Jump to content


Photo
- - - - -

Turneja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
69 replies to this topic

#31 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 26 November 2008 - 14:39

Film je ukratko nekako jadan, pun stereotipa, jeftinih parola sa vrhuncem, "Ja nisam Srbin, ja sam glumac." Hej bre on je glumac, mislim koja je to velicina i qurac, zamisli glumac covek  :ph34r:

Sergej Trifunovic, koga inace nesto ne simpatisem, da budem iskren, je odigro, takodje jeftini stereotip, ali je to uradio dobro i lijepo covek peva, sto jes jes.

Ostatak filma je uradjen bez ikakve emocije, sto je i razumljivo, jer to su bre glumci, i ona recenica bi mnogo istinitija bila da je receno, "Ja nisam covek, ja sam glumac." 

Inace npr ono da oni hodaji po noci po frontu, pa zalutaju na kraju autobusom itd mislim zar Markovic zaista mislim da je publika toliko naivna i glupa, ili mozda jeste.

#32 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 26 November 2008 - 14:59

Ne svidjaju mi se likovi koji su izvajani po strogo utvrdjenim (i dozlaboga dosadnim) stereotipima, e da bi i oni najgluplji znali sta gledaju: Cvetkovic (ah, tako produhovljen, tako otmeno rezigniran), Mira Furlan (ocvala seks-bomba), Kicic (mlad, beskompromisno urban i antiratno raspolozen; ako nam on nije simpatican, onda, vala, nije niko), Stanic (sitna dusa, al' nije los), Tatic (ruina, a bio je faca)... U tom cementiranju "karaktera" ima nekog gotovo vulgarnog populizma, kao uostalom i u fazonima koji se kapiraju na prvu loptu, sracunatim na to da u bioskopskoj sali budu propraceni grohotnim smehom.

kako bi ti napravio likove da ne budu sterotipski? mislim, svakome bi tako mogao da svedeš karakter i nalepiš etiketu sterotipa, ne?

#33 mravolav

mravolav
  • Members
  • 129 posts

Posted 26 November 2008 - 21:14

kako bi ti napravio likove da ne budu sterotipski? mislim, svakome bi tako mogao da svedeš karakter i nalepiš etiketu sterotipa, ne?


Ne znam, mnogo mi je to jednodimenzionalno, vodviljski.
Seti se samo Flojda iz "Nacionalne klase". Beskrupulozan, ali i spreman da se odrekne velike love kad treba pomoci. Kulov koji zvizdi jer ne pustaju ton uz nemi film, ali i smeker koji zna sta su maniri. Macho, ali u dobrim odnosima sa "sekapersom" Simketom.
Protivrecnosti su nesto naprirodnije sto se moze zamisliti, a takvom (realistickom) profilu se u ovom novom filmu jos ponajpre priblizio Trifunovic.

#34 scaab

scaab
  • Members
  • 734 posts

Posted 26 November 2008 - 22:54

Ako je reziser zelio da napravi anti-ratni film, potpuno je promasio, jer anti-ratni film se na pravi parolama, nego emocijama kojih u ovom filmu nema, osim u sceni sa Trifunovicem, ali jedna scena u tih stotinjak minuta, ne moze da napravi pitu od govana.

Upravo tako. Inace je samo jos jedan u nizu filmova napravljenih samo za strane festivale, kao i pomenuta Nicija zemlja i milion drugih, nasih, plitkih "anti-ratnih" filmova...

#35 oblak

oblak
  • Members
  • 1,328 posts

Posted 27 November 2008 - 07:25

Film Turneja sam pogledao na youtubu-u i hvala bogu sto nisam otisao u bioskop. Film je los. Da budem otvoreniji, cista splacina. Politicku korektnost koju je G.Markovic hteo da postavi u filmu je samo oslabilo film. Sama prica filma dolazi u potpuno u nerealne situacije kao i likovi poput Gordana Kicica i Jelene Djokic. Kako bre ovaj nije mobilisan u Srbiji a pogotovo u Bosni od svake vojske na koju su naleteli a lik kakav tumaci Jelena Djokic, lepuskaste mlade glumice bi bio silovan, takodje od svake vojske.
To je bio rat u BiH te '93. gospodine Markovicu! Ah da, vi ste tada bili u Francuskoj snimajuci film ,,Urnebesna tragedija" :ph34r:

Bas sam razocaran filmom.

p.s. Kopiranje autobusa od ,,Ko to tamo peva" necu ni da komentarisem.

#36 altobelli

altobelli
  • Members
  • 2,003 posts

Posted 27 November 2008 - 16:11

ma to je jugonostalgicarski film, samo lose odradjen...sve tri strane hoce svoju drzavu, a opet su sve tri strane u teskom bedaku...i sve tri strane pustaju glumce da prodju preko njihove teritorije jer ih podsecaju na Jugu i sve ono dobro sto je bilo u toj Jugi jebenoj...muslimanski komandant kaze D.Nikolicu "jebote, keve mi...bio si mi idol....bio sam u Bariju"...itd.....s' druge strane, glumci - velika deca, ne kapiraju rat i ne mogu da se snadju u tom okruzenju (spasava ih samo to sto ih raja voli i pamti sa TV ekrana iz srecnih vremena)...okasnio je GM bas za toliko koliko je proslo vremena od predstave do danas...

#37 altobelli

altobelli
  • Members
  • 2,003 posts

Posted 27 November 2008 - 16:54

Istina, I Cameron je okasnio sa Titanikom bas za toliko koliko je proslo vremena od 1912. godine do momenta snimanja filma...


ma da, a bio je ziv te 1912. , a film i filmska tehnologija su bili visoko razvijeni, bas cudno sto je cekao 85 godina...ili tebi mozda nije?

#38 oblak

oblak
  • Members
  • 1,328 posts

Posted 27 November 2008 - 16:58

Gdje su se desavale te gomile silovanja ? Da se ikada zaista pojavila grupa glumaca iz Beograda, ali na zalost nije, tu djevojku ne bi niko ni pipnuo. Da bi bila primjecena, normalno, da bi se neko udvarao i tako nesto pokusao i to je normalno, ali da bi je neko silovao je van pameti. Eto da se ogradim, teoretski bi mogla biti silovana sa istom vjerovatnocom kojom bi mogla biti silovana u Beogradu, da naleti na nekog manijaka i da tu nema niko da je zastiti. 



Ljudi u prvoj liniji fronta nisu u ,, normalnom ,, stanju. Ako gledamo sa psiholoske tacke gledista. Mesecima nisu videli dom, svoje, mozda im je neko ubijen u tom ratu, ili spaljena kuca... Mislis da bi normalno reagovali na mladu , lepu , glumicu iz Beograda?
Eto ja da se ogradim od 15 vojnika, dovoljno je da jedan bude ,, psihoticno lud od rata i bola,, i da na tu devojku ne gleda normlano. Jer svaki rat to nosi, nazalost. Primer scena sa mulsimanima gde njihov komandant govori koliko su se lozili na Beograd, crvenu zvezdu itd., onda bi sigurno lik mlade Beogradske devojke , bar jednom od njih bio iritantan. Mozda je njeno recitovanje u filmu, trebalo da bude spas za glumce i nju, ali bojim se da u ovom filmu to nije opravdano.

#39 altobelli

altobelli
  • Members
  • 2,003 posts

Posted 27 November 2008 - 17:07

Mozda je njeno recitovanje u filmu, trebalo da bude spas za glumce i nju, ali bojim se da u ovom filmu to nije opravdano.


to je najjadnija scena u filmu, nedostojna takvog "bivseg majstora"

#40 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 27 November 2008 - 17:37

Uopste stav tih glumaca prema tom ratu je prikazan krajnje neljudski.


moj utisak je da je stav glumaca "ja nemam nista sa ovim ratom". to bi takodje bilo moje tumacenje one recenice "ja nisam srbin, ja sam glumac".
gomila ljudi, bili oni glumci ili bilo sta je imala zaista takav stav. ne vidim sta je tu neljudski..

Mozda je njeno recitovanje u filmu, trebalo da bude spas za glumce i nju, ali bojim se da u ovom filmu to nije opravdano.


ovo su sad vec banalizacije potpune. pa niko valjda nece pomisliti da bi neko recitovao bilo kom komandantu u sred rata.
ajte, malo metafore i tako toga...

#41 oblak

oblak
  • Members
  • 1,328 posts

Posted 27 November 2008 - 17:49

moj utisak je da je stav glumaca "ja nemam nista sa ovim ratom". to bi takodje bilo moje tumacenje one recenice "ja nisam srbin, ja sam glumac".
gomila ljudi, bili oni glumci ili bilo sta je imala zaista takav stav. ne vidim sta je tu neljudski..



ovo su sad vec banalizacije potpune. pa niko valjda nece pomisliti da bi neko recitovao bilo kom komandantu u sred rata.
ajte, malo metafore i tako toga...


Da ali isto tako gomila ljudi nije bila ravnodusna prema ratu u bivsoj Jugi. Da su u filmu predstavljeni takvi ljudi onda bi moglo da se prica o dve strane medalje. E to je neljudski, upravo to sto isto tako mnogi ljudi nisu bili ravnodusni a to se nigde ne vidi u filmu. I samim tim film vredja svakog koga je pogodio ovaj rat i nije ravnodusan.


O metafora, jel? Pa objasni posto si je ti shvatio. Recitovanje glumice pred vojnicima, slomljenim i ogorcenim u ratu. Koji nakon njenog recitovanja izgovaraju ,, Slobodni ste,,. Mozda je GM hteo da bude duhovit. Mozda je ta metafora, mozda je to pisac ujedno i reditelj zeleo da kaze.

Edited by oblak, 27 November 2008 - 17:50.


#42 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 27 November 2008 - 18:01

Da ali isto tako gomila ljudi nije bila ravnodusna prema ratu u bivsoj Jugi.


pa nije to bila ravnodusnost, naprotiv, bilo je vrlo snazno anti ratno raspolozenje.
autor filma valjda izrazava svoje misljenje kroz svoj film. koliko se neko sa tim slaze ili ne je drugo pitanje.

#43 oblak

oblak
  • Members
  • 1,328 posts

Posted 27 November 2008 - 18:22

pa nije to bila ravnodusnost, naprotiv, bilo je vrlo snazno anti ratno raspolozenje.
autor filma valjda izrazava svoje misljenje kroz svoj film. koliko se neko sa tim slaze ili ne je drugo pitanje.


Anti raspolozenje i izjava ,,ja nisam Srbin vec glumac,, su dve razlicite stvari. Da je lik rekao ,, Ja sam Srbin i glumac ali protiv ovog rata,, to bi se zvalo anti ratnim raspolozenjem.

Da autor filma je izrazio svoje raspolozenje. Ali kome? Postoji nesto sto se zove odgovornost javne licnosti, kada se obracas publici, vecini i masi, nosis odgovornost svojih stavova, jer imas medijsku moc. Mislim da nije u redu da se ovakav film setka po svetskim festivalima koji opet nas narod predstavlja kao ,,debile,,. Jer u svetu se ne zna individualni stav pojedinca, nego se gleda stav naroda kroz film. Samim tim filmom, mi smo na takav nacin, pogresan nacin predstavljeni u svetu. TO jeste velike problem i itekako se ne slazem sa tim.

#44 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 27 November 2008 - 19:32

Mislim da nije u redu da se ovakav film setka po svetskim festivalima koji opet nas narod predstavlja kao ,,debile,,. Jer u svetu se ne zna individualni stav pojedinca, nego se gleda stav naroda kroz film. Samim tim filmom, mi smo na takav nacin, pogresan nacin predstavljeni u svetu. TO jeste velike problem i itekako se ne slazem sa tim.


Ovaj, jesi li ti siguran da si gledao Markovicev film? Ovako kako pises, izgleda mi ko da je neki Kusturicin.

Nisam gledala film, nego sam totalno zbunjena toliko oprecnim komentarima ovde, da ne znam sta da mislim :ph34r: .
Ja sam veliki postovalac Markovicevog dela, ali ako se stvarno pretvorio u Kusturcu...

#45 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 27 November 2008 - 19:57

pa nije to bila ravnodusnost, naprotiv, bilo je vrlo snazno anti ratno raspolozenje.
autor filma valjda izrazava svoje misljenje kroz svoj film. koliko se neko sa tim slaze ili ne je drugo pitanje.

Ja bih to nazvao kvazi-antiratno raspolozenje. Ne moze niko imati vece anti-ratno raspolozenje od ljudi koji su direktno izlozeni ratu, a u  ovom slucaju se radi o nekoj vrsti ismijavanja tih ljudi. Naime kakvo je to anti-ratno raspolozenje ako nije prikazana nikakva emocija prema tim ljudima, nego prakticno prezir. Npr boravak u improvizovanoj  operacionoj sali. Umjesto razgledanja zidova, rasprave da li ce dobiti pare, bar bi neko od te druzine pokazao neki interes i za te patnje. Potpuno je nelogicno da cijela druzina isto razmislja, nikakve sarolikosti medju njima, mislim u odnosu na rat.

Ovaj, jesi li ti siguran da si gledao Markovicev film? Ovako kako pises, izgleda mi ko da je neki Kusturicin.
Nisam gledala film, nego sam totalno zbunjena toliko oprecnim komentarima ovde, da ne znam sta da mislim :ph34r: .
Ja sam veliki postovalac Markovicevog dela, ali ako se stvarno pretvorio u Kusturcu...

Ne znam odakle ti ta ideja, nema nista zajednicko sa Kusturicom. Npr Zivot je cudo je jedna izuzetna ratna drama, ljubavna prica, fenomenalna rezija, fotografija koja ne moze nikog normalnog ostaviti ravnodusnim. Tu emocije frcaju, da ti se zaista zgadi rat i sta sve donosi. To je jedan izvrstan primjer anti-ratnog filma gdje gledaoc uopste ne treba nista da zna o zaracenim stranama.