Jump to content


Photo
* - - - - 1 votes

I pušači su ljudi!


  • Please log in to reply
6132 replies to this topic

#106 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 11 April 2009 - 09:11

Samo, ima duvana i duvana. Osim ovih industrijskih koje su u principu treš ima i drugih , milina jedna. Pušio sam albanski iseckan duvan, pa hercegovački čist , kubanski da ne govorim, pa neki angolski. Užitak je bio neopisiv.



Tačno. A u svima njima je isti ključni sastojak: nikotin. Lepa droga. Ali, droga... Izaziva zavisnost jaču od heroinske, verovali ili ne. Kažu da je i koka dobra...
  • 0

#107 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 11 April 2009 - 09:20

Tačno. A u svima njima je isti ključni sastojak: nikotin. Lepa droga. Ali, droga... Izaziva zavisnost jaču od heroinske, verovali ili ne. Kažu da je i koka dobra...

Nećeš verovati, ali industrijske izazivaju veću zavisnost, govorim ti iz iskustva. Počinjem da bivam ubeđen, a ima i nekih napisa o tome da krupni proizvođači dodaju još ponešto radi stimulacije navike
  • 0

#108 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 11 April 2009 - 09:27

Nećeš verovati, ali industrijske izazivaju veću zavisnost, govorim ti iz iskustva. Počinjem da bivam ubeđen, a ima i nekih napisa o tome da krupni proizvođači dodaju još ponešto radi stimulacije navike



Znam, a to je i potvrđeno. Navodno, pre nekog vremena su im zabranili te aditive. Ne znam kakva je sada situacija. Moj deda motao hercegovački celog života: jednu ujutru, pre rada, drugu uveče, posle rada. Živeo 98 godina, 6 manje od svog oca. Takvo pušenje nije nikom problem. Ipak, nikotin je droga i u ovom slučaju.
  • 0

#109 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 11 April 2009 - 09:43

Sad, što se dugovečnosti tiče, to je kakva te sudbina prati. I moj deda je ceo život krkao slaninu, škembiće i sve nepreporučljivo.Rakija i vino da ne govorim. Imao je pritisak kao omladinac i umro u devedeset i nekoj, od starosti , u snu. Drugi primer je naš prijatelj koji je bio napadan sa zdravim životom, jeo je samo probranu zdravu hranu, laganu, pio samo vodu i negazirano, nije pušio, a trčao svako jutro po pet km. Umro je u 49. godini
  • 0

#110 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 April 2009 - 10:25

Ako ti i ostali ne prepoznajete ovu razliku, poverovaću da pušenje, između ostalog, utiče na akutno smanjenje IQ vrednosti.

jbt mish koja agresivna kampanja protiv pusacha. Kad je bio rat u Bosni jedino, zapamti jedino sto se brojalo kao neko zadovoljstvo je bilo da se odbije koji duhanski dim i da se negdje ogrebes za kafu. Tad sam rekao sebi da necu nikad prestati pushiti. Nekoliko godina poslije rata sam razmisljao kako bi dobro bilo prestati pushiti jer cinjenica je da na odredjeni nacin smeta. I josh uvjek razmisljam. A vrijeme prolazi. Prezivio sam nekoliko ranjavanja a mogao sam i omrknut sto se kaze. Pa jbg nesto me mora i ubiti. Nisam sebe nikad vidio kao veselog osamdesetogodisnjaka. Ne vidim se ni sad. Ti kao i svi ostali nepusaci mozete zahtjevati da vam se ne zapali u autu, kod kuce, na radnom mjestu itd. E sad u kafanama ga ja ne bih zabranio. U Holandiji je zabranjeno, pa su stalne peticije da se dozvoli, odnosno da se iznadje neko rjesenje.
Ako me ikad pozoves na neku klopu kod sebe postovacu tvoj kucni red. Ako te ja pozovem kod sebe zapalicu kraj otvorenih vrata od balkona ili slicno. Ako ti bas smeta postujem to. Sve sve, ali da cemo i do IQ-a (smanjenog) doci nisam ni sanjao. :ph34r: Jbt nakon onog tvog posta kad god palim cigaru kontam da me gledas smrknuto odnekud. :)
  • 0

#111 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 April 2009 - 10:25

Ovakav kakav je ispao, ovaj topic bi slobodno mogao da se preseli na pdf Zdravlje. Koliko ja pamtim, cilj nije bio da se prica o stetnosti pusenja, nego o zakonskom regulisanju ove oblasti u Srbiji. Umesto sto se o njemu nadugo i nasiroko raspreda, meni se cini uputnije da se jednostavno prepise od EU zemalja jer ce to ionako morati tako da bude, pre ili kasnije. U suprotnom bi to bio jos jedan pokusaj Srbije da se na mala vrata ugura u "odabrano" drustvo, a tamo su svi malo glupi, pa nece da primete. A posle ce neki i dalje da tvrde da je samo Hag problem i da smo zato osteceni u odnosu na nase komsije. Pa ne moze se doveka Evropi prodavati rog za svecu, jer oni to jednostavno nece da kupe. Kakva zastita umesto zabrane :ph34r:? Zabrana i kraj price.

Rezultat bi, osim po fizicko, bio blagotvoran i po mentalno zdravlje nacije:
1. Pusaci - pristalice EU (jedna od aktuelnih podela u srpskom drustvu) bi uvideli da EU ne znaci samo deblji budjelar, nego i postovanje nekih pravila koje ne moraju uvek da ti se dopadaju
2. Nepusaci - protivnici EU bi uvideli da ta EU ima i pozitivnih strana, koliko god se oni trudili da dokazu suprotno.

Dakle, koristi od zakona su visestruke, a stete gotovo i da nema, osim po vlasnike kafana, ali to je njihov problem.
  • 0

#112 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 April 2009 - 10:28

Pa jbg nesto me mora i ubiti.


Care :ph34r: !
  • 0

#113 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 April 2009 - 10:37

E sad u kafanama ga ja ne bih zabranio. U Holandiji je zabranjeno, pa su stalne peticije da se dozvoli, odnosno da se iznadje neko rjesenje.


Kad je u swe donosen zakon o potpunoj zabrani koji je ukinuo i pusenje u kafanama (pre dve godine otprilike) motiv je bio da se zastiti personal, tako da ne vidim resenje :) Ali u Srbiji bar zime nisu tako duge pa moze da se sedi napolju, a i tvrdim da sam najprijatnije socijalne kontakte ovde dozivela upravo na mestima za pusenje. Ima to veze s onim sto je Muras rekao o licnoj slobodi. Onaj ko otrpi ovako ludacke kampanje, a i dalje tera po svom, svakako nije mediokritet :ph34r:
  • 0

#114 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 April 2009 - 10:51

Kad je u swe donosen zakon o potpunoj zabrani koji je ukinuo i pusenje u kafanama (pre dve godine otprilike) motiv je bio da se zastiti personal, tako da ne vidim resenje :D Ali u Srbiji bar zime nisu tako duge pa moze da se sedi napolju, a i tvrdim da sam najprijatnije socijalne kontakte ovde dozivela upravo na mestima za pusenje. Ima to veze s onim sto je Muras rekao o licnoj slobodi. Onaj ko otrpi ovako ludacke kampanje, a i dalje tera po svom, svakako nije mediokritet :ph34r:

Sad, slazem se ja jaranice sa zastitom personala. Ja sam pet godina radio u restoranima. I neces vjerovati mozda sam natrcao na 2-3 nepusaca za sve ove godine. Sto nikako ne znaci da oni ne trebaju imati svoja prava. Ali koji ce djavo onda u Horeci tj ugostiteljstvu. Ima toliko zanimanja. Ne mogu da vjerujem da je konobar zanimanje koje se jos u djetinjstvu prizeljkuje. Pa jbt nije pilot. U jednom velikom japanskom restoranu u kojem sam radio je ventilacija bila dobro rijesena da se nikad duhanski dim nije vidio, a nije se nesto ni osjetio. Ja da se pitam uredio bih restorane, kafane i slicno recimo pola-pola. Jedan moj drug u Sarajevu je poodavno imao restoran gdje je pola bilo za nepusace. Bilo je skoro pa fizicki odvojeno. Kaze on meni: jbt jarane onaj dio za nepusace skoro prazan. U dijelu gdje se pushi sjede cak i nepusaci. Kazu bolja im atmosfera. :) A i on je zakleti nepushac. Nikad cigare nije zapalio. Nego reci ti meni jaranice gdje ti stekas cigare kad se vracas iz zavicaja? :D
  • 0

#115 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 April 2009 - 11:42

Nego reci ti meni jaranice gdje ti stekas cigare kad se vracas iz zavicaja? :D


U torbu, ali se trudim da ista izgleda sto otmenije, bas kao i ja, onako svetski i dostojanstveno, na nivou :) Ako bi je otvorili, ne bih ni pokusala da se pravdam.
A primenjujem i druge cake za zavaravanje mrskog neprijatelja. Npr. ispadne mi nesto iz ruke bas dok prolazim pored njih, ili se dohvatim mobilnog (zovem taksi, zurim na poslovni sastanak :D ), namestam kragnu na kaputu jer mi je to trenutno najvaznija stvar na svetu itd, itd, itd. I sve mislim kako sam vesta i pametna, ali kad me jednom dohvate, bice :ph34r:
  • 0

#116 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 April 2009 - 11:56

Npr. ispadne mi nesto iz ruke bas dok prolazim pored njih, ili se dohvatim mobilnog (zovem taksi, zurim na poslovni sastanak :) ), namestam kragnu na kaputu jer mi je to trenutno najvaznija stvar na svetu itd, itd, itd. I sve mislim kako sam vesta i pametna, ali kad me jednom dohvate, bice :ph34r:

Moras vjezbati pred ogledalom naivnu facu tipa: pa otkud ovo ovdje? Sigurno stavio neko od rodbine krijuci. :D Mene su samo jednom gledali i Hrvati i Slovenci. I to proslo ljeto. Ali ne bas detaljno. Zena umrla od straha. Ne daj Boze da su nju sta pitali, odmah bi nas provalili. Doduse samo 8 steka. :D Ti jos uvjek vodis. Jedino te sije jedna moja jaranica. Ona ponijela 17. Kod nje se opet muz isprestravi. Nije mu smjela ni reci. Kaze kad mu je rekla kad su vec bili blizu Holandije on poblijedio k'o da je abortir'o. :D
  • 0

#117 oto

oto
  • Members
  • 63 posts

Posted 11 April 2009 - 13:38

E bas lepo sto se se siti ispricali na ovu temu. Nego jedno pitanje. Sa ekonomskog aspekta, uvodjenjem ovog Zakona ko bi imao stete a ko koristi.

P.S. Vilhelmina, posto su ti deca punoletna mozes i njih da obucis u svercovanju, pa ces jos vise "zaraditi".
  • 0

#118 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 April 2009 - 13:41

P.S. Vilhelmina, posto su ti deca punoletna mozes i njih da obucis u svercovanju, pa ces jos vise "zaraditi".


Wrong! kljucna rijec je "uzivati", a ne "zaraditi".
  • 0

#119 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 11 April 2009 - 13:46

Imali smo svojevremeno istovjetnu temu, pa sam pomalo indiferentna naspram novog topica, ali da se ne shvati krivo; nije problem u temi, nego u mojoj forumskoj starosti.

Ukratko; da, i pusaci su ljudi s tim sto nemam problema sa zabranama sve dok ne pocnu zadirati u moj privatan zivot i okruzenje. Kad zelim zapaliti cigaretu, uvijek pitam da li nekome u drustvu smeta. Ne pusim tamo gdje nije dopusteno. Pusenje smatram losom i stetnom navikom i ne preporucujem nikome.
  • 0

#120 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 April 2009 - 14:33

Wrong! kljucna rijec je "uzivati", a ne "zaraditi".


Hvala :ph34r: Vec sam bila na putu da uzmem da mu objasnjavam...
A obuceno je to vec. Kad odu u Srbiju, a ja ostajem ovde da odradjujem njihove karte i boravak dole, naravno da ce mi doneti par boxova, mada ne bas 15.
Sta zna dete sta je 200 kila? Uzme i nosi :)
  • 0