Jump to content


Photo
- - - - -

Lična karta na bosanskom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
237 replies to this topic

#31 Anadion

Anadion
  • Members
  • 481 posts

Posted 04 July 2008 - 15:36

Jel to opet ona prica o svom dvoristu :ph34r: ?

#32 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 05 July 2008 - 01:42

Zivo me zanima da li Srbi u Hrvatskoj mogu da dobiju svoje licne isprave na cirilici.



A ako ne daju, jel onda Srbi u Srbiji mogu (po tebi) da dobiju LK na svojem pismu - latinici?
I kakve, keve ti, ima veze druga zemlja sa Srbijom?




Nebitno. Čak i da Srbi u Hrvatskoj moraju da nose žute trake, opet u Srbiji treba da se poštuju prava manjina. Što se mene tiče, iako mi je to isterivanje pravde totalno glupo, ja bih izdavao i na glagoljici ako neko hoće i ako postoje tehničke mogućnosti.


Tacno tako.
Mada to nije nikakvo isterivanje pravde, nego trazenje svojih prava, koje gradjani imaju. A ako imaju, i ako zahtevaju ta prava, onda to nikako nije isterivanje pravde.


edit: glupo mi je što je nekome uopšte važno kojim pismom je ispisana lična karta, pa još ide drugi put, pa za nedelju dana itd. a ljudi u Novom Sadu stoje po celu noć da bi dobili bilo kakvu, ali to je njegovo pravo i što meni izgleda potpuno iracionalno njega ne treba da ometa u ostvarivanju istog...



Pa to sto je tebi glupo, ne znaci da je nekome drugom glupo, inace on to ne bi trazio... I meni su mnoge stvari glupe, ali ako je nekome nesto bitno - pusti ga neka dobije to sto trazi.... Ako je nekome bitno da dobije LK na svom jeziku i pismu, a mene to ne dotice, onda neka covek dobije... on je srecan.

A sto se tice ljudi u Novom Sadu i njihovom stajanju da "dobiju ikakvu" kartu - to nikako ne moze da bude problem nekog gradjanina koji trazi svoje pravo (na svom jeziku i pismu).
To je tipican primer nesposobnosti drzavne uprave da resi problem, i za to nije gradjanin kriv.

#33 nenaad0

nenaad0
  • Members
  • 40 posts

Posted 05 July 2008 - 07:15

1. Mislim da je ovo što radiš čisto iživljavanje (da ne kažem proseravanje).
2. Potpuno podržavam tvoje pravo da radiš to što radiš.


Ne znam zvanicno, postoji li mogucnost da dobijem latinicnu licnu na srpskom i bosanskom. Zar niko u Srbiji nije izvadio licnu na bosanskom ili jeziku nacionalne manjine?

edit: glupo mi je što je nekome uopšte važno kojim pismom je ispisana lična karta, pa još ide drugi put, pa za nedelju dana itd. a ljudi u Novom Sadu stoje po celu noć da bi dobili bilo kakvu, ali to je njegovo pravo i što meni izgleda potpuno iracionalno njega ne treba da ometa u ostvarivanju istog...


U Novom Sadu bi trebalo da bude (broj stanovnika/10000) kompleta za izdavanje licnih karata. Je li ti glupo moje ime mozda? Bi li raspravljao o mom imenu, prezimenu, vjeri, naciji?

Tacno tako.
Mada to nije nikakvo isterivanje pravde, nego trazenje svojih prava, koje gradjani imaju. A ako imaju, i ako zahtevaju ta prava, onda to nikako nije isterivanje pravde.


Posle tri strane smislen post na ovu temu. I niko nema iskustva sa izdavanjem licnih karata na jeziku nacionalne manjine u Srbiji?

Pa to sto je tebi glupo, ne znaci da je nekome drugom glupo, inace on to ne bi trazio... I meni su mnoge stvari glupe, ali ako je nekome nesto bitno - pusti ga neka dobije to sto trazi.... Ako je nekome bitno da dobije LK na svom jeziku i pismu, a mene to ne dotice, onda neka covek dobije... on je srecan.


:ph34r:)))))))))))))))))))))

POVELJA O BOSANSKOM JEZIKU

1. Bosanski jezik jeste jezik Bošnjaka i svih onih koji ga pod tim imenom osjećaju svojim....

http://www.bosnianlanguage.com/



#34 DjomlaN

DjomlaN
  • Members
  • 78 posts

Posted 05 July 2008 - 08:40

^^Taj bosanski jezik je politicka kategorija,da ne ulazim dalje u pricu.Zasto brazilci svoj jezik nisu preimenovali u brazilski,vec se i dalje zove portugalski? Ista stvar i sa SAD i sa latinoamerickim drzavama gdje je zvanicni jezik spanski. Nije dovoljno da jezik ima samo po koji drugaciji akcenat,po neki lokalizam i slicno da bi bio zaseban jezik.

Naravno ti imas pravo da trazis to sto ti se nudi zakonski u Srbiji i niko ti to ne osporava.

#35 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 05 July 2008 - 08:43

Pa rekao sam da to pravo niko ne treba da osporava ili ometa...
Ja samo nemam taj "emotivni" odnos prema ličnim dokumentima i kada bih znao da ću brže ili bez čekanja dobiti LK ako je ispisana nekim drugim pismom/jezikom, a ne mojim maternjim, uzeo bih je bez razmišljanja.

#36 nenaad0

nenaad0
  • Members
  • 40 posts

Posted 05 July 2008 - 08:55

^^Taj bosanski jezik je politicka kategorija,da ne ulazim dalje u pricu.Zasto brazilci svoj jezik nisu preimenovali u brazilski,vec se i dalje zove portugalski? Ista stvar i sa SAD i sa latinoamerickim drzavama gdje je zvanicni jezik spanski. Nije dovoljno da jezik ima samo po koji drugaciji akcenat,po neki lokalizam i slicno da bi bio zaseban jezik.

Naravno ti imas pravo da trazis to sto ti se nudi zakonski u Srbiji i niko ti to ne osporava.


Mozda je ime tvog jezika politicka kategorija? Ljudi koji govore bosanskim jezikom ne pripadaju istom narodu kom ti pripadas (vjerovatno).

Pa rekao sam da to pravo niko ne treba da osporava ili ometa...
Ja samo nemam taj "emotivni" odnos prema ličnim dokumentima i kada bih znao da ću brže ili bez čekanja dobiti LK ako je ispisana nekim drugim pismom/jezikom, a ne mojim maternjim, uzeo bih je bez razmišljanja.


Ni ja. Zato sad cekam licnu na bosanskom. Bice valjda nekad.

#37 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 05 July 2008 - 09:02

:ph34r:

Inače, čuo sam super foru - jedna "naša" koja živi i radi u Australiji dobija specijalni novčani bonus jer govori/čita/prevodi na srpski/hrvatski/bosanski/crnogorski. Ljudima jeftinije da njoj daju 50% veću platu nego da plaćaju 4 prevodica.
(pričao mi je njen tata...)

#38 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 05 July 2008 - 09:25

Mozda je ime tvog jezika politicka kategorija? Ljudi koji govore bosanskim jezikom ne pripadaju istom narodu kom ti pripadas (vjerovatno).


Ime svakog jezika je i politička kategorija. Ponekad je ta kategorija u skladu sa lingvističkim kriterijumima, ponekad nije. Ima jezika kojim se služe različiti narodi i službeni su jezici različitih nacija u različitim državama. Naravno, svako ima pravo da svoj jezik i sebe naziva onako kako on hoće, ali to ipak od stanovnika planete zemlje ne može stvoriti marsovca. Ja bih svoj jezik mogao nazvati elitnim dvojkaškim, pošto njim govore i pišu nadprosečno obrazovani (dakle, oni koji imaju završenu bar srednju školu i čitaju i pišu dva pisma) stanovnici kruga dvojke i to bi lingvistički bilo utemeljeno skoro kao i nazivi bošnjački i crnogorski, a politički još više jer tim jezikom govori više ljudi nego bar crnogorskim.

#39 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 05 July 2008 - 09:56

Jel to opet ona prica o svom dvoristu :ph34r: ?

Naravno. Ako komšija (nezakonito) bije ženu, da li onda i ja treba da bijem svoju...

#40 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 05 July 2008 - 10:01

Naravno. Ako komšija (nezakonito) bije ženu, da li onda i ja treba da bijem svoju...


Mudar čovek će u tome videti priliku da on mazi i svoju i komšijinu ženu i bude mažen od obe. :ph34r:

#41 Anadion

Anadion
  • Members
  • 481 posts

Posted 05 July 2008 - 11:13

Znaci, ako izdajemo licne karte na bosanskom, onda ce procvetati bosnjacka ljubav prema Srbiji :ph34r: Nije nego.

#42 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 05 July 2008 - 12:51

Znaci, ako izdajemo licne karte na bosanskom, onda ce procvetati bosnjacka ljubav prema Srbiji :) Nije nego.


Meni je sasvim dovoljno da me vole Bosanke i Bošnjakinje, a za muškarce ne marim ni u Srbiji. :ph34r:

#43 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 05 July 2008 - 13:10

Meni je sasvim dovoljno da me vole Bosanke i Bošnjakinje, a za muškarce ne marim ni u Srbiji. :ph34r:


E tu se slazemo. To nikako nije isto. Jedan moj drug Hrvat kome je zena Muslimanka pred sami rat kad su prepucavanja uveliko pocela izjavio (naravno u krugu prijatelja): ja ih toliko mrzim (Muslimane) da ih *ebem. :)

#44 Rave92

Rave92
  • Members
  • 356 posts

Posted 05 July 2008 - 13:38

^^Taj bosanski jezik je politicka kategorija,da ne ulazim dalje u pricu.Zasto brazilci svoj jezik nisu preimenovali u brazilski,vec se i dalje zove portugalski? Ista stvar i sa SAD i sa latinoamerickim drzavama gdje je zvanicni jezik spanski. Nije dovoljno da jezik ima samo po koji drugaciji akcenat,po neki lokalizam i slicno da bi bio zaseban jezik.

Naravno ti imas pravo da trazis to sto ti se nudi zakonski u Srbiji i niko ti to ne osporava.


Aha, nego da ga svi nazovemo srpski? Naravno, ako se nazove srpski, onda to nije politika. Gluposti..


Nenade, ako imas pravo da ti bude ispisano na bosanskom jeziku, iskoristi to pravo, ali ne razumijem sta ce bii drugaije od srpske verzije? Ti imas pravo da ti se unesu informacije jeziku manjina, a ne vidim kako ce biti drugacije na srpskom ili bosanskom, ime Nenad. Istim pismom se koristimo. Ako mislis na ono "Ime, pol:.." to se ne moze mijenjati jer to mora ostati na srpskom jeziku tako vidi sta ces :ph34r: . Jedino ce ti biti latinica, ali valjda to moze da se bira i ako je licna na srpskom jeziku, ili ne?

#45 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 05 July 2008 - 14:27

Aha, nego da ga svi nazovemo srpski? Naravno, ako se nazove srpski, onda to nije politika. Gluposti..


Pun naziv tog jezika je bosansko-crnogorsko-hrvatsko-srpski, a sve ostalo su stenografske skraćenice. :ph34r: