Jump to content


Photo
- - - - -

Položaj radnika na crno


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
169 replies to this topic

#106 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 17 March 2009 - 17:54

U mojoj firmi je za 11 godina inspekcija rada bila samo jednom, a tržišna i finansijska bar jednom svake godine...
Neko ko nema posao i živi na ivici siromaštva pristaje na bilo kakve uslove. Pa prvi "loš" uslov na koji neki pristaju je da rade plate od 10-15000 - ja za te pare ne bih radio, ali i da ostanem bez posla moja elementarna egzistencija ne bi bila ugrožena i mogu sebi da dozvolim da budem probirljiv. Šta da radi neko ko nema alternativu?

A što se tiče piraterije, naveo sam taj primer jer se radi samo o nečijoj dobroj volji. Prodaja na ulicama nije skidanje sa interneta pa da treba neka visoka tehnologija i obučeni ljudi da bi se dokazala i sprečila. Za sprečavanje "ulične" piraterije je dovoljan jedan priučeni policajac-kursista u svakom gradu, a opet se ništa ne radi...

Edited by namcor, 17 March 2009 - 17:55.


#107 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 17 March 2009 - 17:56

Mango, ti pricas o recesiji, a to nema mnogo veze s mojim prethodnim postom. U Hrvatskoj se dogadja paradoks; nezaposlenost je velika, a posla ima. Ne samo teskih fizickih poslova, nego u manjim sredinama traze lijecnike (u Dalamciji je konstantan manjak doktora), ucitelje, profesore, itd. ali nitko ne zeli mrdnuti dupe iz Zagreba, cak ni kad im se nude dodatni povoljni uvjeti poput jeftinih stanova. Radije ce biti prijavljeni na birou i primati socijalnu pomoc, nego raditi. U tome je problem. Slicnu situaciju je imala Madjarska, pa su problem rijesili na nacin da je svakome tko je bio prijavljen na birou, a odbio posao koji mu je ponudjen, uskracena socijalna pomoc. I pogodi sto se tad dogodilo.



ta ti prica sjajno izgleda. znaci, budem li htjela zaposliti se kao na primjer profesorica engleskog jezika, dovoljno je samo da zelim raditi u nekom malom mjestu u hrvatskoj i dobit cu jeftini stan i nadnicu dostojnu prezivljavanja.

sto se ja i cemu uopce brinem ovdje u kanadi?

cemu stednja, rad, planiranje, maltretiranje od 9-6..7 koje uopce nije vrijedno jer je sve ovdje proizvoljno i ovisi o mudonjama koji sebi dijele bonuse?

u hrvatskoj je moja buducnost. :ph34r:

#108 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 17 March 2009 - 18:18

U mojoj firmi je za 11 godina inspekcija rada bila samo jednom, a tržišna i finansijska bar jednom svake godine...

u firmi u kojoj radim za četiri godine inspekcija rada, a bogami ni finansijska ni tržišna, nije bila ni jednom ali to ne znači da se svi porezi i doprinosi ne uplaćuju na vreme i u punom iznosu. i ne samo za zaposlene, već i za sve autorske ugovore i slične zabave.

Neko ko nema posao i živi na ivici siromaštva pristaje na bilo kakve uslove.

bold je bio moja poenta.

#109 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 17 March 2009 - 18:50

...a koja je alternativa - da ne radi i umre od gladi.
"Pristaje" je možda i nekoretkan termin koji sam nespretno upotrebio - pre bi bilo ispravno reći "prinuđen da prihvati".

#110 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 17 March 2009 - 19:01

"Pristaje" je možda i nekoretkan termin koji sam nespretno upotrebio - pre bi bilo ispravno reći "prinuđen da prihvati".


bold je moja poenta. :ph34r:

#111 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 17 March 2009 - 19:12

A moja poenta je da je prinuđen...

#112 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 March 2009 - 19:23

cemu stednja, rad, planiranje, maltretiranje od 9-6..7 koje uopce nije vrijedno jer je sve ovdje proizvoljno i ovisi o mudonjama koji sebi dijele bonuse?

Sta je mango zaobisli te sa bonusom prosle godine :ph34r:

A moja poenta je da je prinuđen...

More da vidis kako bi se situacija promenila ako bi se doneo zakon koji bi kaznjavao ne samo poslodavce nego i radnike koji rade neprijavljeni.Povecao bi se izbor mogucnosti i prosirila svest o gradjanskim duznostima samo tako.

#113 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 17 March 2009 - 19:31

More da vidis kako bi se situacija promenila ako bi se doneo zakon koji bi kaznjavao ne samo poslodavce nego i radnike koji rade neprijavljeni.Povecao bi se izbor mogucnosti i prosirila svest o gradjanskim duznostima samo tako.


Ehehe, e to nece da moze... Ovde je bila debela kuka i povika sa svih mogucih politicko-ideoloskih strana kad se predlozilo da se gradjani koji ne uzmu fiskalni racun - kaznjavaju... Na kraju se od toga odustalo... A da se takav rezim zadrzao samo godinu dana, sad ne bi pricali o tome da gro preduzetnika ne izdaje fiskalni racun... Od te `gradjanske skole` drustvo u Srbiji ima zavrsen samo mali odmor...

#114 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 17 March 2009 - 19:33

A da donesemo i zakon da se kažnjavaju žrtve fizičkih napada ili silovanja koje se boje da prijave nasilnika? Ili da se kažnjavaju žrtve trgovine ljudima? Ili žrtve zlostavljanja u porodici?
Radnik je žrtva, jer su mu uskraćena određena prava i prema njemu se u ovakvim slučajevima i treba odnositi kao prema žrtvi.

#115 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 March 2009 - 19:41

A da donesemo i zakon da se kažnjavaju žrtve fizičkih napada ili silovanja koje se boje da prijave nasilnika? Ili da se kažnjavaju žrtve trgovine ljudima? Ili žrtve zlostavljanja u porodici?
Radnik je žrtva, jer su mu uskraćena određena prava i prema njemu se u ovakvim slučajevima i treba odnositi kao prema žrtvi.

Pazi boga ti.Pa daj da sudimo i poslodavcu za trgovinu ljudima ili recimo zlostavljanje porodice.Jel moze i to posto ti se razmisljanje krece u tom pravcu.
Sta je sa onima koji rade neprijavljeni a primaju i socijalnu pomoc?Jel to barem neki prekrsaj ili bi trebalo da im daju i pohvalnicu.Ti mislis da ako te recimo u Nemackoj ukebaju da radis za kes samo poslodavac plati kaznu a ti onako izaces kao da se nista nije desilo.

#116 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 17 March 2009 - 19:41

A da donesemo i zakon da se kažnjavaju žrtve fizičkih napada ili silovanja koje se boje da prijave nasilnika? Ili da se kažnjavaju žrtve trgovine ljudima? Ili žrtve zlostavljanja u porodici?
Radnik je žrtva, jer su mu uskraćena određena prava i prema njemu se u ovakvim slučajevima i treba odnositi kao prema žrtvi.



Mešaš babe i žabe! Radnik nije žrtva, radnik potpisuje ugovor sa poslodavcem i ima izbora, niko ga ni na šta ne prisiljava! To što je neobavešten, polupismen i totalno nezainteresovan da poravi svoj položaj je njegov problem, a ne problem poslodavca. Jasno je da je poslodavcu u interesu da se radnik ne buni, ali, ako to nije u interesu radnika, neka se postara o svom interesu. Samo o deci neko treba da se brine, svi postali mogu i treba da se brinu sami o sebi. Govoriti da su radnici žrtve znači lišiti ih prava da se bore za sebe i brinu o sebi, a to je pravo koje svakom odraslom čoveku po prirodi pripada. Stavljajući ih pod pokroviteljstvo, ne činiš im uslugu, već ih stavljaš u položaj kmetova. Taj položaj nije primeren XXI veku.

#117 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 17 March 2009 - 19:51

Kakav ugovor potpisuje radnik koji radi na crno?

Edited by namcor, 17 March 2009 - 19:51.


#118 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 17 March 2009 - 20:27

nikakav. on svojom slobodnom voljom prihvata okolnost da ne potpisuje ugovor o radu. :ph34r:

#119 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 17 March 2009 - 21:13

Sasvim tačno! Mene svakog leta zapanji činjenica da neam dovoljno radnika za poljoprivredu, iako su dnevnice odlične. I nije samo to...

Kolike su, ako nije tajna. :ph34r:

#120 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 17 March 2009 - 21:53

nikakav. on svojom slobodnom voljom prihvata okolnost da ne potpisuje ugovor o radu. :ph34r:

Kada je nekome ugrožena elementarna egzistencija, ne možemo govoriti o slobodnoj volji, nego o nužnosti.

Vidim da se vrtimo u krug i da je dalja rasprava izlišna, ali formalno-pravno krivica je poslodavčeva, odgovornost za prijavu radnika i plaćanje doprinosa i poreza je njegova, a sve ostalo je prazno moralisanje i razmetanje kao kada su u onoj anketi eventualnoj vojnoj akciji za povratak Kosova u pravni sistem Srbije u najvećem procentu podršku dali penzioneri i domaćice...