Jump to content


Photo
- - - - -

Položaj radnika na crno


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
169 replies to this topic

#16 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 March 2009 - 14:37

Stvar izbora itd...
Lepo to zvuci ali ako je izbor izmedju a) nemam posao i b) rad na crno onda realno bash i ema izbora.
Stvar izbora i "niko ti nije kriv" bi bilo da je sledeca situacija u pitanju a) rad na "belo" za 16k b) rad na crno za 20k

I onda kukas jer ako radis na belo manja ti plata a ako si na crno nemas socijalno.

#17 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 16 March 2009 - 14:38

PS. Scubius, kupuješ meso ?

Ma ne, kupuje samo kosti.

Cemu tolika filozofija, prijaviti inspekciji pod jedan, a zatim ako se nista ne desi posle nekog vremena, raskukati se kako nikog nije briga. To je pravilan redosled, i da znas 99% da nema nista od toga, uradi ono sto ti je duznost.
Drugo, u pitanju je roba koja podleze raznim drugim inspekcijama (recimo sanitarnoj), pa bi se zapitala ako drzi radnike na crno, ko zna kako nabavlja meso, jos jedan razlog da se prijavi slucaj.
I ja sam nesto sumnjicava prema postojanju mesara-tajkuna, osim ako nije neko u pitanju koja ima lanac mesara po celoj Srbiji, a ako je tako, red je da to znamo.
Vesna je potpuno u pravu, uopste nije neophodno da radnici prijave inspekciji, moze bilo ko, eto recimo Scubius.

#18 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 16 March 2009 - 14:43

Drugo, u pitanju je roba koja podleze raznim drugim inspekcijama (recimo sanitarnoj), pa bi se zapitala ako drzi radnike na crno, ko zna kako nabavlja meso, jos jedan razlog da se prijavi slucaj.


Vidiš, ovo je zanimljivo... Da li radnici na crno imaju potvrdu o zdravstvenom pregledu, potrebnu da bi se radilo na ovakvom mestu?

#19 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 16 March 2009 - 14:46

pričaš gluposti. u situaciji kada inspekcija rada funkcioniše, pristajanje na rad na crno jeste stvar ličnog izbora.

Da li u ovoj zemlji bilo šta funkcioniše kako treba?
U situaciji kada je velika nezaposlenost pristajanje na loše uslovi za radnike nije samo stvar ličnog izbora nego često i nužnosti. Ponekad nema drugog posla sem na crno, a čoveku koji nema druge prihode ne možeš reći da je neki izbor umiranje od gladi ili rad na crno, naročito ne kada postoji još 1500000 ljudi koji bi radili bilo šta pod još gorim uslovima i za manje pare... Prijaviti bilo kakvo kršenje zakona jeste prvi korak, ali se često opravdano postavlja pitanje da li će konkretni radnik time ostvariti svoja prava ili će sebe dovesti u još goru situaciju...
Uzgred, jedan sudija u postupku u kome je inspektorka (tržišna) neosnovano podnela prijavu (što je na kraju i potvđeno) je na primedbu da se isto tako radi u jednom velikom trgovinskom lancu rekao: "nemojte to porediti, kada su oni u pitanju nama su ruke vezane, ali to ne znači da svi mogu tako da rade". U konkretnom slučaju je na kraju ipak firma oslobođenja, ali iz gornjeg se vidi da kod nas postoje "zaštićene" firme i pojedinci.

#20 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 16 March 2009 - 15:02

radnici koji rade na crno uvećavaju ukupan broj nezaposlenih jer nigde nisu evidentirani, valjda je to jasno.


i ne može srbija da funkcioniše sama od sebe. da bi srbija funkcionisala, moramo da funkcionišemo mi koji činimo srbiju, što očigledno nije slučaj kada se vidi da nismo u stanju čak ni da prijavimo nekoga ko je uspeo da otvori nekoliko (desetina?) mesara po srbiji. na stranu što je brže bolje proglašen za tajkuna. od vlasnika koji bi se mogli nazvati tajkunima znam jedino za industriju mesa "matijević" ili eventualno "agrimes" ali teško da bi se vlasnik "agrimesa" mogao podvesti pod pojam tajkun, bar ne u zaštićen-ko-beli-medved-tajkun smislu.

ako radnici u mesari nisu prijavljeni, pretpostavljam da nemaju ni sanitarne knjižice što su po zakonu obavezni da imaju. za prodavnicu koja prodaje proizvode životinjskog porekla zaduženo je nekoliko inspekcija: tržišna, sanitarna, veterinarska + inspekcija rada. teško da baš ni jedna od njih ne funkcioniše.

pre će biti da ne funkcionišemo mi, jer nisam mogla da postavim jednostavnije pitanje - kako se zove firma i gde se nalazi prodavnica u kojoj radnici nisu prijavljeni? - a opet na njega ne dobijam odgovor.

#21 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 16 March 2009 - 15:14

Jebiga Vesna, tvoje pitanje podrazumeva akciju, a kao sto znamo, minimalista se protivi akciji. :ph34r:

#22 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 16 March 2009 - 15:41

ako radnici u mesari nisu prijavljeni, pretpostavljam da nemaju ni sanitarne knjižice što su po zakonu obavezni da imaju. za prodavnicu koja prodaje proizvode životinjskog porekla zaduženo je nekoliko inspekcija: tržišna, sanitarna, veterinarska + inspekcija rada. teško da baš ni jedna od njih ne funkcioniše.

Zbunjujuca situacija, obzirom koja roba je u pitanju. Ja bih kao kupac prvo prijavila sanitarnoj inspekciji, oni ne mogu da odbiju prijavu. U medjuvremenu ne bih kupovala na tom mestu.
Btw. da li je hipoteticki moguce da radnici imaju sanitarne knjizice i obavljen pregled, iako rade na crno?

#23 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 16 March 2009 - 15:48

moguće je (ali je neverovatno, bar meni) i to u slučaju da poslodavac zahteva od zaposlenih da samoinicijativno obavljaju sanitarni pregled svakih 6 meseci ili, što je još neverovatnije, ako sami radnici osećaju odgovornost prema potrošačima te na svoju ruku odlaze na redovne sanitarne preglede.

#24 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 16 March 2009 - 15:52

Od nedavno poceo sam dakupujem namirnice u radnji koja pripada jednom lancu measara, prodavnica na malo. POsle nekoliko dana, primetio sam da stalno radeisti ljudi, u bilo koje doba dana. Pitao sam ih kako je to moguce.
Ispostavilos e da ovi ljudi rade svaki dan od 8-20h, i nedeljom do 16h. Da imaju pravo na jedanslob.dan nedeljno, da nisuprijavljeni i da je plata oko 250E.
Radnici kazu da je vlasniklanca neki tajkun.

Porazile su me ove informacije. Na sta su svedeni ovi ljudi, situacija je za mnoge kao u 19. veku. Odjednoms am pomislio kako bi trebalo da ponovo pobegnem u Holandiju gde radnici jesu psiholoski degradirani, ali gde im je ostavljen barem vikend da malo zive.

Gde se uopste treba zalisti po ovom pitanju? Ministastvo za rad?

Ko vrsi inspekciju radnika na crno i rada na crno?
Ima li se smisla zaliti, jer zaposleni mogu da izgube i takav bedan posao i da se nadju na ulici?
Da li u Srbiji uopste ima svesti o tome koliko je ta zemlja prenasaljena i da uz ovaj tehnloski nivo, posla moze biti samo jos manje?


U priči o sanitarnoj knjižici izgubili smo poentu, a mislim da je to pravo pitanje. Ti radnici imaju mnogo da izgube, nisu izabrali nego ucenjeni

#25 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 16 March 2009 - 15:54

grešiš - njihov izbor je da budu ucenjeni.

#26 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 16 March 2009 - 15:56

I onda kukas jer ako radis na belo manja ti plata a ako si na crno nemas socijalno.

E a onda nemas prava na kukanje, odabrao si crno naspram belog :ph34r:

#27 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 16 March 2009 - 16:06

u situaciji ne-znam-kolike-nezaposlenosti (pa jos eonomske krize pride), rad na crno nije nikakav lični izbor.

Rad na crno je itekako licni izbor. Kad niko ne bi hteo da radi na crno, rada na crno ne bi bilo. Bas kao sto danas niko, ma kolika da je nezaposlenost, ne bi pristao da radi za polutke i 5l ulja ili za 3000 RSD mesecnu platu (i 3000 su vise nego nista, right?). Niko normalan tojest. Dakle ako gazda hoce da mu radnici rade na crno, a radnici nece da rade na crno, gazda moze da stavi katanac u bravu i da i sam postane radnik (koji nece da radi na crno). Cista stvar trzista - dokle god ima dovoljnog broja budala koje ce pristati na svaki zahtev poslodavaca, dotle ce poslodavac moci to da koristi. Mozes ti lava da naucis da jede sojine snicle, al' ako mu udjes u kavez ima da te pojede bez razmisljanja - i pritom ne bi bio kriv on, nego ti zato sto je u prirodi lava da jede svaku socnu i nutritivnu stvar do koje moze u nekom trenutku doci, bas kao sto je u prirodi poslodavca da pravi sto veci moguci profit pa ako mu ti dozvolis da te eksploatise ne mozes njega kriviti zbog toga.

naravno da moze da ga nagazi, ali kakve koristi bi imali onda imaju ti radnici. jos ako je to tesko nadjen posao... onako od oka mi se ne cini kao da tu nema mnogo izbora...

A sta ti predlazes? Evo, za razliku od gore-navedene price, ovde radnici (i svi ostali) imaju bar kome da se obrate da im zastiti prava. Dakle, sta sprecava stotine hiljada radnika `zaposlenih` na crno da prijave svoje gazde? Ili da cak anonimno prijave svog gazdu pa da im bane inspekcija u firmu i da se vidi ko kosi a ko vodu nosi? Strah od gubitka i tog, kakvog takvog posla? Pa ja koliko videh ovde se govori o teskoj eksploataciji radne snage, zar im je taj poslic od 12h radnog vremena + 8h subotom za 250€ bez staza, socijalnog i zdravstvenog toliko vredan? Mogu godisnje na sezonskim poslovima sa daleko manje rada da zarade mnogo vece pare od toga, a u svim sezonama `sezonskih poslova` slusamo kuknjavu kako nema nikog da radi pa moramo da uvozimo radnike iz EU (Rumunija, Bugarska, nesto manje Madjarska...)

Dakle, stanje je takvo kakvo je, imamo ogromnu masu ljudi spremnih da rade na crno sto poslodavci normalno eksploatisu, i nijedan od tih radnika ne zeli da prijavi svog gazdu da ne bi izgubio `tesko nadjen posao`, i sta predlazes da se tu uradi? Evo sta imas od premisa:
1) Da neko drugi prijavi doticnog poslodavca-tiranina - time dobijas isti efekat kao i da ga je radnik prijavio
2) Da drzava pojaca kontrolu i inspekcije - i da se za godinu-dve detaljno proveri svaki poslodavac opet dobijes isti efekat + sto ce mnogi prestati da budu poslodavci jer dadzbine koje ova drzava trazi ne mogu da se namire

U oba slucaja imas apsolutno isti rezultat - jos vecu nezaposlenost, al' ono sto ce ostati zaposleno je barem legitimno pa onda mozemo da znamo pravo stanje stvari a ne da se ovde bacamo ciframa od par stotina hiljada do par miliona nezaposlenih. Drzava je u svakom slucaju svoj deo posla odradila - postoje zakoni, postoje inspekcije, postoje institucije kojima se mogu eksploatisani radnici obratiti, sta dalje ocekujes? Drzava namerno ne forsira sva donesena pravila, jer kad bi se to sprovodilo by the book i kad ne bi postojala siva ekonomija tek tad bi bilo veselo. Naravno da drzava moze jos da pomogne tako sto ce da smanji namete da bi neko actually mogao da vodi biznis by the book, al' od cega da se onda izdrzava onoliki drzavni aparat... Catch 22, neko mora da ostane bez posla jer je prenaduvana zaposlenost za nase standarde...

Stvar izbora i "niko ti nije kriv" bi bilo da je sledeca situacija u pitanju a) rad na "belo" za 16k b) rad na crno za 20k

U vecini slucajeva je bas tako, i, FYI, takvih dogovora imas itekako i na zapadu, pogotovo u skandinavskim zemljama koje nisu normalne koliko reketiraju poslodavce i zaposlene da bi se obezbedile pare za lezilebovice...

#28 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 16 March 2009 - 16:06

:ph34r: Edit: Kud li se dede onaj drmr-ov post o piromaniji?

Nema smisla prijavljivati, osim ako nekom od radnika nije dosadilo tamo da radi.

Edited by Krosh, 16 March 2009 - 16:07.


#29 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 16 March 2009 - 16:09

:) Edit: Kud li se dede onaj drmr-ov post o piromaniji?



sledeći sličan garantuje lični topik na neodredjeno vreme. :ph34r:

#30 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 March 2009 - 16:14

Nema smisla prijavljivati, osim ako nekom od radnika nije dosadilo tamo da radi.

Pa znas kako nema smisla ni prijavljivati kradju osim ako tebe ne kradu.Mnogo je bolje da posmatras kako nekome obijaju stan pa posle kukas kako ima puno kriminala.