Jump to content


Photo
- - - - -

Globalna ekonomska kriza


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#16 Lady Of The Mountain

Lady Of The Mountain
  • Members
  • 5 posts

Posted 09 October 2008 - 09:03

A ako se desi potpun slom da ni državne garancije više ne pomažu neće ti vredeti ni papirići zvani evri. Kao slični papirići zvani dinari pre izvesnog vremena. Ako se toga plašiš onda znaš šta treba da radiš, bar tog iskustva imamo.

Da i mene ovo interesuje, ja pomislila da kupim cup, pa dukate za sve pare, tu su naravno asov i mapa : 14 koraka od hrasta poludesno, pa levo jos 8, onda okret za 30 stepeni opet nalevo do velikog kamena pa onda.... i tu X kopaj ... :ph34r: .
Moze i deo poluge, nazlalost 3 K evra nije dovolno za celu, al komadic.
A sad bez zezanja, sta si hteo da kazes ovim ? Imali smo hiperinflaciju, al su tada radile DM ko ih je imao, a ko nije :) ...
I stvarno, sta da covek radi ako ima vise od 3 K evra kako vi kazete ?
Da rasporedjuje npr. u 10 banaka po 3k, ako ima 30 K ili da ih zasije u slamricu/ "dormeo" dusek i postavi staru majku da se ne dize s a njega, kupi blindirana vrata, alarm i copor dobermana ono kao u filmu "Momci iz "Brazila" ili...

Edited by Lady Of The Mountain, 09 October 2008 - 09:05.


#17 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 09 October 2008 - 09:16

a gde ti zivi majka? ima li tu neka hrastova suma u blizini?

Edited by Lurker, 09 October 2008 - 09:17.


#18 Lady Of The Mountain

Lady Of The Mountain
  • Members
  • 5 posts

Posted 09 October 2008 - 09:46

a gde ti zivi majka? ima li tu neka hrastova suma u blizini?


Majka, kao i citava porodica zivi u hrastovoj gori, nisam ja dzaba Lady Of The Mountain :ph34r: .
Izraz "stara majka" u srpskoj tradiciji oznacava, babu, prababu.
A sad da se uozbiljimo, ipak novac je u pitanju, volela bih da cujem neko konstruktivno i strucno misljenje, sigurno ima neki ekonomista ili neko ko se razume u tu materiju.


#19 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 09 October 2008 - 10:11

Danas je pocelo dobro, diljem Evrope.

#20 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 09 October 2008 - 12:31

Majka, kao i citava porodica zivi u hrastovoj gori, nisam ja dzaba Lady Of The Mountain :ph34r: .
Izraz "stara majka" u srpskoj tradiciji oznacava, babu, prababu.
A sad da se uozbiljimo, ipak novac je u pitanju, volela bih da cujem neko konstruktivno i strucno misljenje, sigurno ima neki ekonomista ili neko ko se razume u tu materiju.


Daytrader je "nash" glavni ekonomista ,ali izgleda da je negde na terenu po hrastovim shumama.
Dodushe ne znam da li je ekonomista ( a i tim specijalistima daleko bila kuca) ali se razume
u materiju :)

#21 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 09 October 2008 - 18:08

Uz sva ograničenja, rekao bih da je sistem trenutno stabilan. NBS ima prilično restriktivnu politiku, snažno je suzbijala kreditiranje u prethodnom periodu koliko je to bilo moguće, otpuštala taj kreditni balon povećavanjem obaveznih rezervi i slično.

Ipak, najsigurnije je rasporediti uloge po svim bankama ili čitati njihove finansijske izveštaje (ko zna), pošto se obavezno objavljuju.

#22 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 09 October 2008 - 20:29

Danas je pocelo dobro, diljem Evrope.


Da se malo korigujem, evropski indeksi ipak u minusu, katastrofalnim za neko normalno vreme, sada skoro podnosljivima. Dow Jones, trenutno ispod 9K!!! Island samo sto ne potone u Severno ledeno more.

Na domacem terenu su protiv zaustavljanja trgovanja na Beogradskoj berzi (ipak su nasi politicari najveci ekonomski liberali, osim kad se radi o njihovom novcu), tako da idemo do dna, tuga, ti i ja.

:ph34r:

#23 bolence

bolence
  • Members
  • 26 posts

Posted 09 October 2008 - 21:08

Da se malo korigujem, evropski indeksi ipak u minusu, katastrofalnim za neko normalno vreme, sada skoro podnosljivima. Dow Jones, trenutno ispod 9K!!! Island samo sto ne potone u Severno ledeno more.

Na domacem terenu su protiv zaustavljanja trgovanja na Beogradskoj berzi (ipak su nasi politicari najveci ekonomski liberali, osim kad se radi o njihovom novcu), tako da idemo do dna, tuga, ti i ja.

:ph34r:



opaaaaa. DOW trenutno 650 poena dole, zvanicno trgovanje je zavrseno. Trenutno je na nivou iz sredine 90-tih, a kako stvari stoje izgleda da ce
ici i nize, mozda se vrati i u 80-te. Amerikanci izgleda izmislili time machine, nesto slicno Delorian-u iz Back to the Future, samo sto ovaj njihov
vraca citavu zemaljsku kuglu nazad. GM trenutno vrijedi jadnih 3 milijarde dolara, i imaju novca do kraja godine, a onda ????

#24 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 09 October 2008 - 22:10

Sutra kurs 79.985 dinara za evro. NBS je intervenisala, jer je evro isao do 82, ali ne pisu kolika je bila intervencija. Verovatno pozamasna.

#25 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 10 October 2008 - 03:00

Da se malo korigujem, evropski indeksi ipak u minusu, katastrofalnim za neko normalno vreme, sada skoro podnosljivima. Dow Jones, trenutno ispod 9K!!! Island samo sto ne potone u Severno ledeno more.

Na domacem terenu su protiv zaustavljanja trgovanja na Beogradskoj berzi (ipak su nasi politicari najveci ekonomski liberali, osim kad se radi o njihovom novcu), tako da idemo do dna, tuga, ti i ja.


Индекси, сами по себи, не значе ништа, то је све "на папиру", осим наравно дивиденди за деоничаре.

Европа се сада тресе због других ствари.

#26 bolence

bolence
  • Members
  • 26 posts

Posted 10 October 2008 - 10:37

Индекси, сами по себи, не значе ништа, то је све "на папиру", осим наравно дивиденди за деоничаре.

Европа се сада тресе због других ствари.



kako ne znace kada desetine miliona amerikanaca stede ulazuci u "sigurne" papire na wall street-u?? Ovo ce ih dobrano opeci.

#27 SoS

SoS
  • Members
  • 348 posts

Posted 10 October 2008 - 11:10

Nepoverenje, nema više jeftinih kredita. Visoke kamate, a veliki dugovi... Državne obaveznice... Valuta... Šah-mat.

Edited by SoS, 10 October 2008 - 11:12.


#28 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 10 October 2008 - 12:35

kako ne znace kada desetine miliona amerikanaca stede ulazuci u "sigurne" papire na wall street-u?? Ovo ce ih dobrano opeci.


Semele je u pravu ( BTW wellcome back :ph34r: to the roots).

Akcije su nesto drugo i(firme = blue chips , zdrave su ,nemaju problema).
Danas vako,sutra nako. Ko ima hrabrosti , ali i love danas kupuje bash te akcije blue chips
kompanija.

Edited by Teja, 10 October 2008 - 12:36.


#29 Galeb

Galeb
  • Members
  • 607 posts

Posted 10 October 2008 - 14:07

A i plin će da nam od 15 Oktobra poskupi, 40, 50 ili 60 %, koliko već najaviše... Mada u ovoj situaciji 10% gore-dole nije ništa... :ph34r:

#30 bolence

bolence
  • Members
  • 26 posts

Posted 10 October 2008 - 14:40

Evo upravo dok ovo pisem na bloomberg tv-u sve crnja od crnje procjene, a DOW ispod 8000, predvidjam da ce danas ici i vise od 10% dole, ali apsolutno sve ga prati izuzev zlata i srebra. Niko ne kupuje, nema kupaca ni na vidiku. Ovo je kao spanska sapunica, a i dijelom mi je drago jer sam svjedok svemu sto se desava. O velikoj depresiji sam samo citao. Mozda i ja doktoriram za kojih desetak godina na temu velike depresije 2008 i postanem guverner narodne banke :ph34r: