Jump to content


Photo

Bol, Bog i zrelost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#31 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 31 March 2008 - 13:59

Pa ne ide se covece kod zubara da bi ti on otklonio bol, vec da bi ti popravio bolestan zub.

To deca to trece godine misle da lekar postoji da bi otklonio bol, a ne da bi covek bio zdrav.

Uh, kakva nezrelost.

Pa ti si taj koji kaze da te fizicki bol ispunjava, da je trpljenje dokaz zrelosti, priblizavanje Bogu stavec... sto si ga onda uklanjao? (tha's whatta really wanna know). Jesi ti sebe opravio (da li si uopste to smeo??), ali si u procesu nezrelo uklonio bol, odnosno nisi imao zrelosti da se suocis sa njime. A i ti zubari uopste nisu bogougodni i po kanonu, valja se drzati one Alah dao Alah uzeo, kakvo sad tu mesanje vestackim instrumentima i naukom u Boziju volju da ti pocrni zubalo.
Uh uh.

Edited by st.maurice, 31 March 2008 - 14:13.


#32 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 31 March 2008 - 14:25

Pa ti si taj koji kaze da te fizicki bol ispunjava,


Nisam ja rekao da me bol ispunjava, vec je to projekcija tvoje psihe. Ti bi bio sposoban da podnosis bol samo ako bi imao nekakav hedonisticki uzitak u tome, makar mazohisticki, pa si onda meni projektovao svoju sebicnost da bih ja taj bol trpio radi nekog ispunjenja. Postoje i drugi motivi radi kojih ljudi trpe bol, a ne samo neka korist. Na primer, ja sam trpeo bol iz ljubavi prema sebi, a ti ocigledno ne bi trpeo bol do odlaska kod zubara, vec bi se mucio dva dana da si bio na mom mestu, jer ti tablete ne bi pomogle kod otvorenog zivca. Mucio bi se zato sto bi ti bilo mrsko da zrelo pobedujes reakcije svoje prirode koje bi isplivavale na povrsinu tih dva dana, kroz mozda nervozu, rastrojenost, i sve one motive zbog kojih mnogi u toj situaciji, ako ona podruze potraje, pocnu da razmisljaju o eutanaziji. Ti bi, po svemu sudeci izabrao eutanaziju, a ja sam izabrao pobedu nad iskusenjem.

#33 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 31 March 2008 - 14:31

Nisam ja rekao da me bol ispunjava, vec je to projekcija tvoje psihe. Ti bi bio sposoban da podnosis bol samo ako bi imao nekakav hedonisticki uzitak u tome, makar mazohisticki, pa si onda meni projektovao svoju sebicnost da bih ja taj bol trpio radi nekog ispunjenja. Postoje i drugi motivi radi kojih ljudi trpe bol, a ne samo neka korist. Na primer, ja sam trpeo bol iz ljubavi prema sebi, a ti ocigledno ne bi trpeo bol do odlaska kod zubara, vec bi se mucio dva dana da si bio na mom mestu, jer ti tablete ne bi pomogle kod otvorenog zivca. Mucio bi se zato sto bi ti bilo mrsko da zrelo pobedujes reakcije svoje prirode koje bi isplivavale na povrsinu tih dva dana, kroz mozda nervozu, rastrojenost, i sve one motive zbog kojih mnogi u toj situaciji, ako ona podruze potraje, pocnu da razmisljaju o eutanaziji. Ti bi, po svemu sudeci izabrao eutanaziju, a ja sam izabrao pobedu nad iskusenjem.


Jeli brate analizo, kako se u tim tvjim primalnim iskusenjima kotira oholost?

Nesto mi ovako nije bas najjasnije u tvojim postovima, ako sam dobro shvatio:

1) boleo te zub
2) nisi mogao da odes odmah kod zubara
3) trpeo si dok nisi naisao na priliku da odes
4) sad nam svima pricas je taj bol bio pozitivan jer si kroz njega spoznao sebe

sad mi nije jasno, sledece:

1) da li si sve naucio o sebi za ta dva dana, ili barem sve sto se iz bola moze nauciti? U tom slucaju nesto bas i ne izgleda kao mnogo materije, dva dana nije nesto.
2) ako nisi, zasto ga nisi ostavio jedno nedelju dana ili vise? Nije valjda da si se bojao nekih komplikacija ili tako nesto?
3) da si mogao da odes prvog dana, prvog sata da ga popravis, da li bi otisao?
4) da li si u tom bolu uzivao ili nisi?
5) otkud ti drskost, hrabrost i oholost da donosish tako smele prepostavke o st mauriceovom karakteru kao sto gore sebi dopustas?

#34 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 31 March 2008 - 16:08

Jeli brate analizo, kako se u tim tvjim primalnim iskusenjima kotira oholost?


Oholost je koren svih greha, jer predstavlja izraz iracionalne nezavisnosti od Boga i od drugih ljudi.

1) da li si sve naucio o sebi za ta dva dana, ili barem sve sto se iz bola moze nauciti? U tom slucaju nesto bas i ne izgleda kao mnogo materije, dva dana nije nesto.


Nije sustina u tome sta mozes tada o sebi da naucis, nego u motivu kojim na bol odgovaras. Kada imas tako zestok bol tada trenutno bivas suocen sa svojim unutrasnjim sadrzajima (motivima ponasanja), kojih inace nisi svestan. Bol je samo povod da na njega odgovoris motivima koji te inace pokrecu. Oni motivi kojima trenutno reagujes, oni te trenutno izgradjuju u nekom smeru. Ja ipak nisam reagovao zrelo odmah kada sam doziveo bol. Bio sam zatecen prvih sat, dva vremena, a onda sam shvatio potrebu da reagujem zrelo i odlucio da to i ucinim. A zatim, kada sam reagovao zrelo, taj bol je odmah ispunio svoju funkciju. Da je potrajao ceo zivot, ja bih mogao da ga trpim bez ikakvog pomisljanja na suicid.

3) da si mogao da odes prvog dana, prvog sata da ga popravis, da li bi otisao?


Naravno da bih otisao. Mozda bih tako izgubio priliku da pobedim svoje unutrasnje iskusenje sa kojim me je bol suocio.

4) da li si u tom bolu uzivao ili nisi?


Ne razumem kako to mislis da uzivam u bolu?

Oni koji se odlucuju na eutanaziju dolaze do te odluke upravo zato sto ih bol ometa u uzivanju. Kada si vec zadovoljen u svojoj biti (na duhovnom planu), ti nemas potrebu za uzitkom, pa bol ne moze da te omete u zadovljavanju potrebe od koje si rasterecen. Zato covek koji je rasterecen od sebicnosti i telesnosti moze da trpi bol.

5) otkud ti drskost, hrabrost i oholost da donosish tako smele prepostavke o st mauriceovom karakteru kao sto gore sebi dopustas?


Ja sam samo koristio materijal koji mi je sam Mauricije ponudio, jer sta drugo njegovo tumacenje mog iskustva moze da otkrije nego one mehanizme koji njega samog pokrecu? Ako je on shvatio da mene bol ispunjava, onda on ima razlog zasto je shvatio da mene bol ispunjava. Pogresno interpretiranje onoga sto sam napisao otkriva projekciju sopstvenih mehanizama i motiva.

#35 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 31 March 2008 - 16:21

Oholost je koren svih greha, jer predstavlja izraz iracionalne nezavisnosti od Boga i od drugih ljudi.


lose ti se pise onda bratko, iz tvog odgovora st maurice-u (nesumnjivo oholost jer se ponasas kao da mozes da znas sta bi neko drugi koga ni ne poznajes ucinio na tvom mestu, gde ti tvrdis da si uradio bolju stvar. Implikacija je jasno da si ti bolji covek.):

...Ti bi, po svemu sudeci izabrao eutanaziju, a ja sam izabrao pobedu nad iskusenjem.



...
...Bio sam zatecen prvih sat, dva vremena, a onda sam shvatio potrebu da reagujem zrelo i odlucio da to i ucinim. A zatim, kada sam reagovao zrelo, taj bol je odmah ispunio svoju funkciju. Da je potrajao ceo zivot, ja bih mogao da ga trpim bez ikakvog pomisljanja na suicid.
...


Ovo je takodje uzasno oholo, kako znas sta bi se desilo posle nedelju dana? Dve nedelje, dva meseca?
(inace neki strucniji ljudi od mene bi ovo tvoje "osvescivanje" pripisali endorfinima, al' ajde).


...
Ne razumem kako to mislis da uzivam u bolu?
...


Stvarno je jednostavno pitanje, da li si ili nisi? Mozda je malo licno, u kom slucaju se izvinjavam.


...
Oni koji se odlucuju na eutanaziju dolaze do te odluke upravo zato sto ih bol ometa u uzivanju. Kada si vec zadovoljen u svojoj biti (na duhovnom planu), ti nemas potrebu za uzitkom, pa bol ne moze da te omete u zadovljavanju potrebe od koje si rasterecen. Zato covek koji je rasterecen od sebicnosti i telesnosti moze da trpi bol.
...


Opet oholost, i prilicno jednostavno: ako je to zadovoljenje i rasterecenje nesto cemu se treba teziti (sto se iz tvog pisanja ovde proizilazi dosta jasno), onda je onaj koji je taj nivo (kao ti na primer) dostigao uspesniji od onoga ko nije, te znaci samo sebican covek (ne kao ti) moze pozeleti eutanaziju.

...
Ja sam samo koristio materijal koji mi je sam Mauricije ponudio, jer sta drugo njegovo tumacenje mog iskustva moze da otkrije nego one mehanizme koji njega samog pokrecu? Ako je on shvatio da mene bol ispunjava, onda on ima razlog zasto je shvatio da mene bol ispunjava. Pogresno interpretiranje onoga sto sam napisao otkriva projekciju sopstvenih mehanizama i motiva.


Uopste nije bitno sta si koristio, jasno si pokazao da je tvoje misljenje da je on losiji, manje uspeshan od tebe. Voleo bih da takodje malo elaborirash bolodovanu recenicu kojom takodje pokusavas mene da uvredish cini mi se. Da li je svako ko tebe pogreshno interpretira ohol? Da li je tvoja rec bozija?

#36 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 31 March 2008 - 16:47

lose ti se pise onda bratko, iz tvog odgovora st maurice-u (nesumnjivo oholost jer se ponasas kao da mozes da znas sta bi neko drugi koga ni ne poznajes ucinio na tvom mestu, gde ti tvrdis da si uradio bolju stvar. Implikacija je jasno da si ti bolji covek.):

(...)

Opet oholost, i prilicno jednostavno: ako je to zadovoljenje i rasterecenje nesto cemu se treba teziti (sto se iz tvog pisanja ovde proizilazi dosta jasno), onda je onaj koji je taj nivo (kao ti na primer) dostigao uspesniji od onoga ko nije, te znaci samo sebican covek (ne kao ti) moze pozeleti eutanaziju.


Cela diskusija i jeste nastala oko sukoba dve ideje, jedne koja brani eutanaziju i druge koja brani zrelu pobedu nad iskusenjem bola. Da je bolje resenje koje coveka ostavlja u zivotu, nego ono koje opravdava eutanaziju, to je jasno. Iz toga izvlaciti da oni koji reaguju bolje a ne losije jesu oholi, jeste sasvim besmisleno. Po tvojoj logici covek treba da bude gubitnik, neuspesan i nezreo u zivotu - da ne bio ohol. Onaj ko je ohol, on je ohol i kada je neuspesan. On zavidi onome ko je uspesan i pokusava da obezvredi njegovo iskustvo. To je antropoloska odlika Jugoslovena. Knjige su napisane na temu ohole zavisti Jugoslovena prema onome ko je on njega u necemu bolji.

Ovo je takodje uzasno oholo, kako znas sta bi se desilo posle nedelju dana? Dve nedelje, dva meseca?
(inace neki strucniji ljudi od mene bi ovo tvoje "osvescivanje" pripisali endorfinima, al' ajde).


Kako mozes tako da hrabro sudis o onome sto nemas u iskustvu. Da si imao u iskustvu, onda bi to sam shvatio i iskusio.

Ako sam mogao rastereceno da trpim bol dva dana, mogao bih i celoga zivota. Izneo sak i objasnjenje kako bih mogao, jer bih odgovorio drugacijim motivima u odnosu na osobu koja reaguje nezrelo (razmazeno) na dozivljaj bola i koja zato razmislja o eutanaziji.

Usput, endorfin ti ne pomaze da podneses bol, nego da ne osecas bol onda kada si ranjen (kada postoji razlog za bol). Zrelost je uspesno podnositi bol koji osecas, a ne koji ne osecas.

Stvarno je jednostavno pitanje, da li si ili nisi? Mozda je malo licno, u kom slucaju se izvinjavam.


Naravno da nisam uzivao u bolu. Ali zasto to pitas kada je to jasno iz teksta koji sam napisao? Zasto bih pisao o zreloj reakciji na bol, ako sam u bolu uzivao?

Uopste nije bitno sta si koristio, jasno si pokazao da je tvoje misljenje da je on losiji, manje uspeshan od tebe. Voleo bih da takodje malo elaborirash bolodovanu recenicu kojom takodje pokusavas mene da uvredish cini mi se. Da li je svako ko tebe pogreshno interpretira ohol? Da li je tvoja rec bozija?


Nisam ja nikome napisao da je ohol. Upravo si ti sam sebi nedosledan, jer ti sam donosis sud o tudjim pobudama i koristis etiketu oholosti, a ne ja.

#37 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 31 March 2008 - 16:58

...Po tvojoj logici covek treba da bude gubitnik, neuspesan i nezreo u zivotu - da ne bio ohol. Onaj ko je ohol, on je ohol i kada je neuspesan. On zavidi onome ko je uspesan i pokusava da obezvredi njegovo iskustvo. ...


Ne uopste. Nisi me razumeo. Ja tvrdim da si ti licno ohol zato sto tvrdish da si bolji od st maurica. Nishta drugo, nikakve veze nema sa tvojim poreklom niti sa time gde je pocela rasrpava (sto mi se moze posto smo na deponiji).

...
Kako mozes tako da hrabro sudis o onome sto nemas u iskustvu. Da si imao u iskustvu, onda bi to sam shvatio i iskusio.
...


Opet ne citas pazljivo, ili jednostavno izbegavas odgovore. Ja uopste ne sudim ni o cemu. Samo ne verujem da mozes na osnovu dvodnevnog truda da zakljucis bilo sta o necemu sto zahteva visegodisnji konstantan isti takav trud (ili trpljenje). Tvoju tvrdnju da znas nesto o stvarima koje nisi nikad iskusio (visegodisnji konstantan bol) sam nazvao oholom. Dakle, ne donosim ja sudove o stvarima koje nisam iskusio nego ti.


...
Naravno da nisam uzivao u bolu. Ali zasto to pitas kada je to jasno iz teksta koji sam napisao? Zasto bih pisao o zreloj reakciji na bol, ako sam u bolu uzivao?
...


Zato sto bi mi bilo logicno da uzivas u necemo sto je dobro za tebe.


...
Nisam ja nikome napisao da je ohol. Upravo si ti sam sebi nedosledan, jer ti sam donosis sud o tudjim pobudama i koristis etiketu oholosti, a ne ja.


Ja sam sasvim dosledan, ne pratis. Ne tvrdim uopset da si ti bilo kome napisao da je ohol, vec ja tvrdim da si ti ohol.
Pri tome me ne interesuju tvoji motivi za tu oholost ni najmanje, vec samo primecujem da je ima, odnosno da je tvoj stav nadmen, da trvrdis da su oni koji nisu dostigli tvoj stupanj svesti "razmazeni" i "nezreli", za razliku od tebe. Znaci postavljas ovde tezu da si ti bolji od njih, to zovem oholoscu.

Molio bih te da se koncentrises na ono sto ja pisem da ne bismo ubuduce opet guibili vreme prepricavajuci postove ispocetka.

#38 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 31 March 2008 - 17:54

Nisam ja rekao da me bol ispunjava, vec je to projekcija tvoje psihe. Ti bi bio sposoban da podnosis bol samo ako bi imao nekakav hedonisticki uzitak u tome, makar mazohisticki, pa si onda meni projektovao svoju sebicnost da bih ja taj bol trpio radi nekog ispunjenja. Postoje i drugi motivi radi kojih ljudi trpe bol, a ne samo neka korist. Na primer, ja sam trpeo bol iz ljubavi prema sebi, a ti ocigledno ne bi trpeo bol do odlaska kod zubara, vec bi se mucio dva dana da si bio na mom mestu, jer ti tablete ne bi pomogle kod otvorenog zivca. Mucio bi se zato sto bi ti bilo mrsko da zrelo pobedujes reakcije svoje prirode koje bi isplivavale na povrsinu tih dva dana, kroz mozda nervozu, rastrojenost, i sve one motive zbog kojih mnogi u toj situaciji, ako ona podruze potraje, pocnu da razmisljaju o eutanaziji. Ti bi, po svemu sudeci izabrao eutanaziju, a ja sam izabrao pobedu nad iskusenjem.

Eto ti projekcije, uopste ne bih 'trpeo bol iz samoljubavi' dva dana pa tek onda otisao kod zubara. :rolleyes: Otisao bih odmah.
Da se vi takvi teolozi pitate ne bi u Srba bilo zdravih zuba... a i nema ih.

Edited by st.maurice, 31 March 2008 - 17:56.


#39 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 31 March 2008 - 19:14

Eto ti projekcije, uopste ne bih 'trpeo bol iz samoljubavi' dva dana pa tek onda otisao kod zubara. :rolleyes: Otisao bih odmah.
Da se vi takvi teolozi pitate ne bi u Srba bilo zdravih zuba... a i nema ih.


Otisao bih i ja odmah. Otisao bih prethodnog dana u petak da sam znao sta ce da me snadje. Zub mi je pukao u subotu uvece.

Zube sam prilicno unistio u ranoj mladosti nesto zbog neodgovornosti, a nesto zbog straha od zubara, jer mi je odlazak kod njih ranije predstavljao veliki stres.

#40 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 31 March 2008 - 19:56

Otisao bih i ja odmah. Otisao bih prethodnog dana u petak da sam znao sta ce da me snadje. Zub mi je pukao u subotu uvece.

Zube sam prilicno unistio u ranoj mladosti nesto zbog neodgovornosti, a nesto zbog straha od zubara, jer mi je odlazak kod njih ranije predstavljao veliki stres.

Pa dobro eto slazemo se da ne treba trpeti bezrazlozno bol, iako u tome mozes naci hrabrost i zrelost.