Jump to content


Photo
- - - - -

Roger Federer


  • Please log in to reply
5920 replies to this topic

#1 OCTAVIAN

OCTAVIAN
  • Members
  • 251 posts

Posted 04 October 2008 - 20:52

Posted Image

Rodžer Federer (Roger Federer; Bazel, 8. avgusta 1981.) je švajcarski teniser.

Federerovo ime se u javnosti izgovara na razne načine: kao Rože (po uzoru na francuski), kao Rodžer (na engleski način) i kao Roger (po uzoru na svajcarski njemački, Federerov maternji jezik). Da razriješi dileme oko izgovora imena, Federer je jednom izjavio: „Budući da mi je majka porijeklom iz Južne Afrike, moje ime se uvijek izgovaralo na engleski način - Rodžer.“

Privatni zivot

Posted Image

Federer je rodjen u Bazelu, u Svajcarskoj. Trenutno zivi u Obervilu sa svojom vjerenicom Miroslavom Vavrinec, bivsom Slovackom teniserkom koja je zbog povrede prekinula karijeru 2002. godine. Maternji jezik mu je svajcarski njemacki, a osim njega tecno govori engleski, njemacki i francuski jezik. Najbolji prijatelj mu je golf zvijezda Tajger Vuds.

Rodzer Federer je poznat i po svom humanitarnom radu. 2003. je osnovao fondaciju Roger Federer koja pomaze mladim ljudima sa hendikepom sirom svijeta, kao i razvoju mladih u sportu. Od 2006 je ambasador dobre volje UNICEF-a, a redovno se dobrovoljno pojavljuje u njihovim kampanjama posvecenim borbi protiv AIDS-a.

Sportska karijera

Posted Image

Mnogi strucnjaci i kolege teniseri vjeruju da bi Federer mogao da postane najbolji igrac tenisa u istoriji, dok mnogi tvrde da se on vec sada moze smatrati najvecim teniserom ikada.

Tenis je poceo da igra sa 6 godina. Vec sa 14 godina je postao drzavni prvak. U svojoj poslednjoj juniorskoj godini (1998) osvojio je Vimbldon, a jedan je od rijetkih koji su to uspjeli i u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Uz njega to je uspjelo još samo Petu Kesu, Bjernu Borgu i Stefanu Edbergu.

Do sada je osvojio 54 turnira u pojedinačnoj konkurenciji (od toga 12 Grend slem turnira) i 7 u parovima. Turnire je osvajao na svim podlogama i u paru i pojedinačno.

Prvi je teniser posle Vilandera (1988) koji je osvojio tri grend slem turnira u jednoj godini. Jedini je kome je to poslo za rukom vise od jednom (tri puta – 2004, 2006 i 2007. godine)

Drzi brojne rekorde od kojih su najveci:
prvi teniser koji je zaradio više od 8.000.000 američkih dolara u jednoj godini
3 godine zaredom osvojio više od 10 turnira
dobio je 24 finala zaredom
48 pobeda na travi zaredom.
prvi nakon 27 godina koji je osvojio grend slem turnir bez izgubljenog seta. 1980. to je uspjelo Bjernu Borgu. Nakon njega to je poslo za rukom jos samo Rafaelu Nadalu
55 pobeda na betonu zaredom
Federer je na vrhu rang liste muških tenisera od 2. februara, 2004, i drži rekord svih vremena po broju nedelja (228) na prvom mjestu.
Nikada nije izgubio meč u grupi na masters kupu (ima 15 pobeda)

Poznat po tehnici i izuzetnoj mentalnoj čvrstini. Federera opisuju kao skromnog čovjeka, uglađenog ponašanja na terenu i van njega. Federer uvijek ističe da mu je bitnije da ga pamte kao dobrog čovjeka, a tek onda kao vrsnog tenisera.

Dobitnik je nagrade za fer-plej za 2005. godinu. Isto tako osvojio je nagradu Laureus petu godinu zaredom (2004, 2005, 2006, 2007 i 2008.). Proglašen je licem godine izvan Britanije u 2006. u BBC-jevom izboru.

Posted Image

Edited by OCTAVIAN, 04 October 2008 - 20:55.

  • 0

#2 OCTAVIAN

OCTAVIAN
  • Members
  • 251 posts

Posted 04 October 2008 - 20:54

Statistika

Grand Slam singl finala - 17

Pobjede - 13

Posted Image


Tenis Masters kup, singl finala - 5

Pobjede - 4

Posted Image


ATP turniri Masters serije, singl finala - 23

Pobjede - 14

Posted Image



Ukupno finala u karijeri – 88

Singl - 77

Pobjede – 56
Poraza – 21


Dubl finala – 12

Pobjeda – 8
Poraza – 4


Osvojeni turniri po kategorijama:

Grand Slam (13)
Tennis Masters Cup (4)
ATP Masters Series (14)
ATP Tour (24)

Titule na razlicitim podlogama:

Tvrde (36)
Trava (9)
Sljaka (7)
Vjestacke (3)


Statistika ucesca na turnirima

Posted Image


Ukupna zarada od turnira

Do sada je na turnirima zaradio ukupno 40,797,688 $. Iznos novca zaradjenog od sponzora i reklama visestruko premasuje ovaj iznos.
  • 0

#3 ivana23

ivana23
  • Members
  • 4,897 posts

Posted 04 October 2008 - 21:55

Prvih deset...

Posted Image
  • 0

#4 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 04 October 2008 - 22:25

divna i preko potrebna tema

skoro savršen teniser, samo bi njegov bekend mogao biti malo bolji

wimbledon 2003, nezaboravan turnir za mene...
  • 0

#5 OCTAVIAN

OCTAVIAN
  • Members
  • 251 posts

Posted 04 October 2008 - 22:31

divna i preko potrebna tema

skoro savršen teniser, samo bi njegov bekend mogao biti malo bolji

wimbledon 2003, nezaboravan turnir za mene...


cudi me da do sada nije bilo teme o njemu.

Bekend nije najbolji, ali je najljepsi ikad vidjen, zar ne?

Edited by OCTAVIAN, 04 October 2008 - 22:31.

  • 0

#6 palobe

palobe
  • Members
  • 806 posts

Posted 04 October 2008 - 23:05

Gazda Roger!
Svakako da mu je i bekhend vrlo dobar. Notorna je stvar da čak i teniseri sa najboljim bekhendom popuštaju u momentima kada im padne koncentracija, greške se tada prave češće bekhendom nego forhendom. Gasquet je u stanju da u prvom delu meča bude uspešan sa skoro svim svojim bekhend pokušajima, a da posle toga uprska u ostatku meča, zbog poljuljanog poverenja, u svim ostalim pokušajima sa tim udarcem. Što se tiče najlepšeg bekhenda ikada viđenog, bilo ih je dosta u istoriji tenisa, verovatno da ni Rosewall-ov ni Laver-ov bekhend ni dan-danas nisu prevaziđeni.
  • 0

#7 OCTAVIAN

OCTAVIAN
  • Members
  • 251 posts

Posted 04 October 2008 - 23:52

Samo jedno poredjenje, sa kolikom lakocom izvodi taj bekend:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Slike govore vise od 1000 rijeci
  • 0

#8 Gooky

Gooky
  • Members
  • 955 posts

Posted 05 October 2008 - 00:09

Mighty Roger!!! :ph34r: :) :D jos dve grand slam titule da uzme i to je to

za desetak dana mi stize i kacket sa njegovim logom, konacno sam uspeo da ga nadjem

Posted Image

Edited by Gooky, 05 October 2008 - 00:14.

  • 0

#9 OCTAVIAN

OCTAVIAN
  • Members
  • 251 posts

Posted 05 October 2008 - 00:16

dje nadje taj kacket, i ja bih nabavio jedan?
  • 0

#10 M.S.25.

M.S.25.
  • Members
  • 16,255 posts

Posted 05 October 2008 - 01:10

Za mene je Federer najbolji igrač svih vremena.Nijedan broj 1 koga sam gledala ne konkuriše mu po mom mišljenju (iako su to sjajni teniseri-Sampras, Agasi, Safin, Hjuit, Edberg...).Ne mogu da govorim o onima od pre 20-ak godina, jer ih nisam gledala ili ih se ne sećam. To što nisam njegov fan, a to kažem, možda najbolje i potvrđuje koliko je dobar :ph34r: .

Mislim da nijedan od igrača iz današnje konkurencije takođe ne može da dostigne njegovu lakoću igre i sklad.Čak mislim da njegov status najboljeg igrača svih vremena uopšte više ne zavisi od toga da li će da prestigne Samprasau broju GS-a, da li će (možda) Rafa da prestigne njegov broj GS-a, ni da li će da osvoji RG.Tako bar mislim već dve-tri godine.

Edited by M.S.25., 05 October 2008 - 01:11.

  • 0

#11 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 05 October 2008 - 09:48

Kao prvo , čestitke pokretaču topica na trudu. Odavno nisam video (na bilo kojem forumu) da je neko ovako temeljito odradio uvodne postove. Jest da su to manje više poznate stvari ali lepo ih je videti na jednom mestu , i sve začinjeno sjajnim fotkama (ona prva mi se , iz nekog razloga , jako dopala ). " AVE CEZARE " i dobrodošao :)

Kao drugo , ja nisam fan RF-a (da li me to možda čini nepogodnim za diskusiju na ovoj temi :ph34r: pošto je ovo ipak fan klub) ali prema njegovoj igri gajim samo najdublje divljenje i poštovanje. U potpunosti se slažem sa postom koji je napisala M.S.

Na kraju da se podsetimo jedne moketove mudrosti " Ko ne voli Federera , at his best , taj ne voli tenis "

Edited by gmboki, 05 October 2008 - 09:50.

  • 0

#12 djordja

djordja
  • Members
  • 8,095 posts

Posted 05 October 2008 - 10:04

Gmboki, svaka ti se pozlatila :) .
Da se ne bi ponavljala, mogu da potpisem sve ovo sto je gmboki napisao, kako pohvalu za trud pokretacu topica, tako i za ostalo.

" Ko ne voli Federera , at his best , taj ne voli tenis "

Hvala za potsecanje na ovu mudrost, ovo je cista istina. Cak i oni koji nisu Rogerovi fanovi (ja spadam u indiferentne :D ), ako su iskreni, ne mogu a da se ne dive toj igri.
Za ostalo, pa.... sve u granicama pristojnog, manje-vise. Dzentlmen jeste, ali kad gubi ume i on da pokaze malo drugacije lice, sto je sve normalno, bilo bi sumnjivo da je drugacije. Cak mi se vise i dopada u tim momentima kad pokazuje ljudsko lice.
Slozila bih se ms25 da je on vec sad najveci, nevezano za bukvalno brojanje (sto sedmica na vrhu, sto GS titula, sto ostalog statijaznam :ph34r: ).
  • 0

#13 OCTAVIAN

OCTAVIAN
  • Members
  • 251 posts

Posted 05 October 2008 - 10:24

Hvala na pohvalama, ovakav teniser zasluzuje da se sa puno truda pokrene topic o njemu :ph34r: Pravo da vam kazem, bilo mi je cudno da na forumu vec ne postoji tema o njemu, jer se potpuno slazem sa gore citiranom izrekom. A da li je najveci, mislim da vec sad nema dileme. Samo jedno poredjenje sa Samprasom - Fed drzi rekord od 18 uzastopnih polufinala na GS turnirima, dok je Samprasov rekord u istoj kategoriji 3 puta :) Mislim da je ovo rekord koji ce tesko neko oboriti, a kako stvari stoje lagano ce prebaciti i brojku od 20...
  • 0

#14 LidAl

LidAl
  • Members
  • 2,966 posts

Posted 05 October 2008 - 11:46

Za mene je Federer najbolji igrač svih vremena. Nijedan broj 1 koga sam gledala ne konkuriše mu po mom mišljenju . (iako su to sjajni teniseri-Sampras, Agasi, Safin, Hjuit, Edberg...).Ne mogu da govorim o onima od pre 20-ak godina, jer ih nisam gledala ili ih se ne sećam. To što nisam njegov fan, a to kažem, možda najbolje i potvrđuje koliko je dobar :D .

Mislim da nijedan od igrača iz današnje konkurencije takođe ne može da dostigne njegovu lakoću igre i sklad.Čak mislim da njegov status najboljeg igrača svih vremena uopšte više ne zavisi od toga da li će da prestigne Samprasau broju GS-a, da li će (možda) Rafa da prestigne njegov broj GS-a, ni da li će da osvoji RG.Tako bar mislim već dve-tri godine.


Slažem se u potpunosti, najbolji, najkompletniji, najraznovrsniji, najestetičniji (ja Levera i starije nisam imao prilike da gledam :). Borga, Connorsa, JohnnyMaca i ostale na ovamo jesam).
Ne mogu da kažem da mi je baš i najomiljeniji svih vremena. (Lendla sam ipak gotivio malo više, ni sam ne znam zašto - možda zato što je dolazio iz istoče evrope - to je tada još uvek bilo pomalo egzotično - možda zato što je konkurencija tad bila jača nego u vreme Fedove totalne dominacije, možda taj njegov cool stav u odnosu na medije i publiku... možda zato što sam tada bio 20 godina mlađi?)
Danas je i Nole tu u konkurenciji, tako da... Žao mi je, Roger :ph34r:


skoro savršen teniser, samo bi njegov bekend mogao biti malo bolji


Bekend nije najbolji, ali je najljepsi ikad vidjen, zar ne?


Bekhend mu je odličan za travu, jedan od najlepših i najboljih single handed među aktivnim igračima.
Probleme ima na šljaci (kod visokog odskoka) i protiv (levorukog) Nadala u relijima (Rafin topspin forhend na njegov bekhend).
Fedov bekhend slajs je verovatno najbolji na ATP touru.

Edited by LidAl, 05 October 2008 - 13:11.

  • 0

#15 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 05 October 2008 - 14:41

Bekhend mu je odličan za travu, jedan od najlepših i najboljih single handed među aktivnim igračima.
Probleme ima na šljaci (kod visokog odskoka) i protiv (levorukog) Nadala u relijima (Rafin topspin forhend na njegov bekhend).
Fedov bekhend slajs je verovatno najbolji na ATP touru.

da slajs mu je sigurno najbolji na touru. što se tiče federerovog topspin bekenda, da li je najlepši to je u oku posmatrača, ali sigurno postoji dosta igrača koji taj udarac bolje izvode IMO, npr. gasquet, almagro, wawrinka, pa i tommy haas, kohlschreiber, calleri, gaudio.
  • 0