Jump to content


Photo
- - - - -

Globalna ekonomska kriza


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#1 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 08 October 2008 - 07:50

Ukratko, sve pise u naslovu, a i ja necu dugo, jer upravo izlazim. Moj muz stalno gleda BBC, upravo je cuo da je pukla jedna banka u Irskoj.
Kako ce se sve ovo odraziti na nase banke i obicne stedise ?
Da li drzati novac u bankama ili ga povuci ?
Necu da sirim neku paniku, ali ovo sto gledam na TV-u ne izgleda dobro.

#2 adri

adri
  • Members
  • 20 posts

Posted 08 October 2008 - 14:05

Ne verujem da su sigurni.

Juce je Jelasic govorio o padu cena nekretnina.
Mislim one su u padu vec mesecima ali mislim da ce sada da bude bas drastican pad.

#3 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 08 October 2008 - 14:10

Ne verujem da su sigurni.

Juce je Jelasic govorio o padu cena nekretnina.
Mislim one su u padu vec mesecima ali mislim da ce sada da bude bas drastican pad.


Hvala, bas pre 2 - 3 minuta sam te na drugoj temi ( o stanovima ) pitala odakle ti taj podatak,a evo dobih ogovor ovde :ph34r:

#4 shadowplay

shadowplay
  • Members
  • 353 posts

Posted 08 October 2008 - 14:11

NBS ima visoke devizne rezerve, a za stedne naloge do 3000 evra garantuje drzava.
Nase banke su likvidne, ne pominje se u javnosti da neke od njih imaju problema.
Verovatno ce i NBS poostriti njihovu kontrolu.
Ja mislim da je nase trziste bezbedno.
Mozda ce varirati kurs ili rasti inflacija, ali to smo vec videli.

#5 adri

adri
  • Members
  • 20 posts

Posted 08 October 2008 - 14:34

Predstavnici banaka u Srbiji poručili su danas građanima Srbije da ne brinu za svoje štedne uloge, pošto u bankama ima dovoljno novca, i demantovali vesti da je uvedeno ograničenje na količinu novca koju građani mogu podići iz banke.

Predsednica Izvršnog odbora "Banke Inteza" Draginja Đurić naglasila je da je bankarski sektor u Srbiji potpuno drugačiji od onog koji je postojao pre 15 do 20 godina i da nema razloga za nepoverenje građana u banke.

Na forumu "Globalna finansijska kriza i uticaj na region i Srbiju", Đurićeva je ukazala da će banke pratiti kretanje kamatnih stopa u zemlji i inostranstvu i prilagođavati im se pošto su im to izvori finansiranja.

Zamenik predsednika Izvršnog odbora "Rajfajzen banke" Zoran Petrović je istakao da će kamatne stope na nove kredite rasti, ali u "malim, skromnim iznosima".

Predstavnici banaka složili su se da svetska finansijska kriza neće imati direktnog uticaja na građane Srbije, ali da je važno pitanje prenos krize na privredu naše zemlje, tako da je najvažnije ublažiti posledice u tom sektoru.

#6 adri

adri
  • Members
  • 20 posts

Posted 08 October 2008 - 14:43

Ponovo nas "uveravaju" :ph34r: :)

Globalna ekonomska kriza mimoisla je samo zemlju Srbiju........... :D

#7 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 08 October 2008 - 16:04

Požar se širi planetom, Japanci otišli preko 9% u minusu na današnjem trgovanju, dok su ostale vodeće centralne banke odlučile da smanje ref. kamatnu stopu za 0,5%. Ali slabo i to pomaže, nepoverenje je skoro totalno.

A šta se dešava kod nas? Ništa. Država je odlučila da bude liberalnija od liberalne Amerike? Teško, pre bi se reklo da je u pitanju izostanak bilo kakve odluke, tipično za srpske političare i administraciju. Sem guvernera, ostatak vlasti se ponaša kao da se ništa ne dešava.

Sinoć u Upitniku RTS-a, sekretar ili pomoćnik ministra finansija je rekao da će oni sledeće nedelje(!!!?), održati sastanak sa predstavnicima fondova, da bi se videlo, kako da se reši nastala situacija na berzi. Do sledeće nedelje, pitanje da li će uopšte biti berze, a kamoli fondova.

#8 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 08 October 2008 - 16:41

Hm, posto su moderatori spojili teme, aj da bude nesto i o depozitima u bankama.

Oni su relativno sigurni, mada pretpostavljam da ima povlacenja u poslednjih dan, dva.

#9 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 08 October 2008 - 17:47

Hm, posto su moderatori spojili teme, aj da bude nesto i o depozitima u bankama.

Oni su relativno sigurni, mada pretpostavljam da ima povlacenja u poslednjih dan, dva.


Nisu spojili teme, ovu temu sam ja otvorila sa ovim naslovom i podnaslovom i prvensveno me interesuju ulozi u bankama.

#10 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 08 October 2008 - 18:41

Nisu spojili teme, ovu temu sam ja otvorila sa ovim naslovom i podnaslovom i prvensveno me interesuju ulozi u bankama.

Ako ulozi nisu mnogo veći od garantovanih onda su sigurni. Ako tvoja banka pukne država garantuje tih 3000E a verovatno i nešto više jer su sve države koje su imale problema to učinile (povećale garantovani ulog) da bi sprečile paniku. Ako je ulog mnogo veći pokušaj da ga razbiješ na više uloga u više banaka. A ako se desi potpun slom da ni državne garancije više ne pomažu neće ti vredeti ni papirići zvani evri. Kao slični papirići zvani dinari pre izvesnog vremena. Ako se toga plašiš onda znaš šta treba da radiš, bar tog iskustva imamo.

#11 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 08 October 2008 - 19:35

"Stedise! Narodna banka je izbrisala nasu banku iz brojnog stanja. Ne brinite za vase stedne uloge. Oni vise ne postoje"

#12 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 09 October 2008 - 07:15

Nisu spojili teme, ovu temu sam ja otvorila sa ovim naslovom i podnaslovom i prvensveno me interesuju ulozi u bankama.


Jesu. Ona koju sam ja otvorio bila je o uticaju svetske krize na srpsku ekonomiju. Prikacena na ovu.

Ako ulozi nisu mnogo veći od garantovanih onda su sigurni. Ako tvoja banka pukne država garantuje tih 3000E a verovatno i nešto više jer su sve države koje su imale problema to učinile (povećale garantovani ulog) da bi sprečile paniku. Ako je ulog mnogo veći pokušaj da ga razbiješ na više uloga u više banaka. A ako se desi potpun slom da ni državne garancije više ne pomažu neće ti vredeti ni papirići zvani evri. Kao slični papirići zvani dinari pre izvesnog vremena. Ako se toga plašiš onda znaš šta treba da radiš, bar tog iskustva imamo.


Da kupuje konzerviranu hranu na veliko? :ph34r:

Kad smo vec kod Doomsday scenarija, mene zanima ta garancija NBS-a, da li je ona promptna ili po principu "dodjem ti". Nije svejedno da li ce ti 3K evra isplatiti u roku od nekoliko dana, ili u roku od nekoliko decenija.

#13 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 09 October 2008 - 08:17

Jesu. Ona koju sam ja otvorio bila je o uticaju svetske krize na srpsku ekonomiju. Prikacena na ovu.



Da kupuje konzerviranu hranu na veliko? :ph34r:

Kad smo vec kod Doomsday scenarija, mene zanima ta garancija NBS-a, da li je ona promptna ili po principu "dodjem ti". Nije svejedno da li ce ti 3K evra isplatiti u roku od nekoliko dana, ili u roku od nekoliko decenija.

Koliko znam, rok za isplatu je devedeset dana od ulaska banke u stečaj.

#14 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 09 October 2008 - 08:31

Koliko znam, rok za isplatu je devedeset dana od ulaska banke u stečaj.


To bi moglo da bude tako ako jedna banka pukne pa treba da se isplati par stotina miliona eura štedišama. Ako bi pukao čitav sistem, odakle bi država iplatila, recimo pet milijardi evra. Posebno kada se uzmu u obzir i posledice pucanja bankarskog sistema na privredu i priliv poreza u državni budžet.

#15 borrse

borrse
  • Banned
  • 59 posts

Posted 09 October 2008 - 08:47

Nema brige, ali uvek se drzim domacih banaka