Jump to content


Photo

alo, zene!!!! stigoh


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#76 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 31 May 2001 - 20:11

Nemoj tako, Tanja. Sada, kad bih ja kazao da sam i saam feminista, da li bi to nesto promenilo u Tvom pristupu Srku kao pripadniku muske sorte?
A opet, jednostran pristup ne resava nista. Moguce je da sam ja klinac, ili da sam glupav, al' opet, takav kakav sam, nikakav, klinac, glupander, ipak osecam Ljubav, i hocu da premostim sve svetove, jer je to onda pravo bogatstvo. Ovako, kada bih rusio sve mostove sto polaze k meni, nikada ne bih saznao za sve nemoguce Tajne i Cudesa, i moja bi plemenitost svela u samootudjenju.
Gradi slobodna.
Sirom otvorenih ociju, Srx

#77 tanja

tanja
  • Members
  • 42 posts

Posted 01 June 2001 - 11:44

dragi srki, nemoj da se vredjas, molim te.

nisam nikada rekla da si ti jedan od nedoraslih koji se u raspravi o ravnopravnosti zena i muskaraca, emancipaciji (zena, ali bogami i muskaraca) sluze 'konacnim argumentima' tipa: 'ipak sam ja musko ...' (?!), 'zena treba da bude zena...' i slicnim tautologijama.
u raspravi sa pomenutima , uvek tu negde na uglu iza coscka vreba i finalni argument svih pitanja i diskusija na ovu temu , a to je 'pravo jaceg' koje je od Boga ili 'Prirode', (sa velikim B i velikim P). tu se zavrsava citava prica, na mestu na kome bi zapravo trebala da pocne. nemam potrebu da ubedjujem ikoga da je emancipacija opste ljudsko pitanje ( a ne zensko ili musko), da svako od nas ima izbor da predje taj put od muskarca ili zene - do ljudskog bica, oslobodjenog tih drustveno iskontrusianih identiteta koji nas 1. porobljavaju, 2. svode na karikature 3. izoluju jedne od drugih, 4. proizvode nasilje 5.sluze kao izgovor za nasilje itd. itd.

ne mogu ja nikoga da ubedim da nije slobodan, ukoliko pristaje da bude akter u procesu koji ukida slobodu njegovoj sesti, zeni ili cerki. da je sloboda 'jacega' kojom vitla kao maxim po trnju u stvari ropstvo (robuje se konceptu 'muskosti', a da se nikada ne dovede u pitanje sam taj koncept - koji je, priznacete, u milion detalja apsolutno odvratan, ogranicavajuci i anti-ljudski). onome kome se nikada nije smucilo kada su ga kao dete ubedjivali da 'pravi muskarci ne placu' - onda kada mu se plakalo, kada su ga 'drugovi' u skoli zezali sto ga zanima npr. pozoriste ili gledanje u zvezde, a ne da se maklja sa drugim razredom (sloboda izbora ?), kome se nije smucilo sto je 90% devojaka sa kojima je bio - forsiralo koncept 'ti si musko-ti resi', onda kada je pitanje bilo da se odgovornost za zajednicku odluku/zivot mora podeliti itd itd - onome kome je 'moj zivot kao muskarca' uvek bio bas po meri i potaman - nemam ja sta da pricam. na takve sam mislila kada sam rekla - kada porastu, kasce im se samo...

izvini srki, ako sam rekla nesto sto te je rastuzilo ili ucinilo da se osetis iskljucenim.

pozdrav

#78 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 01 June 2001 - 15:00

E, ovo je sada vec sasvim drukce. Thanks Tanjs, jos jednom pokazujes da si veelika sasvim.
Ej, znas, ti likovi sto se pozivaju na, kao, pravo Prirode/Boga, tamte-ovamte, pa uskracuju pravo drugim ljudskim bicima, potpuni su negativci, i uzasno su neslobodni, i ne treba se s njima druziti niti se upustati u ma kakve sholije, jer nece nikad razumeti. Znam tacno na kakve likove mislis, i meni su oni uzasno bad. Kad naletim na takve, najpre se iznerviram i uglavnom ih prozivam s neke uctive distance, prosto da me ne bi isprebijali / jer zazirem od bilo kog vida agresije, osetljiv sam na agresiju, razbolim se kad mi je blizu /, a posle kad mi odu iz vidokruga, obicno se rastuzim kako neko moze biti tako nesvakidasnje glupav. Ma, nista njima, sto kaze nas narod, " ne biser pred svinjagu ".
Druge neke stvari, sloboda i identiteti. Pa, vidi, ja sam u biti jako drustveno bice, i ljubavno isto takodje. I tu kad je luuv, onda nema tog nekog promisljanja i racionalizacije, jednostavno, ljubis i cutis. Onda, ako nije nekakva ostrokondza, onda ti ona odgovora na identican nacin. I vi se tu dodirujete najlepsim od sebe, i oslobadja se fantasticna energija, i zvezde eksplodiravaju na nebu i pevaju zvezdane pesme o vama. Moja draga, mislim da je sloboda nepotpuna kad nema ljubavi. Ne nesto kao pateticno i sentish sada, nego 'nako susto, iz najozbiljnijih dubina. I kad se dodirnete tako, bicima, razumes, shvatas da nemas granice, i Ona /She/ tako isto uvidja, pa to sve postane jedan vrli prasak u praskozorje.

Osetio sam se bio iskljucen, al' sad kad si mi sve lepo objasnila se ne osecam vise, i sve mi je drago i potaman i darujem ti svih 36 stepeni super-osuncanog poslepodneva.

She-princip je meni naj najlepsi princip u celoj Vasioni, a Grci su ga nazivali Sofija / s akcentom na poslednjem 'a' /, iliti Premudrost Bozja, tojest ona koja ucestvuje u svemu. E tako, kad te opet bude dirao kakav nemusti Trol a po amandmanu Prirode/Boga, ti im kazi da ti je jedan eminentni srpski teolog kazao da je taj bajni princip zapravo - Zena.

srx, umiren i umiljen

#79 tanja

tanja
  • Members
  • 42 posts

Posted 01 June 2001 - 15:31

srki,
da li znas ovu (jednu od mojih najnaj) stvar od massive attack (ovu pesmu im peva Tracy Thorn iz Everything but the Girl)?

Better Things

Don't drag me down Just because you're down And just cause you're blue don't make me too Although you've found Beauty more than me Don't talk to me
About being free

That's freedom without love
And magic without love
Magic without love

Here we're safe
Better things will surely come our way
Here we're safe
Better things will surely come our way

You say the magic's gone
Well i'm not a magician
You say the spark's gone
Well get an electrician
And save your line about needing to be free Ah, that's bullshit babe
You just won't let it be

You want freedom without love
And magic without love
Magic without love Yeah

Here we're safe
Better things will surely come our way
Here we're safe
Better things will surely come our way


... za mene je point ono : Here we're safe...
toliko je sigurno plivati u 'sudbini' koju je neko drugi (sve ostalo sto postoji izvan tebe) smislio za tebe. sa njima nema neizvesnosti. cuti i plivaj.
pa sto ti onda djavo ne da mira?

btw. thanks for the sun - ovde je oblacno i sivo iako je petak. zivot stvarno nije fer.

pozdrav

#80 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 02 June 2001 - 19:08

Apsolutno.
Znas, kao klinac sam bio na korak da zaplivam u takvu pre-determinisanu 'sudbinu'. Sprecio me je nekakav cudesni princip iznutra. I kroz prolazak sveg potonjeg iskusenja ~preuzimanja odgovornosti~ na sebe, negde, u nekom trenutku sam uvideo koliku potencijalnu ~beskrajnu~ slobodu zapravo imamo. Kada sam prolazio kroz poslednja rastrojstva ~preuzimanja odgovornosti~ (odrastanje?), jeseni '99. u Tel Avivu, stojavsi na svom balkonu, paznju su mi istovremeno privukle dve stvari: prva je bila redak ' better things will surely come our way '; a trenutak zatim sam ugledao mladi par na ulici ispod mog balkona, ljude posebne lepote, i dvoje male dece sa njima, decak i devojcica, lepi i tajanstveni kao mesecina sto ih obasjavala.

I sinoc sam se zaljubio u devojku posebne lepote, Iru, i dok smo se danas citav dan ljubili, u retkim pauzama izmedju poljubaca, dominirao je jedan motiv medj nama:
Here we are safe.

Djavo je nestao iz mog zivota jednog posebnog, osuncanog telavivskog jutra.
I breathe.
Serdjo
p.s. Tel Aviv danas cuti. Sutrasnji dan nece doneti mnogo dobrog.

#81 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 02 June 2001 - 20:56

Zelim ti snage Srdjane. Osecam kako se vatra razbuktava i da je vetar raspiruje...
Budi jak.
ULTRA

#82 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 03 June 2001 - 09:09

Spasiba,
my brother.
Snaga ce biti, da nikad ne postane broj.
Srdj