Jump to content


Photo
- - - - -

Položaj radnika na crno


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
169 replies to this topic

#46 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 16 March 2009 - 19:46

Ne shvatam kako su pojedini toliko bezosećajni i nadmeni.


Strasno. A posla uvijek ima, samo je mnogima ispod casti da budu konobari, cistaci, whatever. Nego sjede, kukaju i rade na crno. Nemam suosjecanja jer sam bila, snimala, i znam kako izgleda. Ljudi su uglavnom lijene guzice i ocekuju da im drzava;
nadje posao, osigura dobru placu, da im sagradi kucu, stan, da ih ozeni/uda, da ih pocasti penzijom; ukratko, filozofija na ovim prostorima je "ja sam tu, pomozi mi". Sve drugo je cista laz.

Edited by Ziza, 16 March 2009 - 19:49.


#47 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 March 2009 - 20:02

Rad na crno je savrsena stvar koja na Balkanu savrseno funkcionira. Imala sam prilike u vise navrata iz prve ruke prisustvovati ovom prizoru;
"Pa znate kako je, primam xx tisuca pomoci od drzave, a ako me prijavite to ce mi propasti. Vise mi se isplati da zaradim "na ruke".

Amen na ovo.Problem sa nasim svetom je u tome sto mnogo vole to na ruke pa tako i u inostranstvu.E tako celog zivota love neke poslove gde moze da se zaradi "cisto" a jebes penziju jer ko ce jos na to da misli.Onda vreme prodje pa kada dobiju penziju od $300 pocne kuknjava kako je to malo a zaborave na onu "cistu" zaradu.
A u pravu si i za duzinu radnog dana.Ja ne mogu da se setim kada sam zadnji put proveo 8 sati na poslu

#48 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 16 March 2009 - 20:08

Najveci problem je u ljudima, u masi, u narodu. U poimanju rada, zarade i drzave. Mi zapravo nemamo pojma sto znaci - RAD, niti smo (velika vecina) ikad na radnom mjestu proveli satnicu od npr. 9 ujutro do 19 navecer, a koja je posve uobicajena u vecini zemalja EU, ili bolje receno na Zapadu. Mi ne znamo sto je trud, rad i zarada. Mi naprosto nemamo pojma. Samo kukamo i kakimo. To je JEDINO sto nam dobro ide.




pa eto, ja provodim te sate, i mnogi oko mene provode te sate i mnogi koji su ovdje radili i mnogi koji jos rade su vidjeli kako im dekade rada nestale u ovom "krashu" trzista.

docim se bonusi mudonjama koji su sve i skrivili i dalje dijele.

i ne pricamo, da se razmijemo, samo o privatnim ustedama, nego o penzionim fondovima u koje su ti koji su jako radili posteno ulagali i kojima su i drzavi takodje sve doprnose palcali i igrali "na cisto" a ne "na crno" - i sve takodje otislo u turac.

okreni, obrni, radio, ne radio, nabiju te na turac.

#49 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 16 March 2009 - 20:26

Meni je mnogo cudnije to sto su se potlaceni radnici u mesari pozalili Subious-u i izneli mu do u tancina kako ih poslodavac eksploatise, cak mu rekli i platu. Njemu, minimalisti, koji ako i ode do mesare, ode jedared u mesec dana.... I pritom potpuno svesni da on sad moze da prijavi njihovog poslodavca i da oni ostanu bez posla... Aham...

Vidim samo dva moguca objasnjenja za ovu pojavu:
1.radnici se zale svakom ko im se pojavi na vratima, a ko je spreman da slusa, u nadi da ce nekom upaliti lampica pa ce uraditi ono sto oni sami ne smeju (prijaviti inspekciji).
2. u pitanju je rasprostranjena a veoma nesimpaticna pojava da se izlije svoja tuzna sudbina pred bilo koga, pa i nekog ko je samo dosao da kupi virsle. U tom slucaju se neocekuje nikakva akcija, (naprotiv, to bi bila katastrofa), samo saosecanje tipa ccc,-da-da-slatka-moja-vidis-ti-kuda-ide-ovaj-svet-koliko-sutra-sve-ce-nas-naterati-da-radimo-na-crno-dok-ne-crknemo.
Mozda ljude treba otvoreno pitati sta bi u stvari hteli. I da ne bude zabune, ja ne osudjujem ljude sto rade na crno, bolje je i to nego da ne rade, ali ako je u pitanju samo kukam-dakle-postojim, moze da prodje i bez toga.

#50 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 16 March 2009 - 21:03

Strasno. A posla uvijek ima, samo je mnogima ispod casti da budu konobari, cistaci, whatever. Nego sjede, kukaju i rade na crno. Nemam suosjecanja jer sam bila, snimala, i znam kako izgleda. Ljudi su uglavnom lijene guzice i ocekuju da im drzava;
nadje posao, osigura dobru placu, da im sagradi kucu, stan, da ih ozeni/uda, da ih pocasti penzijom; ukratko, filozofija na ovim prostorima je "ja sam tu, pomozi mi". Sve drugo je cista laz.

Sede, kukaju i rade na crno??? Ne sede, nego rade. Kada pominješ konobare, kod nas najveći broj konobara radi na crno...
Ja ne kažem da nema i takvih koji neće da rade, naročito mlađih kojima je lakše da povremeno nešto ukradu ili da vise po kladionicama i da se kockaju tatinim parama sve u nadi da će pogoditi pravu kombinaciju, ali ima ljudi koji rade puno radno vreme, pa i preko toga, imaju 2-3 slobodna dana u toku meseca, rade praznicima i nedeljom i to im se ne plaća dodatno... i sve to moraju da podnose jer nemaju alternativu, ne mogu sebi da dozvole da 2-3 meseca ostanu bez posla isterujući pravdu, jer nemaju druge prihode... pojedini poslodavci čak kažu zaposlenima da su ih prijavili, a to ne urade, ili prijave jednog radnika kako bi imali pokriće, a ostale ne... znam za slučaj gde je vlasnik uplaćivao doprinose za ženu koja uopšte nije radila u firmi, a zaposlenima nije... mnogi "biznismeni" se pored "legalnog" bave i raznim sumnjivim poslovima i imaju obezbeđenja jača od predsednikovog - koji radnik će takvog prijaviti inspekciji i rizikovati svoj život.
U krajnjem slučaju, za rad na crno je i zakonski odgovoran poslodavac, a ne radnik, jer i zakonodavac smatra da je radnik u ovom slučaju "slabija strana", pa "pravedni gnev" treba da bude okrenut ka poslodavcima.
Nemojmo se ponašati i govoriti kao da je ovo Švajcarska, da je sve sređeno i na mestu, a ljudi rade na crno iz čistog mazohizma.

#51 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 16 March 2009 - 21:17

poslodavac je uvek odgovoran za rad na crno.

#52 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 16 March 2009 - 21:22

Postoji i podvarijanta, sa probnim radom. Prime te na tri meseca, i kad prodje taj period tzv probnog rada, obeca ti regularan prijem i prijavljivanje. Medjutim nakon tog perioda, dobijes shut, a angazuje se drugi , opet na tri meseca, i tako u krug. Periodi mogu biti i kraci

#53 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 16 March 2009 - 21:35

Stanje stvari :
Na blogu Saše R. na b92

U Srbiji ima oko 2.000.000 zaposlenih. Pogađate, država je najveći poslodavac. Za državu direktno radi oko 450.000 ljudi: policija, prosveta, vojska, zdravstvo, lokalna samouprava, državna uprava. Za razna javna preduzeća, što republička, što lokalna, njih preko 500, i društvena preduzeća, njih ... (taj broj se ne zna baš pouzdano), radi još oko 350.000 ljudi. Tako da nam u privatnom sektoru ostaje oko 1.200.000 zaposlenih.

+ Penzioneri kojih ima oko 1.600.000 takođe po njegovoj proceni.
+ Nezaposleni / svi oni koji se tako vode/1-1.5 milion

Monopol i konkurentnost
Da se ograničim samo na zaposlene u javnom i privatnom sektoru.Javni sektor nema konkurencije u svom poslovanju,plate zaposlenih ostvaruju se iz budžeta /za službe/i iz poslovanja JP jer su jedini ponuđači dobara i usluga.Za razliku od od ovog sektora privatni preduzetnici i zaposleni kod njih rade pod krajnje tržišnim uslovima, u uslovima veće ili manje konkurencije u zavisnosti od delatnosti kojom se bave njihov status je neizvestan zbog mnoštva sličnih dobra/proizvoda ili usluga.
Takođe privatno preduzetništvo je opterećeno nelojalnom konkurencijom u vidu prodaje proizvoda i davanja usluga na sivom tržištu.Primer za to je klasična "buvlja" pijaca gde se prodaje dobro koje nije opterećeno porezom na promet/tzv.pdv-vat/i radnom snagom koja nije prijavljena.Drugi primer može biti kućna delatnost,gde pojedinci upošljavaju radnu snagu bez prijave i posle takođe prodaju dobra bez poreza,recimo u tekstilnoj industriji.Treći primer može biti fušeraj,kada majstor koji radi u nekom preduzeću ode dodatno da sredi struju,popravi cev .sagradi kuću,ošiša komšinicu,crpi fekalnu vodu iz septičke jame koristeći kamion poslodavca...

Znači, ljudi koji su se odvažili da ne čekaju da im država reši zaposlenje i egzistenciju trebala bi da je motor pokretač svakog društva jer relativno malim brojem zaposlenih oni su mobilni i sposobni da prilagode svoje poslovanje većim preduzećima.Videti pod zastavu koja je za svoje komponente ugovarala kooperaciju sa privatnim sektorom.

Privatni poslodavci trebaju stabilne uslove poslovanja i uglavnom drže do svoje radne snage koja je obučena i nerado menjaju radnike jer je potrebno vreme da novi radnici postignu te veštine i umešnost.

Sa druge strane nameti države su nerealni jer pored plata poslodavci izdvajaju za doprinose + 62.5 % i mnoge druge namete,ekološke takse,zaštita na radu,taksu za isticanje firme.U uslovima kriza nezaštićeni poslodavac je prinuđen vršiti
radnje koje ga baca na tanku nit između legalnog poslovanja koja iscrpljuje njenu supstancu i dovode ga na ivicu da i on postane socijalni slučaj.

Ovaj tekst nije pisan sa namerom da opravda nelegalne radnje privatnih poslodavaca već da ukaže na probleme koje svaki od njih može da ima.Ako država propiše i sprovodi mere da eliminiše sivo tržište ,da napravi veću bazu radnika koji smanjenim nametima postiže isti efekat popunjenosti budžeta onda država skida balast sa poslodavaca koji su tretirani kao nemoralni,nečasni i lopovi.Ali ne može samo slab privatni sektor da ponese teret popune budžeta.

Država je odgovorna da stvori ravnopravne uslove poslovanja,da smanji rashode budžeta shodno vremenima u kojem živimo i da polaže račune za rapolaganjem zajedničke imovine.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da li u ovoj zemlji bilo šta funkcioniše kako treba?
U situaciji kada je velika nezaposlenost pristajanje na loše uslovi za radnike nije samo stvar ličnog izbora nego često i nužnosti. Ponekad nema drugog posla sem na crno, a čoveku koji nema druge prihode ne možeš reći da je neki izbor umiranje od gladi ili rad na crno, naročito ne kada postoji još 1500000 ljudi koji bi radili bilo šta pod još gorim uslovima i za manje pare... Prijaviti bilo kakvo kršenje zakona jeste prvi korak, ali se često opravdano postavlja pitanje da li će konkretni radnik time ostvariti svoja prava ili će sebe dovesti u još goru situaciju...

Tačno...

Btw. da li je hipoteticki moguce da radnici imaju sanitarne knjizice i obavljen pregled, iako rade na crno?

Da,obnavlja se svakih 6 meseci i sanitarna inspekcija prilikom kontrole obično traži da li je obavljen pregled dok je ređe da traže ugovor o radu i prijavu.

Dakle, stanje je takvo kakvo je, imamo ogromnu masu ljudi spremnih da rade na crno sto poslodavci normalno eksploatisu, i nijedan od tih radnika ne zeli da prijavi svog gazdu da ne bi izgubio `tesko nadjen posao`, i sta predlazes da se tu uradi? Evo sta imas od premisa:
1) Da neko drugi prijavi doticnog poslodavca-tiranina - time dobijas isti efekat kao i da ga je radnik prijavio
2) Da drzava pojaca kontrolu i inspekcije - i da se za godinu-dve detaljno proveri svaki poslodavac opet dobijes isti efekat + sto ce mnogi prestati da budu poslodavci jer dadzbine koje ova drzava trazi ne mogu da se namire

U oba slucaja imas apsolutno isti rezultat - jos vecu nezaposlenost, al' ono sto ce ostati zaposleno je barem legitimno pa onda mozemo da znamo pravo stanje stvari a ne da se ovde bacamo ciframa od par stotina hiljada do par miliona nezaposlenih. Drzava je u svakom slucaju svoj deo posla odradila - postoje zakoni, postoje inspekcije, postoje institucije kojima se mogu eksploatisani radnici obratiti, sta dalje ocekujes? Drzava namerno ne forsira sva donesena pravila, jer kad bi se to sprovodilo by the book i kad ne bi postojala siva ekonomija tek tad bi bilo veselo. Naravno da drzava moze jos da pomogne tako sto ce da smanji namete da bi neko actually mogao da vodi biznis by the book, al' od cega da se onda izdrzava onoliki drzavni aparat... Catch 22, neko mora da ostane bez posla jer je prenaduvana zaposlenost za nase standarde...

I ovo je tačno sa naglaskom na boldovano

Nego da objasnim zasto nema smisla. Prvo, zato sto gazdu niko ne moze naterati da prijavi radnika, najvise sto moze da dobije je neka kazna ili da ga inspektor rada ubedi da prijavi radnike (dobrovoljno) sto je isto tako malo verovatno, pogotovu sa 70% poreza i doprinosa. Drugo, ako zanemarimo zvanicne podatke, u Srbiji ima bar milion i po nezaposlenih, pa se svaki radnik moze lako zameniti.

Inspekcija rada u zadnjem periodu obično ide po prijavi/dojavi,većina poslodavca koja drže neprijavljenog radnika ima caku da i neprijavljeni ima vremena da se prijavi u roku od 7 dana putem jednog blanko obrasca :ph34r: Kazna za uhvaćenog neprijavljenog radnika je prilično velika ako se ne varam nekih 400k za prvi put.

Po zakonu (ako nije nešto skoro izmenjeno) ako inspekcija rada dođe u objekat i zatekne neprijavljene radnike, poslodavac je dužan da ih prijavi u određenom roku i to na neodređeno vreme... da li to uvek funkcioniše u praksi je drugo pitanje
I da dodam, u više navrata sam "glasno razmišljao" na temu obesmišljavanja rada na crno tako što bi se ukinuo porez na plate, maksimalno smanjile ostale dažbine, a povećao PDV. Nisam ekonomista pa ne znam kako bi se to odrazilo na globalnu sliku i koji su problemi, ali "zdravorazumski" deluje OK...


To je jedino prihvatljivo.Prijaviti sve zaposlene u sivoj ekonomiji i smanjiti namete zaposlenima donose isti prihod u državnu kasu.Radnici na crno bi bili socijalno osigurani a i smanjenje nameta bi dovelo do veće konkurentnosti robe smanjenjem troškova poslovanja.

Ne shvatam kako su pojedini toliko bezosećajni i nadmeni. Naravno da ima svega, ali zar ne shvatate da pojedini ljudi žive sa 10-15000 dinara mesečno koje zarađuju radom na crno. Oni nemaju mogućnost da postavljaju uslove, jer će u suprotnom ostati i bez tih 10-15000. Ne mogu da razmišljaju o kosmičkoj pravdi, zakonima i civilizaciji, jer su preokupirani time da ne umru od gladi. Oni su žrtve, a ne kriminalci. Kriminalac je poslodavac i njega treba proganjati, a ne govoriti ljudima koji jedva preživljavaju da su glupi, lenji ili pokvareni...

Nije kriminalac,barem ne velika većina ali ako imaš crno tržište koje se toleriše i primere koje sam gore naveo u vezi nelojalne konkurencije onda se i poslodavci "prilagođavaju".

Strasno. A posla uvijek ima, samo je mnogima ispod casti da budu konobari, cistaci, whatever. Nego sjede, kukaju i rade na crno. Nemam suosjecanja jer sam bila, snimala, i znam kako izgleda. Ljudi su uglavnom lijene guzice i ocekuju da im drzava;
nadje posao, osigura dobru placu, da im sagradi kucu, stan, da ih ozeni/uda, da ih pocasti penzijom; ukratko, filozofija na ovim prostorima je "ja sam tu, pomozi mi". Sve drugo je cista laz.


Sasvim tačno,nažalost :) Vreme je da se menjaju navike.

#54 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 16 March 2009 - 21:37

Postoji i podvarijanta, sa probnim radom. Prime te na tri meseca, i kad prodje taj period tzv probnog rada, obeca ti regularan prijem i prijavljivanje. Medjutim nakon tog perioda, dobijes shut, a angazuje se drugi , opet na tri meseca, i tako u krug. Periodi mogu biti i kraci

I onda moraš biti prijavljen barem na određeno vreme.I plaćati poreze i doprinose.

#55 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 16 March 2009 - 21:57

Nije kriminalac,barem ne velika većina ali ako imaš crno tržište koje se toleriše i primere koje sam gore naveo u vezi nelojalne konkurencije onda se i poslodavci "prilagođavaju".

Nisam mislio da su svi poslodavci koji drže radnike na crno klasični mafijaši koji se bave ubistvima i prodajom droge (mada ima i takvih), nego da su oni ti koji krše zakon, pa su samim tim, u najširem smislu te reči, kriminalci...

#56 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 16 March 2009 - 22:02

...

Edited by namcor, 16 March 2009 - 22:02.


#57 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 16 March 2009 - 22:27

Nisam mislio da su svi poslodavci koji drže radnike na crno klasični mafijaši koji se bave ubistvima i prodajom droge (mada ima i takvih),

Da,čuo sam primere da klasični mafijaši otvaraju legalan biznis radi kamuflaže,tipa cvećara...ali to nije poenta.

nego da su oni ti koji krše zakon, pa su samim tim, u najširem smislu te reči, kriminalci...


Kriminalac je ipak prejaka reč.Ja sam ponudio misao da država tera poslodavce/pravna lica registrovane delatnosti u sferu nelegalnog poslovanog ponašanja visokim nametima dok tolerišu sivo tržište stvarajući neravnopravnost tržišnih učesnika.

Ali formalno,u pravu si.Zakon se krši na svakom koraku.Najjednostavniji primer : izdavanje fiskalnih računa,svakodnevno se srećemo sa tom pojavom ali postavlja se pitanje da li sama država polaže račune sredstvima koja su im data na raspolaganje ?
Gde je nezavisna revizorska institucija,gde su završni računi i da li se podnose skupštini isti ? Da li država zna stanje svoje imovine i da li je izvršen popis iste i dat na uvid građanima - vlasnicima ?

#58 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 16 March 2009 - 23:09

Postoji i podvarijanta, sa probnim radom. Prime te na tri meseca, i kad prodje taj period tzv probnog rada, obeca ti regularan prijem i prijavljivanje. Medjutim nakon tog perioda, dobijes shut, a angazuje se drugi , opet na tri meseca, i tako u krug. Periodi mogu biti i kraci



U ovom slučaju, radnik je prijavljen. Znači, to nije rad na crno. Jedino je poslodavcu zgodno jer može da ga otpusti, ako mu ne odgovara, bez nepotrebnih komplikacija. Inače, ni jednom ozbiljnom poslodavcu ne može odgovarati da menja radnike svaka tri meseca, to je besmislica!

#59 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 16 March 2009 - 23:12

Strasno. A posla uvijek ima, samo je mnogima ispod casti da budu konobari, cistaci, whatever. Nego sjede, kukaju i rade na crno. Nemam suosjecanja jer sam bila, snimala, i znam kako izgleda. Ljudi su uglavnom lijene guzice i ocekuju da im drzava;
nadje posao, osigura dobru placu, da im sagradi kucu, stan, da ih ozeni/uda, da ih pocasti penzijom; ukratko, filozofija na ovim prostorima je "ja sam tu, pomozi mi". Sve drugo je cista laz.



Sasvim tačno! Mene svakog leta zapanji činjenica da neam dovoljno radnika za poljoprivredu, iako su dnevnice odlične. I nije samo to... Ne bih da ulazim u dužu priču, ali, imam jako loš mišljenje (bazirano na konkretnim iskustvima) o radnim navikama kod nas i motivaciji za napredovanje u životu. Izgleda da ovde neko jako loše vaspitava decu, i to već dugo...

#60 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 16 March 2009 - 23:25

U ovom slučaju, radnik je prijavljen. Znači, to nije rad na crno. Jedino je poslodavcu zgodno jer može da ga otpusti, ako mu ne odgovara, bez nepotrebnih komplikacija. Inače, ni jednom ozbiljnom poslodavcu ne može odgovarati da menja radnike svaka tri meseca, to je besmislica!

Ovde i nije rec o ozbiljnim poslodavcima, njih, hvala bogu jos ima. Fond PIO, uprkos zakonskom roku, tolerise kasnjenje prijave od par meseci, tako da se ovi ne potrsaju