Jump to content


Photo
- - - - -

Posledice predstojecg bankrota srpske drzave


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#31 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 11 June 2008 - 13:50

a zamisli kada bi 1E bio 150 din umesto 80 din Mleko bi postalo duplo jeftinije.
U tome je stos.


Pri istom nivou plata (izrazenog u evrima), mleko bi bilo 150 dinara.

Nije problem u kursu, vec u dominantnom polozaju i spoljnotrgovinskim barijerama.

#32 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 11 June 2008 - 15:06

strasni su ti doktori, najbolje je sve privatozovati, mislim da su su doktori krivi...

kakav idiotizam takozvanih stricnjaka MMF-a . Tipicni rezultat korporativnog uma.

Srbija je bila socijalisticka zemlja, svi doktori su nekada bili na budzetu...


idiotizam? manemoj... vidim procitao si svih 618 strana strateskog dokumenta mmfa, svetske banke i vladinih strucnjaka o tome kako da se smanji siromastvo srpskog stanovnistva...
sve si to procitao i kao argument imas 'idiotizam takozvanih strucnjaka'...
mator si covek, kako te, bre nije sramota?
da to procitam od nekog klinca, pa da ga covek i edukuje... al' ovako...

srbija je bila socijalisticka zemlja, a sada vise nije. ostao nam je socijalni sistem koji ne mozemo da finansiramo i iz tog razloga je leglo korupcije na svim nivoima.

#33 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 11 June 2008 - 16:22

evo ti detalja, ako te ne mrzi da citas... ovo je finalni izvestaj pa su broj doktora na 1000 stanovnika ostavili kao 'na nivou razvijene evrope' tu se ne uzima u obzir koji je procenat u drzavnom sektoru, a ako to potrazis po netu koji je broj drzavnih (ovo je bitno - doktora na budzetu) na 1000 stanovnika, srbija je pri vrhu...
poredjenja radi, u uk je ova cifra 1.7, a u srbiji 2.56...

http://www.imf.org/e...004/cr04120.pdf



imade li kakav veći dokument da mi daš :ph34r:
ko će ovo čitati ;

zadovoljiću se podacima koje si pomenuo.
moj komentar je: al si izabrao zemlju s kojom ćeš nas porediti.
UK ima najmanji broj lekara na 1000 stanovnika u evropi - podatak koji si izneo je tačan - sećam ga se
A sećam se i ostalih podataka (čini mi se da se radilo o EU): sledeća na toj lisi je bila Slovenija - ok 2.5 (znaci tu negde kao srbija)
ostale zemlje imaju otprilike slican broj: od 3.0 do 3.5
Jedina koja se izdvaja od ostalih je Italija: 6.

Ne mogu da priložim link jer sam ove podatke čitao iz nekog stručnog časopisa. ali verujem da se podaci mogu naći na interentu.

Eto, broj lekara u Srbiji i nije tako veliki kao što si mislio.
Doduše kad se uporedi odnos BDP i broja lekara za sve ove zemlje onda dolazimo do malo drugačijih rezultata (te podatke nemam, ali su očigledni).

#34 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 11 June 2008 - 16:47

a zamisli kada bi 1E bio 150 din umesto 80 din Mleko bi postalo duplo jeftinije.
U tome je stos.


Ne, tad bi mleko bilo 150 RSD posto je gotovo sve kod nas vezano za evro. Uostalom, uzmes novcanicu od 100€ u ruke i odes u Rumuniju pa kupis 'mleko za sve pare', a onda dodjes u Srbiju pa opet kupis 'mleko za sve pare' i shvatis da si u Rumuniji dobio duplo vise. Ne treba ti nikakva druga kursna analiza...

idiotizam? manemoj... vidim procitao si svih 618 strana strateskog dokumenta mmfa, svetske banke i vladinih strucnjaka o tome kako da se smanji siromastvo srpskog stanovnistva...
sve si to procitao i kao argument imas 'idiotizam takozvanih strucnjaka'...


Ih ajd sad i ti, pa ti silni samozvani strucnjaci iz MMF-a, svetske banke i ostali su bre amateri u odnosu na naseg vrlog ekonomistu. Treba da mu budemo zahvalni sto nam ovde otvara oci. To koliko su nasi ekonomisti strucni, pogotovo oni bez diploma, dokazuje se svakodnevno kad uporedis kako je zapad propao a Srbija zivi u ekonomskom blagostanju...

#35 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 11 June 2008 - 16:56

problem je sto je to poredjenje baba i zaba... nije isto porediti broj lekara na 1000 stanovnika gde je dvadeset posto u privatnom sektoru ili gde je tri posto u privatnom sektoru... o tome se radi... who skuplja podatke generalno i ti se najcesce citiraju. bio je jedan dobar izvestaj sa pharma sajta (market research), nazalost mora da se plati, tako da ne mogu da ti dam link, ali tu su podaci razbijeni po javnom i privatnom sektoru.
uostalom, mmf-ova studija ne istice ovo kao problem, u zdravstvu se zadrzava na ociglednim problemima gde oko 60% dana u godini bolnicki kreveti i resursi zvrlje prazni na infektivnim odeljenjima, odeljenjima za respiratorne bolesti, decija odeljenja, ginekologija, akuserstvo, oftamologija i sl... dok postoji nedostatak resursa u odeljenjima za brigu o starima, pacijentima sa terminalnim oboljenjima i u ustanovama za zbrinjavanje.
korupcija u zdravstvu je endemska jer nema para da se sektor odrzava sa sadasnjim kapacitetima, prelazak jednog dela usluga u privatni sektor bi donekle ublazio ovaj problem

#36 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 11 June 2008 - 17:05

problem je sto je to poredjenje baba i zaba... nije isto porediti broj lekara na 1000 stanovnika gde je dvadeset posto u privatnom sektoru ili gde je tri posto u privatnom sektoru... o tome se radi... who skuplja podatke generalno i ti se najcesce citiraju. bio je jedan dobar izvestaj sa pharma sajta (market research), nazalost mora da se plati, tako da ne mogu da ti dam link, ali tu su podaci razbijeni po javnom i privatnom sektoru.
uostalom, mmf-ova studija ne istice ovo kao problem, u zdravstvu se zadrzava na ociglednim problemima gde oko 60% dana u godini bolnicki kreveti i resursi zvrlje prazni na infektivnim odeljenjima, odeljenjima za respiratorne bolesti, decija odeljenja, ginekologija, akuserstvo, oftamologija i sl... dok postoji nedostatak resursa u odeljenjima za brigu o starima, pacijentima sa terminalnim oboljenjima i u ustanovama za zbrinjavanje.
korupcija u zdravstvu je endemska jer nema para da se sektor odrzava sa sadasnjim kapacitetima, prelazak jednog dela usluga u privatni sektor bi donekle ublazio ovaj problem


ma slazem se ja da je u srbiji zdravstvo veliki problem s koje god strane pogledas. necu ulaziti u raspravo po tom pitanju jer tu sam skoro potpuni laik.

mene su samo interesovali konkretni brojevi (nisam ih znao).
A kad si ih vec napisao iznenadio sam se jer sam ocekivao vece brojeve, pa sam prosto morao da navedem podatke koje sam citao pre recimo godinu dana.

A da moram da komentarisem i ono abiranje baba i zabe. I slazem se i ne.
U evropi koliko ja znam i privatni lekari imaju da tako kazem doatice od drzave, tj koncesije: obavezni su da preuzmu jedan deo pacijanata u primarnoj zastiti (a mislim da cak i specijalisti imaju koncesije) a za uzvrat dobijaju srazmerno broju pacijenata novac od drzave. tako da u tom slucaju i te privatne lekare nije pogresno ubrojati i porediti sa podacima iz srbije.
Eto to je sve sto znam o ovome, pa necu vise gnjaviti s ovim.

#37 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 11 June 2008 - 23:16

Nema sta, mora da se krese budzet i to radikalno:

- Smanjiti broj poslanika na 100
- Smanjiti broj ministarstava na 10
- Zavrsiti privatizaciju velikih sistema
- Sprovesti refomu penzionog sistema, i drasticno smanjiti broj penzija koje se placaju iz budzeta. Ili bar obezbediti da se posle odredjene godine nece placati penzije iz budzeta.
- Decentralizovati drzavnu upravu (vise autonomije regionima i samim tim vise finansijeske autonomije od "centra)
- Izdvojiti non-core activities od aktivnosti drzavne uprave, i samim tim smanjiti broj zaposlenih na budzetu

Samo Stednja Srbina Spasava od "Argentine".

Nego, dajte da cujemo kvote za krah u martu iduce godine?

#38 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 11 June 2008 - 23:35

Nisu problem samo poslanici i ministarstva, postoji milion i jedan organ koji radi neki uzaludan i nepotreban posao i pritom ne stize da ga zavrsi pa traze povecanje broja zaposlenih. Jedno odeljenje trazi potvrdu od drugog isto tako besmislenog ofisa pa ne samo sto trace narodne pare nego i vreme i zivce. Ima tu mnogo toga za kresanje ali ko da dirne verne glasace, rodbinu i prijatelje. To ce se izgleda resiti tek kad bankrotiramo svi komplet, kad u drzavnoj upravi ne budu primali plate mesecima i godinama pa pocnu sami da napustaju.

#39 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 12 June 2008 - 11:12

Nema sta, mora da se krese budzet i to radikalno:

- Smanjiti broj poslanika na 100
- Smanjiti broj ministarstava na 10
- Zavrsiti privatizaciju velikih sistema
- Sprovesti refomu penzionog sistema, i drasticno smanjiti broj penzija koje se placaju iz budzeta. Ili bar obezbediti da se posle odredjene godine nece placati penzije iz budzeta.
- Decentralizovati drzavnu upravu (vise autonomije regionima i samim tim vise finansijeske autonomije od "centra)
- Izdvojiti non-core activities od aktivnosti drzavne uprave, i samim tim smanjiti broj zaposlenih na budzetu

Samo Stednja Srbina Spasava od "Argentine".

Nego, dajte da cujemo kvote za krah u martu iduce godine?


Ma idi.

#40 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 12 June 2008 - 11:35

Nisu problem samo poslanici i ministarstva, postoji milion i jedan organ koji radi neki uzaludan i nepotreban posao i pritom ne stize da ga zavrsi pa traze povecanje broja zaposlenih. Jedno odeljenje trazi potvrdu od drugog isto tako besmislenog ofisa pa ne samo sto trace narodne pare nego i vreme i zivce. Ima tu mnogo toga za kresanje ali ko da dirne verne glasace, rodbinu i prijatelje. To ce se izgleda resiti tek kad bankrotiramo svi komplet, kad u drzavnoj upravi ne budu primali plate mesecima i godinama pa pocnu sami da napustaju.


Slazem se - ima previse dupliranja posla, procesi uopste nisu optimizovani i ceo taj sistem je neodrziv. Takodje se slazem da samo bankrot moze da otrezni drzavu i gradjane.

Mada ako se realno pogleda, ni ti glasaci bas nisu tako verni kao sto se cini i nema sta da se nagradjuju.

Ma idi.


WTF?! Moze to malo konstruktivnije.

#41 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 12 June 2008 - 11:41

WTF?! Moze to malo konstruktivnije.


Izvinjavam se, nisam mislio nista lose, ali to sto si napisao ce ti reci bilo koji ekonomista koji nije vezan za budzet. Sve je tacno i tesko ostvarivo. Uostalom, ako se to sprovede, od cega ce ziveti stranacki aktivisti?

#42 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 12 June 2008 - 12:40

ALi nije samo drzava pred bankrotom. POstoji i ogromna zaduzenost privatnih lica....

#43 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 12 June 2008 - 12:43

Izvinjavam se, nisam mislio nista lose, ali to sto si napisao ce ti reci bilo koji ekonomista koji nije vezan za budzet. Sve je tacno i tesko ostvarivo. Uostalom, ako se to sprovede, od cega ce ziveti stranacki aktivisti?


Pa, stranacki aktivisti bi mogli da zive od svog rada. Znaci da idu na posao pre podne, budu placeni za to, a onda u slobodno vreme i kada uzimaju slobodne dane mogu da "aktivisu" o svom trosku i tako svima pokazu koliko im je stalo do toga da svojim aktivnostima unaprede zemlju u kojoj zivimo. Zar ne? I zapravo, sta znaci to biti aktivista?

Slazem se da je tako nesto tesko ostvarivo ali ako bi se svi oni koji nisu na budzetu opredelili za tako nesto - stvari bi mozda izgledale drugacije. Naravno, kada bi takva politicka opcija postojala...

#44 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 12 June 2008 - 12:53

Vratimo se na clanak. Pisac istog smatra da je ekonomska poliika SRbie u rukama neiskusnih diletanata, ekstremista zadojenih neoliberalizmom?
Slazete li se sa njim?

#45 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 12 June 2008 - 13:04

Vratimo se na clanak. Pisac istog smatra da je ekonomska poliika SRbie u rukama neiskusnih diletanata, ekstremista zadojenih neoliberalizmom?
Slazete li se sa njim?


Mislim da jos nisu dosli do termina neoliberalizam niti ih to zanima koliko punjenje sopstvenih dzepova. Kakav neoliberalizam, oni se vode doktrinom "u se, na se i poda se".... nema tu ni jednog "izma" osim "kradizma" i "leba-bez-motikizma".

A to da su neiskusni diletanti, nije na meni da sudim ali sigurno pogadjate na sta ciljam.