Jump to content


Photo
- - - - -

Lisabon


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#16 wwww

wwww
  • Members
  • 17,238 posts

Posted 17 April 2008 - 11:43

Prevoz - koliko je minimalno potrebno izdvojiti za avionsku kartu (povratnu, naravno)? Ima li neko da preporuči neku avio kompaniju?

Prijateljica razmislja da ide preko germanwings-a sa presedanjem u Stutgarttu, pa pogledaj.

#17 Jolly Roger

Jolly Roger
  • Members
  • 54 posts

Posted 17 April 2008 - 13:38

Ja cu ici u Lisabon (i ostatak Portugala) na leto, a sto se prevoza tice najjeftinija varijanta je low cost od Milana (http://www.easyjet.c.../book/index.asp). Npr. ako sada rezervises kartu za pocetak jula ili kraj avgusta, povratna ce izaci 68 eura, plus 15 eura za prtljag. Do Milana mozes doci Jatom, Alitaliom, busom ili vozom, sto je mislim najpovoljnija opcija.

Jedno pitanje za vizu: da li mi je potrebna rezervacija karte ili samo smestaja?

#18 petja

petja
  • Members
  • 5 posts

Posted 18 April 2008 - 14:11

Ja cu ici u Lisabon (i ostatak Portugala) na leto, a sto se prevoza tice najjeftinija varijanta je low cost od Milana (http://www.easyjet.c.../book/index.asp). Npr. ako sada rezervises kartu za pocetak jula ili kraj avgusta, povratna ce izaci 68 eura, plus 15 eura za prtljag. Do Milana mozes doci Jatom, Alitaliom, busom ili vozom, sto je mislim najpovoljnija opcija.

Jedno pitanje za vizu: da li mi je potrebna rezervacija karte ili samo smestaja?


Treba ti i jedno i drugo.
Potrebna je rezervacija karte i smeštaja (kao potvrdu rezervacije smeštaja odštampaš mail koji dobijaš kao potvrdu na svoju rezervaciju + hotel gde si rezervisao smeštaj treba da pošalje mail potvrde ambasadi portugalije: portugalcons@sbb.co.yu).

Kada dođeš po vizu, moraš imati uplaćenu kartu.

U međuvremenu sam bila na razogovoru za vizu, pa znam detalje ...

Inače, dosta informacija koje možete naći na netu su potpuno pogrešne: od mail adrese na koju se vrši zakazivanje intervjua, pa do spiska šta vam je potrebno...

Za malo da mi to pokvari sve...

Ako nekom treba detaljan spisak šta treba, recite, pa napišem...

#19 Jolly Roger

Jolly Roger
  • Members
  • 54 posts

Posted 18 April 2008 - 14:53

Ako nekom treba detaljan spisak šta treba, recite, pa napišem...


Pa ne bi bilo zgoreg. Mada ne svidja mi se to sa kartom. Izgleda da cu ja ipak kod Nemaca vaditi schengen.

#20 petja

petja
  • Members
  • 5 posts

Posted 18 April 2008 - 18:04

Pišem varijantu za one koji su zaposleni, jer sam ja tako vadila vizu, a za ostale, ne znam.

Prvo preko maila zakažeš intervju za vizu. Mail šalješ na gore napisanu adresu.
U mejlu je potrebno da napišeš svoje ime i prezime, kontakt telefon, razlog putovanja i period u kom bi želeo da ideš.

Na mail odgovaraju brzo, meni su odgovorili u roku od dan-dva.
Inače, čula sam da imaju pravilo da ne primaju zakazivanja više od dvadeset dana ranije. Ja sam se uklopila negde u taj period.

Okvirno, razgovor za intervju ti zakažu desetak dana od dana slanja maila.

Na razgovor nosiš sledeće papire:
- kopiju radne knjižice (sve strane gde ima nešto ispisano) i original na uvid
- iz firme gde radiš: potvrda da si zaposlen, na kom radnom mestu i koliko dugo; prosečna primanja u zadnjih 6 meseci, potvrdu o dobijenom godišnjem - sve to sa potpisom i pečatom odgovorne osobe, na memorandumu
- kopiju overene zdravstvene knjižice i original na uvid
- kopiju pasoša (prve strane i sve vize) i original, koji mora da važi bar 6 meseci od datuma povratka; i stari, ako imaš stari pasoš
- međunarodno zdravstveno osiguranje (košta 100din po danu boravka)
- jedna slika novijeg datuma, kao za pasoš
- izvod sa deviznog računa na kom moraš da imaš po 100 evra za svaki dan boravka
- popunjen zahtev za vizu (zahtev na portugalskom), koji ne potpisuješ nego potpišeš pred njima
- potvrda o rezervaciji avionske karte (za ostale prevoze ne znam)
- potvrda o rezervaciji hotela + hotel da pošalje mail ambasadi kao potvrdu

Za razgovor ti je dovoljna rezervacija, kada dođeš po vizu, moraš imati uplaćenu avionsku kartu.

Viza košta oko 2400din, tako nešto.
Pare ne vraćaju u slučaju odbijanja.

Koliko sam se raspitala, ako letiš iz Beograda, većina avio prevoznika vraća pare (ili zadrže neki manji iznos) ako doneseš potvdu o odbijanju vize. Hoteli ne uzimaju ništa, ako na vreme otkažeš.

E, sad, ovo jeste stvarno puno papira, ali ih je lako nabaviti.

U ambasadi nije bila ni najmanja guzva, čekala sam petnaestak minuta, a završila za 5.
Bili su skroz korektni.
Rekli su da dođemo po vize za 3 radna dana !
Mada su pre toga u mailu i preko telefona rekli da treba da prođe oko 10 radnih dana od intervjua do dobijanja vize.

Nadam se da ću je dobiti, ali sve u svemu, do sada je bilo mnogo manje muke od onog što sam očekivala.
Nikakvi redovi, nikakva gužva, ništa...

I za kraj, telefoni za informacije:
011/266-28-95
011/266-28-94
011/266-28-97

adresa: Vladimira Gaćinovića 4

Link sa formularom za vizu:
http://www.secomunid...belgrado/Vistos
http://www.europa.org.yu/

#21 petja

petja
  • Members
  • 5 posts

Posted 18 April 2008 - 18:07

I, da - ako ti ovaj moj spisak ne odgovara jer ideš pod drugim uslovima, preporučujem ti da se obratiš bilo kojoj turističkoj agenciji i zatražiš spisak papira koji ti trebaju.
Inernet je prepun pogrešnih informacija na koje se ne možeš osloniti, pa ti je ta varijanta najsigurnija.

I naravno, sve je puno lakše ako uzmeš aranžman u agenciji.

#22 Jolly Roger

Jolly Roger
  • Members
  • 54 posts

Posted 18 April 2008 - 19:32

Hm, ipak cu ja kod Nemaca po vizu. Lepo im doneses rezervaciju hotela npr. u Berlinu (koju naravno odmah posle otkazes), uverenje sa faxa, osiguranje i to je to. Ne traze nikakvu kartu, niti izvode sa racuna.

#23 blesica

blesica
  • Members
  • 621 posts

Posted 10 July 2009 - 14:30

Ima li novijih informacija o Lisabonu? Cene ulaznica za kulturne znamenitosti, cene po kafićima, restoranima...?
Može li se kupati na okolnim plažama i koliko su daleko?

#24 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 16 May 2010 - 16:26

Ima li novijih informacija o Lisabonu? Cene ulaznica za kulturne znamenitosti, cene po kafićima, restoranima...?
Može li se kupati na okolnim plažama i koliko su daleko?


za ulaznice najbolje vidi na sajtovima, a za kupanje se pripremi tako sto ces tri meseca pred putovanje poceti da se tusiras ledenom vodom. jer takva je voda u okeanu kod lisabona.

#25 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 16 May 2010 - 22:54

Okean nije za kupanje, ali je grad izvanredno lep i zanimljiv.