Jump to content


Photo
- - - - -

Hepatitis C


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 13 December 2008 - 15:41

Slažem se sa Vladanom i Dunadan.

To je negde i razlog što sam pomenu doktorku Božić i doktora Peruničića koji bi trebali da su među najvećim stručnjacima za Hepatit C koji se u Beogradu mogu naći... Iskreno se nadam da se još nisu penzionisali. Peruničić je duhoviti matorac koji je imao moždani udar, ali se oporavio i nastavio da radi. Božićka je naučnica, načelnica hepatologije i opasna tetka. Oboje su dobri ljudi, koji ulivaju poverenje, bez obzira na različiti attitude, koji imaju prema pacijentima i iskreno ih preporučujem, ukoliko Frizz može da stigne do njih.

#17 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 13 December 2008 - 16:22

choveche, al si pomogao... :ph34r:
kao da pacijent sa HepC moze da se izlechi samo ako usheta u apoteku i zatrazi tamo neki lek jer je chuo da je kod tamo nekog delovao.


Ja i ne mogu pomoći...nego samo razmjeniti iskustva. Znam i sam da lijekovi ne djeluju kod svakog jednako a pogotovo jer postoje i podtipovi hep C. Ne znam zašto si se osjetio pozvanim da djeliš lekcije.

#18 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 December 2008 - 18:30

Ja i ne mogu pomoći...nego samo razmjeniti iskustva. Znam i sam da lijekovi ne djeluju kod svakog jednako a pogotovo jer postoje i podtipovi hep C. Ne znam zašto si se osjetio pozvanim da djeliš lekcije.


prvo, ja ne delim lekcije. sam si napisao:

U nekim slučajevima za koje ja znam hepatitis C je potpuno izlječiv, terapija se provodi injekcijama interferona koje sama sebi možeš davati u rame...ako ti to ne pomogne bolji lijek je ribavirin isto u obliku ampula za injekcije. Znam da je to sve individualno jer nije svaki organizam isti...al uvijek možeš pokušat. Nisam siguran al mislim da ove ljekove proizvodi Pliva...ako ih još proizvodi.


dakle znash neke sluchajeve i potom nabrajash lekove sa savetima 'ako ti to ne pomogne' kao da je u pitanju virus gripa gde, ako ne pomogne C vitamin, mozda ce pomoci chaj od hibiskusa.

Nakon 3 mjeseca ti je prekinulo terapiju ribavirinom? Znam sigurno da mi je kolega primao tu terapiju 2 godine, samo ne oralno nego injekcijama...znam da je trebao "pomoći" doktoru da ga ugura na listu jer ti lijekovi nisu jeftini. Ne znam nisam znao da ima više tipova hepatitisa C pored A i B...ne znam kakav je to PCR test valjda gledaju djelotvornost lijeka ako imaš i malo sumnje u doktore da štede na teret pacijenata,odi u nekog drugog. Na kraju krajeva i nažalost danas se i zdravlje plaća.


eto. opet 'znash nekog'.
i otkud ti "danas se i zdravlje placa"?
a kad se to nije placalo?

#19 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 13 December 2008 - 19:02

dakle znash neke sluchajeve i potom nabrajash lekove sa savetima 'ako ti to ne pomogne' kao da je u pitanju virus gripa gde, ako ne pomogne C vitamin, mozda ce pomoci chaj od hibiskusa.



eto. opet 'znash nekog'.
i otkud ti "danas se i zdravlje placa"?
a kad se to nije placalo?


Ma uopće se nemam namjeru prepucavati s tobom, izvrčeš mi riči...sve šta sam ja htio napisat je da nisu svi lijekovi dostupni svakome, a nigdje nisam ni napisao da su ti lijekovi za svakoga. Iz jednog primjera meni poznatog izlačim zaključke šta opet ne znači da ja sad ode otkrivam nekom "toplu vodu", mislim ako se ne mogu laički osvrnuti na ovaj problem onda nevidim smisao ove teme, osim ako su korisnici studirali medicinu pa se samo njihovo mišljenje i traži.
Ako tebi to smeta...idi pij čaj od hibiskusa i ne zamaraj se nepotrebno.

#20 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 December 2008 - 19:13

Ma uopće se nemam namjeru prepucavati s tobom, izvrčeš mi riči...sve šta sam ja htio napisat je da nisu svi lijekovi dostupni svakome, a nigdje nisam ni napisao da su ti lijekovi za svakoga. Iz jednog primjera meni poznatog izlačim zaključke šta opet ne znači da ja sad ode otkrivam nekom "toplu vodu", mislim ako se ne mogu laički osvrnuti na ovaj problem onda nevidim smisao ove teme, osim ako su korisnici studirali medicinu pa se samo njihovo mišljenje i traži.
Ako tebi to smeta...idi pij čaj od hibiskusa i ne zamaraj se nepotrebno.

ako neshto nisam radila na forumu onda je to izvrtanje tudjih rechi. poenta i jeste u tome shto si laik, a uleces sa komentarima koji jako lako mogu da se protumache kao saveti i da ih, samim tim, mozda neko i poslusha. u tome i jeste sva poenta.
neka o HepC pishu oni koji se u to razumeju profesionalno, oni koji ga imaju pa su upoznati sa problematikom i ovde dolaze da bi razmenili iskustva, preporuchili lekara, i oni koji, igrom nesrecnog sluchaja, imaju u svojoj blizoj okolini nekog ko sa tom boleshcu zivi.
ovo svakako nije tema za laike i zato na njoj tvoji 'saveti' vrede zilch jer ih dajes na konto nechijih iskustva koje si, u najboljem sluchaju, apsorbovao osmozom.

#21 frizz

frizz
  • Members
  • 5 posts

Posted 14 December 2008 - 01:08

ćao ljudi, nećemo se raspravljati,
slažem se sa Dunadan i sa Vladanom da je HCV ozbiljna bolest koja ne može i ne sme da se leči bez nadzora lekara koji je stručan u toj oblasti. s druge strane ljudi ne znaju i nisu upoznati sa tim. Iskreno i ja pre nego što sam saznala da sam bolesna od C nisam nešto specijalno znala o tome, ali sam se posle toga dobro raspitala. Postoji 4 genotipa HCV ( 1, 2, 3 i 4 ) i 6 podtipova. kod nas je najzastupljeniji genotip 1. Genotip 2 i 3 su manje opasni i leče se 6 meseci, 1 i 4 su opasniji i leče se 48 nedelja.
Kao što rekoh primenjuje se kombinovana terapija PEG-IFN 2a koji se prima jednom nedeljno i ribavirin, koji se pije dva puta dnevno, ujutru i uveče, a doza se određuje u zavisnosti od težine.
Svake nedelje se daje krv kako bi se uradila krvna slika prema čemu lekar određuje da li sme da se primi puna doza. sama terapija je takva da može da pogorša krvnu sliku pa se nekada pauzira sa primanjem injekcije ili se smanjuje doza Ribavirina.
kao što rekoh dosta sam se raspitivala i tražila podatke o tome, u drugim zemljama takvi bolesnici su pod nadzorom tima lekara baš iz razloga što terapija može imati neželjene posledice, ali kao što reče Vladan ovo je Srbija.
Inače to je virus koji stalno mutira i zato ga je teško lečiti. Najbolji pokazatelj stanja jetre je biopsija. PCR test se radi pre početka terapije, određuje se broj kopija virusa po jedinici krvi i određuje se genotip.
PCR test se radi posle 12 nedelja primanja terapije i ako si negativan ( virus je uspavan ) nastavlja se sa terapijom, a ako je pozitivan znači da se i dalje umnožava.
Ako se broj kopija u odnosu na prvi PCR test smanjio za 100 puta nastavlja se terapija, a ako se nije smanjio ili je manji od 100 puta prekida se, što je slučaj samnom. Bila sam kod više lekara, ali prosto to je tako propisano. ranije se PCR radio posle 6 meseci.
Šanse za moje izlečenje su 15%, tako da se neisplati državi da ulaže toliki novac. normalno za mene je i tih 15 % šanse mnogo.
Od ljudi koji počnu sa terapijom po nekim stranim statistikama, kao i od onih koji isprimaju celu terapiju odpadne 50% ili posle 3 meseca ili se nekima ponovo vrati virus posle terapije. Od tih 50% koji u prvom pokušaju nisu uspeli, kada se ponovo pokuša 15% se izleči.
Vitaminima može da se ojača organizam da bi sa lakše borio.

#22 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 14 December 2008 - 18:03

nego, neshto sam babrala po Vikipedijinoj strani o HCV i naishla na interesantan podatak.
pishe da infekcija jednim genotipom ne pruza imunitet protiv drugih genotipova i da je moguca simultana infekcija sa dva razlichita HVC virusa i da u vecini tih sluchajeva jedan soj za kratko vreme eliminishe drugi iz domacina i this finding opens the door to replace strains non-responsive to medication with others easier to treat..

pitam se je l zna neko vishe o tome.

#23 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 14 December 2008 - 18:21

Bolesnik neuspesno lecen od hepatitisa C moze, ali ne mora, da razvije cirozu ili karcinom jetre.

#24 crow

crow
  • Members
  • 21 posts

Posted 24 December 2008 - 23:41

zavisi koji strain virusa imash.lakshi se 'lece' alpha interferonom, a za drugi su shanse za izlechenje male.tretman traje 48 nedelja i uloga mu je da uspori proces.side effects znaju da budu
vrlo neprijatni za nekoga ili se desi da 'jedrish' bez ozbiljnijih simptoma kroz terapiju.naravno, najbolje je neprepushtati se emocijama preterano vec raditi stvari koje su utvrdjene kao esentalne.-kvalitetna ishrana, najo alkohol(ili gudra), vitaminski suplementi i naravno u zavisnosti
odluchiti se za neku od terapija.naravno tu su i prirodnije varijante koje takodje imaju dosta uspeha kod nekih sluchajeva.

#25 APACH

APACH
  • Members
  • 758 posts

Posted 07 January 2009 - 18:00

nego, neshto sam babrala po Vikipedijinoj strani o HCV i naishla na interesantan podatak.
pishe da infekcija jednim genotipom ne pruza imunitet protiv drugih genotipova i da je moguca simultana infekcija sa dva razlichita HVC virusa i da u vecini tih sluchajeva jedan soj za kratko vreme eliminishe drugi iz domacina i this finding opens the door to replace strains non-responsive to medication with others easier to treat..

pitam se je l zna neko vishe o tome.


znam ja. Moguca je mesana infekcija razlicitim podtipovima virusa HCV. U konkretnom slucaju imamo kontradiktoran kvalitativan PCR rezultat. Stariji pokazuje prisustvo podipova 1 i 3 a mladji samo podtip 3. Ja nisam nikada pronasao nista na www u vezi sa ovim ali ti jesi i izgleda da postoji tu neka caka. Ako ti je linak pri ruci bio bih ti zahvalan da ga podelis sa mnom.

Ovo stvara problem u odredjivanju terapije. Jedna struja lekara je sklona na veruje inicijalnom PCR rezultatu i odredjuje terapiju po tome dok druga radi obrnuto sve zabibereno birokratskom zavrzlamom u Srbiji oko dodele terapije pegilovanim interferonom i ribavirinom.

#26 sonyboy2308

sonyboy2308
  • Members
  • 5 posts

Posted 12 January 2009 - 18:43

Hepatits C nije bez tazloga tihi ubica... Procitajte ovaj vrlo strucan tekst, pa cete shvatiti i saznati
Hepatitis C

#27 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 16 January 2009 - 18:23

znam ja. Moguca je mesana infekcija razlicitim podtipovima virusa HCV. U konkretnom slucaju imamo kontradiktoran kvalitativan PCR rezultat. Stariji pokazuje prisustvo podipova 1 i 3 a mladji samo podtip 3. Ja nisam nikada pronasao nista na www u vezi sa ovim ali ti jesi i izgleda da postoji tu neka caka. Ako ti je linak pri ruci bio bih ti zahvalan da ga podelis sa mnom.

Ovo stvara problem u odredjivanju terapije. Jedna struja lekara je sklona na veruje inicijalnom PCR rezultatu i odredjuje terapiju po tome dok druga radi obrnuto sve zabibereno birokratskom zavrzlamom u Srbiji oko dodele terapije pegilovanim interferonom i ribavirinom.

to sam pronashla na Vikipedijinoj stranici. nisam dalje babrala, al pretpostavljam da pored toga ima navedena referenca.

#28 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 17 January 2009 - 12:50

Moj brat ima hepatitis C vec jedno pa sigurno desetak godina. I ne lijeci ga. On je to prihvatio kao da npr ima jednu nogu kracu. Ne uzbudjuje se nimalo i zna da ga to moze ubiti. Hocu reci sve je individualno, od covjeka do covjeka. Moze se hepatitis nositi godinama, a da se zivi s njim.