Jump to content


Photo
- - - - -

Grupa predskolaca dobila zastarelu vakcinu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#16 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 April 2009 - 14:40

Domacem proizvodu ipak moze da se prati poreklo, a kontrola ima vise, i u samoj proizvodnji, a i kasnije. Kad su uvozni u pitanju, stvar je procene koliko je izvor pouzdan, ali uglavnom se na kontrolama stedi. Ja bih ipak bila relativno mirna kad nesto stize iz EU, ali ne i iz Azije. Secam se gripa 2000.godine koji sam jedva prezivela, da bi se kasnije ispostavilo da sam grip nije bio toliko opak koliko antibiotici koje su nam davali kao preventivu od komplikacija. Bili su mali, zeleni, kineske proizvodnje. Kasnije je sasvim otvoreno receno da nesto nije bilo u redu s njima i da su pobili velik broj uglavnom starijih ljudi i... nikom nista :ph34r:

Ni "domace" nije garancija. Npr. lekovi Habitfarma iz Ivanjice (hint: "Lale" Sekulic) su cesto prepakovani kineski "genericki" lekovi. Jedna moja rodjaka radi radi tamo i tvrdi da je proizodni proces za neke lekove otprilike sledeci: stignu velike kutije (sa natpisima na kineskom) i vrece sa pilulama u "rasutom" stanju, zatim se "presipaju" u masinu koja ih pakuje u odgvarajucu ambalazu i eto "domaceg farmaceutskog proizvoda".

Edited by tomas.hokenberi, 12 April 2009 - 14:48.


#17 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 12 April 2009 - 14:47

Ne kazem da su domaci prozvodi sasvim sigurni i da, toliko sam obrazovana da znam da se ne kontrolise svaki,zato sam i napisala da oni prolaze BAR NEKU KONTROLU.Proizvodi iz uvoza misleci tu prvenstveno na lekove,suplimente,vitamine idr ne prolaze skoro nikakvu.Mnogi od tih lekova testiraju se na Torlaku ali SAMO na to da li sadrze otrovne materije a ne i na to kakve kontraindikacije mogu imati.Ta informacija se uzima zdravo za gotovo,odnosno prepisuje se od proizvodjaca ali u skracenoj verziji.Na primer lek ANALGIN koji se kod nas u zemlji uzima vrlo olako izaziva razredjivanje krvi i neke od retkih oblika leukemije,BRUFEN ima direktno negativno dejstvo na srce i krvne sudove.Da ne govorim o sedativima,antidepresivima,anksoliticima i ostalim lekovima iz te grupe koji se kod nas nalaze u slobodnoj prodaji a koji mogu imati razarajuca dejstva ako se koriste samoinicijativno.Kina je jedno od najpoznatijih trzista proizvodnje laznih lekova pa njih treba izbegavati.Ipak,kad su deca u pitanju moramo voditi vise racuna.Mi kao pojedinci ali prvenstveno drzavne institucije.Na jednom sajtu mislim da se zove vakcinacija ili kravljizacija,mozete procitat sta se sve nalazi u jednoj vakcini.Ostacete sokirani.A, nasoj deci svake godine uvode po neku novu.Zato i jesmo narod koji izumire.

#18 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 April 2009 - 16:08

Ne kazem da su domaci prozvodi sasvim sigurni i da, toliko sam obrazovana da znam da se ne kontrolise svaki,zato sam i napisala da oni prolaze BAR NEKU KONTROLU.Proizvodi iz uvoza misleci tu prvenstveno na lekove,suplimente,vitamine idr ne prolaze skoro nikakvu.Mnogi od tih lekova testiraju se na Torlaku ali SAMO na to da li sadrze otrovne materije a ne i na to kakve kontraindikacije mogu imati.Ta informacija se uzima zdravo za gotovo,odnosno prepisuje se od proizvodjaca ali u skracenoj verziji.Na primer lek ANALGIN koji se kod nas u zemlji uzima vrlo olako izaziva razredjivanje krvi i neke od retkih oblika leukemije,BRUFEN ima direktno negativno dejstvo na srce i krvne sudove.Da ne govorim o sedativima,antidepresivima,anksoliticima i ostalim lekovima iz te grupe koji se kod nas nalaze u slobodnoj prodaji a koji mogu imati razarajuca dejstva ako se koriste samoinicijativno.Kina je jedno od najpoznatijih trzista proizvodnje laznih lekova pa njih treba izbegavati.Ipak,kad su deca u pitanju moramo voditi vise racuna.Mi kao pojedinci ali prvenstveno drzavne institucije.Na jednom sajtu mislim da se zove vakcinacija ili kravljizacija,mozete procitat sta se sve nalazi u jednoj vakcini.Ostacete sokirani.A, nasoj deci svake godine uvode po neku novu.Zato i jesmo narod koji izumire.


Vitamini i suplementi se testiraju samo na to da li sadrze otrovne materije zato sto se ne tretiraju kao lekovi. Uostalom 90% suplemenata su sami po sebi prevara. Sedativi i antidepresivi, koliko ja znam, nisu u slobodnoj prodaji vec se izdaju iskljucivo na lekarski recept.

Vakcinacija nema nikakve veze sa izumiranjem, naprotiv. Da li je mozda bolje da deca umiru ili da tesko propate od "banalnih" bolesti protiv kojih se vakcinisu?

#19 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 12 April 2009 - 18:08

Mozes uci u bilo koju apoteku u gradu i kupiti sta pozelis,od XANAXA,CIPRALEkSA,XALOLA ili bilo koji drugi lek iz pomenute grupe bez recepta znaci u slobodnoj prodaji.To odgovorno tvrdim.Naravno da deca trebaju biti zasticena od raznih bolesti ali veruj mi posle iskustva koje sam imala sa svojim detetom veoma mi tesko pada da imam poverenja u bilo koju vakcinu.Ne znam da li si roditelj ali ako zdravo dete odvedes na vakcinaciju od neke bolesti koju ce mozda dobiti pa narednih 48 sati prozivis pakao jer ti dete spada u onaj jedan postotak koji ima nezeljeno dejstvo ,jako dobro razmislis sta ti je ciniti dalje jer su vakcinacije obavezne do punoletstva.Lekari su mi tad rekli da zahvalim Bogu sto nisu ostale nikakve posledice tipa gluvonemosti,slepila ili nepokretnosti jer je moje dete od sest meseci dobilo povecanje pritiska na mozgu odnosno taj perzistirajuci plac koji medicina svrstava u teske komplikacije vakcine.Kako mogu posle svega da imam poverenja i da podrzavam vakcinacije?Dete nasih prijatelja je autisticno.On sada ima 16godina,Rodjen je zdrav,postovali su zakon i vakcinisali ga.Sad mu ni jedna vakcina ne moze pomoci.Daleko od toga da trebaju da vladaju epidemije raznih bolesti ali malo vise odgovornosti nece nikom skoditi.Navescu ti samo jedan primer naseg zdravstvenog ne znanja.Moja rodjena tetka je doktorka za cerebralnu paralizu na klinici Rebro u Zagrebu.Posto sam ja svoje trudnoce iznela uz pomoc lekova,neprekidnog lezanja i svega ostalog sto uz to ide ona mi je objasnila da se tamo takva deca tretiraju drugacije od nazovi normalno rodjene dece.Pre svake vakcinacije mere im se mozdani talasi pa se na osnovu njihove zrelosti procenjuje da li se dete vakcinise ili treba sacekati.Za to kod nas jos nisam cula.

#20 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 April 2009 - 20:46

Mozes uci u bilo koju apoteku u gradu i kupiti sta pozelis,od XANAXA,CIPRALEkSA,XALOLA ili bilo koji drugi lek iz pomenute grupe bez recepta znaci u slobodnoj prodaji.To odgovorno tvrdim.


Takve apoteke onda treba prijaviti posto krse propise.

Naravno da deca trebaju biti zasticena od raznih bolesti ali veruj mi posle iskustva koje sam imala sa svojim detetom veoma mi tesko pada da imam poverenja u bilo koju vakcinu.Ne znam da li si roditelj ali ako zdravo dete odvedes na vakcinaciju od neke bolesti koju ce mozda dobiti pa narednih 48 sati prozivis pakao jer ti dete spada u onaj jedan postotak koji ima nezeljeno dejstvo ,jako dobro razmislis sta ti je ciniti dalje jer su vakcinacije obavezne do punoletstva.Lekari su mi tad rekli da zahvalim Bogu sto nisu ostale nikakve posledice tipa gluvonemosti,slepila ili nepokretnosti jer je moje dete od sest meseci dobilo povecanje pritiska na mozgu odnosno taj perzistirajuci plac koji medicina svrstava u teske komplikacije vakcine.Kako mogu posle svega da imam poverenja i da podrzavam vakcinacije?Dete nasih prijatelja je autisticno.On sada ima 16godina,Rodjen je zdrav,postovali su zakon i vakcinisali ga.Sad mu ni jedna vakcina ne moze pomoci.


Sta je ovde ustvari predlog? Da prestanemo da vakcinisemo decu i da pustimo da jedno od deset umre od neke od bolesti, koje se inace suzbijaju vakcinacijom, zato sto na jedno 10000 vakcinacija moze da ima negativne efekte?

Pre svake vakcinacije mere im se mozdani talasi pa se na osnovu njihove zrelosti procenjuje da li se dete vakcinise ili treba sacekati.Za to kod nas jos nisam cula.


Izvini, ali ovo mi zvuci malo :) :ph34r: - kako se to pomocu "mozdanih talasa" (EEG?) procenjuje zrelost?

Edited by tomas.hokenberi, 12 April 2009 - 20:51.


#21 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 12 April 2009 - 21:47

Htela sam da prestanem sa ovom temom ali kad sam vec prozvana hajde i da odgovorim.Krenimo redom.Po toj logici zatvorice se sve privatne apoteke jer u svakoj od njih KUPIS lek bez recepta.Nakon velike porodicne tragedije koja me zadesila pre tri godine doktor inace veoma ugledan i cenjen rekao mi je da slobodno odem do apoteke kupim Xanax 0,25 jer ce mi on pomoci da prebrodim jedan veliki gubitak i osecaj straha.Otisla sam,apotekarka mi je lek dala bez recepta i platila sam ga oko 200dinara.To se ponovilo nekoliko puta.Ako ne verujes,udji u neku apoteku i zatrazi lek iz tih grupa.Dobices ga sigurno. Drugo.To sto ti nazivas procentom ili kako vec je u ovom slucaju bilo moje dete koje ne zelim da zrtvujem ni za koga.U nekom drugom slucaju to je opet necije dete nije broj ni zrtveno jagnje.Moj sincic je divno i pametno dete,prepuno radosti zivota ali cesto pomislim sta bih uradila da se njemu tada nesto desilo?Bilo bi kasno jer onda nema ispravke. I ajmo trece.Deca rodjena indukovanim porodjajem,posebno deca cije su majke koristile neke medikamente u trudnoci prepisane od strane lekara visestruko su izlozena vecem stepenu rizika za razna oboljenja.Unoseci lekove tipa Ginipral,Verapamil,Partensistem...majke su automatski putem krvi jednu dozu takvih lekova prenosile i svojoj deci.Pitanje je kako su oni delovali na nerodjeno dete.Ne postoje neskodljivi,vec samo prihvatljivo stetni lekovi kod kojih je korist veca od stete.Nisam doktor ali mnogi u mojoj porodici jesu pa su mi objasnili.Mozdani talasi pokazuju kod novorodjenceta stepen zrelosti razvitka mozga a kod dece koja su rodjena kao sto sam gore napomenula to moze da varira upravo zbog medikamenata koje su koristile njihove majke.Takva deca su sklonij svim oblicima alergija,slabiji im je imunoloski sistem.E sad za kompletno medicinsko objasnjenje stvarno me mrzi da kucam.Pitas kakav je tu predlog?Da ne vakcinisemo decu?Ne.Ali ajde onda da imamo slobodu izbora pa ti svoje dete vakcinisi a ja svoju necu nikada.

#22 SaraNiagara

SaraNiagara
  • Members
  • 9 posts

Posted 13 April 2009 - 08:51

[quote name='tomas.hokenberi' date='12.04.2009, 21:46' post='2285934']
Takve apoteke onda treba prijaviti posto krse propise.

Hahahaha, pa koliko ja znam u apoteci mozes da kupis apsolutno SVE bez recepta. Oduvek.

#23 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 13 April 2009 - 14:20

Hahahaha, pa koliko ja znam u apoteci mozes da kupis apsolutno SVE bez recepta. Oduvek.


Koliko ja znam, u Srbiji, od 2002 godine, nije dozvoljena prodaja/izdavanje, bez lekarskog recepta, antidepresiva i srodnih lekova. Cak je apotekarima koji ih izdaju/prodaju zapreceno zatvorskim kaznama. Nisam cuo da je ta zabrana ukinuta.

Kako se slabo druzim sa bensedinima, diazepamima i srodnim tabletama, moguce je da mi je promaklo ukidanje te zabrane.

Edited by tomas.hokenberi, 13 April 2009 - 14:33.


#24 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 13 April 2009 - 14:48

S obzirom na tezinu ovih bolesti,a znamo da je svaka vakcina bolest u malom da bi organizam stvarao antitela,mozemo samo da zamislimo do kakvih je promena doslo u tim vakcinama kojima je istekao rok....Dete mojih prijatelja je od vakcine dobilo autizam.



Meni se cini ozbiljniji problem sta su te vakcine uopste i koliki je rizik od nezeljenih reakcija, posebno od tezih posledica. Izgleda da je tesko dobiti taj podatak.
Ovde gde zivim se uveliko pise o mogucem ukidanju zakonske obaveze vakcinisanja obzirom da se ove bolesti, nakon godina nepojavljivanja nijednog slucaja, mogu smatrati iskorenjenim. S druge strane, izlazi na videlo da mnogi slucajevi autizma nisu urodjeni, nego posledica vakcine. Tako da je sve vise roditelja koji izbegavaju vakcinu. Kako se to zakonski resava ne znam, jer nemam malu decu.


Nemojte da pravite bespotrebnu paranoju oko vakcina. Pronalazak (tacnije pocetak masovne upotrebe) vakcina i pronalazak antibiotika su jedni od najznačajnijih izuma savremene medicine. Zahvaljujući njima, oboljevanje i umiranje od zaraznih bolesti, kao glavnih uzročnika smrti do tada, je drastično smanjeno, a životni vek ljudi produžen sa nekih 50-ak god koliko je bio u prošlom veku na blizu 80 koliko je sada. Niko ko iole ima nešto u glavi ne bi trebalo da posumnja u efekat i korist od vakcina. Nisu sve vakcine "bolest u malom", recimo MMR je živa atenuisana (znači da je uzročnik živ, ali nema sposobnost izazivanja oboljenja), ali i kod tih koje jesu, povratak virulencije je nešto što je na nivou statističke greške.

Što se tiče ukidanja vakcinacije, to se radi kada je bolest u potpunosti iskorenjena u celom svetu, a ne samo na nivou jedne države ili kontinenta. To što tamo gde ti živiš Vilhelmina, nema slučaja jedne bolesti, to ne znači da te iste bolesti nema u Indiji ili subsaharskoj Africi npr. Nema ni kod nas difterije već godinama, pa se ne razmišlja o ukidanju vakcinacije jer je ima čak i u nekim istočno-evropskim državama.

E sad, što se tiče neželjenih efekata, naravno da ih ima. Ali, svaki lek, počevši od onih najbanalnijih koje koristimo svaki dan, nosi opasnost od određenih neželjenih efekata, pa i onih potencijalno smrtonosnih i to mnogo, mnogo češće od vakcinacije, pa ne vidim zašto bi neko očekivao da vakcina bude 100% sigurna. Što se tiče veze između vakcinacije i autizma, ona ni u jednoj relevantnoj studiji nikada nije dokazana, pa se te priče svode na nagađanja i rekla-kazala.

Sviđalo se to nama ili ne, ipak se sve svodi na statistiku. Bolje jedan slučaj autizma nego nekoliko hiljada tetanusa. Na nivou društva i populacije, to je prihvatljiv rizik, tj. odnos korist/šteta je dovoljno velik da bi se opravdala pimena vakcina. Naravno, ovo je jako teško objasniti roditeljima deteta koje je imalo neku nuspojavu primene vakcine i ja to razumem, ali je jednostavno tako, ma koliko okrutno zvučalo.

Da se vratim na temu, medicinska sestra, ordinirajući lekar i direktor Doma zdravlja u Kovinu bi po hitnom postupku morali biti smenjeni zbog ovog skandaloznog propusta. A deca moraju da se prate nekoliko meseci i da se naknadno ponovo vakcinišu ukoliko se pokaže da ove vakcine nisu izazvale adekvatan odgovor imunskog sistema, što se lako određuje titrom antitela.

Edited by nvukelic, 13 April 2009 - 14:52.


#25 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 13 April 2009 - 14:49

Koliko ja znam, u Srbiji, od 2002 godine, nije dozvoljena prodaja/izdavanje, bez lekarskog recepta, antidepresiva i srodnih lekova. Cak je apotekarima koji ih izdaju/prodaju zapreceno zatvorskim kaznama. Nisam cuo da je ta zabrana ukinuta.


Tačno.

#26 caka

caka
  • Members
  • 130 posts

Posted 13 April 2009 - 15:39

Od te MMR vakcine ili kako je mi roditelji zovemo ,rodjendanska,dete moje prijateljice je dobilo zauske i oticanje linfnih cvorova na vratu.Toliko o tome da iako je ziva vakcina,kao u ostalom i pertusis,ne daje klinicku sliku bolesti.Lako je osudjivati i procenjivati o tome ko ima u glavi a ko ne jer je protivnik vakcinacije ALI samo do onog momenta dok neko najrodjeniji ne iskusi i onu tamnu stranu medalje.E,onda se drugacije razmislja.Tudja rana ne boli.Da mi je drzava dala pravo izbora svoju decu ne bih NIKADA vakcinisala.Mozemo o ovome dugo polemisati i ja cu uvek biti protiv vakcinacije.Zaista nemam vremena da vam prebacim jedan clanak o vakcinama ali svako koga interesuje moze ukucati VAKCINACIJA ILI KRAVLJIZACIJA? i verujem da ce mu mnogo toga biti jasno.Opisan je istorijat vakcinacije kao i sastav najcescih vakcina.Ko zeli neka procita.I,naravno.Apoteke prodaju sedative,antidepresive i sve ostale slicne lekove BEZ recepta i niko jos nije zavrsio u zatvoru a verujem i da nece bezobzira sto je donesen pomenuti zakon.

#27 Capt.Primetime

Capt.Primetime
  • Banned
  • 250 posts

Posted 13 April 2009 - 15:48

Oh, boze, ja nemam decu ali sam se najezila i maltene rasplakala od vasih komentara, pre svega nisam znala za autizam...Mislim, pretpostavljala sam da posledice mogu biti teske, vakcina nije obicna stvar...
Roditeljima je receno da te vakcine ne mogu da se posalju na Torlak jer, citiram "preostala kolicina nije dovoljna za analizu"!
Ma da, a mi smo glupaci pa cemo da progutamo sve sto nam serviraju...

Autizam je (ako je tačano) samo jedan od efekata koji može biti produkt vakcine. Postoje i gori tj. podjednako loši efekti koji se manifestuju na druge načine. Ja sam za i protiv davanja vakcine jer postoji paradoks jer to je redak primer u medicini u kojem se svesno daje "lek" detetu a koja može izazvati strašne posledice a da pritom dete u trenutku davanja bude apsolutno zdravo.
Drugo, doktori jesu krivi što nisu proverili datum isteka na vakcini ali ovo neka posluži kao podsećanje roditeljima da svako može da pogreši i da su roditelji dužni da provere rok upotrebe lekova koji se daju deci na isti onaj način na koji proveravaju hranu koju kupuju u prodavnici. Odgovornost, ona većinska pripada doktorima ali i jedan mali deo pripada roditeljima.
Verujem da ima dosta onih koji sumnjaju u kvalifikacije doktora koji ih leče, najgora varijanta je da sami sebi budete dokrtor, a ako Vam je nešto sumnjivo u receptu ili dijagnozi ne budite lenji i tražite savet drugog lekara. Ovakva praksa se pokazala veoma kvalitetnom i blagotvornom.

#28 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 13 April 2009 - 16:23

Od te MMR vakcine ili kako je mi roditelji zovemo ,rodjendanska,dete moje prijateljice je dobilo zauske i oticanje linfnih cvorova na vratu.Toliko o tome da iako je ziva vakcina,kao u ostalom i pertusis,ne daje klinicku sliku bolesti.Lako je osudjivati i procenjivati o tome ko ima u glavi a ko ne jer je protivnik vakcinacije ALI samo do onog momenta dok neko najrodjeniji ne iskusi i onu tamnu stranu medalje.E,onda se drugacije razmislja.Tudja rana ne boli.Da mi je drzava dala pravo izbora svoju decu ne bih NIKADA vakcinisala.Mozemo o ovome dugo polemisati i ja cu uvek biti protiv vakcinacije.Zaista nemam vremena da vam prebacim jedan clanak o vakcinama ali svako koga interesuje moze ukucati VAKCINACIJA ILI KRAVLJIZACIJA? i verujem da ce mu mnogo toga biti jasno.Opisan je istorijat vakcinacije kao i sastav najcescih vakcina.Ko zeli neka procita.


Još jednom:

Bolje jedan slučaj autizma nego nekoliko hiljada tetanusa. Na nivou društva i populacije, to je prihvatljiv rizik, tj. odnos korist/šteta je dovoljno velik da bi se opravdala pimena vakcina. Naravno, ovo je jako teško objasniti roditeljima deteta koje je imalo neku nuspojavu primene vakcine i ja to razumem, ali je jednostavno tako, ma koliko okrutno zvučalo.



Manite se Gugla i Kravljizacije, navedite Vi meni jednu relevantnu studiju koja dokazuje vezu autizma i vakcinacije. A što se ostalih neželjenih efekata, naravno da ih ima, ali su retki i iskreno mi je što je i Vaše dete bilo u toj maloj grupi koja je imala tu nesreću, ali to i dalje ne menja širu sliku.

Evo recimo nekih izvoda iz naučne literature, pa koga ne mrzi neka pogleda:

Spoiler! --Click here to view--

A naročito vas molim da pročitate ovo:

"A report in this issue of the Journal (pages 1477–1482) provides an objective analysis of the rates of autism in relation to MMR-vaccination status in a well-defined population of more than half a million children in Denmark, about one fifth of whom had not received the MMR vaccine. This careful and convincing study shows that there is no association between autism and MMR vaccination. Other studies have also found no such association.

Unfortunately, objective data are not likely to put an end to the controversy. Strongly held beliefs are difficult to change. We live in an era in which the public does not have a high degree of trust in the vaccine manufacturers, the government, or the medical establishment. ... Some anti-vaccine groups have received wide publicity, and they try to convince worried parents that avoiding vaccination is "playing it safe." Internet sites are filled with accusations about damage from the MMR vaccine and other vaccines. Some parents tell moving stories about their children who showed the first signs of autism in the months after vaccination. Such experiences have already led to congressional hearings. But however painful these stories may be, anecdotes are not proof. The association of autism with MMR vaccination appears to be only a predictable coincidence, since nearly 90 percent of children in this country receive the MMR vaccine at about 15 months of age.

Unsubstantiated accusations that a vaccine causes harm can have serious consequences. Some people begin to avoid vaccination, increasing the number at risk, particularly in communities where anti-vaccine activists are most successful. Once a vaccine has been tied repeatedly to even an unsupported claim of an adverse effect, costly legal action usually follows, even if the vaccine is eventually proved to be safe. The companies that produce vaccines come to associate vaccines with adverse economic effects for themselves, with little profit and huge liability. Effective vaccines may be withdrawn from the market. It becomes harder to run vaccination programs, including those in developing countries where the needs are greatest.

Those arguing against vaccination forget how bad the illnesses and their complications can be. They forget that in this country before the development of the measles vaccine, thousands of children had severe illness from measles, sometimes resulting in permanent disability. In 1960, 400 children died from measles. But the biggest tragedy is that outside of the developed countries, more than a million children still die from this disease each year. Those deaths are preventable by a measles vaccine that is cost effective and safe. Children everywhere deserve the protection that carefully developed, carefully monitored vaccines can provide against so much disease."



#29 Capt.Primetime

Capt.Primetime
  • Banned
  • 250 posts

Posted 13 April 2009 - 16:30

Odličan post od gospodina Vukelića koji razjašnjava mnoge stvari. Hvala

#30 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 13 April 2009 - 17:18

Autizam je (ako je tačano) samo jedan od efekata koji može biti produkt vakcine. Postoje i gori tj. podjednako loši efekti koji se manifestuju na druge načine. Ja sam za i protiv davanja vakcine jer postoji paradoks jer to je redak primer u medicini u kojem se svesno daje "lek" detetu a koja može izazvati strašne posledice a da pritom dete u trenutku davanja bude apsolutno zdravo.
Drugo, doktori jesu krivi što nisu proverili datum isteka na vakcini ali ovo neka posluži kao podsećanje roditeljima da svako može da pogreši i da su roditelji dužni da provere rok upotrebe lekova koji se daju deci na isti onaj način na koji proveravaju hranu koju kupuju u prodavnici. Odgovornost, ona većinska pripada doktorima ali i jedan mali deo pripada roditeljima.
Verujem da ima dosta onih koji sumnjaju u kvalifikacije doktora koji ih leče, najgora varijanta je da sami sebi budete dokrtor, a ako Vam je nešto sumnjivo u receptu ili dijagnozi ne budite lenji i tražite savet drugog lekara. Ovakva praksa se pokazala veoma kvalitetnom i blagotvornom.


posto je nvukelic sve lepo objasnio (i hvala mu zbog toga), ja moram samo da se umesam u vezi slucaja koji je bio povod za ovu temu - o odgovornisti lekara.

koliko ja znam u srbiji vakcine daje sestra. lekar verovatno samo pregleda dete i utvrdi da li je zdravo ili nije, ali samo "bockanje" uradi sestra. znaci lekar nije u kontaktu sa vakcinom, te zbog toga nema sta ni da proverava rok trajanja.
vakcina se pre davanja inace cuva i o tome i o izdavanju za odredjenu vakcinaciju bi trebalo da vodi racuna glavna sestra.
verovatno postoji i neka kontrola vakciona koje se cuvaju. ko to izvodi - ne znam. vole bih da nam svima neko ko zna to ovde i napise.

u ovo sto sam napisao nisam sasvim siguran, zato bi voleo da neko ko zna kako je organizovano cuvanje vakcina i vakcinacija potvrdi ili opovrgne ovo sto sma napisao.

ali ako je tacno onda lekari nemaju nista sa greskom koji se pominje u naslovnom postu teme. ne branim ja lekare, jer imaju oni druge grehove o kojim bi se moglo raspravljati, ali to definitivno nista u vezi sa vakcinacijom.