Jump to content


Photo
- - - - -

Vlasi/Vlahi/Vlaji u Srbiji, Bosni, Hrvatskoj, Crnoj Gori...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
132 replies to this topic

#1 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 09 March 2009 - 00:37

U posljednje vrijeme sam se zainteresirao za narod Vlahi/Vlasi/Vlaji, narod koji je prema nekom mom misljenju asimiliran u sve novokomponovane nacije Srbe, Hrvate, Bosnjake, Crnogorce,... i koji je vjerovatno u tom smislu dao veliki znacaj u formiranju atributa pojedinih nacionalnih matrica.

Medjutim, nedavno na Youtube-u naletih na neke klipove o Vlasima u Timockoj krajini, koji su ocuvali i nastoje ocuvati svoj identitet, pa su me zaintrigiralo neke "tings". Dakle, koliko ucestvuju kao nacionalna manjina u vlasti Srbije, kakav je stav prema njima, itd. itd.



Zamislio sam ovaj topic kao topic o Vlasima u smislu: uticaj na politiku u posljednjim stoljecima i danas? Koliko su Vlasi uticali na oblikovanje nacije Srba, Hrvata, Bosnjaka, Crnogoraca svojom kulturom, politickim djelovanjem, mentalitetom, itd.itd.

Edited by Mujo Mujic, 09 March 2009 - 00:38.


#2 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 09 March 2009 - 08:24

Ja koliko se rauzmem u ovu tematiku sve drugo osim u Timockoj krajini su ustvari "kako mali djokica zove Srbe, Srbijance, Srblje i slicno"... U to ime
Posted Image

#3 1.maj

1.maj
  • Members
  • 735 posts

Posted 09 March 2009 - 09:13

U vojsci pre 4 godinenajbolji drugar mi je bio Jovica, Vlah iz Kladova. Kad krene uvece da prica Vlaski, sa devojkom preko moba, cela spavaonica ko u cudu. Jezik pevljiv sa dosta samoglasnika. Pricao sam sa njim na tu temu. Izuzev narodnih umotvorina ne postoji nista sto bi moglo da se podvede pod vlaski jezik.

Nemaju recnik i gramatiku u pisanom obliku. Sve je na usmenoj bazi. Kada sam ga pitao da li je to isto sto i Rumunski ili slicno barem, rekao mi je da je slicnost taman ista koliko izmedju Ruskog i Srpskog. Ne razumeju se medjusobno, apsolutno.

Imam i jednoh drugara Vlaha u BG koga znam 10-god on kada se povede teme o Vlasima kaze
"Vidi ovako, da nije bilo nas Vlaha ne bi bilo ni vas Srba ustvari svi ste vi Srbi Vlasi :ph34r: tj. mi smo vi a vi ste mi"

Sto se tice Ex YU apsolutno se slazem sa predhodnim komentarom samo ga koriste za pogrdan naziv za Srbe.

#4 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 09 March 2009 - 14:05

U vojsci pre 4 godinenajbolji drugar mi je bio Jovica, Vlah iz Kladova. Kad krene uvece da prica Vlaski, sa devojkom preko moba, cela spavaonica ko u cudu. Jezik pevljiv sa dosta samoglasnika. Pricao sam sa njim na tu temu. Izuzev narodnih umotvorina ne postoji nista sto bi moglo da se podvede pod vlaski jezik.

Nemaju recnik i gramatiku u pisanom obliku. Sve je na usmenoj bazi. Kada sam ga pitao da li je to isto sto i Rumunski ili slicno barem, rekao mi je da je slicnost taman ista koliko izmedju Ruskog i Srpskog. Ne razumeju se medjusobno, apsolutno.

Imam i jednoh drugara Vlaha u BG koga znam 10-god on kada se povede teme o Vlasima kaze
"Vidi ovako, da nije bilo nas Vlaha ne bi bilo ni vas Srba ustvari svi ste vi Srbi Vlasi :ph34r: tj. mi smo vi a vi ste mi"

Sto se tice Ex YU apsolutno se slazem sa predhodnim komentarom samo ga koriste za pogrdan naziv za Srbe.


Sasvim netacno. IMaju i jezik, gramatiku, leksiku, recnike, katedre za izucavanje istih po Univerzitetima u Rumunjskoj i Makedoniji ( a mozda i drugde), itd . U Makedoniji njihov jezik je priznat kao sluzbeni u zajednicama gde ih ima vise od 20% (sto bi reklo u Krusevu).

Vise u http://en.wikipedia....manian_language

#5 Zivojin Ivkovic

Zivojin Ivkovic
  • Members
  • 32 posts

Posted 09 March 2009 - 16:24

U posljednje vrijeme sam se zainteresirao za narod Vlahi/Vlasi/Vlaji, narod koji je prema nekom mom misljenju asimiliran u sve novokomponovane nacije Srbe, Hrvate, Bosnjake, Crnogorce,... i koji je vjerovatno u tom smislu dao veliki znacaj u formiranju atributa pojedinih nacionalnih matrica.

Medjutim, nedavno na Youtube-u naletih na neke klipove o Vlasima u Timockoj krajini, koji su ocuvali i nastoje ocuvati svoj identitet, pa su me zaintrigiralo neke "tings". Dakle, koliko ucestvuju kao nacionalna manjina u vlasti Srbije, kakav je stav prema njima, itd. itd.



Zamislio sam ovaj topic kao topic o Vlasima u smislu: uticaj na politiku u posljednjim stoljecima i danas? Koliko su Vlasi uticali na oblikovanje nacije Srba, Hrvata, Bosnjaka, Crnogoraca svojom kulturom, politickim djelovanjem, mentalitetom, itd.itd.


E, Mujo, pa to se tako ne radi. Pokušaj politizacije položaja Vlaha nije nikakva novina. Deja vu! Već izvesno vreme niz tzv. proevropskih i dušebrižnih NVO potaknute, a verovatno i finansirane, od strane nekih "evropskih i demokratskih" centara pokušava da aktuelizuje navodno ugrožavanje svih mogućih i nemogućih prava Vlaha u Srbiji. U tu priču su uključeni i neki krugovi u samoj Rumunjskoj.
Ovaj tvoj naivan pristup, tobož jednog totalnog neznalice, proširenje priče o položaju Vlaha diljem Balkana, od Srbije do Julijskih alpa (samo kako ti ne pade na um da uključiš i Bugarsku i Mađarsku u celu tu brljariju), samo je mimikrija pokušaja da se svede na prokuženu Srbiju. Tako to uvek biva. Globalisti o'ma, k'o muve na izlučevinu, orkestrirano će početi sa pljuvanjem. To što pljujete po Srbiji i Srbima, mnogo se ne brigam, mogu valjda sami da se brane, no što ni krive ni dužne Vlase mešate u sve to.
Usput, Vlasi nisu Rumuni. To što pripadaju istoj jezičkoj grupi, ne znači mnogo. Pa jezik Srba i Hrvata je mnogo sličniji nego li što su to vlaški i rumunjski.
Usput, Vlasi u istočnoj Srbiji i delovima Rumunjske i Bugarske su autohton narod, etnička grupa, kakogod. Njihov suživot sa Srbima i uzajamno prožimanje njihovih kultura traje više od jednog milenijuma. U tom periodu, niti su Vlasi izgubili išta od svoje autentičnosti niti se to pak desilo sa Srbima. Ipak uzajamno prožimanje dveju tradicija i kultura je vazda bilo živo i skladno. Tako je bilo do pred kraj devete decenije XX veka, bar koliko mi je poznato. Da li je Vlad Tepeš u međuvremenu počeo da nekom sisa krv, nije mi špoznato, no očigledno čavke su nekim popile mozak.

#6 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 09 March 2009 - 17:07

Usput, Vlasi nisu Rumuni. To što pripadaju istoj jezičkoj grupi, ne znači mnogo. P


Pokusaj ovo reci Georghe Hagi-ju, Gigi Becali-ju i jos 1 milion arumuna koji danas zive u Rumunjskoj pa ces videti (ili osetiti na svojoj kozi) sta oni misle o tome.

#7 Perun

Perun
  • Members
  • 227 posts

Posted 10 March 2009 - 01:59

Zamislio sam ovaj topic kao topic o Vlasima u smislu: uticaj na politiku u posljednjim stoljecima i danas? Koliko su Vlasi uticali na oblikovanje nacije Srba, Hrvata, Bosnjaka, Crnogoraca svojom kulturom, politickim djelovanjem, mentalitetom, itd.itd.


Pa poredi sa jedne Strane npr. Ljude iz Poljske, Slovacke i Ceske a sa druge Strane Srbe, Hrvate i Bosance i onda ce da vidis koliko je otprilike bio Uticaj romanskih Naroda na juzne Slovene :ph34r: ... po mom skromnom Misljenju taj Uticaj je veoma velik.

Ja sada taj Link ne mogu da nadjem, neko ga je ovde na Forumu stavio. Text je napisan tek pre nekoliko godina i koliko sam ga razumeo su Srbi, Hrvati, Bosanci i Crnogorci "jako slavizirani Vlasi". Sad ja neznam dali je to tacno, ali po meni to zvuci veoma logicno jer Balkan nije bio prazan kad su dosli juzni Sloveni i zato postoji Mogucnost da su se ti narodi pomesali.

Edited by Perun, 10 March 2009 - 02:01.


#8 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 March 2009 - 02:38

...

trc-prc ...



Cudno je to kako velikim srBovima svaka elementarna tudja pojava kvari / nisti umisljeni velicanstveni pristup.
Kao "prilepskom krale Marko" pod Rovinama.
Takorekuc "strela u grlo".

No, - vremena su se promenila, ono sto je nekada bilo da srBovi zaosinuto_neuko odlucuju, sada je civilizacijski / evropski / demokratski issue.
Pa ce "vlaska narodnost" / "vlaska etnija", Vlasi - sami odluciti ko su / sta su, kako se zovu / kako se zele organizovati.
Evropski_regionalno, etnicki / crkveno / kulturno i slicno ...

Za sta se srBovi nista ne pitaju.
Niti ce se ikada vise pitati.

...

#9 Srafciger

Srafciger
  • Members
  • 3 posts

Posted 10 March 2009 - 13:08

Kada sam ga pitao da li je to isto sto i Rumunski ili slicno barem, rekao mi je da je slicnost taman ista koliko izmedju Ruskog i Srpskog. Ne razumeju se medjusobno, apsolutno.


Ово што си написао везе са животом нема! Језик који причају Власи у источној Србији је 95% исти као Румунски у Банату. Разликује се од званичног језика јер је званични стандардизован пре више од сто година и за основ је узет један од других дијалеката, али далеко од тога да су међусобно неразумљиви. Јако далеко!

#10 tomo777

tomo777
  • Members
  • 154 posts

Posted 10 March 2009 - 15:23

Dalmatincima su Valsi svi koji dolaze iz zaleđa (zagore) bez obzira na nacionalnsot ...

#11 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 10 March 2009 - 21:33

Ev' jos par interesantnih natuknica:

http://img17.imagesh...e=morlachia.jpg
http://img7.imagesha...aquesvlachs.jpg
http://www.kic-bih.a...a14-15vijek.jpg ("crveni Vlasi", po Hercegovini)

Pa onda veliki broj toponima po Hrvatskoj, Bosni, Srbiji, Crnoj Gori: Cincar, Vlashic, Romanija, Stari Vlah...

Nekako mi se cini da nacionalno najextremniji Hrvati, Bosnjaci, Srbi, Crnogorci - dolaze bas iz tih potencijalno vlashkih krajeva... :ph34r:

Edited by Mujo Mujic, 10 March 2009 - 21:36.


#12 mat

mat
  • Members
  • 30 posts

Posted 16 March 2009 - 23:06

Pa poredi sa jedne Strane npr. Ljude iz Poljske, Slovacke i Ceske a sa druge Strane Srbe, Hrvate i Bosance i onda ce da vidis koliko je otprilike bio Uticaj romanskih Naroda na juzne Slovene :ph34r: ... po mom skromnom Misljenju taj Uticaj je veoma velik.

Ja sada taj Link ne mogu da nadjem, neko ga je ovde na Forumu stavio. Text je napisan tek pre nekoliko godina i koliko sam ga razumeo su Srbi, Hrvati, Bosanci i Crnogorci "jako slavizirani Vlasi". Sad ja neznam dali je to tacno, ali po meni to zvuci veoma logicno jer Balkan nije bio prazan kad su dosli juzni Sloveni i zato postoji Mogucnost da su se ti narodi pomesali.



pa naravno da balkan nije bio prazan kad su dosli juzni Slaveni
kolko su mene ucili povijest u osnovnoj i srednjoj skoli na podrucju Hrvatske u vrijeme doseljavanja Hrvatskih plemen starosjedioci su bili Ilirska plemena Histri ,Dalmati, Liburni,Japodi tako da su Hrvati mjesavina Ilirsih plemena i Hrvatskih plemena

bar sam ja tako ucio, mozda su me krivo ucili pa sad ispadoh glup

http://hr.wikipedia.org/wiki/Histri
http://hr.wikipedia.org/wiki/Liburni
http://hr.wikipedia.org/wiki/Dalmati
http://hr.wikipedia.org/wiki/Japodi

#13 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 16 March 2009 - 23:33

Dalmatincima su Valsi svi koji dolaze iz zaleđa (zagore) bez obzira na nacionalnsot ...



Da, ali poreklo takve upotrebe je drugačije, nije vezano ni za teritoriju, ni za naciju. Naime, Sloveni su "Vlasima" nazivali starosedeoce(danas se najčešće smatra da su to Rumuni, koji, uzgred, nisu romanskog porekla, već im je samo jezik romanski, a oni su starosedeoci Blakana, verovatno Dačani) koji su se bavili stočarstvom, pa se ta reč proštirila i počela da znači upravo to: "stočar, čobanin". Što se negde to koristi (naročito u gradovima, na pr. Dubrovniku) sa dozom prezira, to je zbog srazmerne neobrazovanosti i necivilizovanosti tih stočara, nema puno veze sa nacijom, bar u prošlosti nije imalo. Drugim rečima, to su vam nekakvi kauboji iz X veka!

#14 Perun

Perun
  • Members
  • 227 posts

Posted 17 March 2009 - 01:34

pa naravno da balkan nije bio prazan kad su dosli juzni Slaveni
kolko su mene ucili povijest u osnovnoj i srednjoj skoli na podrucju Hrvatske u vrijeme doseljavanja Hrvatskih plemen starosjedioci su bili Ilirska plemena Histri ,Dalmati, Liburni,Japodi tako da su Hrvati mjesavina Ilirsih plemena i Hrvatskih plemena

bar sam ja tako ucio, mozda su me krivo ucili pa sad ispadoh glup

http://hr.wikipedia.org/wiki/Histri
http://hr.wikipedia.org/wiki/Liburni
http://hr.wikipedia.org/wiki/Dalmati
http://hr.wikipedia.org/wiki/Japodi


Te karte sa hrvatske Wikipedija pokazuju Ilirska Plemena pre dolaska Rimljana: otprilike 230 godina p.n.e..

Ilirska Plemana su potpuno nestala ili bivaju jako romanizovani tj. oni postaju Rimljani i to pre dolaska juznih Slovena:

Unter Caesar wurde das Gebiet der Illyrer schließlich als Provinz Illyricum in das Imperium eingegliedert. Im Anschluss an einen missglückten Aufstand kurz nach der Zeitenwende setzte eine intensive Romanisierung ein. Mit dem Erreichen der Donaugrenze unter Augustus wurden die Provinzen Dalmatia und Pannonia geschaffen. Die Truppen des spätrömischen Reiches in dieser Region bestanden zu großen Teilen aus romanisierten Illyrern. Mehrere römische Kaiser kamen aus Illyrien, z. B. Claudius Gothicus, Aurelian, Probus, Diokletian und Konstantin. Nach dem Einfall der Slawen ging die romanisierte illyrische Vorbevölkerung im Laufe weniger Jahrhunderte zum großen Teil in den Südslawen auf oder wurde in entlegene Gebirgsregionen abgedrängt.


Link: http://de.wikipedia.org/wiki/Illyrer

Prevod poslednje Recenice (otprilike): Za svega nekoliko vekova veci deo romanizovanih Ilira postaje deo slovenskog Zivlja, a manji deo so povlaci u brdske Regione.

#15 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 17 March 2009 - 15:07

Ako su Hrvati, Bosnjaci, Srbi, Crnogorci ustvari fifti-fifti Slaveni-Vlasi, onda ti ga to dodje da su Hrvatima, Bosnjacima, Srbima, Crnogorcima ustvari Albanci fifti-fifti braca... :ph34r:

:D

Hebemti Balkan... Rimljane, Vizantiju, Otomane, i druga Tita!!! :)

:D