Jump to content


Photo
- - - - -

Mirjana Bobić Mojsilović


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
115 replies to this topic

#91 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 29 September 2008 - 17:31

Porediti MBM sa Milom Shtulom (a te se" invidudue" jako dobro secam) je preterano ostro i tendenciozno. Porediti je sa M.Kaporom je preterano takodje. Meni je jedino na mestu porediti je sa Mir Jam,
za ove mladje: spisateljica ekstremno popularna 30, 40 godina proslog veka, glasnogovornik srpske malogradjanstine.

Edited by highlanderka, 29 September 2008 - 17:31.


#92 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 29 September 2008 - 18:55

Ne slažem se sa ovim, ponovo. A mislim da baš o tom fenomenu govori i Rambo.
Nema tu nevinih, ostareli roditelji sebično čuvaju te stanove kao da su ih dobili nekim svojim zaslugama, a činjenica je da su ih dobijali na ime te dece, njihov broj i pol.


ovo je verovatno trol (moj), mozda mozda se otvori posebna tema. zanimljiva je, meni bar.

roditelji deci ne duguju apsolutno nista - dali su im zivot i othranili ih. sebicna su deca koja ocekuju da im roditelji umru i ostave kvadrate. argument da su na njih podobijali te stanove nije cak ni faktualno kompletan jer je cak i to bila samo jedna stavka na osnovu koje su se delili stanovi i cak nije uvek bila odlucujuca. tako na primer - godine staza, nivo obrazovanja, vrsta zaposlenja itd... su imali veliki uticaj na to. znam porodicu sa troje dece koja je zivela u garsonjeri. znam porodicu sa jednim detetom koja je zivela u trosobnom stanu. ocigledno, deca nisu bila apsolutni ni primarni faktor pri dodeli stana kao sto se ovde kazuje. a i da jesu, taj stan nije njihov, nije njima dodeljen i na njega nemaju pravo osim ako im roditelji taj stan ne daju svojom voljom. to jest, roditelji su taj stan dobili i dali im boke detinjstvo nego da su zivela na cesti ili u stracari i od roditelja - dovoljno.

A kad decu oteraju u podstanare baškare se po njihovim kvadratima.


po cijim kvadratima? stan ne pripada deci. i roditelji su ljudi. imaju pravo da se baskare u sopstvenom stanu.

Onda se čude kakva je to sebična generacija koja jedva čeka da starci odapnu, što najčešće i jeste slučaj.


evo, i ja se cudim. kakva je to sebicna generacija? takodje, ako su deca takva, zahvaljujem bogu da dece nisam imala i ne nameravam imati.

Pamtim dugo, znam mnogo onih koji su svoju decu jako dobro unovčili.


pamtim i ja mnoge koji su skapavali u malo kvadrata sa mnogo dece. a i da nisu - to sto drzava dotira natalitet nije argument da deci nesto pripada.

Ili ucenjuju svoju decu kako bi se osigurali da ih ne bi šutnuli istog momenta kad "dobiju svoj deo".


ucenjen mzoe biti samo onaj ko to sebi dopusti. ako te rodiutelj ucenjuje, kazi mu da to ne dopsutas i kreni putem svog zivota.

Ponajgori su oni koji su otišli i koji bi da su dobili svoj deo otišli još brže, a roditelje ostavili da crknu jer "prethodna generacija mora da se žrtvuje za svoju decu, a ova mora malo i na sebe da misli".


pa sad - ti koji su otisli i ostavili svoje roditelje da crknu su isti kao i oni koji nisu otisli ali cekaju da im roditelji odapnu.

Vašar licemerja i trijumf sebičluka, mehanizam kojim patrijarhalno zlo nadživi sve generacije i prenosi se sa kolena na koleno.


a prenosice se sve dotle dok se insitira da roditelji deci duguju nekretnine. sto nije tacno. nista im ne duguju osim da ih othrane i obrazuju.

#93 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 29 September 2008 - 19:37

Porediti MBM sa Milom Shtulom (a te se" invidudue" jako dobro secam) je preterano ostro i tendenciozno. Porediti je sa M.Kaporom je preterano takodje. Meni je jedino na mestu porediti je sa Mir Jam,
za ove mladje: spisateljica ekstremno popularna 30, 40 godina proslog veka, glasnogovornik srpske malogradjanstine.

ajd sad, ti preterujes u suprotnom smeru. MBM nije bas toliki kreten :ph34r: , koliko god smotana bila.

#94 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 29 September 2008 - 19:56

Mir Jam nije ni malo smotana, citala sam nekoliko njenih romana i sasvim su O.K. ako volite tako nesto. MBM, onako opasana keceljicom, zajapurena od sherpi koje se pushe, sa suzama od seckanog crnog luka, kakva je na Enter TV u "Pogodi ko dolazi na veceru" - pljunuta junakinja Mir Jam serijala: pametna, lepa, obrazovana (obicno sirota mala uciteljica bez igde ikog) koja em kuva, em je na "ti" sa intelektualnom elitom Bg.

#95 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 29 September 2008 - 21:27

Mir Jam nije ni malo smotana, citala sam nekoliko njenih romana i sasvim su O.K. ako volite tako nesto. MBM, onako opasana keceljicom, zajapurena od sherpi koje se pushe, sa suzama od seckanog crnog luka, kakva je na Enter TV u "Pogodi ko dolazi na veceru" - pljunuta junakinja Mir Jam serijala: pametna, lepa, obrazovana (obicno sirota mala uciteljica bez igde ikog) koja em kuva, em je na "ti" sa intelektualnom elitom Bg.



meni je mir jam bila kao parodija na ljubavne romane. secam se jos miomirice i gospodina ninoslava iz jedne od njenih knjiga, i jos nesto u vezi s njima o spoznatoj tajni zivota (sex). oprosti, mislim da je to izuzetno glupo.



Objašnjavati išta prosečnom srpskom homofobu je isto što i objašnjavati biljojedu čari sočnog bifteka. Homofob želi da žvaće svoje rigidne stavove, dok mu argumenti, rezon i racionalni pristup remete probavu. Homofob leži na livadi, preživa, proizvodi balegu i metan, i ne toleriše ikakvo remećenje te nirvane. Ne želim da se pačam u ičiji metan ili balegu.



autorka topica je napravila fatalnu gresku jer ne zna da je vegetarijanstvo isto u trendu i da je meso out. sad bi trebao neko da je napadne sto na ovaj nacin govori protiv vegetarijanaca. :ph34r:

Edited by BeatrisDal, 29 September 2008 - 21:29.


#96 dragosh

dragosh
  • Banned
  • 172 posts

Posted 29 September 2008 - 21:32

Zena je sasvim OK,

i apsolutno ima pravo da iznese svoje misljenje.

#97 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 29 September 2008 - 21:35

ako mislis na MBM, to misljenje je nakaradno. a nije ni njeno.
:ph34r:

znaci nesto totalno bezveze.

Edited by BeatrisDal, 29 September 2008 - 21:37.


#98 dragosh

dragosh
  • Banned
  • 172 posts

Posted 29 September 2008 - 21:45

ako mislis na MBM, to misljenje je nakaradno. a nije ni njeno.
:ph34r:

znaci nesto totalno bezveze.



Naravno na nju mislim,

i kolumna joj je uglavnom sasvim ok.

#99 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 29 September 2008 - 21:53

koja em kuva, em je na "ti" sa intelektualnom elitom Bg.


"Bravo, Mišo! Sjajno!..."
(gosti: Jasmina Mihalović i Milorad Pavić)

i kolumna joj je uglavnom sasvim ok.


Meni ono nije ni za "Decije Novine" Gornji Milanovac. Uglavnom.

#100 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 29 September 2008 - 22:08

Naravno na nju mislim,

i kolumna joj je uglavnom sasvim ok.

pa svakom prema njegovoj meri.

#101 pojedinac

pojedinac
  • Members
  • 2,127 posts

Posted 29 September 2008 - 22:54

Sunce mu, malo mi je mrsko pokretati temu a i kasno je (sutra se valja izboriti sa svim bajramskim baklavama i prikladnim alkoholom što se toči potocima na ovaj praznik) ali bi nam ova MBM epizoda trebala biti sjajan šlagvort za prisjećanje na likove sa kraja prošlog vijeka koji su, bezobrazno i podlo, uspjeli preživjeti svoj objektivni kraj! Jedna tema, sa konkretnim imenima i njihovim još konkretnijim "nastupima" što ostadoše zaboravljeni bi svakako imala smisla. Da svi počistimo po svom dvorištu, recimo.

Koliko je samo njih, kurvinjski i sitnišićaržijski, šurovalo sa i bilo ideologom zla a sada nam, u nekoj novoj odori, ponovo prodaju svoje mrsomuđenje? Koliko je samo projmena dresova bilo u tim mini prelaznim rokovima? Mislim, jasni su mi oni ali retardi što od njih "i dalje rado saučešće primaju" mi ne idu u glavu.

Pade mi nešto na pamet: priča svojevremeno drug Vlado Šegrt o nekakvom fotografu iz, valjda Nevesinja, što je mijenjao veliku sliku u izlogu svoje radnje kako koja vojska osvaja taj živopisni gradić u Istočnoj Hercegovini (vukojebina, ili kako bi to lijepo Ed Vulliamy u the Observeru pojasnio svojim čitateljima - where the wolfs fuck!). E, taj je fotograf doživio da nakon Talijana, Njemaca i silnih armija njihovih domaćih saveznika, u Nevesinje konačno ušetaju i partizani. Naravno, istog je jutra u izlogu osvanula ogromna petokraka i prigodna slika. Priđe mu komesar i ljut kaže - pa dobro, jebemu oca, ti si stoka neviđena. Kako se koja vojska promijeni tako se i ti mijenjaš. Na što će ovaj, nevesinjska MBM sa foto aparatom - ne mijenjam se ja, druže, vi se mijenjate. Ja uvije ostajem isti! (ova je anegdota, inače jedan od mnogih lavora druga Vlade, završila kao takva i u jednom u ex-Yu filmova)

#102 DRUGA strana...

DRUGA strana...
  • Members
  • 137 posts

Posted 30 September 2008 - 10:39

Bobićke se sećam iz nekih drugih vremena : kraj '80-ih i početak '90-ih, kada je britkim komentarima uspevala da postidi mnoge iz tadašnje političke elite !

Kada je postala "srpska Mir Jam", prestao sam da pratim njen lik i delo.

Ako je navedeni tekst zaista njen autorski tekst, počinjem da verujem da je istina da se ljudima u određenim godinama ekstremno smanjuje prag tolerancije i onda u afektu izgovore ( napišu ) mnogo toga - pa hajde da kažemo - NEPROMIŠLJENOG...

...ili je Bobićka svarno odlepila ? :ph34r:

#103 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 30 September 2008 - 10:56

Porediti MBM sa Milom Shtulom (a te se" invidudue" jako dobro secam) je preterano ostro i tendenciozno. Porediti je sa M.Kaporom je preterano takodje. Meni je jedino na mestu porediti je sa Mir Jam,

Ne bih se složila, sa Mir Jam pre možemo porediti Isidoru Bjelicu i njene erotske fantazije sa godišnjih odmora :ph34r:
Doduše, ni to poređenje ne drži vodu, jer IB ima višak mišljenja o stvarima koje nemaju nikakve veze sa hertz romanima - i to mišljenje nažalost obilato distribuira po žglj televizijama i šklj tabloidima.

Seti se epizode MBM sa Šešeljem u Sarajevu '91. Daleko je to hiljadama kilometara od MirJam. Kao i od Orijane Falači, sa kojom MBM voli da se poredi.

#104 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 30 September 2008 - 11:01

Kao i od Orijane Falači, sa kojom MBM voli da se poredi.


??
Ja sam, doduše poodavno čuo da se za Dušku Jovanić govorilo kao o našoj Orijani.

#105 DilanDog

DilanDog
  • Members
  • 101 posts

Posted 17 October 2008 - 11:40

Sister, dobar tekst, ja nemam dovoljno godina da se setim kakva je novinarka MBM bila ranije i pre 2000 godine, ali ono sto vidim sad meni izgleda kao totalna paranoja. Zena je opsednuta svim mogucim, a totalno nebitnim i/ili nepostojecim zaverama ovog i onog i ja stvarno ne razumem toliko energije ulozene u napad na veciti "Truli Zapad", modne dizajnere, medijska bombardovanja nerealnim idealima, gay populaciju, slobodne brakove, razvod (mozda i gresim, ali zar nisu obe sestre samohrane majke?), seks medju omladinom (valjda je ona apstinirala do braka), zene koje pokusavaju na razne nacine da ostanu lepe i nakon nekih poznijih godina, mrsavost itd... Nedavni tekst u Blicu je valjda o kao nerealnim ocekivanjima medija prema, kome bi drugom, nego zenama, koji im diktiraju da budu uvek mlade, lepe, seksi, itd, sve sto smo milion i po puta vec citali kod Bobicke.
Ako vec se pravite da promovisete toleranciju, kao sto ona pokusava, onda to ne treba raditi selektivno, ovo tolerisem, a ovo ne, a i tesko da ce se veciti napadi na sve sto nije tradicija ili bar deo nje tumaciti kao tolerancija.