Jump to content


Photo
- - - - -

Žarko Laušević uhapšen u Čikagu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
337 replies to this topic

#1 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 03 July 2009 - 23:37

Beograd - Poznati glumac Žarko Laušević (49), za kojim je raspisana poternica zbog dvostrukog ubistva u Podgorici, u četvrtak su u Sjedinjenim Američkim Državama, uhapsili radnici Biroa za emigraciju i carine, zbog boravka u zemlji bez vize.

Kada li će ga više ostaviti na miru?

:ph34r:

#2 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 03 July 2009 - 23:47

...kad odrobija.

#3 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 04 July 2009 - 00:03

...kad odrobija.

U čemu je problem?
Prvo je osuđen za prvostepeno ubistvo (15g) a onda je presuda preinačena u prekoračenje nužne samoodbrane, pa je izašao jer je već odlezao kaznu?

Žarko Lausevic(30) je u subotu 30. oktobra otputovao u Budimpestu. A onda dalje, daleko...I pre nego ce otici, jedan od najboljih jugoslovenskih glumaca poverio se NIN-u.
„Nisam izgovorio svoju zavrsnu rec na ovom posljednjem sudjenju. A hteo sam ponovo da kazem tim unesrecenim porodicama da shvate, ako mogu, koliko sam svestan zla koje sam im naneo, tragedije koju su doziveli i koju prezivljavaju. Ali, sve moje reci, svi napori drugih ljudi i samog suda, ostajali su bez razumevanja i prihvatanja. Znam da bol ne cuje, ali od mene ne bi bilo srecnijeg coveka na kugli zemaljskoj da se to nije desilo, da sam mogao drugacije. Da sam mogao da pucam u noge,da sam mogao da ne pucam uopste. Ali nisam umeo, ni smeo. Da jesam, koliko bi mi laksa zora bila. Odlucio sam da se sklonim, da ustupim vremenu prolaz,ako ce to nesto znaciti nesrecnicima koji su ostali bez svoje dece. Dosao sam da ispostujem odluku suda i doci cu opet, ma gde bio.Tragedija glumackog poziva je sto svet od iskona pronalazi u njemu nesto histrionsko, lakrdijasko. I kad se glumcu dogodi ono sto se dogodilo meni, onda sve to ima drugu boju. Onda je to uradio glumac. I kad cujem tu rec bez imena i prezimena uvek osetim mucninu. Ima ona latinska poslovica koja otprilike glasi: Boze, ucini da budem nepoznat. Kako je blazena anonimnost, kako je lepo biti nepoznat. Znam da to danas cudno zvuci, jer valjda svaki glumac pocne da se bavi ovim poslom da bi bio slavan. Nikada pre 31 jula 93. nisam razmisljao o tome i nikada nisam bio u situaciji da prizeljkujem te prednosti potpuno nepoznate osobe: biti sam, ici ulicom i moci gledati druge ljude,a da ne otkrijes prepoznavanje u njihovim ocima.
Napustam li glumu? Ne znam, nema tu vise nikakve radosti. Secam se jednog casa knjizevnosti iz 76-e godine kad sam prvi put pozeleo da se bavim tim zanatom. Imao sam 16. To je zapravo bila zelja da budem neko drugi. I danas opet zelim sto nisam neko drugi. Sto nisam slikar pa da ne moram da stojim pored svoje slike. A glumac je sam slika... Ne znam, ne mislim da je nesto mnogo vazno hocu li glumiti ili namestati parket. Nece se nista dogoditi ako ne budem radio svoj posao. Umetnost ne cini svet boljim. To je najveca zabluda umetnika.
Jesam, pokusavao sam da sinu objasnim sta se dogodilo te noci. Ja nisam samo otac koji treba da mu olaksa muku sazrevanja, vec i muku koju sam mu ja natovario. I da ga molim da mi oprosti. Od ostecenih ne trazim da mi oproste. Znam da to ne mogu, jer ni ja sam sebi ne oprastam. Samo Bog to moze. Njihovo je pravo da mrze, moje pravo da se kajem sto ne mogoh drugacije.
U crkvi uvek upalim tri svece. Za oca i njih dvojicu. Ako sam gresan sto ovo rekoh, gresan sam i prema ocu.
Mora biti da smo nesto tesko zgresili sva trojica. I njih dvojica i ja pa nas je Bog tako sastavio 31.jula 93. Da njih kazni mojom rukom. Mene njihovim glavama“ -rekao je, izmedu ostalog, Radmili Stankovic u ispovesti za NIN Zarko Lausevic.
Lausevicu je, inace, na sudjenju u Podgorici 28. oktobra ove godine potvrdjena kazna od 4 godine za ubistvo Dragora Pejovica i Radovana Vucinica 31 jula 1993. u podgorickom kaficu Apple. Popularni glumac je odlezao 4 godine i 7 meseci i februara 1998. pusten je na slobodu.


Edited by exciterka, 04 July 2009 - 00:08.


#4 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 04 July 2009 - 01:31

Ju, ju, suza mi suzu stize...

#5 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 04 July 2009 - 02:38

U čemu je problem?
Prvo je osuđen za prvostepeno ubistvo (15g) a onda je presuda preinačena u prekoračenje nužne samoodbrane, pa je izašao jer je već odlezao kaznu?

Problem je što to što kažeš nije istina:

Laušević je 31. jula 1993. godine u kafiću "Epl" u Podgorici iz pištolja CZ 99 ubio Dragora Pejovića i Radovana Vučinića a teško ranio Andriju Kazića čime je, prema oceni sudskog veća Višeg suda u Podgorici, prekoračio granice nužne odbrane. Tog dana Žarko Laušević i njegov brat Branimir su učestvovali u tuči, a Laušević je u odbrani isticao da je pokušao da zaštiti brata.

Braći Laušević su presude donošene pet puta: Žarko je prvobitno, u jesen 1993. osuđen na 13 godina, Branimir na dve, i ta presuda je i posle žalbi potvrđena.

Zatim je Savezni sud poništio te presude, a na novom suđenju, u februaru 1998. godine, pred većem sudije Svetlane Vujanović, kazne su drastično smanjene: Žarko je osuđen na četiri godine zatvora zbog dvostrukog ubistva u prekoračenju nužne odbrane, dok je Branimir oslobođen.

Isto veće i sudija potvrdili su tu presudu, 28. oktobra 1999. ali je i takvu odluku, na žalbu i tužioca i odbrane, poništio Vrhovni sud.

Konačno, 30. marta 2001. godine, Vrhovni sud je preinačio kaznu Žarku na 13 godina, a Branimir je i ovog puta oslobođen.



#6 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 04 July 2009 - 03:01

Ju, ju, suza mi suzu stize...


I meni. Ubio dva covjeka, jednog tesko ranio, (cetvrti iz drustva se ubio jer mu je carsija prebacivala da je u pobjegao ne pomogavsi drugove) i svi ga nesto zale kao da je ubio ljude u saobracajnoj nesreci a ne tako sto je u njih ispalio 15-20 metaka. Mislim, i meni ga je zao, siguran sam da je i njemu sto je sve tako ispalo, ali ne bi bilo lose da dusebriznici smanje malo dozivljaj.

#7 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 04 July 2009 - 03:20

Tragedija, koja je sokirala javnost, odigrala se u basti kafea u noci izmedu 30. i 31. jula 1993. godine. Zarko je na sudu rekao da je kobne noci s bratom dosao u lokal na veceru.

Galama koja je dopirala sa ulice je uznemirila pripitog Lausevica, pa je dobacio "Kakva je to graja?". Takodje pripiti Pejovic je na to rekao "Sta te briga!". Na to je Lausevicev brat dobacio "Cuti, ne znas ti ko je on!", nakon cega je Pejovic fizicki napao Lausevica, a Vucinic njegovog brata. Lausevic je potegao pistolj koji je stalno nosio sa sobom, CZ-99 i ubio Pejovica i Vucinica, a Kazica pogodio u desnu nogu i testise. Lausevic je, kako je utvrdeno, ispalio cak 13 metaka!

Lausevic je prvobitno, u jesen 1993. osuđen na 13 godina, a njegov brat na dve. Rodbina ubijenih je trazila vecu kaznu i za Lausevicevog brata, jer su smatrali da je izjavom "Cuti, ne znas ti ko je on!", dodatno podigao tenziju i izazvao sukob. Vrhovni sud Crne Gore preinacio je u septembru 2001. godine kaznu od cetiri godine zatvora koju je Lausevicu petnaest meseci ranije izreklo vece Viseg suda u Podgorici i ponovo ga osudilo na 13 godina zatvora.


#8 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 04 July 2009 - 03:27

Ma će da bude sredjeno; saće Kockalone dasisprsi za još jedan milion da ovoga ne isporuče. Imasemožese.

Nego, vizu nema, al' da se ne ispostavi da ima novi pasoš? Nešto mi nije jasno njegovo državljanstvo (Srbije), tojest kad ga je stekao; rođen u CG, a tamo i boravio dok je boravio tamo gde je već, jel', boravio ... pre nego što je prestao da boravi, dok nije počeo da boravi u US. Uh. :ph34r:

#9 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 04 July 2009 - 09:05

Koliko sam shvatio, oni ga deportuju zbog papira, a ne izrucuju radi sudjenja ili izdrzavanja kazne. Inace super je prosao, dvoje ubijenih, desetak metaka, cuj prekoracenje odbrane... Cetiri godine

#10 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 04 July 2009 - 12:57

Aman ljudi, čovek je odležao 4 godine, kada su ga oslobodili, on pobegao u Ameriku, u strahu od krvne osvete misleći da je slučaj gotov.
Neko je potplatio od krvnika sudije, garant, čim je ponovo proces vraćen, pa je opet osuđen.
Da nije malo providno što je čoveku suđeno tri puta?
Koji vam je jbt?
:ph34r:

Edited by exciterka, 04 July 2009 - 12:57.


#11 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 04 July 2009 - 13:11

Koji vam je jbt?
:ph34r:


vala bas. ne lijete krokodilske suze za coveka koji je ubio dvoje a ranio trecog i nakon 4 godina, pobegao. sram da vas bude..

#12 Raidenko

Raidenko
  • Members
  • 396 posts

Posted 04 July 2009 - 14:17

Cini mi se da mnogo toga jos nije utvrdjeno povodom tog slucaja. Prava steta za njega, pripadao je generacija boljih glumaca tadasnje scene. Ko se seca Sivog doma zna ce na koju generaciju mislim. Ceo zivot njegov poprimio je jednu Hamletovsku auru, posle te kobne noci u tom restoranu. Mada stvarno kolko to bezveze zvucilo , ne bi me iznenadili da ga izvucu jer da se setimo u kom je filmu one 1989. godine glumio kljucnu ulogu braneci interese srpstva i Kosova. :ph34r: Cinjenica je da je dobar glumac i da postoji MNOGO gori sljam od njega koji shetaju ovom shizorfenom zemljom, al ako je nizno neka odsluzi i da pokaze da je castan covek. A kazna ce se smanji dobrim sluzenjem date kazne.

#13 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 04 July 2009 - 14:19

Kurčili se u kafani pa kad su naišli na slične sebi umesto da se na fer način odmere i ako treba popiju batine, momak izvadi utoku i počini masakr. E to se tretira malo strože od saobraćajke. A i glupo je da jedan mačo tip beži od sistema koji ga je stvorio. Neka bude tu i u zlu kao čto je bio u dobru i ako nešto nije u redu sa sistemom nek se bori da promeni, ako je bilo propusta u proceduri postoje više instance i van zemlje. I mnogi od nas bi otišli u te amerike ali ne možemo iako nismo nikoga ubili. Vizna politika većine zapadnih zemalja je stroga baš zbog ovakvih slučajeva a na kraju se svi oni provuku a mi uzaludno čekamo u torovima ispred ambasada. Zapravo nemam ništa protiv njegovog bekstva, svako ima pravo da radi šta mu je najbolje, imam i par drugara koji su zbog problema sa zakonom morali da odu ali ne vidim ni jedan razlog zašto bi mi ovde trebali javno da ih žalimo i pomažemo.

#14 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 04 July 2009 - 14:42

Kurčili se u kafani pa kad su naišli na slične sebi umesto da se na fer način odmere i ako treba popiju batine, momak izvadi utoku i počini masakr.

Uopšte nije tako bilo. Veštaci iz Srbije i Crne Gore su potvrdili da su mu ispala sočiva, dok su ga junaci tukli jer je čovek branio svog brata.
Završilo se tako što je on je mahinalno pucao, ne videći na koga je pucao.
Pištolj je nosio zbog toga što su ga četnici ganjali jer je u predstavi "Sveti Sava" odigrao scenu sexa.

#15 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 July 2009 - 14:47

joj, nemoj, svega ti. hajde bar probaj da budeš objektivna. :ph34r:

nosio pištolj jer su ga ganjali četnici...
bolje da je popio poštene batine nego što je uradio kako je uradio.