Jump to content


Photo
- - - - -

Suočavanje s budućnošću


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
384 replies to this topic

#31 Nemke

Nemke
  • Banned
  • 379 posts

Posted 13 March 2009 - 18:50

pa nemamo mnogo nacina da se odupremo potrosnji. tolerancija, obrazovanje, kultura, to su nam neki minimalni odbrambeni mehanizmi. naravno sve ce to da propadne, cim ponestane materijalnog, ako neko to zna to smo mi u Srbiji.

jednostavno ne ucestvovati previse u celoj toj prici, koliko se ne mora i cekati da sve prodje kao sto je i doslo. to je onako jedan forumaski poluminimalisticki predlog.

osim u Kanadi, tamo moze i da se potrosi malo vise nego sto se zaradi :ph34r:

#32 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 13 March 2009 - 20:10

Nije toliko ni bitno da li se slazemo ili ne, nego sto kad se postavi ovakva "prorocka tema" ne ostavlja mnogo prostora za diskusiju. Sve deks-ove teme se svode na isto "nestace nafte i to je kraj". Niti on moze da dokaze da to jeste kraj, niti mi drugi mozemo suprotno, jedino sto je sigurno da ce jednog dana nestati nafte, to je no brainer, sta tu ima da se diskutuje?
Ako ja sad kazem:
a) "Smak sveta ce nastupiti 2023 godine. Sta imate nameru da ucinite povodom toga?", dobicu odgovor: "Nista. Potonucu u hedonizam i dekadenciju"
b) "Ako zestoko stedimo i pocnemo da od ovog trenutka zivimo na minimalnom minimumu, onda ce smak sveta nastupiti 2053. godine", onda cu dobiti vecinski odgovor: "Daj ono pod a), pa nek ide zivot"


Imam sjajnu repliku na ovaj tvoj dio posta. Poslusaj :ph34r:

Youtube Video ->Original Video

A sad ozbiljno; bio je prije neki dan dokumentarac na HTV-u "Profesija osobno", gdje je o svojim profesijama govorila nekolicina znacajnih ljudi u Hrvatskoj. Medju njima i vodeci svjetski geneticar, Miroslav Radman, klik!, koji je otprilike rekao da ovaj svijet buducim generacijama zeli u svakom pogledu ostaviti boljim nego sto je to danas. Nema razloga da mu ne vjerujem, osim ako nas ne pogodi neka prirodna katastrofa kataklizmicnih razmjera, ili se neki psihopat ne dokopa atomske bombe. Inace nisam pesimist i uopce me ne plasi eventualna nestasica nafte. Vec danas postoje alternativni oblici energije koji su manje stetni, a vjerojatno vise isplativi, samo sto su zasad minimalno zastupljeni, a sto je posljedica trenutne globalne ekonomske politike (koja je na izdisaju) a ne nestasice nafte.

#33 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 13 March 2009 - 22:25

Ovi tvoji "realni" primeri poptuno ignorisu prostu cinjenicu da Kanada ima druge najvece svetske rezerve nafte od oko 170 milijardi barela nafte (skoro kao Iran i Rusija zajedno), gasa ne zna se koliko, itd....... batali ti te tvoje relane izvore i informisi se na nekom drugom mestu .........


to su realni (bez navodnika) primeri za ELM. ako si pazljivo citao(la) taj post bilo bi ti jasno. ako je potrebno mogu samo tebi to (ELM) ponovo objasniti - samo reci sta ti nije jasno.

ELM model/teoriaj nista ne ignorise. a ne ignorisem ni ja. poninjao sam kanadu i tar sands u jednom drugom postu - potrazi ga malo, ako zelis.
ali samo za tebe pomenucu kanadu opet ovde...

kanada ima 1700 milijardi barela rezarvi tar sands-a. sto je vise nego sto su rezerve sirove nafte. to je optimisticki podatak. postoji procena da venecuela ima jos vece rezerve tar sands-a - moguce da se je tamo u nekom drugom obliku i da se drugacije zove - ali sustina je ista: ta "nafta" se ne moze pumpati na jednostavan nacin nego se mora proizvoditi! zaboravih: za venecualeu sam naisao na podatak da su rezerve nekonevcionalne teske nafte (tar sandsa) cak 2300 mlrd barela!

ali da se vratimo na kanadu... od onih 1700 mlrd barela sadasnjom tehenologijom je iskroristljivo (recoverable) samo oko 10%. sto je onih tvojih 170 mlrd barela. ali i to su zavidne rezerve - druge u svetu - odmah posle saudijskih. nema sta - podatak za respekt.
ali postoji jedan catch: od tar sands je sam po sebi neupotrebljiv. potrebna je bukvalno industrija da se iz tog tog katrana pomesanog s peskom dobije sinteticka nafta, tj naftni derivati. za to je potreban energija (i to dosta) koja se uglavnom dobija iz prirodnog gasa. potrebna je i veliak kolicina vode, a sam proces je prilicno prljav i zahteva ispustanje velikih kolicina CO2 u atmosferu, sto bas i nije tako lepo :ph34r:

"gasa ne zna se koliko" :) dobra ti ova :D zna se, zna! mozda ti ne znas, ali znaju ljudi. ako te zanima, mozes da se raspitas... ali lakse je reci ne zna se koliko i misliti da je to neka ogromana cifra dovoljna za sledecih 300 generacija.
ja moram da priznam da ne znam tacno koliko su rezerve prirodnog gasa u kanadi (mozda bi mogli to da saznamo od tebe?), ali ako se dobro secam proizvodnja gasa u kanadi je "decline" fazi. sto znaci vec je dozivela svok maksimum tj peak.
vec sam pomenuo da se za proizvodnju sintetiske nafte iz tar sands. koriste veliek kolicine prirodnog gasa, a kanada ima ambiciozne planove da proizvodnju u buducnosti poveca sto je moguce vise (ako se dobro secam trenutno je negde oko 1 milion barela dnevno - mozda gresim, ali tu je negde), a do, recimo, 2030 bi trebalo biti 5 mil. barela dnevno. znaci: povecanjem proizvodnje sint nafte iz tar sandsa ce uskoro zahtevati toliko prirodnog gasa da nece biti doboljno za industriju i gradjane. kad ce to biti? raspitaj se, trebalo bi da te zanima...

znaci, sto se tice: "batali ti te tvoje relane izvore i informisi se na nekom drugom mestu" - imam ja poprilicno informacija iz raznoraznih izvora, tako da je onaj ko bi trebalo da se informise si - ti. i to ne zbog mene, nego zbog sebe. razmisli malo o tome...

#34 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 13 March 2009 - 22:29

kanada ima 1700 milijardi barela rezarvi tar sands-a. sto je vise nego sto su rezerve sirove nafte. to je optimisticki podatak. postoji procena da venecuela ima jos vece rezerve tar sands-a - moguce da se je tamo u nekom drugom obliku i da se drugacije zove - ali sustina je ista: ta "nafta" se ne moze pumpati na jednostavan nacin nego se mora proizvoditi! zaboravih: za venecualeu sam naisao na podatak da su rezerve nekonevcionalne teske nafte (tar sandsa) cak 2300 mlrd barela!

ali da se vratimo na kanadu... od onih 1700 mlrd barela sadasnjom tehenologijom je iskroristljivo (recoverable) samo oko 10%. sto je onih tvojih 170 mlrd barela. ali i to su zavidne rezerve - druge u svetu - odmah posle saudijskih. nema sta - podatak za respekt.

Prika, nemoj da pricas o necemu o cemu nemas pojma.........

#35 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 13 March 2009 - 22:44

Prika, nemoj da pricas o necemu o cemu nemas pojma.........


to sto si napisao je "jak argument" :ph34r:

imas slobodu da mene i sve druge ovde - prosvetlis... :)
do tada ce vaziti informacije koje sam ja napisao...

#36 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 13 March 2009 - 22:57

to sto si napisao je "jak argument" :ph34r:

imas slobodu da mene i sve druge ovde - prosvetlis... :)
do tada ce vaziti informacije koje sam ja napisao...

Prika , vidi jednu stvar, nemam ja nameru da se nadmecem ovde sa tobom ko je u pravu....... procitao si par clanaka i video par grafikona i sada si OPEC strucnjak, ......... ja sam proveo jedno vreme na severu Alberte radeci diriktno sa klijentima u naftnoj industriji, znam malo vise o tome od tebe ........ opet ti kazem, nemas blage veze o prirodnim resursima u Kanadi, nebitno da li je rec o nafti, gasu, uglju, dijamantima, drvetu, djubrivu (potash) itd ........

Samo nemoj ti da nas prosvetlis kao oni srpski libarali koji ce da oslobode svet ..........

Edited by Klika, 13 March 2009 - 22:58.


#37 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 13 March 2009 - 23:11

Prika , vidi jednu stvar, nemam ja nameru da se nadmecem ovde sa tobom ko je u pravu....... procitao si par clanaka i video par grafikona i sada si OPEC strucnjak, ......... ja sam proveo jedno vreme na severu Alberte radeci diriktno sa klijentima u naftnoj industriji, znam malo vise o tome od tebe ........ opet ti kazem, nemas blage veze o prirodnim resursima u Kanadi, nebitno da li je rec o nafti, gasu, uglju, dijamantima, drvetu, djubrivu (potash) itd ........

Samo nemoj ti da nas prosvetlis kao oni srpski libarali koji ce da oslobode svet ..........



prvo: to sto si proveo jedno vreme na severu alberte ne znaci nista. mogao si da vidis direktno te rupe koje nastaju iskopavanjem tar sands-a ili sl, a o rezervama, kolicini proizvedene sint. nafte, trendovima, rezervama gasa i njegovoj proizvodnji... - si morao procitati neki papir. gledanje ti nije mnogo pomoglo.

drugo: ako imas neki argument napisi ga ovde i demantuj me. ja sam uvek rad da saznam nesto od ljudi koji znaju vise od mene.
pisanje: "ja znam!", "ja znam vise od tebe", ... ne pokazuje nikakvo znanje - samo aroganciju! a to nije bas neka lepa osobina. mozda bi trebao da pises vecim fontom ili boldom da bi te ozbiljije shvatio :ph34r:
znaci jos jednom: izvoli iznesi podatke, objsni nam svima, dokazi da nisam u pravu, sta to nisam u pravu, ...
da li ti zaista mslis da je dovoljno da napises: "ti nemas pojma, ja sam bio u alberti" i da svi odmah padnemo na kolena?? koji je tvoj problem?

trece: nisam ja tvoj prika.

cetvrto: zaboravih, nemam ja nikakve veze s tim liberalima koje pominjes, nemoj da me vredjas (izgleda da u tom slucaju imamo isto misljenje, ali dzaba tebi pricati :) )

Edited by dekss, 13 March 2009 - 23:12.


#38 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 14 March 2009 - 23:13

...
svetska populacija


I šta tebi govori ovaj grafikon, tj. šta hoćeš njim da kažeš?

Što se tiče drugih postova koje si ovde pisao (a u mnogim si se obracao direktno meni, pa sam trebao da ti odgovorim), ja prosto ne znam šta bih ti na njih odgovorio, jer pre svega ne shvatam poentu. Uz to neke izjave mi se cine kontradiktorne.
Nadam se da mi ne zameras sto ti nisam do sad odgovorio. Biće prilike... Imam ja jos dosta toga da ovde napisem...


A sad ozbiljno; bio je prije neki dan dokumentarac na HTV-u "Profesija osobno", gdje je o svojim profesijama govorila nekolicina znacajnih ljudi u Hrvatskoj. Medju njima i vodeci svjetski geneticar, Miroslav Radman, klik!, koji je otprilike rekao da ovaj svijet buducim generacijama zeli u svakom pogledu ostaviti boljim nego sto je to danas. Nema razloga da mu ne vjerujem, osim ako nas ne pogodi neka prirodna katastrofa kataklizmicnih razmjera, ili se neki psihopat ne dokopa atomske bombe. Inace nisam pesimist i uopce me ne plasi eventualna nestasica nafte. Vec danas postoje alternativni oblici energije koji su manje stetni, a vjerojatno vise isplativi, samo sto su zasad minimalno zastupljeni, a sto je posljedica trenutne globalne ekonomske politike (koja je na izdisaju) a ne nestasice nafte.


Ne kapiram sta ti zapravo verujes vodecem svjetskom geneticaru? Da ZELI da ...
Evo i ja kazem da mu verujem da on to zeli. I ja zelim to isto, i vecina drugih ljudi to isto zeli...

Nije pitanje ko sta zeli, nego da li to i MOZE.

Drugo pitanje je sta to znaci "boljim nego danas"? Ok, znam to mozda preterano detaljisanje i, mogli bismo reci, filozofsko pitanje: sta je dobro, sta je bolje itd. Ali ipak: sta on to zeli promeniti, a da ima veze s ovom temom. Ovde vec ne shvatam poentu.

Ovde se uopste ne radi o tim fatalnim scenarijima (to s ludacima i atomskim bombama...). Ovde se radi o nekim drugim fatalnim scenarijima.
O nafti sam vec pisao. Pisao sam vec i o alternativnim izvorima energije. A verovatno cu jos pisati.
na osnovu onoga sto (i kako) si napisala u vezi sa tim, imam utisak ili da to nisi procitala ili da nisi razumela.

Nadam se da cemo se jednom razumeti...

#39 Nemke

Nemke
  • Banned
  • 379 posts

Posted 15 March 2009 - 07:25

I šta tebi govori ovaj grafikon, tj. šta hoćeš njim da kažeš?

Što se tiče drugih postova koje si ovde pisao (a u mnogim si se obracao direktno meni, pa sam trebao da ti odgovorim), ja prosto ne znam šta bih ti na njih odgovorio, jer pre svega ne shvatam poentu. Uz to neke izjave mi se cine kontradiktorne.
Nadam se da mi ne zameras sto ti nisam do sad odgovorio. Biće prilike... Imam ja jos dosta toga da ovde napisem...




kad bi nekako iskoristili ovu krizu da postanemo sposobniji i efikasniji. da naucimo da upravljamo sami sobom, pa nam nece trebati nikakvi bankari da nas uce koliko para imamo a koliko nemamo. da nam ne trebaju politicari da nas vode, nego da vodimo sami sebe. ali stvarno, ne na papiru i na forumu, nego u pravom zivotu. e onda cemo resiti krizu jednom za svagda. ako nam je politicari ili biznismeni i bankari budu resavali, jao si ga nama. :ph34r: :)

ne treba mi nikakav odgovor, ja samo glasno razmisljam, da imam konkretno resenje, prodao bih ga Baracku Obami, ili Putinu, ko da vise...
a ako ima neko drugi, rado cu ga saslusati i pozdraviti jer me tema interesuje, kao i verovatno sve ljude trenutno na zemlji, osim mozda Aboridzina ili nekih plemena u Amazonu. naravno, pod uslovom da nije neka glupost tipa smanjenja radnog vremena za istu platu, ili nesto slicno.

Edited by Nemke, 15 March 2009 - 08:06.


#40 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 15 March 2009 - 09:42

kad bi nekako iskoristili ovu krizu da postanemo sposobniji i efikasniji. da naucimo da upravljamo sami sobom, pa nam nece trebati nikakvi bankari da nas uce koliko para imamo a koliko nemamo. da nam ne trebaju politicari da nas vode, nego da vodimo sami sebe. ali stvarno, ne na papiru i na forumu, nego u pravom zivotu. e onda cemo resiti krizu jednom za svagda. ako nam je politicari ili biznismeni i bankari budu resavali, jao si ga nama. :) :D



Siguran sam da bi "novi" čovek doneo rešenja za ove probleme. Pri tom ne znači da ne bi stvorio neke nove(odnosno, teško da ćemo ikad išta reštiti "jednom za svagda")! Ipak, pošto je u pitanju trkla s vremenom, nisam sigurna da ćemo stići do novog čoveka, ako nastavimo ovako da zlostavljamo planetu.

E sad, bojim se da nema rešenja bez žrtvi. Zapravo, kako se shvate žrtve... Odnosno, mislim da ne postoji čarobni štapić koji će sve reštiti, a da mi ne moramo da se promenim... Uostalom, (a meni se dopala ona tvoja "evolucionistička" teorija društva, pa sam se na nju navadila! :ph34r: ) možda će nas baš rešavanje ovakvih problema dovesti do "novog čoveka"?

I nisam baš sigurna da sve ljude zanima ova tema...

#41 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 15 March 2009 - 10:19

I nisam baš sigurna da sve ljude zanima ova tema...

Možda nije u pitanju nezainteresovanost za temu, već se uvodničar previše rasplinuo u prvom postu, naročito mislim na citat:

"Naša globalna ekonomija je prerasla kapacitet planete da je održava, zbog čega našoj civilizaciji preti kolaps. Mi smo toliko fokusirani na tromesečja i godišnje planove, da nam je promaklo do kakve je promene došlo u proteklih nekoliko decenija.

Mi danas trošimo resurse tolikom brzinom da je ugroženo njihovo prirodno obnavljanje. Šume se smanjuju, pitke vode je sve manje, životinjske i biljne vrste izumiru, zemljište erodira. Naftu eksploatišemo tolikom brzinom da nam ostaje malo vremena da planiramo za vreme kada ona bude retka i skupa. U atmosferu upumpavamo CO2 brže nego što priroda može da ga apsorbuje, zbog čega je došlo do nezapamćenog porasta temperature.

Ova naša civilizacija nije prva koja se našla na ivici propasti zbog neodrživosti ekonomskog razvoja..."

Reči koje sam boldovala zahtevaju mnogo više od jednostavnog iznošenja stava i tako tema deluje "zakukuljena", jer pričati o ekonomiji, a ne obuhvatiti biljke, i u ovom kontekstu, iz forumaškog iskustva, sigurna sam da ćemo doći do gej populacije. :ph34r:

#42 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 15 March 2009 - 17:16

kad bi nekako iskoristili ovu krizu da postanemo sposobniji i efikasniji. da naucimo da upravljamo sami sobom, pa nam nece trebati nikakvi bankari da nas uce koliko para imamo a koliko nemamo. da nam ne trebaju politicari da nas vode, nego da vodimo sami sebe. ali stvarno, ne na papiru i na forumu, nego u pravom zivotu. e onda cemo resiti krizu jednom za svagda. ako nam je politicari ili biznismeni i bankari budu resavali, jao si ga nama. :) :D

ne treba mi nikakav odgovor, ja samo glasno razmisljam, da imam konkretno resenje, prodao bih ga Baracku Obami, ili Putinu, ko da vise...
a ako ima neko drugi, rado cu ga saslusati i pozdraviti jer me tema interesuje, kao i verovatno sve ljude trenutno na zemlji, osim mozda Aboridzina ili nekih plemena u Amazonu. naravno, pod uslovom da nije neka glupost tipa smanjenja radnog vremena za istu platu, ili nesto slicno.


ne znam sta bi trebalo da znaci ono "sposobiji i efikasniji"? sposobiji i efikasniji za sta? i sta bi to pomoglo? ali nije to toliko bitno...

sto se tice bankara i banaka... evo jednog zanimljivog videa - govori o necemu sto ti mozda imas na umu. cini mi se da je to "resenje" utopija barem u vecini sveta, ali ovde je ocigledno realnost. Uz to u drugom delu videa je lep opis kako funkcionise klasican bankarski sitem. nije sveobuhvatan, ali dovoljno. al dosta sam gusio. bolje pogledajte video.

bojim se da nije moguce resiti krizu jednom za svagda. a sto se tice eventualnog resenja, mislim da je pametnije da ga zadrzis za sebe - obami i putinu ono ne treba.

glupost...?? bojim se da to jeste glupost. jer moze samo da bude ili ukidanja radnih mesta ili povecanja radnog vremena za smanjenje plate. ali odosmo daleko.


Reči koje sam boldovala zahtevaju mnogo više od jednostavnog iznošenja stava i tako tema deluje "zakukuljena", jer pričati o ekonomiji, a ne obuhvatiti biljke, i u ovom kontekstu, iz forumaškog iskustva, sigurna sam da ćemo doći do gej populacije. :ph34r:


obzirom da sam ja uvodnicar osecam se prozvanim i moram odgovriti. zapravo, citat koji navodis zapravo nije moj, vec sam ga "pozajmio" a to sam vec i napisao u tom uvodnom postu. ali to nije "opravdanje" :D. opravdanje je sledece: problem o kojem bih ja zeleo da ovde raspravljamo je zaista tako kompleksan i obuhvata sve navedeno u tvom citatu, da nista od toga ne moze da se izostavi.
ukratko bi se problem mogao opisati ovako: "neograniceni rast, a time i nacin zivota koji trenutno vodimo, nije moguc na planati sa ogranicenim resursima"
ovim su itekako obihvacene i bilje i zivotinje. tama je kao sto vidis na drustvu i ne na ekonomiji, sto znaci ne radi se samo o ekonomiji. ekononija je samo jedan njen deo.
problem, tj tema, mozda jeste kompleksna i sveobuhvatna, ali ne ukljucuje gej populaciju. I mislim, i nadam se, da nas rasprava nece odvesti dotle. :D

#43 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 15 March 2009 - 23:11

da nastavimo sa suočavanjem s budućnošću?

CO2 i klima

Kada je 2004. godine Sir David King izvršio analizu uzoraka antarktičkog leda izvađenog sa dubine od tri kilometra potvrdio je da postoji veza između temperature i nivoa CO2 u atmosferi, bar u poslednjih 740.000 godina. Ova koncentracija CO2 se kretala između 200 ppm tokom ledenih doba i 270 ppm tokom toplijih intervala i tako više puta. Te 2004. godine registrovana je koncentracija CO2 od 377 ppm, mnogo više nego u poslednjih milion godina. Da li postoji veza između koncentracije CO2 i temperature? Umesto odgovora dovoljno je samo reći da su pet najtoplijih godina u poslednjih stotinak godina bile 1998, 2002, 2003, 2004 i 2005 (kaže NASA), mada je velika verovatnoća da će 2007. oboriti rekord. Možda ne želimo to da prihvatimo ali planeta postaje sve toplija.

...


2002. visoke temperature i suša pogodile su Indiju, SAD i Kanadu, zbog čega je svetska žetva bila umanjena za 90 miliona tona, a potom još 90 miliona tona 2003 zbog visokih temperatura u Evropi. Ponovo 2005. žetva je umanjena za nekih 35 miliona tona zbog visokih temperatura i suše u SAD.

Temperatura: Raste pa raste2003, zbog visokih temperatura, u Evropi je život izgubilo 49.000 ljudi, od čega 18.000 u Italiji. Pored ovoga, visoke temperature stvaraju nestabilnost i dovode do oluja. Nju Orleans je bio žrtva Katrine, Zapadna Evropa je pre nekoliko dana bila žrtva Kirila. Ako ne verujete pitajte osiguravajuća društva. Koriščenje istorijskih podataka za proračunavanje rizika nije više pouzdano, zbog čega su osiguravajuća društva u problemu. Ali kamo sreće da su samo osiguravajuća društva u problemu.

Svi smo u problemu.



...


Srbija
...
Već vidimo da temperatura i kod nas lagano raste. Nivo mora nas ne zanima, nismo na moru, nećemo potonuti kao Tuvalu. Oluja će biti, ali će gubiti snagu dok stignu do nas sa Atlantika (Kiril nas je omašio). Izgleda da će naš najveći problem biti voda.

Ono što za sada znamo je da nam se lagano sa juga primiče Sahara. Ona će u narednih nekoliko decenija preći Sredozemno more. S druge strane, verovatno je da će padavine biti obilnije na severu Evrope.

Prema rečima Vladana Ducića, docenta Geografskog fakulteta, pojava polusušnih oblasti se očekuje jugoistočno od linije Negotin-Majdanpek-Kragujevac-Prokuplje-Jošanička banja-Tutin-Preševo (detaljnije).

Mi dnevno unosimo oko 4 litra vode u organizam na ovaj ili onaj način. Za proizvodnju dnevnog unosa hrane trošimo 2000 litara vode, dakle 500 puta više. Za proizvodnju 1 tone žita potroši se 1000 tona vode. Zato će se eventualno smanjenje padavina pre svega odraziti na poljoprivredu.

Kumulativni efekat je sledeći: manje padavina - manji prinosi, skuplja nafta - skuplja mehanizacija, veštačko đubrivo i transport, skuplja nafta - veća potražnja za biogorivom, više zemlje za proizvodnju biogoriva - manje zemlje za proizvodnju hrane.

...


Edited by dekss, 15 March 2009 - 23:11.


#44 Nemke

Nemke
  • Banned
  • 379 posts

Posted 16 March 2009 - 02:07

ne znam sta bi trebalo da znaci ono "sposobiji i efikasniji"? sposobiji i efikasniji za sta? i sta bi to pomoglo? ali nije to toliko bitno...


sposobniji da prezivimo bez velikih kriza, potresa, ratova i slicno. bice i to valjda jednog dana, a i ako ne bude ja cu da zivim kao da ce biti.

sto se tice bankara i banaka... evo jednog zanimljivog videa - govori o necemu sto ti mozda imas na umu. cini mi se da je to "resenje" utopija barem u vecini sveta, ali ovde je ocigledno realnost. Uz to u drugom delu videa je lep opis kako funkcionise klasican bankarski sitem. nije sveobuhvatan, ali dovoljno. al dosta sam gusio. bolje pogledajte video.


thx za link, zbog ovih stvari i nabacujem ponesto na temu, lakse mi je nego da googlam. treba te banke razdvojiti na ovakve i one investicione, da ne kazem "futuristicke", pa kad berze propadnu da bar zdrava stednja ostane. neka ljudi imaju izbor da stede sa manjim ili vecim kamatama pa kome sta odgovara. ovako kad padnu berze zbog spekulacija bude skoro ugrozen i zdravstveni sistem. neka naprave neke "sigurne banke" za slucajeve poput ove krize koja sada potresa USA.

bojim se da nije moguce resiti krizu jednom za svagda. a sto se tice eventualnog resenja, mislim da je pametnije da ga zadrzis za sebe - obami i putinu ono ne treba.

glupost...?? bojim se da to jeste glupost. jer moze samo da bude ili ukidanja radnih mesta ili povecanja radnog vremena za smanjenje plate. ali odosmo daleko.


slazem se apsolutno. kod ovakvih pitanja moramo se vecinski sloziti da bi dosli do iole odrzivog resenja. ovo ozbiljno mislim.

#45 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 16 March 2009 - 04:27

Ne kapiram sta ti zapravo verujes vodecem svjetskom geneticaru? Da ZELI da ...
Evo i ja kazem da mu verujem da on to zeli. I ja zelim to isto, i vecina drugih ljudi to isto zeli...

Nije pitanje ko sta zeli, nego da li to i MOZE.


Pa sudeci po svemu sto si dosad napisao, mislis da ne moze i ocito ocekujes da se svi slozimo s tobom.

Ovde se uopste ne radi o tim fatalnim scenarijima (to s ludacima i atomskim bombama...). Ovde se radi o nekim drugim fatalnim scenarijima.
O nafti sam vec pisao. Pisao sam vec i o alternativnim izvorima energije.


Kao prvo, uopce se nisam obracala tebi, nego sam se nadovezala na post od Honey, a koji odlicno rezimira tvoju temu, ili preciznije receno -blog jer ti koliko vidim, raspravljas sam sa sobom i zlosutno iznosis najgore scenarije; bavis se nestasicom nafte, pa se odlucujes za alternativne oblike energije i na kraju svecano zakljucujes kako alternative nafti ipak nema. Niti sam strucnjak za naftu, niti dijelim tvoje katastroficne prognoze, a niti itko sa sigurnoscu, ukljucujuci prije svega znanstvenike, ne moze predvidjeti sto ce se dogoditi sutra. Tek jedno je sigurno; svijest o ocuvanju planete i odrzivom razvoju pocinje s kucnim odgojem pojedinca.

link1

link2

link3

P.S. Mozda bi se tvoja tema i razvila, kad bi pustio ljude da u miru raspravljaju, cak i pod uvjetom da ti se ne dopadne svaki post, a ne da ovdje izigravas dezurnog policajca.

Edited by Ziza, 16 March 2009 - 04:37.