Jump to content


Photo
- - - - -

Srpski marš 2008


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
485 replies to this topic

#451 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 12 October 2008 - 00:27

Jel' se to meni prichinjava ili Srbi dobijaju novog (starog) Karadjokicu :ph34r: ?

#452 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 12 October 2008 - 00:28

slažem se s ovim kao i s onim "osušenim prstima" CTPAX-a.
ivici niko nije šapnuo da bi bilo dobro izbaciti nedićevu sliku iz zgrade vlade. to do sada ni najvećim demokratama nije padalo na pamet (iskren da budem, za tu sliku u kabinetu sam prvi put čuo tek kad ju je ivica pomenuo).
prvi put posle ne znam koliko godina se osećam dobro kao antifašista u srbiji.

Budimo realni, trebalo je neko vreme da ga pritegnemo, Dva dana je trajala tranzicija od "svi su isti" do ovoga danas. Ali to mi je OK, jer je pritisak javnosti učinio svoje, kao i prošle godine, samo što je sada reakcija policije bila mnogo bolja. Demokratija je zakon.

Ovo za Nedićevu sliku je užas, ni ja nisam znao, prvo, da postoji ta istorijska soba, a drugo da je Nedić tamo. No, pre nekoliko godina je jedaan ministar postavljao voštanu figuru Draže, ništa me ne čudi.

Sam skup danas, rekoh, bio je poprilično čudan. Na istom mestu zastave EU i anarhista. :ph34r: Sve je to Srbija, ali takvu Srbiju volim.

#453 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 12 October 2008 - 00:45

Budimo realni, trebalo je neko vreme da ga pritegnemo, Dva dana je trajala tranzicija od "svi su isti" do ovoga danas. Ali to mi je OK, jer je pritisak javnosti učinio svoje, kao i prošle godine, samo što je sada reakcija policije bila mnogo bolja. Demokratija je zakon.

Ovo za Nedićevu sliku je užas, ni ja nisam znao, prvo, da postoji ta istorijska soba, a drugo da je Nedić tamo. No, pre nekoliko godina je jedaan ministar postavljao voštanu figuru Draže, ništa me ne čudi.

Sam skup danas, rekoh, bio je poprilično čudan. Na istom mestu zastave EU i anarhista. :ph34r: Sve je to Srbija, ali takvu Srbiju volim.


Slažem se s tobom u globalu ali nisam idealista.
Da se nije, između ostalog, desila emisija Olivere Kovačević gde je najveći deo građana video s kakvim protuvama ima posla, zatim raspad SRS- a, marginalizovanje DSS- a, "pobedu diplomatije" i ko zna čega sve ne, nisam siguran da bi atmosfera bila takva. Primer su 2 rušilačke demonstracije pod režimom koji je te pojave ili podržavao (DSS) ili na njih (preventivno, kad je imalo nekog smisla) ostao nem (DS).
U prilog ovom mom razmišljanju naveo bih anketu u emisiji "Možda Da, mada Ne" (ili kako se već zove) gde je većina i dalje protiv prava na okupljanje homoseksualaca; to je ono što je i prof. Ilić (ako se dobro sećam imena) govorio o našoj deklarativnoj toleranciji prema Romima, gde su svi za prava Roma ali ako će se redovno prati, zapošljavati i ko zna šta sve ne činiti što ispunjavati naše prohteve.
Prava jednostavno postoje ili ne i ne bi trebalo da zavise od trenutne spoljnje i unutrašnjopolitičke situacije.

#454 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 12 October 2008 - 07:04

Bilo je super, gamad nije smela da prismrdi, mnogo ih je uhiceno, a Gljivica rula, jbt, stvarno.
Glede P.S.Jebo zemlju u kojoj smo na istoj strani kao i SPS.

Gljivica uspesno cisti povrsinsku budj, koja je recidiv Kostunicinog zadaha.
Nadam se da nam uskoro nece trebati i preparat protiv gljivica.

Jer kad se Ivica dokopa malo bonus poena, ko zna kako ce ih unovciti?

#455 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 12 October 2008 - 08:33

Sve je to Srbija, ali takvu Srbiju volim.

Isto!
SMRT FASIZMU, druze Zabi.:ph34r:

#456 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 13 October 2008 - 08:54

Isto!
SMRT FASIZMU, druze Zabi.:ph34r:


Razmišljam... apsolutno sam za smrt fašizmu. Ali i dalje mi ostaje nejasno (mada je to možda samo moja krivica) gde je nestao kritički aparat inače vrlo inteligentnih ljudi sa kojima sam se sporio na ovoj temi. Trebalo je da se u centru grada okupe nekakvi klipani koji se identifikuju sa nacizmom i srpstvom (istovremeno?!), koji briju glave i nose crne vetrovke, čizme i uvučene pantalone i pokoravaju se nacizmu.

U takvoj stvarnosti, pozivam još jednom antifašističke aktiviste, da se zapitaju. Šta su postigli ovim skupom? Sprečili su jedan fašistički skup. Pokazali su sebi, i samosvesnim građanima, ono što su i jedni i drugi već znali. Kakva je to suštinska promena? Kakvo je to suštinsko poboljšanje?

Imali smo neuspele gej parade u Beogradu. Ovih aktivista nije bilo da zaštite svoje sugrađane drugih seksualnih opredeljenja. U trenutku dok je trajao antifašistički skup, imali smo 'starosedelački' krizni štab u Ovči koji se protivi doseljavanju Roma, u strahu od 'asimilacije' (promene genetske strukture).

Lako je biti antifašista u ovom društvu. 50 godina gajena je tradicija čiji je pozdrav bio smrt fašizmu. Lako je građanima da se poistovete sa aktivizmom protiv fašizma.

Malo je teže pomagati Romima, teže je malo pomagati 'gej braći i sestrama' (kako ih naziva Obama). Građanski aktivizam (inače inteligentnih ljudi) bira lake mete. Neobrazovane klipane bez bilo kakve diplome (ili sa diplomom iz istorije, kod prof. Ljušića), koji ne predstavljaju suštinski problem ovog društva.

Ako bi ljudi poput Koraća i Derete mogli da se smatraju predvodnicima građanskog aktivizma, onda je (nažalost) rezultat ovog skupa legitimacija tih neobrazovanih klipana.

Ako bi, kao društvo, trebalo da budemo zadovoljni što imamo jedan ovakav pokret, onda moramo da se zapitamo zašto naša braća Romi, i naša braća i sestre drugih seksualnih opredeljenja, nisu zaslužili bolju zaštitu i aktiviste na svojoj strani.

#457 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 October 2008 - 12:39

Kolikogod gay aktivisti imali sve moje simpatije, u tom slucaju radi se ipak o relativno marginalnoj grupaciji (cak i ako prihvatimo tezu da je do 10% ljudi zapravo gay orjentacije), za razliku od fasistickih grupa, koje su vrlo znacajne iz najmanje dva razloga:
1. Drustvena opasnost fasizma je ogromna.
2. Nedavna istorija Srbije (devedesete) mora da tu zemlju cini posebno osetljivom prema fasizmu, jer su i dan-danas znacajni slojevi stanovnistva u Srbiji zapravo fasizovani.

#458 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 13 October 2008 - 13:13

2. Nedavna istorija Srbije (devedesete) mora da tu zemlju cini posebno osetljivom prema fasizmu,
jer su i dan-danas znacajni slojevi stanovnistva u Srbiji zapravo fasizovani.



isto tako povijest Srbiju cini osjetljivom i na komunizam .. kad vec pominjes 90sete, vladane

ali nije to ono sto htjedoh pitati .. vec ovo o >znacajnim slojevima< .. el' to 10% populacije drzave Srbije il' 20 il' mozda 30 tj. vise od 30%?


jer ako je vise od 20% onda to nemos' razrijesiti - suceljavanjima antifasista s fasistima vec korijenitim drustvenim reformama
koje podrazumijevaju upravo ovo sto je Rastko do sad i navodio .. reforma skolstva .. svekoliko (ukupno) prosirivanje ljudskih i manjinskih prava,
sigurnost gradjana (reforma mup-a) .. sto ce Srbiju dovesti do otklona kako od komunizma tako i fasizma u smjeru gradjanske drzave.

#459 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 13 October 2008 - 13:27

Slaven me fino pretekao pa ne moram da odgovorim na sve, nadam se.


Kolikogod gay aktivisti imali sve moje simpatije, u tom slucaju radi se ipak o relativno marginalnoj grupaciji (cak i ako prihvatimo tezu da je do 10% ljudi zapravo gay orjentacije), za razliku od fasistickih grupa, koje su vrlo znacajne iz najmanje dva razloga:
1. Drustvena opasnost fasizma je ogromna.
2. Nedavna istorija Srbije (devedesete) mora da tu zemlju cini posebno osetljivom prema fasizmu, jer su i dan-danas znacajni slojevi stanovnistva u Srbiji zapravo fasizovani.


Pretpostavljam da si napravio lapsus pošto ne razumem logiku u tvom postu: paralelno pišeš o (A) zabrani fašističkih drupa, jer su one značajne, i (B) zaštiti gej populacije, jer su oni marginalni. Ne vidim vezu između A i B. Naročito, to nije odgovor na moj post.

Ja sam se zapitao - zašto se građanski aktivisti okupljaju na skupu protiv fašizma, a ne okupljaju se na (1) gej paradi, na kojoj fašisti i fundamentalisti napadaju gej ljude, ili (2) u Ovči, čiji "starosedeoci" organizuju krizni štab sa nacističkom ideologijom - protivljenje mešanju njihovog genetskog materijala sa romskim.


Možeš smatrati ovaj post nastavnim na Slavenov.

#460 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 October 2008 - 14:28

Odgovor je dosta prost i vrlo jasan iz mog posta: Drustveni znacaj (i opasnost) fasizma, daleko nadilaze drustveni znacaj homoseksualizma.
Medjutim, besmisleno je da vise nastavimo da na ovoj temi presipamo iz supljeg u prazno; delim misljenje i politicki stav sa onim delom intelektualne Srbije, koja je juce bila na antidemokratskom protestu, ili ga podrzala.

#461 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 13 October 2008 - 14:40

Odgovor je dosta prost i vrlo jasan iz mog posta: Drustveni znacaj (i opasnost) fasizma, daleko nadilaze drustveni znacaj homoseksualizma.
Medjutim, besmisleno je da vise nastavimo da na ovoj temi presipamo iz supljeg u prazno; delim misljenje i politicki stav sa onim delom intelektualne Srbije, koja je juce bila na antidemokratskom protestu, ili ga podrzala.


Da li su 'starosedeoci' iz Ovče fašisti? Hoću reći, da li su opasni oni fašisti koji oblače crne čizme, ili oni koji angažuju mehanizaciju da bi sprečili promenu genetskog materijala u njihovom susedstvu?

#462 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 13 October 2008 - 17:58

Imali smo neuspele gej parade u Beogradu. Ovih aktivista nije bilo da zaštite svoje sugrađane drugih seksualnih opredeljenja.

Evo, mene nije bilo tog dana u Beogradu, preslišavao sam se za prijemni ispit, za event nisam ni znao. U međuvremenu, na toj gej paradi u pokušaju je bilo pripadnika ovih anarhističkih grupacija koji JESU pokušali da ih zaštite (već sam to pominjao).

Takođe, ono u subotu je bio gayest ever skup u Beogradu. Ko je slušao govornike, zna o čemu pričam. Ukratko, GLBT aktivizam je itekako bio predstavljen na skupu u subotu. Takođe, pokazalo se ovim događajima da država ipak može da pruži adekvatnu podršku za rizične skupove. Verujem da bi se moglo isto učiniti i za sledeći jun (što sam takođe pomenuo). Dakle, samo pritisak javnosti.

U trenutku dok je trajao antifašistički skup, imali smo 'starosedelački' krizni štab u Ovči koji se protivi doseljavanju Roma, u strahu od 'asimilacije' (promene genetske strukture).

Eto, pošto si bio gadljiv na Ratu, mogao si u to vreme da aktivišeš po Borči.

#463 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 13 October 2008 - 18:09

Evo, mene nije bilo tog dana u Beogradu, preslišavao sam se za prijemni ispit, za event nisam ni znao. U međuvremenu, na toj gej paradi u pokušaju je bilo pripadnika ovih anarhističkih grupacija koji JESU pokušali da ih zaštite (već sam to pominjao).


Saznao sam da su neki učestvovali 'u svoje ime i za svoj račun', da se tako izrazim, ali ne da bi ih zaštitili. Imaš pogrešnu informaciju.


Takođe, ono u subotu je bio gayest ever skup u Beogradu. Ko je slušao govornike, zna o čemu pričam. Ukratko, GLBT aktivizam je itekako bio predstavljen na skupu u subotu. Takođe, pokazalo se ovim događajima da država ipak može da pruži adekvatnu podršku za rizične skupove. Verujem da bi se moglo isto učiniti i za sledeći jun (što sam takođe pomenuo). Dakle, samo pritisak javnosti.


Ovo je zamena teza. Možda su GLBT aktivisti marširali protiv fašista, ali to nema nikakve veze sa temom, čak ni sa digresijom na temu. Jedino, kao zanimljivost.


Eto, pošto si bio gadljiv na Ratu, mogao si u to vreme da aktivišeš po Borči.


Hajde ono pre, ali ovo ti je baš ružna opaska. Ja sam govorio - ako postoji mesto u Srbiji na kome država treba da interveniše protiv fašizma, to je Ovča, gde ljudi sprečavaju državu (dakle, protivljenje monopolu sile) da bi osigurali genetsku 'bistrinu'. To je proaktivni fašizam, vrlo konkretan, usmeren ka konkretnim ljudima. Neobrazovana bagra u čizmama je sitna riba. Ali očigledno Dereta, Rata i Korać imaju nešto zajedničko - vole lake mete.

#464 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 13 October 2008 - 18:19

Saznao sam da su neki učestvovali 'u svoje ime i za svoj račun', da se tako izrazim, ali ne da bi ih zaštitili. Imaš pogrešnu informaciju.

Pa nisu išli sa namerom da budu sekjuriti, no iz ideoloških razloga, promocije, whatever (koliko znam, sekjuriti nije niko ni planirao, svelo se na par uobičajenih pandura koji pucaju u vazduh, takvi skupovi u Hrvatskoj se obezbeđuju kao onaj u subotu), ali je ispalo da su se jedini mlatili. Mislim, i to je nešto...

Ovo je zamena teza. Možda su GLBT aktivisti marširali protiv fašista, ali to nema nikakve veze sa temom, čak ni sa digresijom na temu. Jedino, kao zanimljivost.

Pa, kako da ti kaže, gej aktivisti su mahom komunjare, to znaš i sam, a skup su iskoristili koliko i drugi za promociju svog credo.

Hajde ono pre, ali ovo ti je baš ružna opaska. Ja sam govorio - ako postoji mesto u Srbiji na kome država treba da interveniše protiv fašizma, to je Ovča, gde ljudi sprečavaju državu (dakle, protivljenje monopolu sile) da bi osigurali genetsku 'bistrinu'. To je proaktivni fašizam, vrlo konkretan, usmeren ka konkretnim ljudima. Neobrazovana bagra u čizmama je sitna riba. Ali očigledno Dereta, Rata i Korać imaju nešto zajedničko - vole lake mete.

Pa onda da pišemo kongresmenu o tome. A na sledeću gej paradu idemo obojica, predlažem i da se držimo za ruke. Nemoj samo da ispališ ako se i Rata bude pojavio, a znaš da hioće.

Edited by Zabalujev, 13 October 2008 - 19:55.


#465 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 13 October 2008 - 18:22

Takođe, pokazalo se ovim događajima da država ipak može da pruži adekvatnu podršku za rizične skupove.
Verujem da bi se moglo isto učiniti i za sledeći jun (što sam takođe pomenuo). Dakle, samo pritisak javnosti.



ma da prostis Zabalujev .. hebes ti drzavu na koju mora javnost izvrsiti pritisak da bi ona kako spada - funkcionirala.


al' Ok .. pokazalo se da ipak moze .. sto potvrdjuje Rastkov stav da nijedan skup ne treba - zabranjivati.


*drugo sto mi se jos svidjelo jest najava drzavnog tuzioca da ce se uz pomoc policije pronaci - organizator te podici optuznica
+ sto bih nadodao drzava mora reorganizirati sluzbe napose one koje brinu o demokratskom poretku ... ovakve grupe treba jednostavno
staviti pod 24 satnu prismotru tj. pod kontinuiranu "paznju" .. nesto po ugledu kako to rade Njemci .. ali ih ne treba zabranjivati
jer sama logika (tvrdnja njemackih Zelenih i Liberala) kaze da ono sto zabranjujes guras - ispod tj. pretvaras ih u - underground.

a tamo ih je teze - pronaci.