Jump to content


Photo
- - - - -

Vlasi/Vlahi/Vlaji u Srbiji, Bosni, Hrvatskoj, Crnoj Gori...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
132 replies to this topic

#31 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 23 March 2009 - 14:24

@Tutankamun, postavio si pitanje o ckrvama na zapadu danasnje Bosne. One na Cirkovicevoj karti nisu predstavljene jer je danasnja zapadna Bosna bila gotovo iskljucivo pod domenom katolicke crkve. To se zna, niko ne pobara, tako da ni Cirkovic nije nasao za shodno da taj dio danasnje Bosne uzme u obzir pri crtanju konfesionalne mape Bosanskog kraljevstva 15. vijeka.

Toliko za sad.

#32 dobronamjeran

dobronamjeran
  • Members
  • 37 posts

Posted 23 March 2009 - 17:50

Dobra osnova za razumijevanje vlaskog pitanja je i knjiga Zefa Mirdite vlasi u historiografiji.

#33 dobronamjeran

dobronamjeran
  • Members
  • 37 posts

Posted 24 March 2009 - 09:08

Sto se tice naziva martolog evo jednog citata:

Turci se vazda u osvojenim krajevima nastanjuju po gradovima, a Vlasi po selima. Vlasi ne plaćaju na »krajištu« turskom ni desetine ni robote, već samo carski harač. Ali zato moraju Turcima pomagati u borbi s Hrvatima. Zato i napreduju vlaška sela tečajem 16. vijeka od istoka prema zapadu upravo u onoj mjeri, kako napreduju osvajanja turska. Živući na krajištu, provaljuju ovi Vlasi danomice u susjedna sela hrvatska, da ondje robe i pale. Time olakšavaju posao Turcima, koji onda moraju osvajati samo gradove hrvatske, jer su sela opustjela. Narod je hrvatski ove razbojnike vlaške zvao »martolozima.«



#34 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 24 March 2009 - 09:17

To se zna, niko ne pobara



teoreticar sorry na upadu ... el' mi mos' pojasniti od kud potjece ova rijec - obarati?

#35 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 24 March 2009 - 13:10

teoreticar sorry na upadu ... el' mi mos' pojasniti od kud potjece ova rijec - obarati?



htio sam da kazem "porice"..sorry, ne zivim na Balkanu od 13. godine zivota tako da mi je njemacki u medjuvremenu manje vise kao "maternji" jezik. Iako, kada dodjem u Bosnu, malo ko moze da primjeti da sam "dijasporac".

#36 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 24 March 2009 - 13:22

Sto se tice naziva martolog evo jednog citata:


Ovo je tacno. Samo, od ukidanja poreznih povlastica vlaskog stanovnistva do kojeg je doslo nakon njihove sedentarizacije, vise takoreci ne vazi. Vlasi su se istopili sa zupnim stanovnistvom i jedina podjela je bila ona religijsko-civilizacijska na "zimmi" i "dimmi", pri cemu je "zimmi-faktor" neovisno od tretmana od strane osmanskih struktura vlasti ostao podjeljen na katolike i pravoslavce. Pravoslavci s vremenom (naravno, u kulturoloskom smislu rijeci) postaju Srbi, katolici Hrvati a muslimani, nacionalno imobilisani fikcijom umme, kao jedne fatalisticko religiozne predstave o islamskoj zajednici, nisu imali snage da zbace to srednjovjekovno ruho i ucine presudan korak u pravcu ispoljavanja svog narodnosnog bica u savremenom smislu rijeci. To je ucinjeno tek u dvadesetom vijeku.

Edited by teroreticar, 24 March 2009 - 13:23.


#37 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 24 March 2009 - 14:11

Veze postoje izmedju Vlaha i Srba, medjutim Vlasi su skoro sve zadrzali od svoje pra religije...Bilo bi zanimljivije da se napravi uporedna analiza obicaja i kulture kod Vlaha i ostalih balknaskih naroda, jer je jako specificna i dosta se razlikuje od ostalih kultura...

#38 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 24 March 2009 - 15:33

Veze postoje izmedju Vlaha i Srba, medjutim Vlasi su skoro sve zadrzali od svoje pra religije...Bilo bi zanimljivije da se napravi uporedna analiza obicaja i kulture kod Vlaha i ostalih balknaskih naroda, jer je jako specificna i dosta se razlikuje od ostalih kultura...



Vlasi koji su ostali Vlasi, su naravno zadrzali mnogo toga, ali Vlasi u BiH su se ocigledno istopili sa zupnim stanovnistvom i slavenizirali.

#39 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 24 March 2009 - 20:08

Vlasi koji su ostali Vlasi, su naravno zadrzali mnogo toga, ali Vlasi u BiH su se ocigledno istopili sa zupnim stanovnistvom i slavenizirali.

Pa verovatno je jedan deo stanovnista "slaveniziran", ali to su pretpostavke koje nemaju bas nesto jak oslonac. Ako se tako nesto i desilo se u vrlo malom broju. u Suprotnom bi verovatno doslo do mesanja jezika i slicno. Da li na teritoriji danasnje bosne postoji neki obicaj koji je vlaski? Da li postoje reci, izrazi, i slicno koji su vlaski...To je nesto od treba bi za dokazivanje ove tvrdnje trebalo krenuti. Vlaski i staroslovenski nisu slicni da bi moglo da dodje do tek takvom utapanja i spajanja. Dalje dali postoje spomenici ili neka druga obelezja na vlaskom jeziku....tesko da je to tek tako moglo nestati a da o tome niko nista ne zna...ili malo zna...

Edited by DonJuan, 24 March 2009 - 20:09.


#40 Boki 33

Boki 33
  • Members
  • 48 posts

Posted 24 March 2009 - 23:12

Ja sam takođe mišljenja da "Vlaška" teorija o poreklu Krajišnika ne pije vodu. Vrlo prosto- da ih je bilo u nekom velikom broju očuvali bi se makar jezik (ili makar neke reči) ili prehrišćanski običaji, kao kod Vlaha u istočnoj Srbiji. U svakom slučaju bili su ogromna manjina, čim su se tako lako utopili u Slovenskom okruženju. Vrlo zanimljivo, u porodičnom predanju moje porodice (poreklom sa današnje granice Crne Gore i Hercegovine) se pominje neslovensko pleme Mataruge koje je tamo živelo pre 500 godina. Prema predanju, oni se nisu mešali sa slovenskim stanovništvom (Srbima), već su se u jednom trenutku odselili na zapad.

#41 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 25 March 2009 - 00:45

Pa verovatno je jedan deo stanovnista "slaveniziran", ali to su pretpostavke koje nemaju bas nesto jak oslonac. Ako se tako nesto i desilo se u vrlo malom broju. u Suprotnom bi verovatno doslo do mesanja jezika i slicno. Da li na teritoriji danasnje bosne postoji neki obicaj koji je vlaski? Da li postoje reci, izrazi, i slicno koji su vlaski...To je nesto od treba bi za dokazivanje ove tvrdnje trebalo krenuti. Vlaski i staroslovenski nisu slicni da bi moglo da dodje do tek takvom utapanja i spajanja. Dalje dali postoje spomenici ili neka druga obelezja na vlaskom jeziku....tesko da je to tek tako moglo nestati a da o tome niko nista ne zna...ili malo zna...



Pa verovatno je jedan deo stanovnista "slaveniziran", ali to su pretpostavke koje nemaju bas nesto jak oslonac.


Imaju, i te kako. Dokazano uz pomoc osmanskih deftera. :ph34r:

Zna se na primjer da su Vlasi/vlasi placali poseban porez (profitaj tekst koji sam vec postavio) tako da se s lakocom moze izracunati koliki je udio Vlaha/vlaha bio u ukupnom stavnostvu koje je placalo porez. Naravno, nije precizno u danasnjem smislu rijeci, ali dovoljno za pretpostavke.

A sto se mjesanja jezika tice, do toga je i doslo samo je preovladao slavenski faktor isto kao i - vjekovima prije - naprema zatecenom ilirsko-romanskom stavnistvu pri dolasku Slavena na Balkansko poluostrvo.

#42 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 25 March 2009 - 00:48

Ja sam takođe mišljenja da "Vlaška" teorija o poreklu Krajišnika ne pije vodu. Vrlo prosto- da ih je bilo u nekom velikom broju očuvali bi se makar jezik (ili makar neke reči) ili prehrišćanski običaji, kao kod Vlaha u istočnoj Srbiji. U svakom slučaju bili su ogromna manjina, čim su se tako lako utopili u Slovenskom okruženju. Vrlo zanimljivo, u porodičnom predanju moje porodice (poreklom sa današnje granice Crne Gore i Hercegovine) se pominje neslovensko pleme Mataruge koje je tamo živelo pre 500 godina. Prema predanju, oni se nisu mešali sa slovenskim stanovništvom (Srbima), već su se u jednom trenutku odselili na zapad.


Ma da, kako da ne, kakvo mjesanje, svi smo mi "cistokrvni" Slaveni. :ph34r:


Urvölker in Bosnien-Herzegowina

Illyrer 40 %
Germanen 20 %
Kelten 15 %
Slawen 15 %
Hunnen 6 %
Thraker 4 %


Urvölker in Kroatien

Illyrer 34 %
Slawen 20 %
Kelten 18 %
Germanen 12 %
Phönizier 8 %
Hellenen 8 %


Urvölker in Serbien & Montenegro

Slawen 30 %
Illyrer 21 %
Germanen 18 %
Kelten 14 %
Phönizier 9 %
Hellenen 6 %
Wikinger 2 %



http://www.igenea.co...ntent=49a&id=40

#43 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 25 March 2009 - 00:54

Da, ali poreklo takve upotrebe je drugačije, nije vezano ni za teritoriju, ni za naciju. Naime, Sloveni su "Vlasima" nazivali starosedeoce(danas se najčešće smatra da su to Rumuni, koji, uzgred, nisu romanskog porekla, već im je samo jezik romanski, a oni su starosedeoci Blakana, verovatno Dačani) koji su se bavili stočarstvom, pa se ta reč proštirila i počela da znači upravo to: "stočar, čobanin". Što se negde to koristi (naročito u gradovima, na pr. Dubrovniku) sa dozom prezira, to je zbog srazmerne neobrazovanosti i necivilizovanosti tih stočara, nema puno veze sa nacijom, bar u prošlosti nije imalo. Drugim rečima, to su vam nekakvi kauboji iz X veka!


U prilog ovome i potraga moje malenkosti za nekim od porodicnih prezimena i poreklu istih

#44 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 25 March 2009 - 21:52

Ma da, kako da ne, kakvo mjesanje, svi smo mi "cistokrvni" Slaveni. :ph34r:





http://www.igenea.co...ntent=49a&id=40

Bas ti je super ovaj link... :)....Ja se samo nadam da sam ja u ovih 2% Vikinga, nekako mi lepo zvuci :D...A vidim da i instant ti otkrivju poreklo, pljunes samo u casu, a oni ti daju rezultat za 24 h, brze utvrde poreklo nego nivo holesterola u krvi :D
Step 1: Mucus Sample
A Mucus Sample suffices to get a sample of your DNA. Die Taking the sample is simple and painless and can be done at home. Your return the sample to us with the envelop included in the sampling kit.
Step 2: DNA-Analysis in the Lab
By isolating your DNA, we can now examine your Y-Chromosome and your mitochondriale DNA.
Step 3: Your Personal Origins Analysis
In 5 weeks, you will already receive the first results and access to the database. On the same day, your results will be evaluated by iGENEA's team of experts, and your origins determined.
Through this analysis, you will learn of your origins in three different epochs: Pre-history, Antiquity, and the Middle Ages. The Haplogroup shows your origins in Pre-history. The Indigenous People shows your ancestry in Antiquity (900 B.C. - 900 A.D.). The country of origin shows, where your ancestors lived between the 11th and 13th centuries.


Fantasticno....:D

Albanija: Illyrian 30 %
Slav 20 %
Thracians 18 %
Phoenician 16 %
Hellenic People 14 %
Vikings 2 %
Austrija: Teuton 35 %
Slav 30 %
Finno-Ugrer 10 %
Phoenician 10 %
Jews 10 %
Celtic 5 %
Turska: Turk 28 %
Celtic 21 %
Berber 11 %
Hellenic People 10 %
Teuton 10 %
Slav 9 %
Arabs 5 %
Illyrian 4 %
Jews 2 %
Italija: Celtic 35 %
Etruscan 20 %
Teuton 12 %
Italiotes 10 %
Phoenician 10 %
Slav 8 %
Arabs 5 %

Toliko koliko je ozbiljno istrazivnje...Odakle oniliko Kelta medju Turcima ostace misterija :D

Edited by DonJuan, 25 March 2009 - 21:58.


#45 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 25 March 2009 - 22:26

Don Juane, lijepi moj, ne mogu ti dati odgovore na sva tvoja nerijesena i i neodgovorena pitanja, ali ovo u vezi Kelta ti slucajno mogu odgovoriti: Kelti su naseljavali cijelo podrucje Evrope, pa tako i djelove danasnje Turske. Najbolji primjer ti je fudbalski klub "Galatasaray". U blizini Istanbula se i dan danas jedna regija zove "Galata", a "Gallier" bjase ime kojim Rimljani nazvase Kelte. :ph34r:

Naravno, sve tako u bobu nisu mogli pogodoti - barem po mom nekom misljenju iako nemam beze sa bionenetikom. Ipak mi je logicno da je u BiH opstalo najvise takozvanih "ilirskih gena". Ali nije ni vazno. Cinjenica je da smo svi mi samo ljudi i da nikakve teorije o cistim rasama, krvi, itd., ne igraju APSOLUTNO NIKAKVU ulogu, naravno, samo u slucaju ako zelimo da ostanemo ozbiljni. Dakle, svo to, najcesce srpsko i hrvatsko prdenje, o "srpskim i hrvatskim plemenima" od kojih smo svi nastali, mozes objesiti macku o rep. Vazni su samo, i iskljucivo, identiteti stvoreni tamo negdje u 19. vijeku i, naravno, nase zajednicko sto nas veze sa komsijama.