Jump to content


Photo
- - - - -

Црногорски језик са 32 слова


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
127 replies to this topic

#46 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 15 July 2009 - 13:18

I dalje se zove Crveni autobus i i dalje obnjašnjava.

pazi stvarno! :ph34r:

#47 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 15 July 2009 - 13:46

Ja stvarno ne znam iz kog dela MNE je poteklo ovo ź ali se sigurno može čuti po selima oko PG, NK, BP ...
Ja ga u tim gradovima do sada nisam čuo osim kada neko hoće da se našali, da ne kažem sprda.

źenica bi trbalo da je deo oka.

Da je tu Muraš sad bi on nama lepo objasnio, ovako možemo samo da nagađamo.


Aaaa ta zjenica (oka tvog) pa to je zjenica nije meko Z nego obicno, bez kukica Z sa j. Al dobro nisam lingvista nego ovi moji brdjani izgleda ne znaju taj crnogorski :ph34r:

#48 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 15 July 2009 - 13:55

Kakav crni crnogorski, pa prof. dr. Nermin Padež sa instituta za jezik, lingvistiku, maloprodaju i telekomunikacije iz Čajniča je jasno utvrdio da su to 2 jezika, crnski i gorski.

#49 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 15 July 2009 - 15:00

Ja stvarno ne znam iz kog dela MNE je poteklo ovo ź ali se sigurno može čuti po selima oko PG, NK, BP ...

Ja ga u tim gradovima do sada nisam čuo osim kada neko hoće da se našali, da ne kažem sprda.


Jedinstven slucaj da se nepravilni seljacki govor uvede kao knjizevni, sumanuto do bola.

Mogli su jednostavno da kazu mi jezik kojim govorimo zovemo crnogorski i gotova stvar.

Ovo ce 100% da se ukine cim dodje nova vlast.

#50 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 15 July 2009 - 15:08

Jedinstven slucaj da se nepravilni seljacki govor uvede kao knjizevni, sumanuto do bola.

:ph34r: E evo dočekah da pročitam i najveću glupost ikad napisanu na ovome forumu. Pa jado sve i jedan normirani standardni (ovo što nazivaš "književnim") jezik je nastao uvođenjem "nepravilnog seljačkog govora". Ako imaš koga pismenog u blizini zapitaj ga kako je Vuk kreirao standardni srpski, da ne idemo dalje. Koji je jezik u njegovo vrijeme bio pravilan i urban?

I pravo veliš, sumanuto do bola.

#51 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 15 July 2009 - 15:18

...

Kad god se povede reč o sumanutom izmišljanju kojekakvih novih jezika ne bi li se učvrstio krhki nacional(istički)ni identitet dobijem nezadrživu potrebu da okačim ovo remek-delo precizne analize ljudske gluposti hehe


Šta je objašnjavao hehe, proces političke metamorfoze lingvista u klovnove.


Kakav crni crnogorski, pa prof. dr. Nermin Padež sa instituta za jezik, lingvistiku, maloprodaju i telekomunikacije iz Čajniča je jasno utvrdio da su to 2 jezika, crnski i gorski.



Ako je i od joakimvitriolskog klovna - dosta je.
Sta ces, - sad moras da trpis neprebolnu "srBsku bol" i da se pozivas na kolege pajace.

Tuzna je zivotna / 4umska sudba vas naZiJonskin radenika.
Niko vas, bRe nece! Ni vasu drzavu, ni vas jezik, ni vase politicke principe, ni vase, - slobodnom drktavom rukom iscrtane granice.

Ostali vam samo TV pajaci koji su prvo prodavali mooda za bubrege, a onda orkestarski skandirali "junaku Rashi".

Moze samo covek da vas zali.

Ni svoju azbuku svi u zemlju svrBiju nisu savladali (koliko ono bese % nepismenih?) a smetaju im DVA slova u crnogorskom jeziku!
Onaj Mile Qurqiq - "špiritus movens" starog foruma, ubio se ko "devojka sa falinkom" da dokaze kako su Hrvati ukrali srpski jezik.
Za ove sada, naprdjivace, postoji samo presuda Medjunarodnog suda ... i da se izbrisu ta DVA slova!

Moz' zamisliti veselnike.

"Tudje hocemo - svoje nemamo!"

...

#52 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 15 July 2009 - 15:32

:ph34r: E evo dočekah da pročitam i najveću glupost ikad napisanu na ovome forumu. Pa jado sve i jedan normirani standardni (ovo što nazivaš "književnim") jezik je nastao uvođenjem "nepravilnog seljačkog govora". Ako imaš koga pismenog u blizini zapitaj ga kako je Vuk kreirao standardni srpski, da ne idemo dalje. Koji je jezik u njegovo vrijeme bio pravilan i urban?

I pravo veliš, sumanuto do bola.


Jado, poredis 19  i 21 vijek,  pionirske radove Vuka Karadzica sa ovim politikantima. 

Edited by alek33, 15 July 2009 - 15:34.


#53 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 15 July 2009 - 16:32

Šta bi Kinik, prođoše lucida intervala? Jeste da je skoro ceo post totalni trol ali ajde bar da iz gomile somnabulnog baljezganja probamo da izvučemo nešto što liči na argument hehe:

...TV pajaci koji su prvo prodavali mooda za bubrege, a onda orkestarski skandirali "junaku Rashi"...

Sigurno misliš na Zenita Đozića i Davora Dujmovića. :ph34r:

...a smetaju im DVA slova u crnogorskom jeziku!..

Nekima smataju 2 slova a neki samo vole da se smeju uz dokumentarnu varijantu Top liste.

Spoiler! --Click here to view--

Edit:
crnski

Edited by joakimvitriol, 15 July 2009 - 16:38.


#54 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 15 July 2009 - 17:29

...

...



Jadno je to kad prdez u drustvu moras opravdavati nekim pajacima, a zvuk prdeza nekontrolisanom reakcijom na dva tudja slova. Sve uz burni izvestaceni smeh.
Tako joakimvitriolski.

...

#55 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 15 July 2009 - 18:02


Nemoj da se nerviraš hehe, ti znaš da ja ozbiljno brinem za tvoj tlak i u to ime ti predlažem sledeću terapiju:
Probaj da umesto sa pajacima, srBovima, ijekavičarima, vitriolima i ostalim zločincima polemišeš sa argumentima i tezama.
Veruj da je 2+2 ostalo 4 čak i pošto je Staljin jednom prilikom potvrdio ekvivalenciju.

Dakle, teza glasi:
Ubacivanje novih reči i slova u standard nije motivisano lingvističkim već ideološkim (nacionalističkim) razlozima tako mi Crvenog autobusa.

Kome nije smešno slobodan je da plače hehe.

#56 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 15 July 2009 - 18:11

...


Ne naprdjuj, bRe.

...

#57 Zoki_

Zoki_
  • Members
  • 191 posts

Posted 16 July 2009 - 02:55

Imaš još jednu jedinu reč (ja se raspito pa mi tako velju oni što se kod njija to zbori) :
iźesti = izesti ili ti ga pojesti.

Ako im je toliko meseci trebalo da se sete ove dve cake sa kvačicama u latiničnom obliku,
koliko će im trebati vremena i kako li će im izgledai to isto samo napisano ћирилицом ?


Možda se neko s(j)eti pa tuži državu što mu nije dozvoljeno da jednu te istu r(ij)eč napiše na ravnopravnim latinici i ћирилици.


źevati, źenica, iźutra, iźljeći, iźede, źapiti, iźelica, koźetina

з́евати, з́еница, из́утра, из́љећи, из́еде, з́апити, из́елица, коз́етина

#58 dexte

dexte
  • Members
  • 697 posts

Posted 16 July 2009 - 08:25

źevati, źenica, iźutra, iźljeći, iźede, źapiti, iźelica, koźetina

з́евати, з́еница, из́утра, из́љећи, из́еде, з́апити, из́елица, коз́етина

3/8 već pomenuti, za ostale prvi put čujem...

Zoki_ da li ti u svakodnevnom govoru koristis ijednu od gore navedenih reči i od kada?
Ako ih ne koristiš interesuje me kada nameravaš da počneš sa primenom?

Edited by dexte, 16 July 2009 - 08:26.


#59 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 16 July 2009 - 10:13

źevati, źenica, iźutra, iźljeći, iźede, źapiti, iźelica, koźetina

з́евати, з́еница, из́утра, из́љећи, из́еде, з́апити, из́елица, коз́етина


Stvarno ne znam. Ni moja baba nije koristila ove reci uglavno izelica jeste opet kao zj i kozetina ali to je isto ko i uvek (koza kao deo tela ne kao zivotinjka?).
Mene stvarno interesuje u kojima delovima CG se ovo koristi posto nije svuda isto.

Edit: da pricam na naski

Edited by angelia, 16 July 2009 - 10:14.


#60 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 16 July 2009 - 17:32

Bogami, u skladu sa trendom mislim da bi dobro bilo smisliti novo grafičko rešenje za srpsko ć. Očigledno da između hrvatskog mekog i srpskog tvrdog postoji eklatantna razlika pa bi red bio da se ona i grafički potvrdi. Eto to je neki moj doprinos modernim evropskim lingvističkim trendovima i predlog svim etničkim zajednicama koje konzumiraju tvrdo.


Edit:
gorski

Edited by joakimvitriol, 16 July 2009 - 17:36.