umesto ovakvog teatralnog izdrkavanja tipa "ne razmišljajte o samoubistvu petkom popodne" i sl.?...


Prilično grube reči za nekog ko je samo hteo da pomogne potencijalno suicidnoj drugarici, makar i neinformisano. Znam dosta ljudi sa minimalnim lekarsko-birokratskim iskustvom koji kad čuju "treba vam uput za to" odmah očajavaju, i nemaju pojma gde se to i kako dobija...

A to da će lekar opšte prakse procenjivati da li je neko stvarno suicidan ili se samo zeza, to IMX nema šanse da će se ikad desiti. 99% lekara će ih momentalno šibnuti direktno najbližem specijalisti, pa nek on radi šta zna...

#15 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 02 August 2009 - 17:56

Prilično grube reči za nekog ko je samo hteo da pomogne potencijalno suicidnoj drugarici, makar i neinformisano. Znam dosta ljudi sa minimalnim lekarsko-birokratskim iskustvom koji kad čuju "treba vam uput za to" odmah očajavaju, i nemaju pojma gde se to i kako dobija...

A to da će lekar opšte prakse procenjivati da li je neko stvarno suicidan ili se samo zeza, to IMX nema šanse da će se ikad desiti. 99% lekara će ih momentalno šibnuti direktno najbližem specijalisti, pa nek on radi šta zna...

Pa, grube reči su otud što je ovde u prvi plan stavljeno nešto drugo i hajlat nije drugarica već osipanje paljbe po sistemu koji, kao, ne funkcioniše a samo je reč o neinformisanosti.

A red je da ako ćeš nešto da kritikuješ da se prvo malo uputiš...

E sad, šta će lekar opšte medicine raditi, da li će na sebe preuzeti odgovornost ili će je prebaciti na psihijatra je manje-više potpuno irelevantno - poenta je da postoji mehanizam koji funkcioniše, a ako se nekome to ne sviđa već bi da, ionako malobrojne psihijatre (i ostale specijaliste generalno govoreći), dodatno optereti tako što će im direktno upadati kad god mu se prohte samo zato što ga mrzi da prati proceduru, to je već njegov problem.

Ako ga mrzi da se petkom popodne "jebava" po domu zdravlja onda neka čeka ponedeljak... kada će opet morati da se "jebava" po domu zdravlja.