Jump to content


Photo
- - - - -

Bankrot Srbije?


  • Please log in to reply
4703 replies to this topic

#991 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 August 2014 - 17:35

-еврообвезнице се продају без проблема, што показује

да страни инвеститори немају перцепцију о неким проблемима
(доспевају нпр 2018-те, 2024-те и сл.)


-сама чињеница да се инвеститори занимају за куповину наших предузећа(попут ЕБРД), говоре о њиховој перцепцији наше привреде.

 

Po kojoj kamati idu te dugogodisnje obveznice? Ajde, bas me zanima.. Evo ti desetogodisnje obveznice drugih zemalja:

http://countryeconomy.com/bonds

 

Portugal koji je katastrofa je 3.8% na 10-godisnje..

Grcka je 6.33% na 10-godisnje..

 

Ajmo sada Srbija:

http://wire.seenews....-t-bonds-432014

2-godisnje za 4%

http://wire.seenews....-t-bonds-431075

3-godisnje za 4.8%

 

Pametnom dosta.. Kakvo crno poverenje - to je kockanje domacih banaka. 


  • 2

#992 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 11 August 2014 - 17:41

Мислим да не разумеш трговачку проблематику,

преговара се о одређеној цени, па ако не успе, аукција се понови.

Можеш да погледаш податке у месечним извештајима Управе и видећеш

колико има проблема са продајом еврообвезница.

Такође, цена наших еврообвезница на светском тржишту је много

бољи индикатор него трећи део методологије спинера хаоса, а то је

напасти свакога ко не спинује пад. (губиш кредибилитет, причаш бесмислице...)

Неће нико Веачар за 1380 евра, то је објективно резоновање?


Edited by Splendini, 11 August 2014 - 17:45.

  • 0

#993 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 August 2014 - 17:46

Такође, цена наших еврообвезница на светском тржишту је много

бољи индикатор него трећи део методологије спинера хаоса, а то је

 

Ponavljam:

Ajmo sada Srbija:

http://wire.seenews....-t-bonds-432014

2-godisnje za 4%

http://wire.seenews....-t-bonds-431075

3-godisnje za 4.8%


  • 0

#994 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 11 August 2014 - 17:53

Да сумирам, ево пар разлога зашто Србија не може да банкротира у следећих годину-две:
-постоје предузећа која могу да се продају
-сама чињеница да се инвеститори занимају за куповину наших предузећа(попут ЕБРД), говоре о њиховој перцепцији наше привреде.
-преговара се са ММФ-ом(па неће ваљда да нам дају новац ако мисле да не може да се врати?
можете да погледате биографије УО и ИО на интернет страницама сваке банке, њих Гант ниподаштава, ма нема везе,
паметнији је Гант залепљен селотејпом за столицу без дана радног стажа са својим образовањем, него људи са вишедеценијским искуством и образовањем.

 

Is this for real?

 

Mobilnu telefoniju i elektroprivredu ce kupiti svako u svakoj zemlji sveta, to svuda radi.

Koliko znam interesovanje je samo za takva preduzeca. a za nesto tipa FAS, Zelezara, Ikarbus-Mercedes treba da dodamo par stotina miliona evra.

 

Nikada nisam rekao da su oni glupi, rekao sam da su izuzetno pametni "ali za sebe", tako da ti ne citiras ono sto sam rekao.

A izgleda glupo kada sebe pokusaju da predstave pametnim narodu koji zapravo vidi da je sve gore.

 

"Većinu brokera zaista ne zanima da ekonomija bude dovedena u red, da se sredi situacija, naš posao je da pravimo pare iz takve nesređene situacije, da zaradimo na krahu svetske ekonomije", rekao je Rastani.
"Ja lično već tri godine sanjam ova trenutak. Svaku noć idem u krevet i sanjam još jednu recesiju", iskreno je izjavio on, dodavši da nisu samo brokeri oni koji će izvući korist iz krize.
"Kada tržište doživi krah...ako znate šta treba da učinite, ako imate pravi plan, iz toga možete da zaradite veliki novac", ukazao je on.

http://www.blic.rs/V...Saks-a-ne-vlade

 

Gledaju ljudi i dzipove, ti si recimo rekao kako je super investicija kupiti stan, pa sada oni iz Dr Ivan Ribar koji su pazarili "svoj stan" gledaju iz privatnog stana Dulica koji je dzipom posao na letovanje i Cedu i ostale iz Energoprojekta, banaka i slicnih.

Potpuno ja tebe razumem i ne smatram te glupim, ali ta bezvezna igra brojkama gde pricas kako zaduzivanje ne vodi u propast je i za osnovnu skolu debilna. Narocito kad se konstantno zaduzujes za nesto sto uopste ne stvara novi kapital, vec se samo pojede.

 

Jos uvodis ekonomiju raseljavanja gde ce deca da odu da salju pare ovde.

Pa da li shvatas o cemu pricas?


  • 1

#995 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 11 August 2014 - 17:55

За Луција:

 

Степен реализације може да буде и индикатор колико си у проблему.

Ако си у великом проблему лако дајеш високу камату.

Ако ниси у проблему имаш бољу преговарачку позицију.

Тако да мањи степен реализације може да значи једноставно тврђу преговарачку позицију.


  • 0

#996 Lucius Tarquinius

Lucius Tarquinius
  • Members
  • 227 posts

Posted 11 August 2014 - 17:56

 

Мислим да не разумеш трговачку проблематику,

преговара се о одређеној цени, па ако не успе, аукција се понови.

 

Ista cena, ista rocnost - 100% realizacije. Danas - 40% realizacije. I tebi tu nema nikavih problema?

 
На аукцији трогодишњих државних обвезница деноминованих у еврима Републике Србије, одржаној 23. јануара 2013. године, понуђен обим емисије износио је 30.000.000 евра.
 
Укупан обим тражње износио је 42.856.000 евра, односно 142,85 одсто обима емисије. Реализовано је 30.000 комада државних обвезница укупне номиналне вредности 30.000.000 евра, што представља 100,00 одсто обима емисије.
 
Државнe обвезнице су продате по стопи приноса од 4,875 одсто на годишњем нивоу, а на наплату доспевају 25. јануара 2016. године. Датум доспећа купона (4,875% годишње) је 25. јануар. Исплата купона вршиће се годишње до датума доспећа

  • 0

#997 Lucius Tarquinius

Lucius Tarquinius
  • Members
  • 227 posts

Posted 11 August 2014 - 17:58

Степен реализације може да буде и индикатор колико си у проблему.

 

Ja tebe nista ne razumem.

 

Pa zar pre par postova nisi napisao da "investitori ne percipiraju nikakve probleme"?


  • 0

#998 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 11 August 2014 - 18:08

Крајње је једноставно, у проблему си, даш високу камату и имаш висок степен

реализације. Супротно од тога, ниси у проблему, дајеш неповољнију камату и

имаш мањи проценат реализације.

 

А погледај ко су инвеститори незналице:

 

https://www.ceemarke...d/243576/page/1


  • 0

#999 Lucius Tarquinius

Lucius Tarquinius
  • Members
  • 227 posts

Posted 11 August 2014 - 18:14

Kamata je ista. Ali se traznja za godinu dana prepolovila.


  • 1

#1000 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 11 August 2014 - 18:24

А погледај ко су инвеститори незналице:

 

https://www.ceemarke...d/243576/page/1

 

Sad nam lepo objasni strucno.

Cemu sluzi kupovina obveznica u svetu, da li zaista zbog puke zarade ili neceg drugog?

Amerika kupuje nase obveznice da bi zaradila "na kamati"?

Toliko je isplativa Srbija?

 

Kina kupuje americke dugove? Zbog isplativosti kamata?

http://www.blic.rs/V...americkim-dugom

 

Nemacka se zaduzuje sa negativnom kamatom? Investitor ulaze zbog isplativosti kamate?

http://www.blic.rs/V...u-kamatnu-stopu


  • 1

#1001 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 11 August 2014 - 21:09

Tacno je, oboje smo kupili stanove, i nijedno nije na kredit (doduse i ona i ja imamo dugove, ali bolje i to nego Banci). Al uzeti nas kao argument da nije kriza, malo je nerealno. Ni meni ni njoj nije kriza. Imamo za letovanje svake godine (ne za neko besno letovanje ali za standardno srpsko se ima). Skupice se ponekad i za neki Pariz i to (ne naravno svake godine), ali to ne znaci da sve vise ljudi vidjam da kopaju po kontejnerima, svadjaju se sa prodavacicom sto im je odsekla 160 grama parizera a oni trazili 150 i slicno. Drzava je u teskom s(t)®ranju, iako smo i sestra i ja kupili stanove i ni ona ni ja ne delimo (bar ne u potpunosti) sudbinu vecine. Ja niti kukam niti imam razloga, ali dok ne budemo strasno sokirani sto je neko prebio radnike EDB-a koji su dosli da seku struju, i dokle god je to "uobicajena" vest, dotle je teska kriza u drzavi i dotle se ne moze reci da je bolje.

 

Samo da se nadovežem (i ništa se tu na tebe ne odnosi, Mirke, već govorim, uopšteno). Tu leži problem. Situacija u državi jeste možda katastrofična, ali oni, koji su u najgorim *ovnima, ćute i gledaju kako da prežive. Kupovina stana im je na zadnjem mestu u listi prioriteta, jer ne bi mogli ni stan po 300 Eur/m2 da plate. A u njihovo ime dreku "držte lopova (zlog vlasnika stana, koji neće da spušta cenu)" dižu upravo oni, koji imaju nekih 50 do 100k u šteku, relativno pristojne i isplative poslove i sasvim sigurno nisu ugroženi. To je kao da je lisica pravobranilac kokošaka. Da je stvarno po širokim narodnim masama, udarili bi oni verovatno rado i malo šire a ne samo po vlasnicima stanova. Neka imaju to svi u vidu, koji zagovaraju nekakvu "pravdu".

 

Možda bi bilo korektno da svako pošteno predstavi svoju situaciju, a ne da izigrava pravobranioca širokih narodnih masa, kojima ni po kojem parametru ne pripada. Što svi pravobranioci širokih narodnih masa ne kažu jednostavno pošteno: da, mi nismo ugroženi i imamo para, ali ne dovoljno za lokaciju koju želimo ili veličinu stana koju želimo, ili želimo jednostavno da nam ostane koja kinta za kvalitetno opremanje ili neki odmorčić na Siciliji. Ili, želimo jednostavno po sebe najpovoljniji mogući posao da sklopimo. To je sasvim O.K. stav. Korektan i normalan. Kukumavčenje zašto situacija zle vlasnike stanove ne primora već jednom na drastično spuštanje cena, pa onda kilometarsko obrazlaganje da su svi ionako nepošteno i za džabe došli do imovine, da su ovakvi ili onakvi, da ne plaćaju poreze, ne održavaju zgrade, da je celom okruženju život zbog njih ugrožen, da vlada bela kuga (who cares about that, anyway), da je ovako ili onako, pa konstantno postovanje internet oglasa za gajbe u potkrovljima i suterenima i postovanje kojekakvih statistika kao krunski dokaz (za šta, BTW), etc...  To je malo dvolična priča. Ako imaju neki drugi interes ili ih je situacija pritisla, neki prodavci će postati "realni". Drugi mogu da se zainate i ne spuštaju (i prodaju) ikada. Eto, može im se. I šta sa time? Njihova imovina, njihova stvar. To se drugih ne tiče. Kupiš od onog, koji hoće da ti proda pod uslovima, koji ti odgovaraju. Prosto i jednostavno. A onog drugog zaboraviš i ne baviš se njime kilometarskim disertacijama.

 

I ja sam se debelo okoristio krizom u Grčkoj. Tačka. Bez dodataka. Bez potrebe da nađem lažna moralna opravdanja i opljunem prodavca. Ili da kukam, što nisam još bolje prošao.

 

Sorry Mirke, ne odnosi se na tebe, samo sam nadovezao na Splendinijev post, jer me dvoličnost u zemlji i na forumu nervira. Koliko se sećam, neki su i zbog lažnog predstavljanja popili ban. Baš su svi ovde zabrinuti za sudbinu širokih narodnih masa i države. Biće, ali malo morgen.


  • 0

#1002 mirke1982

mirke1982
  • Members
  • 448 posts

Posted 11 August 2014 - 21:53

@akiro aj ovako. Kupio sam stan, tacka. :) I dalje mislim da su porezi na stan mali, a cene stanova previsoke iako bar za sad ne planiram neku investiciju u stan u narednih 20 godina. Nisam ugrozen, nikad nisam ni rekao ovde da jesam, vec samo da su stanovi preskupi. I ja sam svoj preplatio jer ne mogu vise da cekam (moj utisak bar da sam preplatio, ko sto smo vec rekli nema realno nerealno). Kum mog dede po majci (inace divan jedan covek), cekao samnom lokalni bus u Va i zafalilo mu 15 din za kartu. Ja mu dao 50, on mi vratio 35 od kusura i rekao da ce mi obavezno vratiti i tih 15. I vratio mi tih 15 posle 3-4 meseca kad smo se ponovo videli. Ja naravno i zaboravio da mi je "duzan". Jedan taksista u Va me doveo iz grada pretprosle godine kuci racun CEO bio 125 dinara (primeti da je ovde u Bg start veci). Zahvaljivao mi se ko da sam mu kucu poklonio kad sam mu dao 150. Odem u poslasticarnicu isto u Va, kugla sladoleda 30 din. Popili zena i ja i po limunadu i po sladoled i izaslo ukupno 260 din, ja mu dam 300 i naravno necu kusur, on izracuna da je mnogo da ga toliko castim i stavi jos jednu kuglu sladleda. <oj kum na vencanju kog volim kao brata iako nismo u srodstvu, a verujem i on mene za poklon mi donosi 100 evra i gleda u pod jer NEMA vise. Ne zam za tebe al ovih ljudi meni nesto zao.

 

I jeste mi zao sto nisam prosao jeftinije za stan da ne bude zabune. Al da je tuga u drzavi jeste i zao mi sto je tako. Eto.


  • 0

#1003 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 August 2014 - 21:59

Ja odmah da priznam Akiru (a nikada nisam ni krio) da sam od onih sto nisu ugrozeni, sto imaju nesto para i sto nece da preplate nista u svom zivotu, a kamoli stan u zemlji pred bankrotom. I nije mi zao da se okoristim od tudje nesrece, jer ni tom drugom ne bi zao da se okoristi od moje. Eto - judge me.. I don't care. 

 

Zivot je surov i ne mazi nikoga, zasto bih ja svoj trud manje cenio - pare koje imam sam zaradio sa dvoje dve ruke i ne dam ih umisljenom prodavcu koji u zivotu nije zaradio za stan u kome zivi. Cekam da mu zaigra mecka, naravno.. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 11 August 2014 - 22:01.

  • 3

#1004 mirke1982

mirke1982
  • Members
  • 448 posts

Posted 11 August 2014 - 22:19

Ja odmah da priznam Akiru (a nikada nisam ni krio) da sam od onih sto nisu ugrozeni, sto imaju nesto para i sto nece da preplate nista u svom zivotu, a kamoli stan u zemlji pred bankrotom. I nije mi zao da se okoristim od tudje nesrece, jer ni tom drugom ne bi zao da se okoristi od moje. Eto - judge me.. I don't care. 

 

Zivot je surov i ne mazi nikoga, zasto bih ja svoj trud manje cenio - pare koje imam sam zaradio sa dvoje dve ruke i ne dam ih umisljenom prodavcu koji u zivotu nije zaradio za stan u kome zivi. Cekam da mu zaigra mecka, naravno.. 

Isto ko sto bi taj prodavac voleo da se poruse svi stanovi sem njegovog pa da moze da ga ceni 100000 evra po kvadratu, al taj scenario je malo tezi :)


  • 0

#1005 Lucius Tarquinius

Lucius Tarquinius
  • Members
  • 227 posts

Posted 11 August 2014 - 22:19

Što svi pravobranioci širokih narodnih masa ne kažu jednostavno pošteno: da, mi nismo ugroženi i imamo para, ali ne dovoljno za lokaciju koju želimo ili veličinu stana koju želimo, ili želimo jednostavno da nam ostane koja kinta za kvalitetno opremanje ili neki odmorčić na Siciliji. Ili, želimo jednostavno po sebe najpovoljniji mogući posao da sklopimo.

 

Ponovo moram da priznam da ne razumem. Kakvo je naravoucenije ovog posta?

 

Niti sam nekome pravobranilac, niti kukumavcem, vec iznosim svoje misljenje i svoja predvidjanja.

 

Da li me to sto nisam ugrozen i sto navodno imam 50-100 000 evra diskvalifikuje za ucesce u raspravi?

 

Kakvog uticaja na diskusiju ima moje javno priznanje takvih cinjenica?

 

A na drugom polu imamo Splendinija koji nipodastava Gantovo misljenje jer se covek valjda vozi gradskim prevozom (odakle to zna nemam pojma, valjda mu se javlja... onako, iz duse...) Po Splendiniju pravo da iznesu svoje misljenje imaju jedino vlasnici dzipova sa zatamljenim staklima.


  • 1