Jump to content


Photo
- - - - -

Posledice predstojecg bankrota srpske drzave


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#61 vladica68

vladica68
  • Members
  • 7 posts

Posted 21 July 2008 - 01:49

Izgleda da nece samo Srbija da probadne. Pisem vam iz Italije i iako se smatra da je Italija "razvijena" i "bogata" zemlja cini se da ce i odvde da pukne. Pre nek idan Americi je bankrotirala Indybank, pogledajte ovaj video:
http://uk.youtube.co...feature=related
ima ih sve vise.
Mislim da se ne radi o ekonomiji vec o finansijama. Juce su objavili da je italijanski javni dug po glavi porastao na € 29 000. Drugimm recima ko god radi i placa poreze, obavezan je da vrati tih €29 000. Kome? Drzavi? Prosecna mesecna plata se krece od €900-1200 . 1000 x 12 meseci nije ni blizu toj cifri. Naravno pojednostavljujem stvari, ima ko zaradjuje vise itd...ali uspostavlja se danajcesce ko zaradjuje vise i izbegava da placa poreze muvajuci i sakrivajuci fakture ili praveci lazne. Zasto placamao poreze? Obicno svi misle da bi drzava funkcionisala. A ko je drzava? Mi. Dakle, oporezujemo se sami, odvajamo od svog dohotka da bi imali usliuge: skolstvo, policiju, zdravstvo, vojsku itd plus drzavni aparat koji treba da obezbedi da sve to funkcionise. Sve to treba da se pokrije iz godisnjeg budzeta. Sta se desi ako drzava potrosi vise para? Iduce godine treba da porastu takse kako bi pokrila rupu i kako bi zadovoljila povecanu potrebu za novcem u tekucoj godini. U Italiji se radi vise od pola godine za takse, za drzavu. Vise od 50% moje zarade, moga rada, moga znoja odlazi na takse! Posto ne uspevaju i to vec godinama da pokriju rupu u budzetu, da bi zadovoljili potrebu za novcem drzava se obrati banci koja pozajmi trazenu sumu uz interese. Svi su ubedjeni kako je banka koja pozajmljuje novac drzavna banka, sto bi opet znacilo da je nasa, Narodna banka, ali to nije tako. Italiji novac pozajmljuje banka koja ga stampa. Pogledajte nocanicu € pise BCE. Centralana Evroposka Banka. Cija je ta banka? Kome ja zapravo treba da vratim javni dug koji se godine iz godine povecava nagomilavajuci interese? Nekih 15ak % BCE je cak i u rukama Engleske banke kaja ne koristi euro! 14ak % jposeduje italijanska banka, koju opet cine privatne banke kvotirane na berzi. Ups! Kako? Kvotirane na berzi? Znaci privatne?! Dakle, drzava, tj mi sami, da bi funkcionisali i imali osnovne usluge koje su nam neophodne i koje opet mi sami proizvodimo, rmbaceci treba da vratimo interese (a da ne govorimo o kapitalu) nekoj privatnoj banci! Hm? A zasto drzava ako joj treba novac ne moze sama da ga odstampa nego mora da ga trazi od nekoga (privatna banka) koja ni sama nema taj isti novac. I BCE stampa tj stvara novac ni od cega! Koliko ti treba? !0 miliona? Evo, samo da pokrenem liniju i stizu. Nemojte da mislite da postoje neke rezerve, neki tajni sef iz koga oni izvlace novcanice ili zlatne rezerve. Toga vise nema. 1971 Nikson je ukinuo poslednju mogucnost (vec tada samo teorijsku) da se donosiocu novcanice plati u zlatu. Danas stampanje jedne novcanice od 100€ kosta 5cent, i to je ono sto rade. Stampaju i daju nam je na koriscenje uz interese. Sa kojim parama cu da platim interese? Ako mi Banka da 100 a nazad treba da vratim 105, odakle dolaze ovih 5? Radim, proizvodim, stvaram dohodak, zaradjujem i "stvorim" novih 5€ uzimajuci ih od drugih. Psto su i tih novih €5 stampani i stvoreni na isti nacin i na mjima lezi interes koji treba jednog dana da se plati i tako stalno u krug. Na protiv. Dug raste eksponencijalnim zakonom. Stalno se i neminovno povecava. Ko zaradjuje pri svemu tome? Banke tj onaj koji ima moc da stampa tj kreira novac! KAko to da ko radi za novac zivi svakim danom sve gore a ko ima novac (i pozajmljuje ga) zivi sve bolje?! Vrednost stavaraju prvi (radnici, profesori, zubari, menadzeri) a drugi (vlasnici banaka)ne rade nista! Novac koji stvara drugi novac! Novine su pune reklama ulozite ovde iili onde i imacete 7% godisnnje. Nesto tu nije u redu! Kako to da je 90ih godina bilo potrebno raditi tri puta vise nego 50ih? Reci cete pala je platezna moc. Ili zarade nisu kao sto su nekad bile.Ne nije to. Sat radnog vremena i trud jednog mehanicara 50 godina je isti kao danas. Naprotiv imamo i tehnologijukoja nam omogucava vecu produktivnost, mogli bi cak da radimo manje i da se posvetimo hobiju, deci, porodici, sportu, knjigama. Umesto toga ne samo da moramo da radsimo isto nego i cak i vise da bi jedva nekako dosli do kraja meseca.
Ne znam kako se prevodi na srpski rec "signoraggio" . Potrazite na web-u. Nisam ja ovde nista novo rekao. Ali na nasim forumima nigde ne vidim da neko pise o tome.
Potrtazite podatke o Kenedijevom pokusaju da povrati drzavni monetarni sovranitet. 4 juna 1963, je potpisao Esecutivo Order 11110. Taj prdsednicki dekret i dalje vazi ali niko nema hrabrosti da ga iskoristi. Dolare emituje FED a ne USA. FED je privatna banka. Linkoln je finansirao svoju vojsku sa novcem koji nije pozajmio od banke. Itd itd itd
Ovde u italiji postoji pokusaj da se uvede paralelna moneta. Kako to da zivimo u drustvu koje ima iper proizvodnju svega, zivimo u izobilju koje ne mozemo da koristimo? Kako to da sepuno radi a da se jedva prezivljava, a kamoli da se uziva i da si priiusti nesto malo vise, recimo jedna masaza u nekom centru ili vecera u restoranu i sl? Kazu nema se para! Pa ajde onda sami da ga stampamo. A o tome u iducem postu. U medjuvremenu ako vas zanima kako moze da se radi i trguje bez upotrebe zvanicne monete pogledajte svajcarski WIR. 75000 firmi koriste WIR a ne svajcarce! Postoji od 1936 godine! Da li ste culi za novcanu teoriju Silvio Gesella iz 1890? Austriski grad Worgl koji je 1933 potpuno promenio monetarnu politiku i dok jesvuda vladala kriza i ne zaposlenost kod nijh je stopa zaposlenih porasla 25%, njihove "novcanice" su se obrnule463 puta (zvanicna valuta samo 21) Eto , raspitajte se o tim stavrima, pa cete videti kao je svaki dalji razgovor o tome da li drzavni radnici troskare pare ili kao je budzet prevelik i sl, besmislen. Sistem je taj koji je truo!