Jump to content


Photo
- - - - -

1.2 miliona bez osnovne škole u srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
121 replies to this topic

#1 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 13 May 2008 - 22:00

ovo me je zaista sokiralo. 1.2 miliona bez osnovne skole, 3.5% potpuno nepismenih, 24% bez srednje skole i 10.000 nepopunjenih mesta u srednjoj skoli godisnje, iako je obrazovanje besplatno.

kako je ovo moguce i cime objasnjavate ove statistike?




http://www.b92.net/i...p;nav_id=298374

U Srbiji šestina bez osnovne škole
13. maj 2008. | 12:34 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Od oko 7,5 miliona građana Srbije, bez Kosova, više od 1,2 miliona nema osnovno obrazovanje, a 3,5 odsto potpuno je nepismeno, piše časopis "Biznis i finansije".

Prema podacima Zavoda za statistiku, više od 227.000 žitelja Srbije potpisuje se palcem, 126.127 građana Srbije završilo je od jednog do tri razreda škole, dok 898.847 stanovnika ima između četiri i sedam razreda osnovne škole.

Rezultati testova čitanja u Srbiji pokazali su da je 40 odsto onih koji se izjasne kao pismeni, u stvari, nepismeno, dok je na testu pisanja taj procenat još veći.

Procenat nepismenih u čitavoj Evropi je 1,5 odsto, a u Sloveniji ima oko 0,6 odsto nepismenih.

Više od polovine odraslih građana Srbije je, kada je o stepenu obrazovanja reč, u rasponu od nepismenih do nesvršenih srednjoškolaca - 3,5 odsto stanovništva je nepismeno, 6,5 odsto ljudi nikada nije išlo u školu, 22 odsto državljana nema kompletno osnovno obrazovanje, a 24 odsto Srba nema završenu srednju školu.

Srbija je jedina zemlja u Evropi u kojoj se za poslednjih 15 godina smanjio broj visokoobrazovanih, danas sedam odsto građana ima fakultetsku diplomu.

Godišnje u Srbiji ostane nepopunjeno 10.000 slobodnih mesta u srednjim školama, iako je to školovanje besplatno, a prema procenama, kapaciteti 15 raspoloživih škola za obrazovanje odraslih tek za 150 godina mogli bi da opismene nepismene i polupismene.

Srbija, sa oko 3,8 odsto bruto nacionalnog dohotka odvojenog za oko pola miliona đaka, spada među zemlje s najnižim izdvajanjem za obrazovanje u Evropi.

U većini evropskih zemalja ta izdvajanja su dvostruko veća.

#2 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 14 May 2008 - 20:47

treba naci podatke (ako uopste postoje) koliko se ljudi s fakultetskim diplomama odselilo u inostranstvo, taj deo statistike o smanjenom broju visoko obrazovanih mi je nekako logican, ovo ostalo... :rolleyes:

Edited by eleni, 14 May 2008 - 20:48.


#3 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 May 2008 - 21:21

Ovo pa (verovatno) moze da se poredi sa zemljama treceg sveta. Mozda gresim.

#4 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 14 May 2008 - 21:46

moze da se poredi, primera radi, u ruralnim delovima radzastana, u indiji, 11% zena je pismeno, a muskaraca 47%

u celoj indiji: 83% muskaraca i 65% zena je pismeno u urbanim, a 57% muskaraca i 30 % zena u ruralnim oblastima

#5 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 14 May 2008 - 22:43

Video sam danas ovaj post jos na poslu i resio sam da cu se javiti tek pred kraj dana, sto se kaze, pred spavanje.

Cinjenica da je proslo maltene 24 sata do prvog odgovora na temu jasno govori koliko je "obrazovanje" visoko rangirano u nasem drustvu. Onda pogledajte podforum obrazovanje i vidite da je poslednji post stavljen pre 4 dana i na njega jos niko nije odgovorio. I to sve stavite u perspektivu toga da ovaj forum vazi za mesto okupljanja razumnih ljudi koji ipak koliko toliko argumentovano (i obrazovano) pokusavaju da kanalisu svoje ideje.

Znaci, ako je obrazovanim i pismenim (po modernim standardima) ljudima u Srbiji tema obrazovanja bitna koliko, otprilike, i izgled novih tablica - onda je suvisno ocekivati da ce se drugi vise interesovati za obrazovanje.

Znanje i obrazovanje, kao dve kategorije su toliko marginalizovane i potisnute u poslednje 2 decenije da je to porazavajuce. Naravno sve je to povezano i sa sistemom vrednosti i (ne)kulturom koja se neguje, a istovremeno ima toliko drugih "problema" koji su "goruci" i koje treba resavati - i svi su preci od obrazovanja. Cak stavise, pocinjem da mislim da se namerno radi na tome da se obrazovno degradiraju ljudi jer kako ce neuki i nesposobni prodavati maglu pametnijima od sebe? A oni koji se ne degradiraju, se stimulisu da odu - da ne kvare "idilu".

I na kraju, cak i ti za koje kazu da su pismeni - oni po savremenim standardima to nisu, jer siromastvo koje je prouzrokovano nedostatkom obrazovanja im i onemogucava da se "opismene" kako treba. Pogledajte koliko i kako deca citaju? Dajde im neki clanak iz novina ili otvorite knjigu na sredini pa neka vam procitaju pasus. Kakvim se jezikom deca (a i odrasli) sluze i sta mogu da cuju oko sebe? Ali nije samo to problem, problem je sto nema kulture samo-usavrsavanja, (koja je unistena jos tokom sistema "obrazovanje pa siguran posao do penzije") i zelje da se napreduje. A zelja da se napreduje je opet ubijena u pojam u zadnje 2 decenije jer bilo kakav napredak kroz obrazovanje nije obezbedjivao elementarne uslove za zivot. Naravno kratkorocnom logikom se dolazi do zakljucka da nije bitno ici u skolu, vec ima 1000 nekih drugih "bitnih" stvari. A u stvari, srlja se u dugorocno siromastvo iz kojeg cemo se i ulaganjima u obrazovanje sve teze izvuci.

Sta raditi? - ako ima onih koje interesuje da nastave diskusiju na tu temu, rado cu se nadovezati :rolleyes:


"Nema bogatstva koje je jednako znanju, kao ni siromastva koje je jednako neznanju" - Ali ibn Abi Talib

#6 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 15 May 2008 - 07:59

Situacija u svetu nije mnogo bolja nego kod nas. Da li mislis da je prosecan tinejdzer na Zapadu manje zaglupljen, da vise cita i da mu je bogatiji recnik nego tinejdzeru u Srbiji? Ili u Aziji?

Svuda je isto ali sistemi nisu isti, tako da ce mali Saksonac imati mnogo vise sanse da napreduje u karijeri i zaradi vise para nego mali Pakistanac. Ako nam je bankovni racun reper, sto je opet diskutabilno.

#7 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 15 May 2008 - 08:47

Negde sam pricitala da je u proseku svaka generacija u Srbiji rodjena do 1999 god, ne znam tacno sve podatke, dozivela bar jedan od ratova. E sad kad uzmes te podatke a i malo porazmislis... Moja baba je krenula u skolu poceo rat i naravno nikad je nije zavrsila. Pismena je ali recimo ta generacija se verovatno i ubraja u taj procenat nepismenih. Druga stvar, prosecna plata u Leskovcu, samo kao primer, je 6000 din mesecno. Srednje obrazovanje je besplano u smislu skolovanja, ali roditelj koji radi za 6000 din, treba da kupi knjige tom detetu, da ga obuce, da mu da za uzinu. I onda to bas i ne ispadne besplatno. Pretpostavljam da je u tim procentima i veliki broj romske dece. Ne znam, ja se sve nekako nadam da ce nam krenuti bolje sada, pa ce se i ti procenti smanjiti, jer stvarno, rece neko pre mene, finansijska situacija sve diktira a kad si gladan najmanje ti je do citanja :rolleyes:

#8 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 15 May 2008 - 09:15

Mozda ce zvucati trulo - ali da li mislite da bi i siromasni slali decu u skolu kada bi tamo naprimer hrana bila besplatna za decu? Kao i knjige, da se stampaju malo kvalitetnije pa da se uzimaju na revers?

#9 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 May 2008 - 09:23

Situacija u svetu nije mnogo bolja nego kod nas. Da li mislis da je prosecan tinejdzer na Zapadu manje zaglupljen, da vise cita i da mu je bogatiji recnik nego tinejdzeru u Srbiji? Ili u Aziji?


To o "zaglupljenosti" se da diskutovati. Skoro su radjeni testovi po kojima se merilo neko prosecno znanje ucenika u raznim zemljama. Ovi "zaglupljeni" sa Zapada su se mnogo (ali, mnogo) bolje kotirali nego mi. Mi se nadjosmo skoro pa na dnu lestvice. Morala bih da potrazim tu (po nas) poraznu statistiku. Negde mi se zaturila.

Ja sam godinama radila bas u skoli na Zapadu. I imam primedbi, naravno. Uvek postoje primedbe, ma gde bilo. Komercijalizacija svega uzima svoj danak. No ono sto je veoma vazno je to da postoje uslovi, da se ulaze u znanje, da se shvata da je znanje friska roba te da se ljudi citavog zivota trebaju usavrsavati i da im se daje mogucnost za to ... Prosecan tinejdzer ima sve uslove da (ako nista drugo a ono kadli, tadli) shvati da je skolovanje vazno i da za to ima i uslova i motiva. Motiva jer zna da mu je to gotovo siguran recept za bolju buducnost. Ljudi ipak veruju u buducnost. Ne znam kako sa tom verom u nas stoji.

Dalje, od tih "zaglupljenih" zapadnjaka nema 24% koji nisu zavrsili osnovnu skolu. Nivo pismenosti je na (veoma) zavidnom nivou. Evo u Svedskoj na primer, 35% stanovnistva ima neku formu viseg obrazovanja nakon zavrsene srednje skole. A mi, eto, imamo vise od polovine gradjanja u rasponu od nepismenih do nesvrsenih srednjoskolaca.

Jedno su nase predrasude o necijoj zatupljenosti ali fakticko stanje stvari govori jasnim jezikom.

#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 May 2008 - 09:26

treba naci podatke (ako uopste postoje) koliko se ljudi s fakultetskim diplomama odselilo u inostranstvo, taj deo statistike o smanjenom broju visoko obrazovanih mi je nekako logican, ovo ostalo... :rolleyes:


Jesu ljudi otisli (mozda najvise 90-tih) ali uvek pristizu nove generacije te je do sada bilo vremena da se brojka revitalizuje.

Edited by cyberwor/L/d, 15 May 2008 - 09:28.


#11 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 15 May 2008 - 10:41

Prosecan tinejdzer ima sve uslove da (ako nista drugo a ono kadli, tadli) shvati da je skolovanje vazno i da za to ima i uslova i motiva. Motiva jer zna da mu je to gotovo siguran recept za bolju buducnost. Ljudi ipak veruju u buducnost. Ne znam kako sa tom verom u nas stoji.


svakako. a evo male ilustracije kako stoji u nas s tom verom, cerka moje prijateljice (rani pubertet) nosi majicu na kojoj pise KO UCI ZNACE KO KRADE IMACE

pa ti vidi.

#12 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 May 2008 - 11:35

svakako. a evo male ilustracije kako stoji u nas s tom verom, cerka moje prijateljice (rani pubertet) nosi majicu na kojoj pise KO UCI ZNACE KO KRADE IMACE

pa ti vidi.


Auuu ... pa to pre svega puno toga govori o tvojoj prijateljici. Pa se onda nije ni cuditi detetu. Da je to stav samo tog deteta pa da se covek jos ponada da ce da sazri na pozitivan nacin i okane se tj. izvuce se iz plicaka. Ali opet, kakvi su to roditelji koji bi tolerisali takav stav? Bas me zanima da li to dete sme u skoli da se pojavi u takvoj majci.

Pade mi na pamet ... iz licnog iskustva, onako odokativan utisak a i iz razgovora sa kolegama. Promecuje se da deca iz socijalno ugrozenih porodica vise imaju izrazen taj stav tj. prioritet koji je usmeren ka brzom/lakom bogacenju pre nego obazovnoj nadogradnji. Ne svi naravno, ali pretezno. Svi znamo zasto je i koliko socijano ugrozenih porodica u zemlji Srbiji. Mozda je i to jedan od faktora koji utice na srozavanje svesti o edukaciji i njenoj vaznosti. Naravno, to pospesuje i politika zemlje koja, kao sto Nenad rece, ocigledno ima druge stvari na naumu na ustrob prosvecenja svojih gradjana.

Edited by cyberwor/L/d, 15 May 2008 - 11:37.


#13 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 15 May 2008 - 11:42

Cak stavise

Kad smo vec kod pismenosti... ILI -cak ,ILI sta vise -odvojeno!!!!!!!!! Dobro ,pogresi covek . NenadMM govori koliko retko se na ovom forumu odgovara na teme obrazovanja... zato sto to predstavlja samo jos jedan statisticki podatak (govorim o ovoj temi) na koji niko ne moze da utice.... Nije ni cudo sto onda ove seljacke partije imaju toliku podrsku ,pa PUPS i SPS sada vode glavnu rec. Ma i treba svi mladi da odu ....

#14 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 May 2008 - 11:50

NenadMM govori koliko retko se na ovom forumu odgovara na teme obrazovanja... zato sto to predstavlja samo jos jedan statisticki podatak (govorim o ovoj temi) na koji niko ne moze da utice....


Ah, diskutuje se ovde na mnoge teme na koje pojedinac ne moze da utice. Mozda ljudi nemaju izgradjen stav o obrazovanju pa se zato i ne angazuju u diskusijama takvog tipa. Mozda se misli da o tome neko drugi treba glavu da bije.

#15 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 15 May 2008 - 12:20

Pa mislim,jako smesno zvuci , al` za sta onda politicari sluze,reforme skolstva i ...? Ako mi neko kaze sta treba da radim,pokusacu....