Jump to content


Photo
- - - - -

Hepatitis C


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 frizz

frizz
  • Members
  • 5 posts

Posted 03 December 2008 - 02:04

Iznenađena sam što niko do sad nije pokrenuo ovu temu.

Poslednjih nekoliko godina počela sam da osećam da se nešto čudno dešava sa mnom, nervoza, jeza, hladan znoj, itd. Lekar opšte prakse me je slao kod svih mogućis specijalista, internista, neurolog, endokrinolog, itd., da bi svi rezultati bili u redu. Jedino čega se nije setila :ph34r:
jeste da traži da mi se uradi analiza krvne slike.
Inače radim posao koji je naporan, radim sa strankama i posle koga je i zdrav čovek umoran. U februaru mesecu 2007. godine počela sam da osećam hronični umor ( ujutru sam se budila i odlazila na posao umorna ), oči su mi stalno suzile, osećala sam unutrašnju toplotu, prosto osećala sam se kao da imam grip. Odlazila sam kod lekara, da bi doktorka došla do epohalnog otkrića da je nemoguće da neko dva meseca ima grip, urađena je analiza krvi što je pokazalo da su mi transaminaze uvećane. Urađen je test na virus HCV - a koji je pokazao da sam pozitivna. I od tada počinje moja agonija :P .
Prvo sa čim sam se susrela jeste diskriminacija i to na prvom mestu od strane zdravstvenih radnika, najpre doktora infektologa, koji je očekivao da kažem da sam intravenozni narkoman, što ja nisam. Tako im je lakše, svima prikačiti etiketu narkomana, što znači da si sam kriv što si dobio virus. Nisam narkoman, imam momka sa kojim sam u vezi 11 godina i koji je negativan na virus HCV, nisam primala krv, imala operacije, ali sam imala 2002. godine zanimljiv susret sa stomatologom, nesterilnim instrumentima i davanjem pola jedne anestezije meni ( normalno istim špricem i istom iglom ) i drugoj pacijentkinji :) .
Sa lekarom nisam mogla u startu da ostvarim nikakvu komunikaciju, čovek nije hteo da mi kaže ništa bliže o toj bolesti, jer ga prosto to nije interesovalo. Otišla sam na Institut za infektivne i tropske bolesti i konsultovala se sa drugim lekarom.
Kako sam ja osoba koja želi da zna sa čim ima posla, skidala sam sa interneta sve što sam mogla da nađem o ovoj bolesti.
Kontaktirala sam i udruženja čijim odgovorima nisam bila zadovoljna.
Urađena mi je biopsija jetre i posle dva meseca odobrena mi je terapija ( Pegasys i Copegus ).
Za tih pet meseci doživela sam raznorazna poniženja, na prvom mestu kao što sam i rekla od zdravstvenog osoblja,
počev od medicinskih sestara ( raznoraznih provokacija, podsmevanja, komentara da mi se osip po koži pojavio ne zato što primam terapiju, nego zato ruke ne perem, pa do komentara " ne zanima me kako joj je, neka crkne " ) ,
preko svog doktora infektologa koji nije hteo ni jednom da primi ni mene ni druge pacijente na kontrolu.
Na početku terapije mi je bilo mnogo teško, nesanica, nervoza, mogla sam da ujedam, nisam mogla da spavam od pritiska sa leve strane ( u predelu srca ), crvenila, otoka kapaka i nepodnošljivog svraba. Kad god bih htela da se konsultujem sa doktorom, čovek je samnom pričao u hodniku ili pred drugim pacijentima i sestrama u prolazu samo da me otkači.
Početkom novembra, posle tri meseca radila sam PCR test. Kada sam otišla da dam krv kao i svake nedelje, rečeno mi je da ne primam terapiju dok ne stigne rezultat , da bi mi lekar, opet u prolazu rekao da je stigao rezultat, da sam negativna, da je rezultat odličan ali mi se terapija prekida jer nisam ispunila uslov propisan Pravilnikom o radu Republičke komisije, da se ranije test radio na 6 meseci, od skoro na 3 meseca i da je po njemu potrebno nastaviti terapiju, što je i tražio u dopisu Komisiji.
Kako mi je sve to bilo sumljivo potražila sam po internetu i videla da me je doktor slagao, pre početka terapije rezultat testa je genotip 1, 2.947.526 k/ml, posle 12 nedelja terapije rezultat testa je 83.970 k/ml.
Čovek me je držao u neizvesnosti nedelju dana od čega sam izludela, da bi mi sledeće nedelje uručio odgovor komisije koji je već znao da mi se terapija ukida ( Takođe to mi je saopštio na hodniku! ) . Država nema para da finansira lečenje, pa se test sada radi na tri meseca umesto na šest. Ako bih htela sama da finansiram lečenje morala bih da kupujem terapiju u apotekama u kojim ima lekova i da se lečim u privatnoj režiji, ili da sama nađem lekare i med. sestre ili da platim usluge klinike, što bi me sa terapijom najmanje koštalo skoro 20.000 eura. :)
U suštini prepušten si samom sebi, moraš da radiš i živiš sa saznanjem da si bolestan, da si stalno umoran. Moraš da kriješ ( naročito na poslu ) od čega si bolestan, jer ako si izložen diskriminaciji od strane zdravstvenih radnika, šta očekivati od drugih.

Besna sam na državu kad ima takav stav prema ljudima koji su bolesni od teške bolesti, bez obzira kako su je dobili, a naročito onih koji su bolest dobili nesavesnim radom zdravstvenih radnika. :D :D :D

Besna sam na takav odnos lekara prema pacijentu. Da li je normalno da lekar prima pacijenta na hodniku
i da ga laže! :D :D :lol:


Lekar mi je rekao da postoje naznake da će se posle Nove godine terapija ponovo odobravati ljudima koji nisu odgovorili ili nisu povoljno odgovorili na terapiju. A možda je to još jedna laž.

DA LI NEKO ZNA NEŠTO O TAKVIM SLUČAJEVIMA ?

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 December 2008 - 11:15

Tuzna je i zapanjujuca neprofesionalnost i antihumanost onih koji bi trebalo da se prvi ponasaju drugacije.
To su bolesti kao i bilo koja druga bolest, a lekar je duzan da leci bolesnog coveka u skladu sa svojim znanjem i profesionalno.
U GB bi lekar za ovakvo postupanje na predlog Etickog komiteta GMC mogao lako da bude brisan iz registra, sto bi znacilo da nikada vise ne moze da radi kao lekar. Isto vazi i za nize medicinsko osoblje, koje ima svoj eticki kodeks.
Nazalost, Srbija je jos uvek zemlja prepuna predrasuda, kao i svaka mala i izolovana sredina, van sveta.

#3 dr Sasa

dr Sasa
  • Members
  • 32 posts

Posted 05 December 2008 - 21:11

Tuzna je i zapanjujuca neprofesionalnost i antihumanost onih koji bi trebalo da se prvi ponasaju drugacije.
To su bolesti kao i bilo koja druga bolest, a lekar je duzan da leci bolesnog coveka u skladu sa svojim znanjem i profesionalno.
U GB bi lekar za ovakvo postupanje na predlog Etickog komiteta GMC mogao lako da bude brisan iz registra, sto bi znacilo da nikada vise ne moze da radi kao lekar. Isto vazi i za nize medicinsko osoblje, koje ima svoj eticki kodeks.
Nazalost, Srbija je jos uvek zemlja prepuna predrasuda, kao i svaka mala i izolovana sredina, van sveta.


Ej, glavu gore nisu svi lekari takvi, ima i onih koji se drze Hipokratove zakletve i postoju etiku.

#4 dr Sasa

dr Sasa
  • Members
  • 32 posts

Posted 05 December 2008 - 21:14

evo mnogo lepog teksta koji je napisao doajen nase medicine prof. Dragan Delic, sa Instituta za zarazne i tropske bolesti. Da ga ne kopiram evo linka http://www.stetoskop...-s1-content.htm

#5 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 07 December 2008 - 02:39

Moj brat je bio na igli do prije godinu dana. Naravno da ima hepatitis C, kao i gotovo svi heroinomani. Ti si to zakacila kod zubara 99%. Moj drug u Srajevu koji je vanserijski homeopata lijechio je neke ljude od hepatitisa. Uspjeh mu je prilicno velik, a to valjda ide od covjeka do covjeka. Recimo lijecio je dvoje mladih ljudi, brata i sestru koji su isto imali hep.C najvjerojatnije zaradjen kod zubara. Brata je uspio izlijeciti ili zalijeciti kako to obicavaju reci, a kod te djevojke je imao manje uspjeha. E sad sto su nasi ljekari tj ljekari s onih prostora neprofesionalni i bezobrazni, to je sto se jos od pamtivjeka kod nas od ljekara pravio mit i sto su uvjek bili neko iznad obicnog covjeka. Gospodari zivota i smrti. Dakle da ne duzim obavezno se raspitaj za homeopatiju, uz naravno standardne lijekove, a mozes me slobodno kontaktirati. Ja mogu nazvati ovog druga u Sarajevo. Nije nikakav epp, stvarno, jer mu je vecina lijekova od 5-20-ak eura. Svima isto naplacuje i nije uopste skup. Uz to kao sto i znas, vrlo je bitna ishrana, dosta mladog sira, sirutke, znaci ona voda od sira, opet treba znati tacno koja i od kojeg sto nije tesko naci. Glavu gore, napravi program tj disciplinu i navali. Za 5-6 mjeseci ce vec biti napredak.
Pozdrav
edit: greskice

Edited by Rotterdamac, 07 December 2008 - 02:43.


#6 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 07 December 2008 - 02:49

Ja koliko znam, pegasys daje prilicno dobre rezultate, bar kod mladjih osoba ( cenim da si u toj skupini ).....nejasno mi je da se tretman prekida na pola,...takodje nisam cuo da je obustavljen,...obicno ponedeljkom radimo sa Infektivnom Klinikom u KC pa cu pogledati sta se desava .....cini mi se da je prosle nedelje bilo pacijenata na ovom tretmanu.

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 07 December 2008 - 03:29

Ajde sad ja sam duduk za medicinu ali zar hepatitis C ne spada u grupu STD bolesti ili se u ekstremnim slucajevima moze preneti i sredstvima za licnu higijenu tipa brijaci?Barem u Americi ne spada u bolesti koje su iskljucivo povezane za narkomaniju

Edited by MAGRIPA65, 07 December 2008 - 04:41.


#8 frizz

frizz
  • Members
  • 5 posts

Posted 11 December 2008 - 04:05

Ćao ljudi, morala sam da se isključim na neko vreme.
Što se tiče homeopatije, već se lečim kod lekara homeopate koji mi najviše pomaže ( a što ja odmah osetim ) , što se snage tiče.
nnaravno da nisu samo narkomani zaraženi ovim virusom, ali ljudi iz neznanja odmah povezuju HCV sa narkomanima.
Virus se prenosi putem krvi, igle, tetovaža, pirsing, transfuzija krvi, preko nesterilnih instrumenata, itd.
Veliki broj ljudi i ne zna kako se zarazio ovim virusom.
terapija mi je prekinuta iz razloga što se kontrolni PCR test radi posle 12 nedelja terapije za genotip 1 ( koji sam ja ). Ukoliko bolesnik ima negativan odgovor, terapija se nastavlja i za genotip 1 traje 48 nedelja. ako je odgovor pozitivan i ukoliko je pad manji od 2 log 10, terapija se prekida, ukoliko je pad HCV RNK veći od 2 log 10, nastaviti terapiju. meni je pad manji od 2 log 10 tako da je i prekinuta terapija.

#9 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 11 December 2008 - 19:53

Moja supruga nema hepatit C, ali je dugogodišnji pacijent dr. Božić na hepatologiji KC. Više puta je bila hospitalizovana i uvek je bila zadovoljna odnosom lekara, sestara i pomoćnog osoblja... Koliko sam razumeo, to odeljenje se između ostalog u velikoj meri bavi hepatitisom C. Tokom njenih kontrola i nekoliko hospitalizacija na po mesec i više dana, stvarno nisam notirao nikakve slučajeve diskriminacije pacijenata, što ne znači da ih nema... Ponekad je sasvim dovoljan, subjektivni osećaj da si bez svoje krivice bolestan i osuđen...

Takođe imam druga (45+), koji je pre 15 godina otkrio da je pozitivan na hepatitis C, verovatno zbog narkomanskih iskustava iz studentskih dana... Supruga i ćerka su mu negativni, a on normalno živi i radi. Familija i bliski prijatelji znaju za njegov problem, ali ja ni jednog trenutka nisam osetio diskriminaciju, mada sam mu u par navrata rekao, da to ipak nije tema o kojoj bi trebao da priča u društvu. On je ambulatni pacijent dr Peruničića, koji ordinira u drugoj zgradi i isto je prijatan lik i nadam se da još nije otišao u penziju...

Ja lično, nemam direktnih i detaljnih saznanja o bolesti i lečenju, ali sam video, da ljudi nauče da žive normalno sa bolešću, u onoj meri, koliko to mogu...

Hepatiti su u velikoj meri bolesti imuniteta i ako se ti nerviraš i jedeš samu sebe zbog sudbine koja te je izvukla na lutriji, budi sigurna da će ti zdravstveno biti lošije, nego što bi objektivno trebalo da ti bude...

Cilj igre je da naučiš da živiš sa bolešću, činiš sve u tvojoj moći u vezi lečenja, i na svaki način probaš da uravnotežiš sebe i svoj život...

Svakako, da imaš pravo da budeš besna, izvičeš se i isplačeš kad god ti dođe... Ali se ipak potrudi da to ne traje dugo... :ph34r:



Nadam se da ove preporuke lekara, mogu da ti pomognu. Imaj na umu da je u Beogradu populacija zaraženih hepatitom C ogromna, samo se o tome ne priča, kao recimo o sidi gde je broj pozitivnih na našim prostorima veoma mali, dok je gotovo kompletna narkomanska populacija pozitivna na hepatit C i ko zna koliko još ljudi šeta gradom a da i ne zna da je pozitivna, niti kako je i od koga isto dobila...

Samo napred i ne dozvoli da te ljudska glupost poremeti...

#10 frizz

frizz
  • Members
  • 5 posts

Posted 11 December 2008 - 22:07

Kada mi je terapija prekinuta baš sam bila ljuta, ali ni tad nisam pala u depresiju. Sada sam se već smirila i normalno nastavljam dalje da živim. To je tu, ali ne želim da mi se život sada svede samo na razmišljanje o bolesti. Trudim se da što manje mislim o tome. Inače, ja nikad ne odustajem.
Život će mi biti malo komplikovaniji jer prosto naiđu ti neki dani da nemaš snage, da si smoren.
Zdrava ishrana mi nije problem. Koristim biljne preparate.
Znam da je veliki broj ljudi u Bg - u bolestan, ali isto je i u drugim gradovima. Dok nisam saznala da sam bolesna od ove ovratne bolesti nisam imala pojma da je to toliko rašireno, kada sam počela da idem po Infektivnim klinikama zapanjila sam se.

#11 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 12 December 2008 - 19:39

U nekim slučajevima za koje ja znam hepatitis C je potpuno izlječiv, terapija se provodi injekcijama interferona koje sama sebi možeš davati u rame...ako ti to ne pomogne bolji lijek je ribavirin isto u obliku ampula za injekcije. Znam da je to sve individualno jer nije svaki organizam isti...al uvijek možeš pokušat. Nisam siguran al mislim da ove ljekove proizvodi Pliva...ako ih još proizvodi.

#12 frizz

frizz
  • Members
  • 5 posts

Posted 13 December 2008 - 01:00

Za genotip 1 koji ja imam kod nas se primenjuje kombinovana terapija PEG-IFN 2a koji se koristi jednom nedeljno sa ribavirionom koji se pije dva puta dnevno, ujutru i uveče, a doza se određuje u zavisnosti od težine. Proizvođač je Roche koji je zastupljen na našem tržištu.
Ja sam tu terapiju primala 3 meseca, nakon čega mi je terapija prekinuta zbog nepovoljnog odgovora na PCR testu.
Šanse za moje izlečenje su 15%.

#13 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 13 December 2008 - 02:46

Nakon 3 mjeseca ti je prekinulo terapiju ribavirinom? Znam sigurno da mi je kolega primao tu terapiju 2 godine, samo ne oralno nego injekcijama...znam da je trebao "pomoći" doktoru da ga ugura na listu jer ti lijekovi nisu jeftini. Ne znam nisam znao da ima više tipova hepatitisa C pored A i B...ne znam kakav je to PCR test valjda gledaju djelotvornost lijeka ako imaš i malo sumnje u doktore da štede na teret pacijenata,odi u nekog drugog. Na kraju krajeva i nažalost danas se i zdravlje plaća.

#14 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 December 2008 - 12:33

choveche, al si pomogao... :ph34r:
kao da pacijent sa HepC moze da se izlechi samo ako usheta u apoteku i zatrazi tamo neki lek jer je chuo da je kod tamo nekog delovao.

#15 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 December 2008 - 14:09

Hepatitis C je previse ozbiljan medicinski problem da bi se sledili laicki saveti.