Jump to content


Photo
- - - - -

Vicky i Cristina (2008)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#16 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 January 2009 - 16:52

Iznenadjujuce los film.

Slicno Bertolucciu u The Dreamers, Woody Allen pokusava da da vestacko disanje svojoj kreativnosti ali je ona vec na izdisaju.
Film je pretenciozan, kamera kao sa Travel Channela, a nova Allenova muza Scarlett Johansson koja nam se predstavlja kao femme fatale, ustvari je hladna i neubedljiva. Svadja Javier Bardema i Penélope Cruz kojom se zeli opisati istinska ljubav mi pre lici na scenario neke latinoamericke sapunice nego na istinsku ljubav (privlacnost suprotnosti).
Od Allenovske neuroze, koja se ovde pominje, ni traga.

I jos nesto: ljudi, ne znam kome je jos zanimljiva Penélope Cruz koja pozira s cigarom u ustima? Toliko likova (muskih i zenskih) u filmskoj umetnosti koji su stvarno plenili svojom harizmom (i bez cigare u ustima) ali ona... :ph34r:
Gledam je kako fotoshopirana pozira za neki modni brend na bilbordu. To joj mnogo bolje stoji.

Edited by melankolic, 12 January 2009 - 16:53.


#17 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 12 January 2009 - 18:00

Iznenadjujuce los film.

Slicno Bertolucciu u The Dreamers, Woody Allen pokusava da da vestacko disanje svojoj kreativnosti ali je ona vec na izdisaju.
Film je pretenciozan, kamera kao sa Travel Channela, a nova Allenova muza Scarlett Johansson koja nam se predstavlja kao femme fatale, ustvari je hladna i neubedljiva. Svadja Javier Bardema i Penélope Cruz kojom se zeli opisati istinska ljubav mi pre lici na scenario neke latinoamericke sapunice nego na istinsku ljubav (privlacnost suprotnosti).
Od Allenovske neuroze, koja se ovde pominje, ni traga.

I jos nesto: ljudi, ne znam kome je jos zanimljiva Penélope Cruz koja pozira s cigarom u ustima? Toliko likova (muskih i zenskih) u filmskoj umetnosti koji su stvarno plenili svojom harizmom (i bez cigare u ustima) ali ona... :ph34r:
Gledam je kako fotoshopirana pozira za neki modni brend na bilbordu. To joj mnogo bolje stoji.

Penelopa je velika umetnica i njen talenat je raskosan.

#18 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 January 2009 - 19:12

Penelopa je velika umetnica i njen talenat je raskosan.


Treba razlikovati muzu od talenta. Ovih prvih je mnogo vise u odnosu na ove druge.

#19 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 12 January 2009 - 20:01

Treba razlikovati muzu od talenta. Ovih prvih je mnogo vise u odnosu na ove druge.


muze pobudjuju nesto najlepse u stvaraocima, stoga im treba ukazati postovanje, zar ne...? :ph34r:

#20 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 January 2009 - 22:36

muze pobudjuju nesto najlepse u stvaraocima, stoga im treba ukazati postovanje, zar ne...? :ph34r:


Ne uvek, a i to nema veze sa talentom muze. Uzmimo primer Hitchcocka i "njegovih" plavusa.
Ili, probaj da nadjes film The Lady from Shanghai pa ces da vidis koja je razlika izmedju Rite Hayworth i Penelope Cruz. Nebo i zemlja.

Penelopa moze da glumi samo odredjeni tip uloga (da shizi) i to je to.

Edited by melankolic, 12 January 2009 - 22:40.


#21 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 12 January 2009 - 22:42

Ne uvek, a i to nema veze sa talentom muze. Uzmimo primer Hitchcocka i "njegovih" plavusa.
Ili, probaj da nadjes film The Lady from Shanghai pa ces da vidis koja je razlika izmedju Rite Hayworth i Penelope Cruz. Nebo i zemlja.

Penelopa moze da glumi samo odredjeni tip uloga (da shizi) i to je to.


ali izvodi ih savrseno, zar ne..? mora neko i "sizike" da glumi... :ph34r:

#22 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 January 2009 - 22:57

ali izvodi ih savrseno, zar ne..? mora neko i "sizike" da glumi... :ph34r:


Ne izvodi ih savrseno, daleko od toga. Ja sam samo rekao da "ume da glumi" ali ne i da je savrsena.

Ako ti se nick odnosi i na trenutni status, mogu samo da ti preporucim da odes malo dalje od mas medija koji te informisu samo o zvezdama na kojima opstaje danasnji show business. Da bi se mogao donositi zakljucak o bilo cemu, potrebno je prethodno napraviti nekakav referentni sistem vrednosti. To znaci da uporedis Penelope Cruz sa glumicama iz drugih epoha filma (koje su vec potvrdjene kao "umetnice raskosnog talenta") pa tek onda da donosis zakljucak da li je ona umetnica i da li ima "raskosan talenat". Mislim da ces se na kraju price poprilicno razocarati u nju.

#23 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 12 January 2009 - 23:11

Ne izvodi ih savrseno, daleko od toga. Ja sam samo rekao da "ume da glumi" ali ne i da je savrsena.

Ako ti se nick odnosi i na trenutni status, mogu samo da ti preporucim da odes malo dalje od mas medija koji te informisu samo o zvezdama na kojima opstaje danasnji show business. Da bi se mogao donositi zakljucak o bilo cemu, potrebno je prethodno napraviti nekakav referentni sistem vrednosti. To znaci da uporedis Penelope Cruz sa glumicama iz drugih epoha filma (koje su vec potvrdjene kao "umetnice raskosnog talenta") pa tek onda da donosis zakljucak da li je ona umetnica i da li ima "raskosan talenat". Mislim da ces se na kraju price poprilicno razocarati u nju.

nick se odnosi na trenutni status, ali je to apsolutno nebitno. uverena sam da sam obavestenija o nekim stvarima od pojedinih kojima je drugaciji "status".. i, naravno, ne dozvoljavam da mas media ima toliki uticaj na mene. Penelope izuzetno simpatisem i do sad me nije razocarala! i koliko znam, i ona je potvrdjena kao vrsna umetnica, ako nista vise dokaz su njeni angazmani.

#24 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 January 2009 - 23:39

nick se odnosi na trenutni status, ali je to apsolutno nebitno. uverena sam da sam obavestenija o nekim stvarima od pojedinih kojima je drugaciji "status".. i, naravno, ne dozvoljavam da mas media ima toliki uticaj na mene. Penelope izuzetno simpatisem i do sad me nije razocarala! i koliko znam, i ona je potvrdjena kao vrsna umetnica, ako nista vise dokaz su njeni angazmani.


Tezgarenje (a danas se "angazman" najvise svodi na to) ne predstavlja reper kvaliteta necijeg rada. To sto joj je Almodovar davao tipske uloge po kojima je prepoznatljiva ne znaci da je vrsna umetnica "raskosnog talenta".
Ipak mislim da ima veze tvoj status sa kompetencijom. Kreni od nekih ranih radova drugih glumica, kako sam ti preporucio, pa se onda pozivaj na "angazmane" (mnogo bolji glumci od nje su daleko vise angazovani ali se pamte tij. "racunaju" samo njihovi davno snimljeni filmovi).

Ne bih dalje gubio vreme na besciljne rasprave s tobom. Poznato je da danasnji gimnazijalci i gimnazijalke manjak samopouzdanja (a i znanja) nadoknadjuju stavom da svet pociva na njihovom sistemu vrednosti.

Edited by melankolic, 13 January 2009 - 00:06.


#25 Leonina

Leonina
  • Members
  • 4,471 posts

Posted 13 January 2009 - 01:56

Iznenadjujuce los film.

Slicno Bertolucciu u The Dreamers, Woody Allen pokusava da da vestacko disanje svojoj kreativnosti ali je ona vec na izdisaju.
Film je pretenciozan, kamera kao sa Travel Channela, a nova Allenova muza Scarlett Johansson koja nam se predstavlja kao femme fatale, ustvari je hladna i neubedljiva. Svadja Javier Bardema i Penélope Cruz kojom se zeli opisati istinska ljubav mi pre lici na scenario neke latinoamericke sapunice nego na istinsku ljubav (privlacnost suprotnosti).
Od Allenovske neuroze, koja se ovde pominje, ni traga.


Ne mogu se više složiti. Više klišea i bljuzge ne videh u skorije vreme, a pasionirani sam pratilac kojekakvog trasha. Imam običaj da gledam filmove koji ne zahtevaju uključivanje mozga kad sam umorna, a ne mogu da spavam. Ali ovo je našto sasvim drugo. I da, veoma slično sanjarima, što je još jedno maestralno gubljenje vremena. Nije mi palo na pamet da ih strpam u isti koš dok ti nisi ukazao na to. Sve u svemu i nije tako loše, sad imam 2 primera za poznate autore i očajne filmove.
A Penelopa manje više. Nekako, od svih onih očajnih uloga i ideja, glumu da ne pominjem, ona mi nekako najmanje štrči kao primer, od cele ponude, ona je ipak na dnu liste najgoreg u filmu. Ne kažem da je super, samo ima i gorih.

#26 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 13 January 2009 - 06:35

Pojavljivanje uragana emocija uhvaćenog u liku Penelope daje filmu veliku težinu i Penelope je iz lik oca Haviera daleko najjača karika. Pretpostavljam da je uz tri glavna ženska lika Havierov za muški dio publike ipak ostao u sjenci.

Meni su najuverljiviji bili upravo Bardem, Rebeka Hol(Viki), glumac koji igra Vikinog verenika a saglasan sam i za glumca koji tumači lik oca iako je njegova uloga krajnje sporedna.

Woody Allen već polako liči na dijete koje nikako da ostari, i nakon milijon odgovora na hiljadu i jedno pitanje ne prihvata istinu zdravo za gotovo. Što će reći da je pitanje ljubavi zapravo potpuno živa stvar, bez forme i oblika i da je neuhvatljiva.

Uz temu ljubavi i traženju smisla iste primjetih suočavanje američkog materialnog stremljenja i španskog temperamenta. U pitanju je odnos planiranog, racionalnog naspram spotnanome, emotivnom, čiji suprotni polariteti rezultiraju u čistu idealističku privlačnost na samo određeno vrijeme. Protagonisti se na kraju vraćaju svako svojoj svakodnevici ne spoznavši da li je zacrtana linija "izabranog" zapravo ispravna ili iskrivljena (konfuzni pogledi na samom kraju filma kojim Vicky i Christina ipak gledaocu otkrivaju nesigurnost u izboru svog životnog puta).

Oko ovoga nisam saglasan. Moj utisak je da je Alen film zapečatio upravo izvesnom dozom ironije kada je u pitanju mistifikacija ljubavi kao nečeg neuhvatljivog. Scena u kojoj Marija Elena(Penelope) potegne pištolj na Huana Antonija(Bardema) je kap koja je prelila čašu za Viki. Posle toga za nju je svaka konfuzija apsolutno nestala a što se tiče Kristine, ako se konfuzijom smatra činjenica da je ona potpuno uverena i sigurna da ne zna šta želi tj. kako se u filmu kaže da zna šta ne želi onda si upravu.

...kamera kao sa Travel Channela...

Ako je tako znači da je Alen uspeo u svojoj nameri. Insistiranje na uverljivosti priče kroz dokumentaristički pristup je tehnika koja se sa postmodernom potpuno afirmisala i legitimizovala. Postupak sam po sebi u estetskom smislu ne može biti sporan( kao što je Kiš vrlo eksplicitno dokazao u Času Anatomije) pitanje je samo je li bio uspešan ili nije tj. je li naveo, u ovom slučaju gledaoca, da stekne osećaj kao da gleda nekakav putopis sa Travel Channela. :D

...a nova Allenova muza Scarlett Johansson koja nam se predstavlja kao femme fatale, ustvari je hladna i neubedljiva.

Slika koju o Skarlet stvaraju pominjani masmediji nema veze sa slikom koju je hteo da stvori Alen u filmu o kome raspravljamo. Epiteti koje si dodelio Skarlet su upravo oni kojima se odlikuje lik Kristine koja najviše od svih u filmu ne zna šta hoće od života. Nije mi jasno na osnovu čega ljudi zaključuju da je Kristina trebalo prema scenariju da bude femme fatale :) kad je očigledno ta uloga dodeljena liku Marije Elene(Penelope).

Svadja Javier Bardema i Penélope Cruz kojom se zeli opisati istinska ljubav mi pre lici na scenario neke latinoamericke sapunice nego na istinsku ljubav (privlacnost suprotnosti).

Ako govorimo o manifestacijama dramatičnih ljubavnih problema(svađe u kojima se upotrebljava hladno i vatreno oružije) između likova koje tumače Bardem i Penelope očigledna je sličnost sa latinoameričkim serijama ali to je i jedina sličnost.
Alen je notorni stereotip o vreloj latino krvi iskoristio za mnogo dublju psihološku priču gde koren sukoba nije u privlačnosti suprotnosti već upravo u kompeticiji sličnosti. Ono što onemogućava vezu koja bi po svemu trebalo da bude perfektna jeste pre svega problem umetničke sujete tj. ljubomore(ima scena u filmu kad Huan Antonio(Bardem) prizna Kristini da je praktično plagirao slikarski stil Marije Elene iako njoj to nikad neće priznati, čak je vrlo osetljiv na tu temu) pri čemu je ljubavna ljubomora(zarivanje noža navodno zbog pogleda upućenog drugoj ženi) samo povod za sukob.

I jos nesto: ljudi, ne znam kome je jos zanimljiva Penélope Cruz koja pozira s cigarom u ustima? Toliko likova (muskih i zenskih) u filmskoj umetnosti koji su stvarno plenili svojom harizmom (i bez cigare u ustima) ali ona... :ph34r:
Gledam je kako fotoshopirana pozira za neki modni brend na bilbordu. To joj mnogo bolje stoji.

Jasno mi je da te iritira činjenica da Penelope reklamira kozmetičke proizvode kao i da glumi(tezgari) u nekim tipičnim popkorn filmovima ali to po meni ne bi trebalo da utiče na objektivnu procenu njenog glumačkog opusa koji je za svako poštovanje.

I na kraju samo da dodam da mislim da je u svom poigravanju stereotipima Alen španskim likovima dao upravo potpuno neoriginalna imena karakteristična za latino sapunice što me je nateralo da svaki put kad sam hteo da ih napišem ponovo pogledam imdb stranicu u nemoći da ih zapamtim.

Edited by joakimvitriol, 13 January 2009 - 06:40.


#27 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 13 January 2009 - 11:38

Meni su najuverljiviji bili upravo Bardem, Rebeka Hol(Viki), glumac koji igra Vikinog verenika a saglasan sam i za glumca koji tumači lik oca iako je njegova uloga krajnje sporedna.



Potpuno se slazem s tobom.
Reci cu kasnije (u delu gde pominjes Scarlett Johansson) i zasto tako mislim.

Ako je tako znači da je Alen uspeo u svojoj nameri. Insistiranje na uverljivosti priče kroz dokumentaristički pristup je tehnika koja se sa postmodernom potpuno afirmisala i legitimizovala. Postupak sam po sebi u estetskom smislu ne može biti sporan( kao što je Kiš vrlo eksplicitno dokazao u Času Anatomije) pitanje je samo je li bio uspešan ili nije tj. je li naveo, u ovom slučaju gledaoca, da stekne osećaj kao da gleda nekakav putopis sa Travel Channela. :)


Po meni to nije dokumentaristicki nacin da se prikaze Barcelona vec isto ono sto u meni kod americkog filma izaziva osecaj gadjenja i prekid gledanja tako necega nakon 5 minuta a to je vec cuvena fasciniranost Amerikanaca Parizom i koriscenje Pariza kao metafore ljubavi. Ovde je Allen pokusao da bude originalan i da poveze nadrealizam Barcelone sa nadrealnom ljubavi (kroz konstantna demantovanja pocetnih pozicija Vicky i Cristine). U tome je potpuno zastranio prikazom Barcelone ocima prosecnog turiste koji se po prvi put susrece sa gradom. I sve bi to bilo u redu da mu nije bila namera da na takvoj slici grada izgradi komplikovanu ljubavnu pricu koja ukljucuje vise aktera. Jednostavno ne ide jedno s drugim.


Slika koju o Skarlet stvaraju pominjani masmediji nema veze sa slikom koju je hteo da stvori Alen u filmu o kome raspravljamo. Epiteti koje si dodelio Skarlet su upravo oni kojima se odlikuje lik Kristine koja najviše od svih u filmu ne zna šta hoće od života. Nije mi jasno na osnovu čega ljudi zaključuju da je Kristina trebalo prema scenariju da bude femme fatale :ph34r: kad je očigledno ta uloga dodeljena liku Marije Elene(Penelope).


Scarlett je trebalo da bude devojka koja nije na zemlji, totalna suprotnost Vicky koja ima pred ocima neku sliku svog zivota. Bojim se da se kod Scarlett nije odmaklo dalje od njene hladnoce i nekako mi se cini da bi zamena uloga sa Rebeccom Hall bio pun pogodak.
Od prve scene gde nam narator opisuje njihove karaktere, ja sam Rebeccu Hall zamislio kao Cristinu. Ne zamerite ako gresim, to je samo odraz moje muske intuicije.

Jasno mi je da te iritira činjenica da Penelope reklamira kozmetičke proizvode kao i da glumi(tezgari) u nekim tipičnim popkorn filmovima ali to po meni ne bi trebalo da utiče na objektivnu procenu njenog glumačkog opusa koji je za svako poštovanje.


Nema Penelope tu harizmu koja je potrebna da bi se doziveo lik Marie Elene. Ako bih birao glumicu za tu ulogu, bez dvoumljenja bih se opredelio za Salmu Hayek. Uporedi samo Salmu Hayek u Fridi i pozerku i pseudoumetnicu Penelope Cruz u ulozi Marie Elene.
Neuporedivo.

Edited by melankolic, 13 January 2009 - 11:41.


#28 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 January 2009 - 11:53

film je baš dobar, a vi nemate pojma

#29 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 13 January 2009 - 12:00

Promasila si topic, a bogami i pdf. Nije ti ovo Porodica i deca.

Edited by melankolic, 13 January 2009 - 12:03.


#30 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 13 January 2009 - 19:56

Tezgarenje (a danas se "angazman" najvise svodi na to) ne predstavlja reper kvaliteta necijeg rada. To sto joj je Almodovar davao tipske uloge po kojima je prepoznatljiva ne znaci da je vrsna umetnica "raskosnog talenta".
Ipak mislim da ima veze tvoj status sa kompetencijom. Kreni od nekih ranih radova drugih glumica, kako sam ti preporucio, pa se onda pozivaj na "angazmane" (mnogo bolji glumci od nje su daleko vise angazovani ali se pamte tij. "racunaju" samo njihovi davno snimljeni filmovi).

Ne bih dalje gubio vreme na besciljne rasprave s tobom. Poznato je da danasnji gimnazijalci i gimnazijalke manjak samopouzdanja (a i znanja) nadoknadjuju stavom da svet pociva na njihovom sistemu vrednosti.


to cine mnogi, ne samo gimnazijalci. i, nazalost, ovaj svet ne pociva uopste na sistemu vrednosti na kojem bih ja zelela. bye, bye