Jump to content


Photo
- - - - -

Samoubistvo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
378 replies to this topic

#31 neander

neander
  • Members
  • 343 posts

Posted 15 April 2008 - 15:08

Da, to je apsolutno tacno da to ne ide uopste odjednom, to su procesi koji se razvijaju vise godina i kad covek vise ne moze da nadje nikakvo resenje, i niko mu ne pruza podrsku onda se odlucuje na taj krajnji korak. A obicno porodica, ako je ima, ili javnost cute o uzrocima zato da ne bi isplivala necija krivica, koji uvek lezi u okolini, porodici, kolegama, prijateljima i sl...

#32 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 16 April 2008 - 00:30

Ono sto ja mislim da je najvaznije - sta god da je uzrok a svako ce imati neki - te ljude ne treba osudjivati. Bez opterecivanja sa nekim crkvenim ili gradjanskim moralom i praznim pricama od toga kako ce kao samoubice goreti u vecnom paklu do ignorisanja i iskljucivanja iz drustva. Pravo na snrt je identicno kao i pravo na zivot. Samoubistvo ne resava nista i to je sustina sa kojom treba pristupiti kada se komunicira sa potencijalnim samoubicama. Drugim recima kakav god da je problem ili izazov u zivotu on je tu sa razlogom da nas necemu nauci - po onom cuvenom - sto te ne ubija cini te jacim. Zasto bi onda sebe ubijali zbog zivotne situacije koja moze da pomognem nasoj licnoj evoluciji. Bitno je ljudima preneti svesnost o tome da je svaka zivotna situacija tu da im cini dobro - koliko god se cinili da se neke stvari desavaju protiv njihove volje.

Na kraju ako im ne mozemo pomoci ne treba im odmagati. Na kraju krajeva - njihov zivot - njihova odluka.

#33 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 16 April 2008 - 04:00

Causes of suicide

There are a variety of reasons posited or given for suicide:

* Mental disorders
* Suffering
* Stress
* Grief
* As philosophically or ideologically motivated move
* To escape punishment or an abusive environment
* Guilt or shame
* Catastrophic injury
* Financial loss
* Self sacrifice
* As part of a military or social strategy (e.g. suicide attacks)
* Belief that life has no inherent value (e.g. absurdism, pessimism, nihilism)
* As part of a religious cult
* Loneliness
* To restore honor (e.g. seppuku)


...izuzetno zanimljiv, temeljan i opshiran text....

#34 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 16 April 2008 - 04:22

Zivela wikipedija :rolleyes:

#35 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 16 April 2008 - 04:28

dobar je text. chemu ":rolleyes:" ?

#36 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 16 April 2008 - 04:41

A blink - pa nemam pojma tako mi doslo :rolleyes: - bez potresivanja

#37 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 16 April 2008 - 08:27

A obicno porodica, ako je ima, ili javnost cute o uzrocima zato da ne bi isplivala necija krivica, koji uvek lezi u okolini, porodici, kolegama, prijateljima i sl...


ma ne lezi u okolini, lezi u osobi koja zeli da sebi okonca zivot


Ono sto ja mislim da je najvaznije - sta god da je uzrok a svako ce imati neki - te ljude ne treba osudjivati. Bez opterecivanja sa nekim crkvenim ili gradjanskim moralom i praznim pricama od toga kako ce kao samoubice goreti u vecnom paklu do ignorisanja i iskljucivanja iz drustva. Pravo na snrt je identicno kao i pravo na zivot. Samoubistvo ne resava nista i to je sustina sa kojom treba pristupiti kada se komunicira sa potencijalnim samoubicama. Drugim recima kakav god da je problem ili izazov u zivotu on je tu sa razlogom da nas necemu nauci - po onom cuvenom - sto te ne ubija cini te jacim. Zasto bi onda sebe ubijali zbog zivotne situacije koja moze da pomognem nasoj licnoj evoluciji. Bitno je ljudima preneti svesnost o tome da je svaka zivotna situacija tu da im cini dobro - koliko god se cinili da se neke stvari desavaju protiv njihove volje.

Na kraju ako im ne mozemo pomoci ne treba im odmagati. Na kraju krajeva - njihov zivot - njihova odluka.


opet, mislim da ne moze niko da utice. nego, ima li psihijatra na ovom forumu da kaze neku? il bar psihologa? ili lekara koji je ipak ucio psihijatriju na faksu?

a sto se tice te izreke "sta te ne ubije ojaca te", ja sam u to cak i verovala do pre nekih x godina, a sada cvrsto verujem da izreka treba da se adaptira u "sta te ne ubije odmah, ubice te kasnije sigurno".

#38 Posthuman17

Posthuman17
  • Members
  • 375 posts

Posted 16 April 2008 - 08:48

A bolje u "kad tado nest ce te sigurno ubiti (/ umreces) tako da..gde zuris,cekaj svoj red" :rolleyes:

#39 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 16 April 2008 - 10:36

Sve je to uredu sto pricate ,ali na samuobistvo se gleda i sa filozofskog, madicinskog ,socijalnog, teoloskog itd. E sad neko je ranije pomenuo genetiku ,sto ,ja mislim spada u medicinski domen ,pa .... Kod suicidnih osoba otkriveni je da imaju manje neurona u delu mozga koji se nalazi izad ociju , a i pokazuje se manjak transprtera za serotinin . Neuroni jednog dela mozga imaju vise enzima koji prave serotinin i pokusavaju ga nadoknaditi . Serotinin je neurotransmiter koji deluje na delove mozga koji regulisu spavanje pamcenje , impulsivno ponasanje i oni s manjkom serotina skloniji su depresiji , naglim odlukama i teze se suocavaju s problematicnim situacijama

#40 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 16 April 2008 - 10:38

eto. jel sad jasno da pominjanjem udarca u cheoni rezzanj nisam imala nameru da banalizujem temu nego je trebalo samo malo truda da bi se tvrdnja razumela?

#41 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 16 April 2008 - 12:37

Ja bih se ubio da me zhena prevari...

#42 Posthuman17

Posthuman17
  • Members
  • 375 posts

Posted 16 April 2008 - 12:38

:rolleyes:

#43 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 16 April 2008 - 12:39

:rolleyes:

#44 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 16 April 2008 - 13:24

@ zagor:
nemoj tako, ima na razvodima ekipa koja ce ti pomoci :rolleyes:


depresija nema nikakve veze sa imanjem ili nemanjem (materijalnog) vise sa nedostatkom izazova i ciljeva u zivotu.
...Cuti radi i placaj porez - kupuj sto vise gluposti koje ti ne trebaju jer je u njima sreca koju nikada neces imati. Ljudsko drustvo u globalu ima problem sa definisanjem puta do srece a samim tim i sa depresijom koja proizilazi kao posledica nenalazenja iste.


bravo za ovo.


neko je spominjao geografiju kao jedan od faktora: nizina vs. brdoviti(ji) krajolik (madjarska, vojvodina...) i sjever vs. jug (tj. broj suncanih dana u godini kao faktor - npr. finska).

mislim da standard u drustvu nema velik utjecaj. Bila nedavno kod nas neka reportaza iz finske, nabasali na nekog lika, srednjoskolca il studenta u nekom gradu (ulice ciste, uredjene fasade, parkinzi puni novih auta..) u vrijeme polarne noci i pitali ga sta radi kad dodje kuci iz skole. I veli im on, mrtav ozbiljan, pogleda uperenog u daljinu: "nista, sjedim, slusam muziku i placem".

zna se da depeche mode najvise fanova imaju u madjarskoj i finskoj. Ni to bez vraga

Edited by Cro-boy, 16 April 2008 - 13:26.


#45 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 16 April 2008 - 13:28

zna se da depeche mode najvise fanova imaju u madjarskoj i finskoj. Ni to bez vraga


:rolleyes: