Jump to content


Photo

Bol, Bog i zrelost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#1 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 29 March 2008 - 11:40

U cemu je poenta odrzavati neciji zivot ako se on muci u bolovima i smrt je sasvim izvesna.


Smrt je sasvim izvesna kod svih nas. Poenta odrzavanja necijeg zivota dok se on muci u bolovima je prilika da se pokaje za svoje grehe i izmiri sa Bogom za vecnost. Zapravo, da to izrazim drugim recima, razlog zasto ljudi ne mogu da podnesu fizicki bol (kao i emotivni bol), nije sam bol nego njihova nezrela reakcija na bol.

Kada je bol veoma intenzivan, tada covek jednostavno izgubi svest. Ali ono sto je mnogo veca muka od samog fizickog bola, i zbog kojeg mnogi donose odluku za eutanaziju, jeste to sto ih sam fizicki bol ometa u njihovom hedonizmu tj. pokusaju da kroz razna uzivanja uguse svest o svom unutrasnjem nezadovoljstvu.

Posted Image

Naime, covek je sklon da namerno izaziva culne, umne i emotivne senzacije kojima ce kod sebe da ugusi svest o unutrasnjem nezadovoljstvu. Medjutim, ma kako da su njegovi dozivljaju snazni ili uzviseni, oni nikada ne mogu da ga zadovolje, vec mogu samo da uguse svest o njegovom unutrasnjem nezadovoljstvu. Oni deluju kao tableta protiv bolova, koja ugusuje simptom, a ne i uzrok problema.

A ukoliko ne bi imao izvor prijatnih dozivljaja tada bi dotle ugusivano unutrasnje nezadovoljstvo pokuljalo napolje, i covek bi doziveo stres:

Posted Image

Fizicki bol unistava osecaje i osecanja koji imaju tu pogresnu funkciju i tako bol coveka stalno drzi u stresu. Ako covek ne reaguje zrelo i ne pobedi svoju sebicnost i telesnost, on jednostavno ne moze da izdrzi takvo suocavanje sa svojom unutrasnjom ispraznoscu, i dolazio odluke o samoubistvu. A kada bi se pokajao za svoju sebicnost i telesnost, onda bi se oslobodio od svog unutrasnjeg duhovnbog nezadovlljstva, u sebi bi bio ispunjen i zadovoljen, pa bi na osecaj bola reagovao zrelo, pozitivnim motivima, i mogao bi bol da trpi kao puku culnu neprijatnu senzaciju, a ne kao izvor rastrojstva sopstvene licnosti.

#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 March 2008 - 12:19

Poenta odrzavanja necijeg zivota dok se on muci u bolovima je prilika da se pokaje za svoje grehe i izmiri sa Bogom za vecnost. Zapravo, da to izrazim drugim recima, razlog zasto ljudi ne mogu da podnesu fizicki bol (kao i emotivni bol), nije sam bol nego njihova nezrela reakcija na bol.culnu neprijatnu senzaciju, a ne kao izvor rastrojstva sopstvene licnosti.

Izvini ali to je najobicnija seracina.Sta ako neko nije religiozan pa zeli da prekrati muke?Da li je postojanje boga naucno dokazano pa se ti ljudi mesecima ili godinama odrzavaju u zivotu uz pomoc respiratora.Daj molim te....

#3 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 29 March 2008 - 12:42

Izvini ali to je najobicnija seracina.Sta ako neko nije religiozan pa zeli da prekrati muke?Da li je postojanje boga naucno dokazano pa se ti ljudi mesecima ili godinama odrzavaju u zivotu uz pomoc respiratora.Daj molim te....


Naukom ne mozes da dokazujes ni poreklo prirodnih zakona, pa kako bi mogao njihovog Tvorca? Nauka se bavi onim sto mozes instrumentom da izmeris i eksperimentom proveris, a pitanje postojanja Boga spada u sferu filozofije.

Svaki covek, bio on vernik ili nevernik ima svakodnevna iskusenja. Ovo iskusenje sa bolom je samo jedno od tih iskusenja. I bez obzira na to da li je religiozan ili nije svaki covek u vreme stresa mora na sam stres da odgovori nekim motivima. Ti motivi kojima odgovara na stres (iskusenje) ga ili uzdizu ili degradiraju.

Posted Image

A u zavisnosti od toga da li ce ti motivi na osnovu covekove razumne analize da se ispostave kao smisleni ili besmisleni, savest ih proglasava odobrim ili losim (gresnim), i trazi od svakog coveka da se losim motivima odupre a da se pokori dobrim motivima. Ako se pokorava dobrim motivima, onda ce on prepoznati u ovoj gore nacrtanoj shemi ono sti pisem. A ako se pokorava losim, njemu ce naravno da smeta to raskrinkavanje jer ga osvedocava o njegov sukob sa sopstvenom savescu, i imace iskusenje da to odbaci. Dakle, ja ti ovde ne iznosim nista drugo nego ono sto se kod svakog coveka inace desava, a sto bi religiozni ljudi nazvali iskusenjem, a prosveceni ateisti - stresom koji zahteva zrelu reakciju.

Edited by Analiza, 29 March 2008 - 12:43.


#4 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 March 2008 - 12:44

Svaki covek, bio on vernik ili nevernik ima svakodnevna iskusenja. Ovo iskusenje sa bolom je samo jedno od tih iskusenja. I bez obzira na to da li je religiozan ili nije svaki covek u vreme stresa mora na sam stres da odgovori nekim motivima. Ti motivi kojima odgovara na stres (iskusenje) ga ili uzdizu ili degradiraju.

I dobro.Eto ja ne zelim da imam to iskusenje sa bolom vec zelim da prekratim te muke.Sta sad?

#5 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 29 March 2008 - 12:51

I dobro.Eto ja ne zelim da imam to iskusenje sa bolom vec zelim da prekratim te muke.Sta sad?


Covek ima slobodnu volju koju mu Bog nije oduzeo. Moze ako hoce da ubije sebe, a moze i druge. Moze da radi svasta.

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 March 2008 - 12:55

Covek ima slobodnu volju koju mu Bog nije oduzeo. Moze ako hoce da ubije sebe, a moze i druge. Moze da radi svasta.

Pa to sam i ja rekao na pocetku.Znaci u cemu je problem ako neko odluci da popije otrov i tako prekrati muke?Crkvena sahrana?E bas me zabole da li ce nakon smrti da mi onaj mandrka sa kandilom ili ce da nahrane ribe u Michigan-u.

#7 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 29 March 2008 - 13:02

Moj Bog je milostiv, on zeli da budem srecna, zato me je stvorio u materijalnom, culnom svetu.


Nije te stvorio u materijalnom svetu da bi bila srecna, jer po toj logici sam Bog nije srecan, jer je nematerijalan. A kao sto vidis, ni ljudi koji zive u materijalnom svetu nisu srecni. Sto vise imaju, to vise traze, sto pokazje da materija ne moze da ih zadovolji.

Bog nije stvorio coveka u materijalnom svetu da bi covek bio srecan, vec je stvorio coveka srecnog da bi u materijalnom svetu izrazavao srecu.

Culni dozivljaji nemaju funkciju da coveka ucine srecnim, jer je priroda cula da se odmah naviknu na svoju draz. Ko trazi srecu u culima, prirodno hrli u neumerenost i zatim u izopacenost, jer ono sto moze danas da ti pruzi satisfakciju, nece moci i sutra. Hedonizam je rupa bez dna.

Culni dozivljaji postoje da bi nam pruzili informaciju o desavanjma u spoljnem svetu, pomogli da kreairamo ispravnu sliku o stvarnosti u nasem umu i da bi na potrebe zivota odgovorili svrhovitom reakcijom. Culni dozivljaji mogu biti povod za izrazavanje srece kroz zahvalnost, a njihova funkcija uzroka srece u nama se desava samo onda kada je covek u svojoj biti duhovno nezadovoljen. U tom slucaju covek ne moze da podnese susret sa osecajima i osecanjima koji su adekvatni zivotnoj realnosti, jer prijatnim dozivljajima zeli da ugusi svest o svom unutrasnjem duhovnom nezadovoljstvu.

Bog je prokleo ovaj materijalni svet sa bolescu i smrcu da bi ljudi kroz razne stresne situacije shvatili svoju ispraznost i potrebu za pokajanjem. Ko ne prihvati takvu funkciju zivotnih nesreca i iskusenja, kao sredstvo koje mu je Bog dao u svojoj milosti, uskoro ce odbaciti i samog Boga, sa optuzbom da je tiranin koji muci ljude ili da je slabic nemocan da ljude spase od muke.

Onaj ko zaista ima ljubav u srcu, i cistu savest u zivotu, njemu nesrece i smrt na kraju zivota nisu nikakva Bozja kazna vec orudje kojim nas Bog osvedocava o nase realno stanje i pomaze da se pokajemo za nepokajane grehe nasih srca koji nas onesposobljavaju da se suocimo da iskusenjima zivota i da na njih reagujemo zrelo.

#8 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 29 March 2008 - 13:05

Pa to sam i ja rekao na pocetku.Znaci u cemu je problem ako neko odluci da popije otrov i tako prekrati muke?Crkvena sahrana?E bas me zabole da li ce nakon smrti da mi onaj mandrka sa kandilom ili ce da nahrane ribe u Michigan-u.


Smisao mog komentara je da on nece imati potrebe da izvrsi samoubistvo ako na bol reaguje zrelo, ako ga iskoristi za preispitivanje onih sadrzaja njeghovog duha koji se tada samo ispoljavaju kroz neizdrziv stres, i zatim za njihovo nadvladavanje kroz pokajanje za te motive (sebicnost, telesnost, sujeta) kojih tada postaje svestan.

#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 March 2008 - 13:09

Smisao mog komentara je da on nece imati potrebe da izvrsi samoubistvo ako na bol reaguje zrelo, ako ga iskoristi za preispitivanje onih sadrzaja njeghovog duha koji se tada samo ispoljavaju kroz neizdrziv stres, i zatim za njihovo nadvladavanje kroz pokajanje za te motive (sebicnost, telesnost, sujeta) kojih tada postaje svestan.

Izvini ali ja sam sto bi Ameri rekli down to earth person.Ako me nesto boli ja uzmem codine a ne bavim se preispitivanjem duha.Znaci ako znam da cu sutra da mandrknem od raka za mene je 40S&W savrseno resenje bez neke duhovne rasprave.

#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 March 2008 - 13:17

Smisao mog komentara je da on nece imati potrebe da izvrsi samoubistvo ako na bol reaguje zrelo, ako ga iskoristi za preispitivanje onih sadrzaja njeghovog duha koji se tada samo ispoljavaju kroz neizdrziv stres, i zatim za njihovo nadvladavanje kroz pokajanje za te motive (sebicnost, telesnost, sujeta) kojih tada postaje svestan.


Na bol da reaguje zrelo? Ti nisi nikada bdio nad nekim koga je metastaza uzela pod svoje. Kakvo crno nadvladavanje i pokajanje? Ne znas sta je gore. Da li si sebican jer ne zelis da ostanes bez nekog ko se neizdrzivo muci a onda u sledecem trenutku zaista pozelis (kao i taj sto se muci) da se muke prekrate pa tako sve ukrug. Ja vise vidim sebicnost u tome sto mi zdravi na silu boga zelimo da u zivotu ostanu koje volimo pa ih gledamo nemocni kako se muce. Cemu?

Tvoj komentar nema nikakvog (prakticnog) smisla.

Edited by cyberwor/L/d, 29 March 2008 - 13:24.


#11 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 29 March 2008 - 13:29

Ti nisi nikada bdio nad nekim koga je metastaza uzela pod svoje.


Nikada nisi takvoj osobi pomogao da se oslobodi od tereta svoga duha koji je zapravo bio glavni uzrok njene nemoci da podnese fizicki bol, jer je fizicki bol samo povod da mnogo vece nezadovoljstvo duha ispliva na povrsinu. Covek ciste savest i cistog srca neoporedivo lakse moze da se suoci sa bolom, sa zivotom, pa i sa samom smrcu, nego onaj ko na sebi nosi nezadovoljstvo duha.

#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 March 2008 - 13:30

Nikada nisi takvoj osobi pomogao da se oslobodi od tereta svoga duha koji je zapravo bio glavni uzrok njene nemoci da podnese fizicki bol, jer je fizicki bol samo povod da mnogo vece nezadovoljstvo duha ispliva na povrsinu. Covek ciste savest i cistog srca neoporedivo lakse moze da se suoci sa bolom, sa zivotom, pa i sa samom smrcu, nego onaj ko na sebi nosi nezadovoljstvo duha.

Ako sam dobro razumeo ti kada te boli zub ides kod popa a ne zubara

#13 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 March 2008 - 13:31

Nikada nisi takvoj osobi pomogao da se oslobodi od tereta svoga duha koji je zapravo bio glavni uzrok njene nemoci da podnese fizicki bol, jer je fizicki bol samo povod da mnogo vece nezadovoljstvo duha ispliva na povrsinu. Covek ciste savest i cistog srca neoporedivo lakse moze da se suoci sa bolom, sa zivotom, pa i sa samom smrcu, nego onaj ko na sebi nosi nezadovoljstvo duha.


OK Übermensch, kako bi ti pomogao takvoj osobi da se oslobodi od tereta svog duha? Konkretno, kako? Bez floskula, molim.

Da konstatujem da onaj na samrti nema cistu savest pa se zato muci? I sta onda?

Edited by cyberwor/L/d, 29 March 2008 - 13:35.


#14 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 29 March 2008 - 13:36

OK Übermensch, kako bi ti pomogao takvoj osobi da se oslobodi od tereta svog duha? Konkretno, kako? Bez floskula, molim.



Pokazao bi svoje grafikone :huh:

Ili mozda objasnio razlozno da nema mesta za paniku, jer ce to vec Bog sve srediti, mi samo treba da verujemo da je to nasa volja :rolleyes:

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 March 2008 - 13:53

Culni dozivljaji postoje da bi nam pruzili informaciju o desavanjma u spoljnem svetu, pomogli da kreairamo ispravnu sliku o stvarnosti u nasem umu i da bi na potrebe zivota odgovorili svrhovitom reakcijom.


Da bi na potrebe smrti odgovorili svrhovitom reakcijom.